Ellentmondások a Fednél és a befektetőknél is
A piacok számára releváns információ lehet a központi bank jövőben várható szigorítási előrejelzése, valamint azok hatása a gazdaságra, különösen az esetlegesen bekövetkező recesszió.
Thomas Barkin, a Fed richmondi elnöke a lehető legagresszívebb kamatemelése híve, ugyanis szerinte a jelenlegi kamatkörnyezet messze a semleges alatt van. A st. louisi Fed tagbank közgazdászai szerint viszont a munkaerőpiac közel sem annyira feszes, mint azt a munkanélküliségi ráta, illetve az egy álláskeresőre jutó pozíciók száma sejteti. Érvelésük szerint ilyen munkaerőpiaci túlkeresletben meredekebben kellene nőnie a reálbéreknek.
Jutnak vegyes befektetői nézőpontok mára is. John Stoltzfus, az Oppenheimer befektetési vállalat igazgatója szerint az S&P 500 körülbelül 40%-kal feljebb, 5.330 ponton fogja befejezni az évet. Ray Dalio befektető azonban „naiv és következetlen” dolognak tartja, ha valaki azt hiszi, hogy a Fed lépései helyreteszik a piacot és visszafogják az inflációt, szerinte a magas árnövekedés letörése nagy károkkal fog járni.
Joe Biden elnök mérsékelten szembement az amerikai olajcégekkel, amikor arról beszélt, hogy a jelenlegi nagyon magas olajárakat valahogyan le kell csökkenteni. Szerinte Mike Wirth, a Chevron vezérigazgatója nagyon érzékenyen vette az amerikai elnök törekvéseit. Az elnöki adminisztráció és az olajvállalatok vezetői a héten próbálnak meg valami megoldást találni a helyzetre. Mindeközben a Bloomberg értesülései szerint a Kongresszus ma léptetheti érvénybe az üzemanyagra vonatkozó adókedvezményt. (forrás: ERSTE)