Ekkora vagyont veszített Németország tavaly

Németország a bruttó hazai termék növekedése ellenére is 110 milliárd eurónyi vagyont veszített tavaly az ifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált kommentárja szerint.

Ekkora vagyont veszített Németország tavaly

A német bruttó hazai termék (GDP) 1,9 százalékkal nőtt az elmúlt évben a Destatis pénteki jelentése alapján. "Mindazonáltal a német gazdaságot sújtó hatalmas kínálati sokkok nyomot hagytak maguk után. Az energia, a köztes termékek és a munkaerőellátásban jelentkező szűk keresztmetszetek, - amelyek az ukrajnai háború miatt tovább súlyosbodtak - korlátozták a termelést és felfűtötték az inflációt. Ennek eredményeként a GDP-növekedés 2022-ben csak körülbelül fele lett a háború kitörése előtt várt plusz 3,7 százaléknak" - mondta Timo Wollmershäuser, az ifo gazdasági előrejelzések vezetője.

Az ifo szakértője felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi helyzetben a GDP-vel mért gazdasági teljesítmény túlbecsüli a jövedelmek alakulását és így a gazdaság jólétét. Mivel a német gazdaság az energia és a köztes termékek nagy részét külföldről szerzi be, és mivel az importárak az import cikkek hiánya miatt meredeken emelkedtek, a Németországban megtermelt jövedelem a korábbinál nagyobb hányadát kellett az importszámla kifizetésére fordítani.

Az ifo intézet becslései szerint ezért a német háztartások és vállalatok reáljövedelme tavaly 0,7 százalékkal csökkent, a háború kitörése előtt viszont még 2,6 százalékos reáljövedelem-növekedésre lehetett számítani. "Mindent egybevetve Németország tavaly közel 110 milliárd euróra becsült reáljövedelmet és ezáltal vagyont veszített" - mutatott rá Wollmershäuser.

Az ifo (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) intézet várakozásai szerint az idei év valószínűleg gyengén indul. A magas infláció és az emelkedő kamatlábak várhatóan csökkentik a magánfogyasztást és az építőipari termelést. Az ipar magas rendelésállománya, valamint a szűkös energia- és alapanyagellátás terén várható enyhülés az ipari aktivitás felfutása mellett szól.

A gazdasági teljesítmény 2023 első negyedévében valószínűleg enyhén csökken az ifo várakozásai szerint, a második negyedévben pedig stagnálni fog. Fellendülésre csak az év második felében lehet számítani, mégpedig az infláció enyhülésének és a reáljövedelmek erőteljes növekedésének köszönhetően. Összességében stagnáló gazdasági teljesítményre lehet számítani 2023-ban Németországban az ifo szerint.

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama

Alig változott, vegyesen alakult kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 30. 09:00
Megosztás:

A helyi kollégák látják legpontosabban, hol van szükség valódi segítségre

Mi történik azokkal az ügyekkel, amelyek nem férnek bele egy országos kampány kereteibe, mégis emberek és intézmények mindennapjait határozzák meg? Ki figyel a kisebb, kevésbé szem előtt lévő problémákra, amelyek megoldásához sokszor egyetlen apró segítség is elegendő lenne? A TARR Kft. évtizedek óta ezekre a sokszor háttérben maradó helyi kezdeményezésekre fordít figyelmet, és nem látványos gesztusokkal, hanem emberközeli, folyamatos jelenléttel igyekszik ott segíteni, ahol a támogatás kézzelfogható változást jelent.
2025. 12. 30. 08:00
Megosztás:

Ez vár jövőre a halasztott fizetésre: a BNPL-t is utoléri az EU-s szigor

Jövő novembertől a halasztott fizetési (BNPL) megoldások egy részére a fogyasztói hitelnekre vonatkozó szabályok lépnek életbe, így szigorúbb tájékoztatási és hitelképesség-vizsgálati előírások vonatkoznak majd rájuk – áll a Fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló törvény friss módosításában. Az -instacash és a milpay - a magyar BNPL-piac meghatározó szereplői - szerint a módosítás nem veszélyezteti a konstrukció jövőjét. A két vállalat már a kezdetektől fogva úgy fejlesztették ki a rendszerüket, hogy az lehetővé tegye az Fhtv. előírásainak való megfelelést – közölte Bruzsa Géza vezérigazgató.
2025. 12. 30. 07:00
Megosztás:

Rekordévet zár a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay az idén

Rekordévet zárt az idén a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay: a vállalat közel 39 milliárd forint értékben bonyolított tranzakciót, ami 15 százalékos növekedés 2024-hez képest, a tranzakciók száma pedig 7 százalékkal nőtt - tájékoztatta a társaság hétfőn az MTI-t.
2025. 12. 30. 06:00
Megosztás:

A WLFI stratégiai lépése: az USD1 stabilcoin növekedését támogatná a kincstári forrásból

A World Liberty Financial (WLFI) új javaslata új irányt jelölhet ki a DeFi ökoszisztémák kincstári vagyonának felhasználásában. A projekt kevesebb mint 5%-át tervezné allokálni az USD1 stabilcoin támogatására – célzott ösztönző programokon keresztül, amelyek a felhasználás növelésére irányulnak a DeFi, kereskedelmi fizetések és gaming szektorokban. Miközben a közösségi szavazás már zajlik, az USD1 piaci kapitalizációja elérte a 3 milliárd dollárt, ami még nagyobb figyelmet irányít a javaslatra és annak potenciális hatásaira.
2025. 12. 30. 05:00
Megosztás:

Cég a fa alatt? Miért év végén döntenek sokan az eladásról vagy átadásról

Az év vége sok vállalkozó számára nemcsak az üzleti zárásról, hanem komoly stratégiai döntésekről is szól. A tapasztalatok szerint ilyenkor érezhetően megnő az érdeklődés a cégeladások és a generációváltási folyamatok felgyorsítása iránt – az időnyomás azonban könnyen adózási és jogi hibákhoz vezethet, amelyek jelentősen rontják az ügylet értékét-Niveus összefoglaló.
2025. 12. 30. 04:00
Megosztás:

Sky Protocol 96 millió dolláros tokenvisszavásárlása új szintre emeli a SKY ökoszisztémát

A decentralizált pénzügyek világában ritkán látni ekkora horderejű, stratégiai pénzügyi manővert. A Sky Protocol – korábban MakerDAO néven ismert – összesen 96 millió dollárt költött el saját natív tokenje, a SKY visszavásárlására, mindössze egy év alatt. A legutóbbi akció keretében 29,3 millió token került vissza a protokollhoz, csupán hét nap leforgása alatt. A lépés nem csupán árfolyamhatás szempontjából jelentős, hanem azt is bizonyítja, hogy a protokoll komolyan gondolja a tokenomics következő szintre emelését.
2025. 12. 30. 03:00
Megosztás:

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat a Salrom Parajdon

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat Parajdon a román Országos Sóipari Társaság (Salrom), az állami vállalat tavaszig fizet csökkentett bért az elárasztott sóbánya kényszerszabadságra küldött bányászainak - közölte Constantin Dan Dobrea, az állami vállalt igazgatója a Hargita Népe napilappal.
2025. 12. 30. 02:00
Megosztás:

Pénzügyi változások jönnek januártól – sok millió háztartást érintenek

Az új évvel egyszerre több olyan jogszabályi és pénzügyi változás lép életbe, amelyek érdemben befolyásolhatják a lakásvásárlást, a hitelfelvételt, a családi adózást, a jövedelmek alakulását és a mindennapi bankolás költségeit. A money.hu szakértői szerint 2026 eleje több, egymással is összefüggő módosítást hoz, amelyek együttes hatása akár százezres vagy milliós különbségeket is eredményezhet egy-egy háztartás pénzügyeiben. Éppen ezért nemcsak az egyes intézkedések ismerete, hanem azok időzítése és kombinálása is kulcsfontosságúvá válik.
2025. 12. 30. 01:00
Megosztás:

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is, mert a belföldi gyártók termékei ellenőrizhetők - közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 30. 00:05
Megosztás:

Kína új korszakot nyit a digitális jüannal: kamatot fizetnek rá 2026-tól

Lu Lei, a Kínai Népi Bank (PBOC) alelnöke december végén jelentette be: 2026. január 1-től a digitális jüan (e-CNY) után a kereskedelmi bankok kamatot fizetnek. A döntés értelmében az e-CNY többé nem csupán „digitális készpénznek” számít, hanem egyfajta digitális betéti valutává alakul.
2025. 12. 29. 23:00
Megosztás:

2021 a DeFi éve volt, 2026 a bankolásé lesz – ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, amit 2026-ra érdemes megvenni

2021 a decentralizált pénzügyeké (DeFi) volt. A hozamfarmok, irányítási tokenek és összetett protokollok egy új pénzügyi rendszert ígértek. Ám a legtöbbjük sosem lépett ki a kriptóbuborékból. Négy év elteltével a piac levonta a tanulságokat. 2026-ban azok a kriptoprojektek kerülnek előtérbe, amelyek a bankolásra fókuszálnak.
2025. 12. 29. 22:00
Megosztás:

TRON ($0,27) vs. Digitap ($TAP): Miért a KYC-mentes bankolás a nyertes narratíva

A kriptopiac ritkán mozdul meg pusztán az árfolyamok miatt. A változást minden alkalommal az érzelmek és a narratívák átrendeződése idézi elő. Az elmúlt hónapokban a fókusz eltolódott a puszta tranzakciós sebességtől és az alacsony díjaktól a pénzügyi hozzáférés felé.
2025. 12. 29. 20:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érkezett a digitális átállás - 2025-ben rekordot döntött az elektronikus aláírásra áttérő cégek száma

Soha nem látott ütemben terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben. Ma már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait.
2025. 12. 29. 19:00
Megosztás:

A valaha bejelentett legtöbb viharkár – és 2025 további biztosítási rekordjai

A Groupama Biztosító idén is összegyűjtötte az év meglepő és megdöbbentő biztosítási számait. A 2025-ös rekordok között kiemelkednek az elmúlt 25 év legnagyobb viharához kapcsolódó adatok – a Lászlók és a Máriák, a Kossuth utcaiak és a fehér gépjárművel autózók pedig stabilan tartják dobogós helyüket.
2025. 12. 29. 18:00
Megosztás:

Segít a két Kisfaludy – milliós támogatás a turisztikai hitel mellé

A kormány vissza nem térítendő támogatással is ösztönzi a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpontnál (KTH) 2,5%-os kamattal elérhető KTH Start kölcsönök felvételét. A 2=3 elnevezésű akcióban az 1-2 millió Ft közötti KTH-hitelhez akár 1 millió Ft vissza nem térítendő állami támogatás is igényelhető a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től. A lehetőséget szakmai szervezetek kezdeményezésére dolgozta ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), az akcióval a legkisebb turisztikai szolgáltatóknak kívánnak kedvezni. A részletekről Egresitsné Firtl Katalint, az MTÜ és Láving Gusztávot, a KTH vezérigazgatóját kérdeztük.
2025. 12. 29. 17:00
Megosztás:

Tűzijáték szilveszterkor: a szakértők szerint a szigorítások a feketekereskedelmet erősíthetik

Szilveszterkor nem tiltják be a tűzijátékokat, de az idei évben sokkal szigorúbb feltételek mellett lehet majd használni őket. A bírságok elkerülése, valamint a biztonságos ünneplés érdekében a Magyar Pirotechnikai Társaság (MAPIT), a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetsége (PÉSZ), továbbá az augusztus 20-i tűzijáték kivitelezéséért felelős Nuvu Kft. közös sajtótájékoztatón számolt be az új budapesti szabályozásról, annak várható hatásairól, továbbá a biztonságos pirotechnikai eszközhasználatról.
2025. 12. 29. 16:00
Megosztás:

Friss MNB adat: megduplázódott a késedelemben lévő munkáshitelek értéke

Június és szeptember között több mint kétszeresére duzzadt a késedelemben lévő munkáshitel-állomány, és a harmadik negyedév végén meghaladta az 1,7 milliárd forintot – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A késedelmes munkáshitel-állomány aránya ezzel együtt még mindig alacsony, ám ha a mostani tendencia folytatódik, gyorsan romolhat a helyzet.
2025. 12. 29. 15:00
Megosztás:

Magyarország gazdasága 2025-ben: kilábalás a lassulásból, gyengébb forint és a vállalati stratégiai döntések növekvő jelentősége 2026 az ellenálló képesség próbája lesz

A 2025-ös év megerősítette, hogy a magyar gazdaság fokozatosan kilábal a mély lassulás időszakából, amelyet rekordmagas infláció, szigorú monetáris politika és gyengébb európai gazdasági környezet okozott. A 2023-as stagnálást és a 2024-ben tapasztalt mérsékelt növekedést követően a GDP-dinamika 2025-ben körülbelül 2%-ra gyorsult, ami összhangban van a nemzetközi intézmények és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális előrejelzéseivel.
2025. 12. 29. 14:00
Megosztás:

Kézzelfogható segítség a kkv-knak: meghaladja az ezer milliárd forintot a Demján Sándor Program segítségével indított beruházások értéke

Több tízezer vállalkozás jutott forráshoz, az elindított beruházásaik összértéke meghaladja az ezer milliárd forintot, és érdemben erősödött a magyar kkv-k versenyképessége – 2025-ben ezek a legfontosabb eredményei a Demján Sándor Programnak.
2025. 12. 29. 12:00
Megosztás: