Elstartolt a piacvezető UBM Csoport 24 millió eurós szerbiai beruházása

A hazai takarmányiparban piacvezető UBM Csoport régiós piaci pozíciójának erősítése érdekében takarmánykeverő üzemet épít a szerbiai Opstina Šid - Adaševci ipari parkban. A 24,4 millió eurós zöldmezős beruházást a magyar 6,3, míg a szerb kormány többek között 2,5 millió euróval támogatja. Az üzem alapkőletételi ünnepségén Aleksandar Vučić szerb elnök, valamint Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter vett részt. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett UBM Holding a balkáni térség 5 országában végez kereskedelmi tevékenységet, a szerb üzemmel a vállalat regionális gyártókapacitása eléri majd az 1,1 millió tonnát, mellyel a közép-kelet-európai takarmánypiacon is meghatározó szereplővé válik.

Elstartolt a piacvezető UBM Csoport 24 millió eurós szerbiai beruházása

Aleksandar Vučić szerb elnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében letették a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett UBM Holding szerbiai takarmánykeverő üzemének alapkövét. Az Opstina Šid – Adaševci ipari park 20 hektáros területén megvalósuló zöldmezős beruházás teljes költségvetése 24,42 millió euró, melyhez a magyar kormány 2,3 milliárd forint (6,3 millió euró), míg a szerb kormány (RAS) 2,5 millió euró támogatást biztosít, míg a fennmaradó részt a társaság saját forrásból fedezi. Az UBM Csoport a balkáni régió 5 országában (Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Albánia) már több éve jelen van takarmányüzleti tevékenységgel. A most induló beruházást az indokolta, hogy a szerb állattenyésztés és takarmányozás területén csak részben érhető el magas minőségű és hatékonyságú keveréktakarmánygyártás az egyre inkább koncentrálódó nagyüzemi élelmiszertermelés ellátásához. A teljesen automatizált, 75-80 főt foglalkoztató üzemben 2024-ben indulhat el a termelés a legmodernebb sztenderdeknek megfelelően, évi 200 ezer tonna kapacitással.

Az új üzem alapkőletétele kapcsán Horváth Péter, az UBM vezérigazgatója elmondta, hogy a terjeszkedést a Csoport eddigi hazai és régiós teljesítménye, valamint egy átfogó piackutatás alapozta meg, így a helyi igények felmérését követően döntöttek az új beruházás elindításáról. Az UBM piacvezető hazai takarmányipari vállalatcsoportként arra törekszik, hogy régiós pozícióját tovább erősítve a következő években Kelet-Közép-Európában is meghatározó iparági szereplővé váljon minőségi termékeivel és szolgáltatásaival. Az UBM Csoport jelenleg is jelentős keveréktakarmány gyártókapacitással rendelkezik a régióban: magyarországi üzemeinek kapacitása eléri a 540 ezer tonnát, míg a regionális fejlesztések eredményeként Szlovákiában 110 ezer tonna, Romániában pedig 230 ezer tonna gyártókapacitással rendelkezik. A szerbiai üzem elindulásával a vállalat regionális gyártókapacitása eléri majd az 1,1 millió tonnát.

A magyar tulajdonban lévő UBM Csoport piacvezető szerepet tölt be a keveréktakarmány gyártásához szükséges alapanyagok kereskedelmében és a keveréktakarmány-gyártás és -forgalmazás területén. A Csoport az elmúlt évben 520 ezer tonna fehérje és olajosmag, 698 ezer tonna gabona kereskedelmi értékesítése mellett 760 ezer tonna keveréktakarmányt gyártott, illetve alapanyagot értékesített a magyar és a regionális állattenyésztés szereplőinek.

AM: középpontban a gyógynövények szerepe és védelme

Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját, amelynek idén az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógy- és aromanövények szerepére az emberi egészség, a kulturális örökség, a helyi megélhetés és az emberi jóllét biztosításában - írta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleményében.
2026. 03. 03. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás:

A Richter megvásárolja a Celmatix kutatási portfólióját

A Richter Gedeon Nyrt. megvásárolja az Egyesült Államokban működő Celmatix Inc. biotechnológiai vállalat nőgyógyászati korai fázisú kutatási portfólióját - jelentette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 03. 03. 13:30
Megosztás:

Antal Ferenc: a repülőtér 3-as termináljának megépítése mérföldkő Magyarország életében

A repülőtér 3-as termináljának megépítése nemcsak a Budapest Airport, hanem Magyarország életében is mérföldkő - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai tranzakciókért felelős helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2026. 03. 03. 13:00
Megosztás:

Felpörgött, majd lassult az ingatlan befektetői hullám a tavalyi év utolsó hónapjaiban

A tavalyi év augusztusában–szeptemberében az ingatlanpiacon egyszerre voltak jelen nagy számban a hitelre vásárló fiatal párok és a kiadásra vásárló magánszemélyek. A befektetők lendületét azonban egy idő után visszafogta a kialakult új helyzet.
2026. 03. 03. 12:30
Megosztás:

Mit üzen a Women in Business 2026 Magyarországnak?

A Grant Thornton átfogó nemzetközi vizsgálata szerint a nemek közötti egyenlőség, egyensúly kérdése már nem CSR téma, hanem üzleti stratégiai kérdés. A Grant Thornton Women in Business 2026 jelentése egyértelmű összefüggést mutat ki a “gender equality” melletti elköteleződés és a vállalati teljesítmény között. A nemek közötti egyenlőség nem „jó ügy”, hanem versenyelőny. Még akkor is, ha a globális környezetben több nagyvállalat visszavett DEI-kezdeményezéseiből (Diversity, Equity, Inclusion).
2026. 03. 03. 12:00
Megosztás:

VanEck-vezér: Megvolt a Bitcoin alja? – Fordulat jöhet a 70 000 dolláros kitörés után

Éles emelkedéssel indult az éjszaka a kriptopiacon: a Bitcoin 70 000 dollár fölé ugrott, majd 68 000 dollárig korrigált. A mozgás újraélesztette a találgatásokat: vajon már láttuk a medvepiaci mélypontot, vagy korai még trendfordulóról beszélni? A kérdésre a VanEck vezérigazgatója is reagált – meglehetősen optimista hangnemben.
2026. 03. 03. 11:30
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése felfelé tolta a kötvényhozamokat

Az Irán elleni támadás több országra kiterjedő eszkalációja, a Hormuzi-szoros lezárása és a Közel Kelet kőolaj- és gázmezőit fenyegető csapások miatt jelentősen emelkedtek az energiaárak. Az olajár reggel mintegy 10%-kal ugrott meg, de záráskor is 7%-kal magasabban állt, mint a megelőző pénteken, a cseppfolyósított gáz ára pedig 35%-kal emelkedett, megközelítve a 45 EUR/Mwh-s szintet. A globális inflációs félelmek erősödtek, ami megfordította a fejlett országok kötvénypiacain a múlt héten bekövetkezett hozamesést. A tízéves dollár hozam 10 bázisponttal, 4,05%-ig ugrott, a német pedig 7 bázisponttal, 2,7% fölé került. A kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt folytatódott a dollár gyors erősödése, az EUR/USD 1,17 alá esett.
2026. 03. 03. 11:00
Megosztás:

Az XRP volatilitása egyéves csúcsra ugrott – Közeleg a nagy kitörés?

Az XRP 30 napos realizált volatilitása 1,16-ra emelkedett a Binance-en, ami 2025 márciusa óta a legmagasabb érték. Mindeközben az árfolyam 1,35 dollár körül oldalaz, jelentősen a korábbi, 3,40 dolláros cikluscsúcs alatt. A történelmi mintázatok alapján az ilyen volatilitási tüskék gyakran nagy ármozgások előszobái – de a kérdés az, milyen irányba.
2026. 03. 03. 10:30
Megosztás:

Mit szólna hölgyem egy kis kriptovalutához Nőnapra?

Blockchain4Her: amikor a diverzitás növekedési stratégiává válik: a Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja, a Nemzetközi Nőnap alkalmából zászlóshajó kezdeményezése, a Blockchain4Her program keretében ünnepli a nőket.
2026. 03. 03. 10:00
Megosztás:

Hernádi Zsolt: a Barátság kőolajvezetékben nincs károsodás

Nyugodt lelkiismerettel leszögezhetjük, hogy önmagában a Barátság kőolajvezetékben károsodás nem történt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este.
2026. 03. 03. 09:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Makrogazdasági és piaci következmények

Az Iránban kialakult legújabb konfliktus további volatilitást okozott a globális piacokon. Íme néhány lehetséges forgatókönyv és azok hatása az egyes eszközosztályok portfólióira.
2026. 03. 03. 09:00
Megosztás:

Drágul a kőolaj, mínuszban az ázsiai börzék, erősödik a forint kora reggel

Az Irán ellen szombaton indított izraeli-amerikai támadás okozta piaci bizonytalanság hatására kedden kora reggel tovább emelkedett a kőolaj ára, mínuszban álltak az ázsiai tőzsdék mutatói, miközben a forint erősödött a főbb devizákhoz képest.
2026. 03. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos év lesz 2026 az AutoWallis számára

Az AutoWallis tavaly továbbra is erőteljes növekedést mutatott, ám a jelentős üzletfejlesztések és akvizíciók költségvonzatai nyomot hagytak a profitabilitáson. Miközben a bevételek két számjegyű ütemben bővültek, a költségek emelkedése miatt 2025-ben is nyomott maradt az eredményesség. A 2026-os év így kulcsfontosságú lehet annak megítélésében, hogy a cseh terjeszkedés, az új márkák és a hatékonysági intézkedések képesek-e érdemben javítani a cég marginjait.
2026. 03. 03. 07:30
Megosztás:

Zelenszkij: nem segítjük Moszkvát a Barátság vezetéken keresztül

Senkinek nem áll szándékában hozzásegíteni Oroszországot ahhoz, hogy a kőolaj tranzitján pénzt keressen és abból fedezze az Ukrajna elleni háború folytatását - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyreállításának késlekedése miatt Kijevet ért magyar és szlovák kormányzati bírálatokra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva.
2026. 03. 03. 07:00
Megosztás:

Mi történt februárban a Budapesti Értéktőzsdén? Mutatjuk!

Az év legrövidebb hónapjában közel azonos szinten teljesített a hazai részvénypiac fő mutatója, a BUX a januári záróértékéhez viszonyítva: február végére 126 534,75 ponton zárt az index, ami 1,8 százalékos elmozdulást jelent. A februári összforgalom 504,9 milliárd forintot tett ki, amely 25,2 milliárd forint értékű napi átlagnak felelt meg. A legkeresettebb részvények sorrendjét továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon vezette 304, 81,8 és 60 milliárd forint értékű forgalommal. A befektetési szolgáltatók közül a WOOD & Company visszavette a vezetést a Concorde-tól, a kettőst az ERSTE követte.
2026. 03. 03. 06:00
Megosztás:

Ébredezik téli álmából a lakáspiac – Februárban az új építésűek húzták a keresletet

A gyengébb január után februárban élénkülésnek indult a lakáspiaci kereslet, de a korábbi várakozásoknak megfelelően eltérő pályára került a használt és új építésű ingatlanok szegmense.– derül ki az ingatlan.com februári lakáspiaci kereslet-kínálati összesítőjéből. Az év második hónapjában több mint 270 ezer telefonos érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ez – a rövidebb február miatti naptárhatást kiszűrve – 7,8 százalékos keresletnövekedésnek felel meg. Bár éves összevetésben 17,3 százalékos volt a visszaesés, érdemi javulást jelent a januárban mért 24 százalékos éves csökkenéshez képest.
2026. 03. 03. 05:30
Megosztás:

Újabb lendületet vett a lakáspiaci kereslet

Egyre több potenciális vevő jelenik meg a lakáspiacon, a többségük családi ház iránt érdeklődik, mostanra pedig már Budapesten is az Otthon Start program bejelentése előtti szint fölé emelkedtek az ingatlanérdeklődési számok – derül ki a zenga.hu februári keresletet feldolgozó felméréséből. A komoly érdeklődések számának növekedése pedig hamarosan az adásvételek számában is megmutatkozhat.
2026. 03. 03. 05:00
Megosztás:

Hagyományból jövő: a közép-európai régió védelmi járműipari gyártóközpontjává válik a RÁBA

Űr és védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint a RÁBA jövője szempontjából meghatározó stratégiai védelmi ipari és tulajdonosi megállapodásokat jelentett be. A bejelentések több mint tízezer katonai jármű gyártását, összeszerelését és karbantartását foglalhatják magukban hazai keretmegállapodások, és egy nemzetközi exportprogram keretében, továbbá egy tervezett, mintegy 100 milliárd forint értékű gyárfejlesztési és infrastruktúra modernizációs program megvalósítását. Az esemény kiemelt jelentőségét jelzi, hogy a CSG tulajdont szerez a RÁBA Járműipari Holdingban, hosszú távú védelmi ipari partnerséget létrehozva a 4iG Csoporttal. A megállapodások a 4iG Csoport védelmi ipari stratégiájának meghatározó lépését jelentik, amelynek egyik kiemelt központja a RÁBA. A ceremónia keretében a 4iG Csoport, valamint űr- és védelmi ipari leányvállalata a 4iG SDT nemzetközi és hazai partnereivel közösen az alábbi stratégiai jelentőségű tulajdonosi és védelmi ipari beszerzési keretmegállapodásokat írták alá:
2026. 03. 03. 04:30
Megosztás:

Iráni helyzet: mit tegyen, aki most utazna?

Az iráni háború okozta légtérzár és járattörlések miatt magyarok ezrei ragadtak külföldön, elsősorban az Egyesült Arab Emírségekben. A közel-keleti ország azóta felkerült az utazásra nem javasolt térségek listájára, ebben a bizonytalan helyzetben pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mit tehet az, aki márciusra tervezte utazását - akár Dubajba, akár más, a légtérzár által érintett úti célra.
2026. 03. 03. 04:00
Megosztás: