Elkezdődött a munka az MNB megújult székházában

Januárban elkezdődött a munka a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújult Szabadság téri székházában.

Elkezdődött a munka az MNB megújult székházában

A jegybank az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében emlékeztetett: az MNB 2021 októberében kezdte meg 1905 óta üzemelő székházának teljes rekonstrukcióját. A munkálatokkal a jegybank az épület egykori pompáját úgy akarta visszaadni és továbbgondolni - írták -, hogy közben az intézmény zöld programjával összhangban korszerű, energiatakarékos irodaépület jöjjön létre, amellyel az MNB a kor kihívásainak megfelelően a karbonlábnyomát is csökkenti.

Az új székház ennek megfelelően egyszerre idézi vissza a múlt századelő műemléki pompáját és felel meg a XXI. század kivívásainak a legmodernebb építészeti és műszaki megoldásaival - tették hozzá.

A tájékoztatás szerint a nemzetgazdasági szempontból kritikus infrastruktúrákat is üzemeltető épület soha nem esett át komolyabb műszaki felújításon a fennállása óta, csak a mindennapi működéshez szükséges karbantartás, valamint az adott kor igényeinek megfelelő technológiai megoldások beépítése történt meg az épület lehetőségei által behatárolt mértékben.

A folyamatos állapotfenntartó munkálatok ellenére az épületgépészeti rendszerek üzembiztonsági szintje az idő előrehaladtával egyre csökkent, az elektromos energiát, a vízellátást, hűtés-fűtést és a szennyvízelvezetést biztosító rendszerek elavultak - közölték.

Ismertették: a munkálatok magukban foglalták az épület teljes gépészeti rekonstrukcióját, az elavult technológiák minden elemét eltávolították, beleértve a csővezetékeket és berendezéseket is. Az épületgépészeti rekonstrukció eredménye egy modern, energiahatékony és környezettudatos rendszer, amely hozzájárul az üzemeltetési költségek és a környezeti terhelés csökkentéséhez.

Kitértek arra is, hogy az ESG-irányelvekkel összhangban az épület fenntarthatóságát nemcsak környezetvédelmi, hanem társadalmi szempontból is szem előtt tartotta a kivitelező, így "egészséges és inspiráló" belső tereket alakítottak ki, az épület körül pedig 2146 négyzetméter közterületet újítottak fel.

2024-ben a Szabadság téri székház lett az első épület Magyarországon, amely WELL előminősítést, az egyik legújabb, az Egyesült Államokban kifejlesztett nemzetközi minősítő rendszer szerinti tanúsítványt kapott

- írták a közleményben.

Megemlítették, hogy a székházon a II. világháborút követően történtek a műemléki értékét súlyosan károsító építészeti beavatkozások. Alpár Ignác eredeti koncepcióját figyelmen kívül hagyva egy plusz födémbeépítéssel kettéosztották az első emeletet, amely így elvesztette belmagasságának felét, és szűk, sötét irodák váltották fel a világos, szellős tereket. Az eredetileg nyitott belső udvart a földszint magaságában befedték, a harmadik emeleti nyitott loggiákat megszüntették, elnyomva ezzel a belső tér elegáns hangulatát és súlyos károkat okozva a Róth Miksa által készített üvegablakok esztétikájában, amelyek egy részét az új falazatokkal, födémekkel elfedték.

A rekonstrukciónál az utólag beépített födémet teljes egészében elbontották, ezáltal az épület visszanyerte eredeti állapotát, így az első emeletnek ismét hat méter a belmagassága. Az udvar korábbi, földszinti elfedése megszűnt és az épület udvara egy 1320 négyzetméteres üvegkupolát kapott, ennek eredményeként nagy, világos átrium jött létre. A felújítás során megőrizték a ház motívumrendszerét, rekonstruálták a műemléki indás-florális díszekkel ellátott korlátokat, a műemléki csillárokat és az ólmozott üvegtáblákat is - olvasható a közleményben.

A székházban januárban megkezdődött a munka. A jegybank vezető testületei, a Monetáris Tanács és az igazgatóság üléseit, valamint a vezetői értekezletet is a megújult épületben rendezték meg. A Monetáris Tanács január 28-i kamatdöntő ülését több év után ismét a Lámfalussy teremben tartották meg. A jegybanki szakterületek a következő hónapok során fokozatosan költöznek vissza a Szabadság téri épületbe, valamint az MNB által szervezett szakmai rendezvények új otthona is a székház lesz.

