Ejnye-bejnye IMF! Még mindig optimisták vagyunk?
Ugyan ez még nem stagfláció, hiszen a globális 3,6 százalékos idei növekedés még mindig robosztusnak mondható, de a csökkentés jelentős a korábbi 4,4 százalékos előrejelzéshez képest. A romlás a humanitárius válsággal és a szankciók negatív hatásaival hozható összefüggésbe.
Az ERSTE elemzői elsősorban az utóbbiban látják az okot. A jövő év tekintetében kisebb a változás, hiszen 3,8-ról 3,6 százalékra csökkent az előrejelzés. Az optimizmus legegyszerűbben ott fogható meg, hogy pl. Magyarország esetében a korábban várt idei 5,1 százalékos GDP növekedés 3,7 százalékra csökken, miközben az MNB – még a választások előtt közzétett – inflációs jelentésében 2,5-4 százalék közötti bővüléssel számol.
Ami a vájt fülűek számára inkább az alsó élhez közelebbi számot jelenthet. A jövő évi bővülésünk pedig 3,6 százalék lehet, ami továbbra is dinamikus bővülést jelentene. A jogállamisági eljárás esetleges negatív kimenetele, vagy netán az orosz energiahordozókról való leválás valószínűleg megkérdőjelezné ezeket a kilátásokat. Ukrajna példája is jól mutatja ezt a kincstári optimizmust.
Hiszen az IMF 35 százalékos idei GDP visszaeséssel számol, miközben az ukrán pénzügyminiszter inkább 45 százalékot vár. Ez a két eset is jól mutatja, hogy hatalmas a szórás az előrejelzésekben, és az IMF azért inkább az óvatosan optimista oldalon áll.