Éles határvonalat képez a home office megítélése munkavállalók és munkaadók között

Minden harmadik irodai munkavállaló dolgozik teljes mértékben vagy részben otthonról, miközben a munkaadóknak csupán az ötöde megy bele abba, hogy az alkalmazottak minden munkanapjukat home office-ban tölthessék – derül ki az Epson friss magyarországi felméréséből. Az első hazai posztpandémiás kutatás szerint nem csak az otthoni munka megítélésében van szakadék a két oldal között: abban sincs egyetértés, mitől lesz jó a munkahely.

Éles határvonalat képez a home office megítélése  munkavállalók és munkaadók között

Az első magyarországi posztpandémiás közvéleménykutatásból egyértelműen kiderül, mennyire másként ítélik meg a munkaadók és a munkavállalók a home office-t.  A világjárvány lecsengése után a munkavállalók többségének gyakorlatilag az eredeti, a pandémiát megelőző állapotokhoz kellett visszatérnie: a kutatásban résztvevő dolgozók 76 százaléka szinte minden nap bejár a munkahelyére, és ez a szám az elsősorban szellemi munkát végzők körében is magas, 64 százalék. A válaszadók 24 százaléka viszont elsősorban csak otthonról szokott dolgozni – ez a szellemi tevékenységet folytatók esetében 36 százalék.

Ehhez képest munkaadói oldalon némi merevség figyelhető meg: abban, hogy a dolgozók akár minden munkanapon otthonról végezzék el a feladataikat, csak a vállalkozások ötöde (19%) partner. Átlagon felüli az erre való nyitottság a mikrovállalkozásoknál és a nagyvállalatoknál, itt minden második megkérdezett vállalkozás (48%) ad lehetőséget rendszeres home office rendszerű munkára. Utóbbiak körében egyébként jelentős elmozdulás figyelhető meg, hiszen a pandémia előtt ezt csak minden harmadik cégnél engedélyezték.

Az irodadilemma

A magyarországi üzleti döntéshozók zöme szerint a hatékony irodai munka feltétele a jó internet (84%) és a számítógép/laptop (81%) megléte. A nyomtatókat (62%), valamint a telefonokat (60%) is az elengedhetetlen kellékek közé sorolják annak a felmérésnek a válaszadói, amelyet az Epson olyan magyarországi mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok képviselőinek körében végzett, akik befolyással vagy rálátással rendelkeznek az adott cég nyomtatóvásárlást vagy -karbantartást érintő döntéseire.

Teljesen máshogy látják a kérdést a munkavállalók. Az Epson felmérésében megkérdezettek közül minden második (46%) szerint a munkahelyen végzett munka legnagyobb előnye a társaság, és csak minden harmadik (35%) sorolta ide a bent elérhető irodatechnikai eszközöket, leginkább a nyomtatót és a szkennert.

Mivel az eredetileg kényszerűségből elterjedt home office az esetek többségében igazolta a működőképességét, ráadásul sok esetben a költségek terén is hatékonynak bizonyult, a munkaadóknak gyakran fejfájást okoz, milyen munkaszervezési rendszerben folytatódjon a munka most, hogy vissza lehet térni az irodákba. Fábián Miklós, az Epson magyarországi fióktelepének vezetője úgy véli, ez a dilemma az irodai géppark esetében is fennáll, hiszen a munkaszervezés kevésbé kiszámíthatóvá vált, mint a pandémia előtt volt. A szakember hangsúlyozza: „az irodai munka nehézségeiről megkérdezett dolgozók 14 százaléka adott hangot nyomtatóval vagy szkennerrel kapcsolatos problémáknak”: Emellett a legtöbbjüknek az ide-odautazással töltött idő (45%), valamint a benti zaj és nyüzsgés zavaró hatása (33%) okozott problémát.

Mindeközben a home office-ban a munkahelyen megszokott alapfunkciók nincsenek meg többnyire. A felmérés arról tanúskodik, hogy otthoni munka esetén minden ötödik otthonról (is) dolgozónak nehezítette meg feladatai ellátását a nyomtató vagy szkenner hiánya, illetve az azok működésében tapasztalható fennakadások.

A nyomtatás a jelen – és a jövő

Noha a közvéleménykutatásban megkérdezett üzleti döntéshozók közül minden negyedik (25%) a nyomtatás fontosságának csökkenésére számít a fokozódó környezettudatosság miatt, a többség (73%) úgy gondolja, hogy a nyomtatás mindig is része lesz az irodai munkának: mindig lesznek olyan dokumentumok, amelyeket nyomtatni kell. Ugyanakkor minden harmadik vállalati képviselő (32%) számít arra, hogy a digitalizáció mérsékelni fogja a nyomtatás létjogosultságát, szkennelés relevanciája pedig 40 százalékuk szerint emelkedni fog.

Fábián Miklós szerint a felmérésből több tévhit is visszaköszön. Az egyik ilyen, hogy a lézeres nyomtatókat olcsóbb működtetni, mint a tintasugarasokat. „Ez a valóságban pont fordítva van: az Epson tintasugaras nyomtatóinak például kisebb az energiaétvágyuk, alacsonyabb a szervizigényük, kevesebb hulladékot és csomagolóanyagot termelnek, és ezek már középtávon is jelentős időmegtakarítást és alacsonyabb költségeket jelentenek.” Fábián Miklós úgy véli, az Epson üzleti tintasugaras eszközei akár 83 százalékkal kevesebb energiával is beérik, mint a lézeres társaik, ami nem mellékes körülmény annak ismeretében, hogy az irodák jellemző energiafelhasználásának 10 százalékát a nyomtatás adja.


Bitcoin 77 ezer dollár felett: 1,9 milliárd dollár érkezett az ETF-ekbe egyetlen hét alatt

A Bitcoin hétfőn továbbra is 77 000 dollár környékén tartotta magát, miután az előző héten több mint 20 százalékot erősödött, és pénteken közel 79 500 dollárig emelkedett. A rally mögött egyszerre állt short squeeze, gyengülő dollár, amerikai állampapír-visszavásárlás és újra élénkülő intézményi kereslet: az amerikai spot Bitcoin ETF-ekbe egyetlen hét alatt 1,9 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 24. 08:00
Megosztás:

Banki kamatok 2026 augusztus - melyik bank adja a legtöbbet?

A bankok az infláció ötszörösét is megadják a betéti kamatokra. A minden várakozásnál jobban csökkenő infláció egyre vonzóbbá teszi a bankok betéti kamatait a pénzüknek egyszerű és biztonságos helyet kereső kisbefektetők számára.
2026. 08. 24. 07:15
Megosztás:

A Tisza gyűjtéssel segíti a rászoruló családok számára az iskolakezdést

A Tisza parlamenti képviselői gyűjtést szerveznek, hogy segítsék az iskolakezdést a rászoruló családok számára - tudatta a párt országgyűlési frakciója az MTI-vel vasárnap.
2026. 08. 24. 06:00
Megosztás:

A hónap végéig megérkezhet az első benzintanker Törökországból Oroszországba

Augusztus végéig megérkezhet az első benzinszállítmány Törökországból Oroszországba – írta vasárnap a Kommerszant című lap az S&P Global Commodities at Sea (CAS) adataira hivatkozva.
2026. 08. 24. 05:00
Megosztás:

400%-kal nőtt a Hormuzi-szoros forgalma – eshet hétfőn az olaj ára?

Jelentősen nőtt a hajóforgalom a Hormuzi-szorosban: két hét alatt közel 400%-kal több hajó haladt át a stratégiai fontosságú vízi útvonalon. Ez elsőre enyhítheti az olajellátással kapcsolatos félelmeket, ám a helyzet korántsem ennyire egyszerű.
2026. 08. 24. 04:00
Megosztás:

Megugrottak a japán kamatok – veszélybe kerülhet a Bitcoin?

A japán állampapírpiacon komoly változások zajlanak: a 10 éves japán államkötvény hozama 2,945%-ra emelkedett, amire 1996 szeptembere óta nem volt példa. Közben a jen ismét gyengülni kezdett, és megközelítette a 159 jent dolláronként.
2026. 08. 24. 03:00
Megosztás:

Szerdán kezdi meg munkáját az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság

Szerdán 13 órakor tartja első ülését az Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság - közölte a TISZA-frakció vasárnap este az MTI-vel.
2026. 08. 24. 02:00
Megosztás:

Ethereum jöhet a „Netflix-pillanat”? 2029-re 10 000 dolláros ETH-t várnak

Az Ethereum előtt egyes elemzők szerint olyan növekedési időszak állhat, mint amilyet a Netflix produkált a 2000-es években. Ted Pillows kriptoelemző szerint az ETH 2029-re akár a 10 000 dolláros szintet is elérheti, míg Michaël van de Poppe szerint a Bitcoin hamarosan újra megcélozhatja a 81 000 dollárt.
2026. 08. 24. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: óriási társadalmi összefogásnak köszönhetően sikerült túljutni az energiakrízisen

Az egész magyar társadalom összefogott annak érdekében, hogy Magyarország túljusson az energiakrízisen - közölte a gazdasági és energetikai miniszter a paksi munkálatok aktuális állását bemutató és az erőmű turbináinak tervezett visszakapcsolásáról szóló vasárnapi helyszíni sajtótájékoztatón.
2026. 08. 24. 00:05
Megosztás:

Valaki ma ezekkel a számokkal milliárdos lett

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 34. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 23. 23:00
Megosztás:

Új ajánlatokkal bővült a balatoni kedvencek listája

Új ajánlatokkal bővültek a Best of Balaton ajánlásai, amelyet még 2021-ben indított útjára a zamárdi Strand Fesztivált is szervező Weekend Event Kft.
2026. 08. 23. 22:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV

Főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV a vasúti zöldfelületek kezelésének stratégiai irányítására - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 08. 23. 21:00
Megosztás:

Az inflációnál gyorsabban drágultak a tanszerek, tudatosan készülnek a családok az iskolakezdésre

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A tan- és írószerek árai az átlagnál nagyobb mértékben, átlagosan 3,1 százalékkal drágultak. A Lurdy Ház üzleteinek visszajelzései alapján augusztus közepétől érzékelhető az iskolakezdéshez kapcsolódó érdeklődés, a családok pedig ilyenkor többféle termékkategóriát érintve intézik a szükséges beszerzéseket.
2026. 08. 23. 20:00
Megosztás:

Augusztus 24-én indul a megújult Kossuth Rádió

Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak - közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 23. 19:00
Megosztás:

A mustgáz halálos is lehet, fontos az óvatosság a borospincékben

Az idei szüret az extrém meleg időjárás miatt két-három héttel korábban kezdődik, ezért már most fontos az óvatosság a borospincékben - hívta fel a figyelmet a szociális és családügyi miniszter vasárnapi Facebook-posztjában, amelyben a mustgáz veszélyeire figyelmeztetett.
2026. 08. 23. 18:00
Megosztás:

Három civil szervezet is részt vesz az NVVH vezetői kiválasztási folyamatában

Három civil szervezet - a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor Közhasznú Egyesület - is részt vesz tanácskozási joggal a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) vezetői kiválasztási folyamatában - közölte Hantosi István, a parlament igazságügyi és alkotmányügyi bizottságának tiszás elnöke vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Solana lekörözheti az Ethereumot a tokenizált eszközökben – de ettől még nem biztos, hogy jobb befektetés

A Solana egyre nagyobb szeletet hasít ki a tokenizált valós eszközök (RWA) piacából, és az utóbbi időszakban még az Ethereumot is megelőzte a tőkebeáramlás tekintetében.
2026. 08. 23. 16:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a rövid héten, az utolsó kereskedési napon szerdán a BUX 148 659,81 ponton zárt, 1,26 százalékkal, 1892,89 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten pénteken.
2026. 08. 23. 15:00
Megosztás:

A Rubik-kocka új aranykora: gyorsasági kirakással a csúcsra

Valószínűleg mindenki ismeri a Rubik-kockát, de az utóbbi években a kockák kirakása egy új szintre lépett. Ebből a szórakoztató hobbi tevékenységből egy élvonalbeli versenysport vált, amelynek rajongói szerte a világon hódolnak szenvedélyüknek. A modern technológiák segítségével a versenykockák mára olyan kifinomult eszközökké váltak, amikkel élmény kockázni.
2026. 08. 23. 14:00
Megosztás:

A tökéletes gyep titka: praktikum és szépség kéz a kézben

Minden háztartás büszkesége lehet egy gondosan karbantartott pázsit. Egy szép és zöldellő gyep azonban nem csupán a látvány miatt lényeges: számos gyakorlati előnye is van. A fű megfelelő teret biztosít családi összejövetelekhez, gyermekjátszóterek kialakításához vagy akár haszonállatok legeltetéséhez is.
2026. 08. 23. 13:00
Megosztás: