Ennyi mindenre használják a kukoricát
A kukorica
A kukorica Amerika felfedezésével érkezett a tengerentúlról Európába. Kifejezetten napfénykedvelő, a pázsitfűfélék családjához tartozó, kétlaki, egyéves, egyszikű növény. A tenyésztés során létrejöttek fehér, rózsaszín, sárga, piros, sőt kék szemű alfajai is. Június végén jelenik meg a piacokon, és a szezonja szeptember végén fejeződik be.
A kukoricaliszt gluténmentes, ezért lisztérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják. A csemegekukorica olyan vitaminokat tartalmaz többek között, mint az A-, B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamin. Az ásványi anyagok közül található benne nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor és kén. A nyomelemek közül pedig vas, cink, réz és mangán van benne. Ráadásul a kukorica gyógynövény is. Gyökerének és levelének főzete húgyúti és hólyagpanaszok esetén ajánlott. Továbbá kiváló a vesehomok és a vesekő megelőzésére.
A termesztése
A kukorica a világ számos országában a mezőgazdaság egyik legfontosabb terménye. A termesztésének gazdasági hatása jelentős, nemcsak élelmiszerként és takarmányként, hanem ipari alapanyagként is. Napjainkban a kukorica vetőmag széles választéka a legmagasabb fémzárolt minőségben áll a gazdák rendelkezésére. A cikk további részében a teljesség igénye nélkül a kukorica néhány felhasználási módját mutatjuk be.
A felhasználása
A kukorica az élelmiszeripar egyik legfontosabb alapanyaga, számos alapvető élelmiszer készül belőle. Például kukoricapehely, kukoricaliszt, tortilla és kukoricaszirup. Továbbá alapvető szerepet játszik az állattenyésztésben is. Szarvasmarhák, baromfik és sertések számára is elsődleges takarmányforrásként szolgál. Az italgyártásban is széles körben használják, például a kukoricasör alapanyagául.
Továbbá számos gyógyszer és vitamin is tartalmaz kukoricakeményítőt. Ezt az anyagot gyakran használják a tabletta bevonatában kötőanyagként. A kukoricaszirup pedig számos köhögés elleni csepp egyik összetevője.
Mindemellett a kukorica egyik legfontosabb ipari felhasználási területe az etanol előállítása, amelyet bioüzemanyagként használnak. Az etanol a fenntartható energiaforrások egyik fontos eleme. Továbbá a környezeti fenntarthatóság iránti növekvő igény következtében a kukorica alapú bioműanyagok egyre nagyobb szerepet kapnak a csomagolóanyagok gyártásában. Rendkívül népszerűek az utóbbi években, mivel a cégek igyekeznek csökkenteni a műanyagok környezeti hatását. Ezek a változatok biológiailag lebomlanak, így kevesebb szennyezést okoznak, mint a hagyományos műanyagok.
A kukorica felhasználása tehát rendkívül sokoldalú, és az elmúlt évtizedekben egyre inkább a figyelem középpontjába került. Az elkövetkező években a kereslet iránta valószínűleg tovább növekszik, nemcsak a hagyományos felhasználási területeken, hanem az új technológiák és fenntarthatósági megoldások révén is.