A következő hetekben az MNB a sajtó munkatársainak, az építészeti szakma képviselőinek és a nagyközönségnek is szervez majd épületbejárásokat, amelyeken részletesen bemutatják a munkálatok eredményét és a megújult funkcionális tereket - áll a tájékoztatásban.


Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit

Az MVM egységesíti ügyfélkiszolgálási rendszereit, ezáltal nemcsak az egyetemes szolgáltatásban ellátott ügyfelek, hanem a versenypiaci villamosenergia-vásárlók, valamint az MVM Démász elosztói ügyfelei is egyszerűbben intézhetik ügyeiket, az átállással átmeneti ügyintézési korlátozást vezetnek be, a változásról az érintettek személyre szabott tájékoztatást kapnak - közölte az MVM kedden az MTI-vel.
2026. 06. 16. 20:30
Megosztás:

Lassan 250 millió újrahasznosítható italdoboz készült a Ball makói üzemében, és 70 új munkatársat vennének fel a gyárba

Tovább bővíti csapatát nemrég megvásárolt makói üzemében a fenntartható alumíniumcsomagolások terén világszerte vezető Ball Corporation. A gyáregység egyre fontosabb szerepet játszik az ügyfelek kiszolgálásában és a körforgásos csomagolási megoldások elterjesztésében Európában, erősítve a Ball hosszú távú jelenlétét a régióban.
2026. 06. 16. 20:00
Megosztás:

Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást

Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. 06. 16. 19:30
Megosztás:

Milyen európai vizei az idei nyári fürdőzéshez?

Az európai természetes fürdőhelyek túlnyomó többsége biztonságos, több mint 85 százalékuk megfelel az Európai Unió legszigorúbb, kiváló minőségi előírásainak, míg a vizsgált fürdővizek 96 százaléka megfelelt legalább a minimális minőségi előírásoknak és csak 1,5 százalékuk tartozik a kifogásolható kategóriába - derül ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság közösen összeállított és kedden közzétett értékeléséből.
2026. 06. 16. 19:00
Megosztás:

Már a héten olcsóbb lehet a benzin és a gázolaj a védett árnál

A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 16. 18:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Az elmúlt napok eseményei optimizmusra adnak okot

Az elmúlt néhány nap eseményei óvatos optimizmusra adnak okot a közel-keleti helyzettel kapcsolatban - jelentette ki Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Strasbourgban kedden.
2026. 06. 16. 18:00
Megosztás:

Medúzák az Adrián: duplán fájhat a csípés, ha nincs biztosítás

A klímaváltozás hatására egyre több, emberekre is veszélyes faj jelenik meg a környező országokban - a magyarok kedvenc nyári úti célján, Horvátországban idén is okozhat nehéz perceket az iránytű medúza jelenléte. Az Insura szakértője arra figyelmeztet, hogy Horvátországban egészségbiztosítási kártyával sem ingyenes az egészségügyi ellátás, így az utasbiztosítási védelem már a közeli úti célok esetén is egyre fontosabb.
2026. 06. 16. 17:30
Megosztás:

MBH Bank: csökkent a logisztikai ágazat teljesítménye az első negyedévben

Az év elején az enyhén erősödő gazdaság sem tudta pozitív irányba fordítani a logisztikát, az első negyedévben csökkent az ágazat teljesítménye, ez sorozatban a hetedik negyedév, ami éves szinten csökkenést mutat, de a második és harmadik negyedév fordíthat ezen az MBH Bank elemzése szerint.
2026. 06. 16. 17:00
Megosztás:

Hosszú távra szóló stratégiát hirdettek meg a Magosz ifjú gazdái

Hosszú távra szóló, kihívásokat azonosító és javaslatokat tartalmazó stratégiát hirdettek meg a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) ifjú gazdái - jelentették be az érdekképviselet vezetői sajtótájékoztatón kedden, Budapesten.
2026. 06. 16. 16:30
Megosztás:

Mikor indul a hazai dinnyeszezon?

A hazai termelők várhatóan június 24-én kezdik meg a görögdinnye szállítását a Lidl Magyarország logisztikai központjaiba, ezután a magyar dinnye fokozatosan átveszi a külföldi termékek helyét és hazai áruval fedezik majd a keresletet - mondta Szlavikovics Zita, a vállalat igazgatóságának elnöke az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium és az áruházlánc keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 06. 16. 16:00
Megosztás:

Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar az idei százas listán is

A leggazdagabb magyarok százas listájának élén az idén is Mészáros Lőrinc vállalkozó szerepel, a második Csányi Sándor, az OTP elnöke, a harmadik helyen pedig az idén is a gépgyártásban érdekelt Felcsuti Zsolt áll - derült ki a kiadvány honlapján közzétett közleményből.
2026. 06. 16. 15:00
Megosztás:

Aranyopciók érkeztek a Bybitre: új piac nyílt a Tether Gold előtt

A tokenizált arany újabb lépést tett a professzionális kriptokereskedés felé. A Bybit elindította a Tether Goldra épülő opciós kereskedést, amely USDT-ben elszámolt derivatívákkal ad lehetőséget kockázatkezelésre, aranyár-spekulációra és összetettebb intézményi stratégiák kialakítására.
2026. 06. 16. 14:30
Megosztás:

Hogyan Alkalmazkodik a Betscore Online a Modern Játékosok Elvárásaihoz

Az online szórakoztatóipar az elmúlt években olyan ütemben változott, hogy a korábban elfogadható megoldások mára egyszerűen elavultnak számítanak.
2026. 06. 16. 13:56
Megosztás:

Ez lett a megduplázott ingyenes keretből: ennyivel több pénzt veszünk ki a szaporodó ATM-ekből

Kiderült, mit ér a sokkal több bankjegykiadó automata és a duplájára emelt ingyenes készpénzfelvételi limit: új csúcsra, 124 ezer forint fölé ugrott az első negyedévben az egy kártyás készpénzfelvételre jutó átlagos összeg. A BiztosDöntés.hu elemzése szerint viszont hiába telepítettek több száz új ATM-et a bankok, mégis kevesebbszer használták ezeket.
2026. 06. 16. 13:30
Megosztás:

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap

Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 06. 16. 13:00
Megosztás:

MEKH: felmérés készül a tervezett szélerőmű kapacitásokról

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a következő hetekben felméri az új szélerőmű-kapacitások létesítésére vagy a meglévő kapacitások bővítésére irányuló piaci elképzeléseket - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a hivatal.
2026. 06. 16. 12:00
Megosztás:

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról

A Mol-csoport termelésmegosztási megállapodást írt alá líbiai tengeri kutatásról, amely szeizmikus adatgyűjtést és egy kutatófúrást is magában foglal - közölte a vállalat kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 06. 16. 11:30
Megosztás:

Bybit RWA vaultok: hozamtermelő pályára állítaná a parkoló stabilcoinokat

A Bybit újabb lépést tett a valós eszközökre épülő kriptotermékek felé. A tőzsde a Plume fix hozamú RWA vaultjait integrálta Earn platformjába, így a felhasználók a tétlenül álló stabilcoinjaikat intézményi szintű hitelpiaci eszközökön keresztül fordíthatják hozamtermelésre.
2026. 06. 16. 11:00
Megosztás:

Szlovéniában drágul a dízel és a fűtőolaj, a benzin ára változatlan marad

Szlovéniában kedden emelkedett a dízel és a fűtőolaj ára, a 95-ös benziné pedig változatlan maradt az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli töltőállomásokon.
2026. 06. 16. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Vegyes elmozdulásokat láttunk ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken; a vezető indexek közül a japán Nikkei225 napközben új csúcson is járt. A várakozásoknak megfelelően 1995 óta nem látott szintre, 1,00%-ra emelte az alapkamatot mai ülésén Bank of Japan Monetáris Tanácsa, ezt megelőzően tavaly decemberben emelték a kamatot. A ma reggel publikált kínai konjunktúra adatok vegyes képet mutatnak a gazdaságról; a kiskereskedelmi forgalom több mint három év után először esett, a beruházások is zsugorodtak, miközben az ipari termelés bővült. A nyersolaj jegyzése tovább esett a ma reggeli kereskedés alatt.
2026. 06. 16. 10:00
Megosztás: