Életveszélyes a kötelező munkaalkalmassági vizsgálat megszüntetése

Rövid határidőt, alig több mint egy hetet hagyott a kormány a szakszervezeteknek és a munkáltatóknak is a kötelező munkaalkalmassági vizsgálat megszüntetéséről szóló törvénymódosítás véleményezésére – közölte a Magyar Szakszervezeti Szövetség. A munkavállalói jogokat súlyosan sértő, alaptörvény-ellenes tartalmat hónapokkal ezelőtt, már korábbi formájában is elutasította a Magyar Szakszervezeti Szövetség. Mivel az akkori változtatási javaslatokat azóta sem vette figyelembe a jogalkotó, a MASZSZ tiltakozik a szeptember elsejei bevezetés ellen.

Életveszélyes a kötelező munkaalkalmassági vizsgálat megszüntetése

Kapkodásra, fejetlenségre, s nem utolsó sorban a szociális partnerek semmibevételére utal, hogy a kormány az utolsó pillanatra hagyta, s a nyári szabadságok idején igen rövid időt, alig több mint egy hetet adott a szakszervezeteknek és a munkáltatóknak is a kötelező munkahelyi alkalmassági orvosi vizsgálat megszüntetéséről szóló törvény véleményezésére – jelentette ki Zlati Róbert.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke leszögezte: szakszervezeti és munkavédelmi szakértői körökben nem változott a törvénymódosítás korábbi megítélése, s ahogyan azt már az elképzelés hónapokkal ezelőtti ismertetésekor is jelezték, a munkáltatók felmentését a kötelező alkalmassági vizsgálat elvégeztetése alól a munkavállalói jogok durva megsértésének, történelmi visszalépésnek és nem utolsó sorban életveszélyesnek tartják.

Az egyeztetésre hivatott Országos Munkavédelmi Bizottság (OMB) munkavállalói és munkáltatói oldala is több módosító javaslattal próbálta jobbítani a tervezetet, ám kiderült, a kormány változtatás nélkül készül szeptember elsején bevezetni az új rendszert. A véleményezésre hagyott rövid határidő pedig arra utal, hogy ezen nem is akarnak változtatni a döntéshozók.

A felelősök hónapokig nem csináltak semmit, s most, a bevezetés előtti utolsó napokban úgy tesznek, mintha komolyan vennék az egyeztetést – véli Zlati Róbert. A MASZSZ kitart korábbi határozott véleménye mellett: ezzel a módosítással munkavállalók százezreinek az egészségét veszélyeztetik felelőtlen döntéshozók. Az elnök emlékeztet, a kormány a kötelező munkavédelmi oktatást is eltörölte már, s most éppen annak a rendszernek a megszüntetésére készül, amelynek segítségével gyakran súlyos betegségeket lehetett feltárni vagy éppen megelőzni.

A MASZSZ elnöke a szakszervezetek tapasztalataira hivatkozva határozottan állítja, az egészségügyi szűrést a munkavállalók ingyenes, a munkához tartozó szolgáltatásnak tekintették, s a munkáltatóknak sem került vagyonokba eleget tenni a törvényi előírásnak: megteremteni a garantáltan biztonságos munkavégzés feltételeit. Az elnök kitart korábbi határozott állítása mellett: a munkavállalónak törvényben előírt joga egészséges környezetben dolgozni. még akkor is, ha a kormány felesleges adminisztratív teherként tekint egyes a vizsgálatokra.

A MASZSZ álláspontja szerint a tervezett módosítás halmozottan aggályos: alaptörvény-ellenes, sérti az egyenlő bánásmód elvét, mivel egyes munkavállalói köröket hátrányos helyzetbe hoz azáltal, hogy nem biztosítja számukra alapjognak az ingyenes foglalkozásegészségügyi szolgáltatást, továbbá ellentétes az egészségügyi alapellátásról szóló törvény idevonatkozó rendelkezéseivel is, valamint uniós jogokat is sért.

A szakszervezeti szövetség és tagszervezetei, valamint munkavédelmi szakértői a törvénymódosítást eljárási szempontból is aggályosnak tartják, mivel azt ismételten a Munkavédelmi törvény és a Magyarország által is ratifikált ILO egyezménnyel ütköző módon terjesztették elő.

Mindezek alapján a Magyar Szakszervezeti Szövetség tiltakozik a törvénymódosítás szeptember elsejei bevezetése ellen, s elvárja, hogy a kormány legalább ebben az ügyben vegye komolyan a szociális partnerekkel való egyeztetést.

Rengeteg használt autó ömlött be az országba októberben

Októberben a DataHouse adatai szerint 12 588 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 10 százalékkal több az előző havi mennyiségnél, és több mint 17 százalékkal haladja meg a tavalyi hasonló időszak 10 725-ös értékét. Hasonló mértékű behozatalra utoljára 2021 márciusában volt példa, azóta a regisztrált import használt autók száma meg sem közelítette a 12 ezres szintet.
2025. 11. 05. 19:00
Megosztás:

Jön a Black Friday és a karácsony, indulhat a roham a hitelekért is

November elejével elindult az üzletekben a Black Friday-hoz kötődő, illetve a karácsonyi ünnepkör előtti akciók szezonja, ami a személyi kölcsönök és az áruvásárlási hitelek iránti keresletnek is jót tesz majd – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönöknél az év végi időszaktól függetlenül is az egekben jár a kereslet, ám az áruhiteleknél úgy tűnik, az idei év csendesebb lesz a tavalyihoz képest.
2025. 11. 05. 18:30
Megosztás:

Indul a Demján Sándor 1+1 Program második üteme – 20 milliárd forint támogatás a vidéki vállalkozások fejlesztésére

A Kormány mindent megtesz a magyar kis- és középvállalkozások támogatása érdekében! Ezért 2025. október 6-ától bevezettük a fix 3%-os kkv hitelt és megdupláztuk a Demján Sándor Tőkeprogram keretében egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összegét. A Kormány azonban itt nem áll meg: a hazai kkv-k további megerősítése érdekében elindítja a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program második ütemét, 20 milliárd forint keretösszeggel. A program új szakaszában egy vállalkozás legalább 25 millió forint, legfeljebb 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhet, 50 százalékos támogatási intenzitással. A program célja, hogy a vidéki vállalkozások eszközberuházásainak támogatásával növelje a magyar kkv-k termelékenységét, versenyképességét és technológiai felkészültségét. Az előregisztráció november 6-án indul, a támogatási kérelmek benyújtására december 1-jén lesz lehetőség.
2025. 11. 05. 18:00
Megosztás:

Jubileumi csengetéssel ünnepelte 30 éves tőzsdei jelenlétét az OTP Bank Nyrt.

Harminc évvel ezelőtt vezette be részvényeit a Budapesti Értéktőzsde parkettjére az OTP Bank Nyrt., amelynek jubileumát ma ünnepélyes, kereskedésindító csengetéssel köszöntötték a tőzsdén. A hazai tőkepiac egyik jelentős szereplője három évtized alatt a BUX index legnagyobb súlyú papírjává vált, több BÉT Legek díjat is elnyert, és jelenleg is aktív szerepet vállal a tőkepiac fejlesztésében. A Budapesti Értéktőzsdével közösen indított stratégiai programjaik is jól mutatják a bank elkötelezettségét a hazai és regionális befektetői közösség erősítése iránt.
2025. 11. 05. 17:30
Megosztás:

Hatalmas új okosraktárat nyitott a Kifli.hu

Több tízmillió euró értékű beruházással hozta létre új logisztikai központját a Kifli.hu Biatorbágyon. Az online szupermarket, 16 500 négyzetméteres telephelye a cseh anyacég, a Rohlik Group történetének legnagyobb beruházása. A központban a legkorszerűbb automatizálási technológia működik, jelentősen növelve a kapacitást, még gyorsabb kiszállítást és még szélesebb választékot biztosítva a vásárlóknak.
2025. 11. 05. 17:00
Megosztás:

Megugrott a BMW negyedéves profitja

A BMW AG német autógyártó nyeresége 256 százalékkal nőtt az idei harmadik negyedévben éves összevetésben - került föl a cég honlapjára szerdán.
2025. 11. 05. 16:30
Megosztás:

Kínai autómárkák robbanásszerű növekedése – így alakul az EU autópiaca 2025-ben

Az Európai Unió autópiaca 2025 szeptemberében 10%-kal bővült az előző évhez képest. Bár a hibrid autók továbbra is uralják a piacot, a figyelem középpontjába egyre inkább a kínai autómárkák kerülnek, amelyek rekordnövekedést értek el. Az elektromos átállás viszont még messze nem tart ott, ahol az EU szeretné – derül ki a NextAuto lízingspecialista írásából.
2025. 11. 05. 16:00
Megosztás:

A legjobb kriptotőzsdék RWA-kereskedéshez

Mik azok az RWA-k és a tokenizált részvények? A Real-World Assets (RWAs), vagyis valós eszközök egyszerűen a hagyományos pénzügyi eszközök – például amerikai államkötvények, részvények vagy ETF-ek – digitalizált formái, amelyeket a blokkláncon adnak ki. Ezt a folyamatot nevezzük tokenizációnak.
2025. 11. 05. 15:30
Megosztás:

A Bitget Stock Futures mesterfokon: Gyors útmutató a részvénykereskedéshez a kriptokorszakban

A részvénykereskedés átalakulóban van. A Bitget Stock Futures révén a részvényekkel való kereskedés egyszerűbbé és rugalmasabbá vált.
2025. 11. 05. 15:00
Megosztás:

Ez most a 10 legnépszerűbb használt autó Magyarországon

Bár az érdeklődők száma csökkent, a hazai használtautó-piac minősége javult 2025 októberében - derül ki a Használtautó.hu adataiból. A járművek fiatalabbak, kevesebbet futottak, árak pedig minden hajtáslánc esetében emelkedtek. Különösen figyelemre méltó, hogy az elektromos autóknál is megtört a korábbi trend, és nőtt az átlagáruk.
2025. 11. 05. 14:30
Megosztás:

Ismét tízezres nagyságrendű lehet az éves csökkenés

A 2025-ös háromnegyedév adatai alapján a magyar cégvilágban tovább folytatódik a cégszám csökkenése. Az új alapítások továbbra sem képesek ellensúlyozni a megszűnések számát, miközben a cégbírósági eljárások száma tartósan magas maradt.
2025. 11. 05. 14:00
Megosztás:

Erős kettősség látható a fiatalok fizetési várakozásainál

A dolgozó fiatalok döntő része, 68 százaléka egyértelműen derűlátó a jövőbeni fizetésemelésekre nézve, azaz emelkedést várnak. Ugyanakkor az inflációval korrigált emelés, azaz a reálkeresetek alakulását tekintve már jóval árnyaltabb a kép a K&H ifjúsági index szerint. Tény azonban, hogy a bére csökkenésére csak nagyon kevés fiatal számít.
2025. 11. 05. 13:30
Megosztás:

Erős kettősség látható a fiatalok fizetési várakozásainál

A dolgozó fiatalok döntő része, 68 százaléka egyértelműen derűlátó a jövőbeni fizetésemelésekre nézve, azaz emelkedést várnak. Ugyanakkor az inflációval korrigált emelés, azaz a reálkeresetek alakulását tekintve már jóval árnyaltabb a kép a K&H ifjúsági index szerint. Tény azonban, hogy a bére csökkenésére csak nagyon kevés fiatal számít.
2025. 11. 05. 13:00
Megosztás:

Keserü Ilona, Vera Molnar és Bak Imre mesterművei is kalapács alá kerülnek a Virág Judit Galéria aukcióján

A kortárs képzőművészeti szcéna legnagyobb sztárjait vonultatja fel a Virág Judit Galéria közelgő kortárs aukciója. Keserü Ilona, valamint a magyar származású világsztár, Vera Molnar egy-egy kiemelkedő festménye mellett megjelennek a kínálatban Bak Imre, Fajó János és Lantos Ferenc fontos alkotásai is a november 19-i aukción. Az új generáció ultrakortárs művészeit többek között Orr Máté és Nemes Márton képviselik. A galéria egy fontos digitális újítást is bejelentett: időzített online aukciós lehetőséget nyit meg a vásárlók előtt.
2025. 11. 05. 12:30
Megosztás:

Fogyasztóvédelmi program indul az idősek biztonságáért

A Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (NKFH) egyaránt fontos az időskorúak védelme és a fogyasztói tudatosságuk erősítése. Ezért a két szervezet országos kampányt indít - jelentette be az MTI-nek szerdán küldött közleményében a fogyasztóvédelmi hatóság.
2025. 11. 05. 12:00
Megosztás:

Amíg a Cardanonak hónapokig tartott, a Digitap ($TAP) néhány hét alatt elérte az 1 millió dollárt: az árfolyam-előrejelzés immár 15 dollárra módosult

A Cardano (ADA), amely ma már az egyik vezető blokkláncplatform, viszonylag fokozatos pályát járt be kezdetben. A 2015 októberében indított kezdeti kibocsátása 2017 januárjában zárult le – ez a mai mércével mérve meglehetősen hosszú időszaknak számít.
2025. 11. 05. 11:00
Megosztás:

Ez most a 10 legnépszerűbb használt autó Magyarországon

Bár az érdeklődők száma csökkent, a hazai használtautó-piac minősége javult 2025 októberében - derül ki a Használtautó.hu adataiból. A járművek fiatalabbak, kevesebbet futottak, árak pedig minden hajtáslánc esetében emelkedtek. Különösen figyelemre méltó, hogy az elektromos autóknál is megtört a korábbi trend, és nőtt az átlagáruk.
2025. 11. 05. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Ma Németországból ipari megrendelési adat érkezik.
2025. 11. 05. 10:00
Megosztás:

A tőzsdék túlértékeltségével kapcsolatos félelmek felerősödésével a befektetők a kötvények felé fordultak

A tőzsdék túlértékeltségével kapcsolatos félelmek felerősödésével a befektetők a kötvények felé fordultak, így estek a hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain.
2025. 11. 05. 09:30
Megosztás:

Kedden meredeken estek az amerikai részvényindexek

Az amerikai részvények kedden meredeken estek, miután a nagybankok arra figyelmeztettek, hogy a részvénypiac korrekció előtt állhat a túlfeszített értékelések és az azokkal kapcsolatos aggodalmak miatt. Az S&P 500 1,2%-ot, a Dow Jones 0,5%-ot, a technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 2%-ot esett.
2025. 11. 05. 09:00
Megosztás: