Energiaátmeneti beruházások kilátásai a KPMG szerint

Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe – így látja a területen befektetők csaknem háromnegyede. A fosszilis energiahordozóktól azonban még jó ideig nem búcsúzunk, ezeknek változatlanul nagy szerepük van a rendezett átmenetben. Az együttműködés a befektetések terén kulcsfontosságú: szinte mindenki olyan partnert keres, akivel meg tudja osztani a kockázatokat, az erőforrásokat és a szakértelmet – állapítja meg Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond kutatásában a KPMG.

Energiaátmeneti beruházások kilátásai a KPMG szerint

Több ágazatban is hatalmas befektetési lehetőségek nyílnak meg az energetikai átmenet felgyorsulásával. A beruházásokat a megújulóenergia-kapacitások bővítésének, az energia- és erőforrás-hatékonyság javításának, valamint a kapcsolódó infrastruktúra korszerűsítésének igénye hajtja – ezek stratégiai jelentőségűek a globális felmelegedés okozta kihívások kezelésében. A KPMG „Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond” című felmérése ezeket a beruházási mozgatórugókat, az aktuális és jövőbeli trendeket, valamint a területen tapasztalható akadályokat vizsgálta. A jelentés 36 országból, 11 ágazatból 1400 olyan felsővezető véleményét rögzítette, akik olyan vállalatokat irányítanak, amelyek aktívan fektetnek be az energiamix átalakításába.

Fokozódó tempó és a lehetőségek széles skálája

A KPMG kutatása szerint a befektetők 72 százaléka úgy látja, hogy a közelmúlt kihívásai ellenére az energiaátmeneti eszközökbe történő befektetések dinamikusan növekednek. A megkérdezettek még a magas kamatlábak és a geopolitikai feszültségek időszaka után is elkötelezettek maradtak a tiszta energiához kapcsolódó technológiák és projektek iránt.

A befektetők előtt sokféle lehetőség áll, az érdeklődés pedig számos technológiát és rendszert ölel fel. A felmérés szerint a válaszadók 64 százaléka az elmúlt két évben energiahatékonysági technológiákba fektetett (ideértve a villamosítást is), 56 százalékuk megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiákba, 54 százalékuk energiatárolási és hálózati infrastruktúrába, míg 51 százalékuk a közlekedés és az ahhoz kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésébe.

De mi lesz a fosszilis energiahordozókkal?

Az ukrajnai és közel-keleti geopolitikai konfliktusok újra előtérbe helyezték az energiabiztonság kérdését, rávilágítva az olaj és a földgáz szerepének továbbra is fennálló fontosságára – mindez a fosszilis tüzelőanyagokba irányuló beruházások számának növekedéséhez vezetett. Minden hiteles előrejelzés szerint, még a megújuló energiaforrások gyors térnyerése mellett is, a kőolaj, földgáz és szén a következő két évtizedben folyamatosan csökkenő arányban ugyan, de továbbra is fontos szereplői maradnak az energiamixnek. Az energiaigény kielégítéséhez az átmenet során is szükség lesz új beruházásokra. „A fosszilis tüzelőanyagoknak nem elhanyagolható szerepük van a rendezett átmenetben, mert nem egyszerűen arról van szó, hogy az egyik energiaforrást egy másikkal helyettesítjük, ennek keresztfinanszírozási kérdésein nem bukhat el az átmenet” – mondja Losonczy Géza, a KPMG energetikai és közüzemi szektorának vezetője. A válaszadók mindössze negyede nyilatkozott úgy, hogy nem tervez új befektetéseket ezen a területen. Az energiaszektorba befektetők 61 százaléka úgy véli, hogy a geopolitikai feszültségek lassították az energiaátmenet ütemét. Sokan egy fokozatos, szakaszos átmenet szükségességét hangsúlyozzák, amely egyrészt biztosítja a szükséges változásokat, másrészt fenntartja a befektetések megtérülésének lehetőségét.

Aggasztó szabályozási kockázatok

A válaszadók szerint az energiaátmenet eszközeibe történő befektetés előtt álló legnagyobb akadályt a szabályozási és szakpolitikai kockázatok jelentik. Ezeket a befektetők nehezen tudják kezelni, és az ebből fakadó bizonytalanság késleltetheti vagy akár meg is akadályozhatja, hogy a szükséges tőke eljusson az energiaátmeneti kezdeményezésekhez. A megkérdezettek 64 százaléka szerint a kormányzati politika döntő szerepet játszik a beruházások jövedelmezőségében.

Egy stabil, átlátható és következetes szabályozási környezet jelentősen javíthatja a hosszú távú befektetések kilátásait a tiszta energiába és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrába. A várakozások szerint a következő két évben az ilyen beruházások politikai feltételei javulni fognak Kínában, az Egyesült Államokban és Európában. Ezzel szemben India, Japán és Ausztrália tekintetében a befektetők inkább pesszimisták. Fontos kérdés, hogy a politikai döntéshozók képesek-e gyorsan reagálni a piaci igényekre – a válaszadók véleménye ugyanis megoszlik abban, hogy a kormányzati politika elég rugalmas-e az energiaátmenet kihívásaihoz.

Kilátások a következő két évre

Az energetikai átmenethez kapcsolódó beruházások 2020 óta látványos növekedést mutatnak: a 2020-as mintegy 1200 milliárd USD-ről 2024-re meghaladták a 2000 milliárd USD-t. Azonban a Párizsi Megállapodás célkitűzéseinek teljesítéséhez az évtized második felében évente ennek közel háromszorosára lesz szükség.

A magasabb finanszírozási költségek az elmúlt években több energiaátmeneti projektet is lassítottak. A kamatlábak és az infláció változása jelentősen befolyásolja a beruházások gazdaságosságát, ami megnehezíti a tervezést. Ugyanakkor a globális infláció visszahúzódása nyomán a jegybankok várhatóan csökkentik a kamatlábakat, ami kedvezőbb pénzügyi környezetet teremthet. „Jó esély van arra, hogy a pénzügyi feltételek javulásával és a visszatartott tőke befektetésével az egyesülési és felvásárlási tevékenység tovább fokozódik. Ezt a hangulatot tovább gerjesztheti, ha a globális felmelegedés sajnálatos módon még gyakoribb extrém időjárást és természeti katasztrófákat hoz magával, így emiatt az energiaátmenet felgyorsításába való befektetések kiemelt lakossági figyelmet is kapnak majd” - jósolja Szőlősi Ferenc a KPMG Corporate Finance Advisory üzletágának igazgatója.

Az ellátási lánc zavarainak enyhülésével az anyagárak is csökkentek, a napelemek pedig soha nem voltak ilyen olcsók. Az operatív befektetők szerint a megújuló energiák lesznek a következő két év legvonzóbb energiaátmeneti befektetései, amelyeket az energiahatékonyság és a közlekedési infrastruktúra követ. A pénzügyi befektetők viszont mérsékeltebb lelkesedéssel tekintenek a megújuló energiára: az energiahatékonyság, a kritikus nyersanyagok és a közlekedés után csak negyedik helyre sorolták ezeket.

A megújulóenergia-termelés bővítését számos régióban a hálózati kapacitások és integrációs kihívások akadályozzák. Kérdés, hogy a villamosenergia-hálózat képes-e befogadni a növekvő mennyiségű megújuló energiát – ennek hatékony és időben történő szállítása, valamint a tárolási és hálózatirányítási szűk keresztmetszetek kezelése kulcsfontosságú.

Az elmúlt évek arra is rávilágítottak, hogy még a legalaposabban megtervezett stratégiákat is felülírhatják a váratlan események, amelyek hosszú távú bizonytalanságot eredményezhetnek. A folyamatban lévő politikai változások sok helyen protekcionista fordulatot jeleznek.

A KPMG azt is vizsgálta, hogy a befektetők milyen tényezők miatt hajlanak nagyobb vagy kisebb valószínűséggel az energiaátmeneti eszközökbe történő beruházásra. A válaszadók 52 százaléka szerint a piaci volatilitás visszatartja őket a befektetésektől, míg 41 százalék a közelmúltbeli és a közelgő választásokat említette a befektetési hajlandóság csökkentő tényezőjeként.

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Megvan a százezer (BUX, OTP…)

Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000 ponttal küzd mostanában.
2025. 07. 11. 14:30
Megosztás:

Borsot törhet az USA az oroszok orra alá

Donald Trump az NBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy várhatóan hétfőn kiad egy nyilatkozatot Oroszországgal kapcsolatban.
2025. 07. 11. 14:00
Megosztás:

A teljes használtautó-piac felpörgött júniusban

A korábbi hónapokban megszokhattuk, hogy az előző évekhez képest folyamatosan bővül az elektromos és hibrid hajtásláncú használt autók piaca, júniusban azonban a korábban csak stagnáló hagyományos (benzin, dízel) hajtású autók is újra szárnyra kaptak.
2025. 07. 11. 13:30
Megosztás:

120 ezer diák dolgozik a nyáron: itt vannak a legjellemzőbb órabérek

Nem meglepő módon a nyári szezon a legintenzívebb időszak a diákmunkások számára, de ma már közel sem igaz, hogy kizárólag erre az időszakra koncentrálódik a diákmunka.
2025. 07. 11. 13:00
Megosztás:

A fenntartható gazdaságélénkítés kulcsa az épületállomány energetikai megújítása

A hazai lakóépületek energiahatékonysági korszerűsítése egyszerre jelent gazdasági növekedési lehetőséget, társadalmi támogatottságot élvező beruházási irányt és klímavédelmi lépést. A K&H Bank az Egyensúly Intézet által koordinált szakmai szövetség tagjaként aktív szerepet vállal abban, hogy Magyarország épületenergetikai felújítási programja hosszú távon is fenntartható és igazságos módon valósuljon meg.
2025. 07. 11. 12:30
Megosztás:

Szinte önerő nélkül, 35 millió Ft Otthon Start hitelt venne fel egy átlagos érdeklődő

Úgy tűnik annyira megfogadták a kormány tanácsát a lakásvásárlók, hogy már önerőt is csak alig akarnak az első lakásuk vásárlásakor felhasználni – derül ki a Bankmonitor Otthon Start kalkulátorának adataiból. A nagy kérdés, hogy erre majd igent mondanak-e a bankok?
2025. 07. 11. 12:00
Megosztás: