ENSZ: A lakosság élelmezéséhez elengedhetetlen a fenntartható vízgazdálkodás

Ahhoz, hogy Európa és Közép-Ázsia lakosságának étel kerüljön az asztalára, elengedhetetlen a víz elérhetősége. A vízbiztonság emellett katalizátorként hathat a régió élelmiszer- és mezőgazdasági ágazatának hatékonyabbá, befogadóbbá, ellenállóbbá és fenntarthatóbbá alakítására. A fenntartható vízgazdálkodás tehát előfeltétele a gazdák ellenálló képességének az éghajlati kihívásokkal szemben, és ezáltal az élelmezésbiztonság megőrzésének. Ez a ma közzétett 2024-esélelmezésbiztonságról és táplálkozásról szóló európai és közép-ázsiai ENSZ jelentés központi üzenete.

ENSZ: A lakosság élelmezéséhez elengedhetetlen a fenntartható vízgazdálkodás

A jelentés Európa és Közép-Ázsia régió előrehaladását követi nyomon az éhezés, az élelmezés-bizonytalanság és a táplálkozással összefüggő problémák 2030-ig történő felszámolása felé, és fokozott intézkedésekre szólít fel ennek elérése érdekében. A 2024-es kiadás fő témája a vízbiztonság, így kiemelve a vízügyi ágazat kapcsolatát a mezőgazdasággal, élelmezésbiztonsággal és a táplálkozással.

Hét ENSZ-szervezet egyesítette erőit és kapacitását a 2024-es élelmezésbiztonságról és táplálkozásról szóló európai és közép-ázsiai ENSZ jelentés elkészítése végett: az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP), az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE), az Egészségügyi Világszervezete (WHO) és a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

„Az együttműködés elősegítésével arra törekszünk, hogy felgyorsítsuk egy éhezésmentes, egészséges és vízbiztonságos régió megvalósítását. Szervezeteink elkötelezettek, hogy támogassák a kormányokat és új partnereket vonjanak be a következetes nemzeti és regionális szintű szakpolitikák érdekében, valamint, hogy fenntartható megoldásokat biztosítsanak a régió kihívásaira.”

Ezt a közös nyilatkozatot tette a jelentés előszavában Viorel Gutu, a FAO főigazgató-helyettes és regionális képviselő; Regina De Dominicis, az UNICEF európai és közép-ázsiai regionális igazgatója; Radics Kornélia, a WMO Európai Regionális Iroda igazgatója; Dina Saleh, az IFAD regionális igazgatója a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Európában; Tatiana Molcean, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkár-helyettese és az ENSZ-EGB ügyvezető titkára; és Hans Henri P. Kluge, a WHO európai regionális igazgatója.

Fennálló élelmezésbiztonsági kihívások

Bár a globális adatokat tükrében Európában és Közép-Ázsiában továbbra is alacsony az éhezés és az élelmezési bizonytalanság, számos ország továbbra is különböző mértékű élelmezésbiztonsági és táplálkozási kihívásokkal küzd, a jövedelmi szinttől, a társadalmi-gazdasági tényezőktől, és az éghajlati kockázatoknak és konfliktusoknak való kitettségtől függően, beleértve az ukrajnai háborút is.

Míg az alultápláltság 2023-ban világszerte a lakosság 9,1%-át érintette, addig térségünkben 2005 óta ez 2,5% alatt maradt. Közép-Ázsiában azonban a lakosság mintegy 3%-nak, vagyis 2,3 millió embernek elégtelen a táplálkozásból származó energiabevitele.

Valamivel nagyobb azoknak az aránya, akik nem jutnak rendszeresen elegendő, biztonságos és tápláló élelemhez. 2023-ban Európa és Közép-Ázsia lakosságának mintegy 11,5%-a – vagyis 107,2 millió ember, ami közel 1,5 millióval kevesebb, mint egy évvel korábban – volt érintett az élelmezésbiztonság mérsékelt vagy súlyos hiányában. A súlyos élelmezésbizonytalanságban szenvedők száma is csökkent, a 2022-es 25,8 millióról 2023-ban 24,5 millióra.

Ezt a két mutatót – az élelmezésbiztonság mérsékelt vagy súlyos hiányát  a lakosság körébenélelmezésbizonytalansági nemzetközi skála alapján, valamint az alultápláltság előfordulását – arra használják, hogy nyomon kövessék a világ előrehaladását az éhezés felszámolását előrevetítő 2-es számú fenntartható fejlődési cél elérése felé, más szempontokat behozva és adatokat felhasználva a becslések pontosságának és naprakészségének érdekében.

A régió az elmúlt két évtizedben jelentős javulást mutatott az öt éven aluli gyermekek fejlődésének elmaradására és sorvadására vonatkozó alultápláltsági mutatók tekintetében. Ezenkívül a régióban a vérszegénység szignifikánsan kisebb részét érintette a 15–49 éves korcsoportba tartozó nőknek (18,8%-ot) mint amekkora a globális becslés e téren (29,9%).

Eközben Európa és Közép-Ázsia a felnőttkori elhízás növekvő problémájával néz szembe, amely 2022-ben a lakosság több mint 20%-át érintette, meghaladva a 15,8%-os globális átlagot. Ezen túlmenően, bár a túlsúly előfordulása az öt év alatti gyermekek körében tovább csökkent (7,1%-ra), még mindig meghaladta a 2022-es 5,6%-os globális becslést. Ezen túlmenően a régióban körülbelül 64,3 millió ember – a lakosság 6,9%-a – nem engedhette meg magának az egészséges táplálkozást 2022-ben, bár ez messze elmaradt a 35%-os a globális átlagtól.

Vízbiztonság a mezőgazdaság, élelmiszerek és a táplálkozás területén

A vízgazdálkodással kapcsolatban ez a jelentés túlmutat a globális diskurzuson – amely gyakran csak a „vízhiányt” érinti –, és a vízbiztonságra összpontosít, amely magában foglalja általánosságban a víz elérhetőségét, külön figyelmet fordítva az ivóvízre, a higiéniára, a vízhasználat hatékonyságára, a minőségére és a vízgazdálkodásra. A jelentés feltárja a vízbiztonság, valamint az élelmezésbiztonság és a táplálkozás komplex egymásrautaltságát, amely viszony egy része közös érdekeket jelent, máskor inkább érdekellentétet.

A jelentés bemutatja a régió vízzel kapcsolatos legfontosabb kihívásait, többek között a romló vízügyi infrastruktúrát, a növekvő éghajlati változékonyságot és változást, a vízszennyezést, a gyenge vízügyi irányítást, a határokon átnyúló vízügyi együttműködés összetett jellegét és a vízügyi adatok hozzáférhetőségének hiányosságait. 

A vízhiányos országokban a jelek szerint sokkal nagyobb a mezőgazdasági vízfelhasználás, mely mezőgazdasági vízfelhasználás hatékonysága alacsonyabb ezekben a térségekben. A régió számos fejlődő országában növekszik a vízigényesebb állati termékek (pl. marhahús, csirke, tojás és tej) iránti kereslet, ami növeli az élelmiszertermelés általános vízigényét. 

„Az elemzés azt mutatja, hogy a magasabb jövedelmű országok általában nagyobb vízbiztonsággal rendelkeznek” – mondja Tamara Nanitashvili, a FAO szenior szakpolitikai munkatársa, a kiadvány fő szerzője. „A jelentés szerint a régióban az élelmezésbiztonság kevéssé probléma, még az alacsony vízbiztonságú országokban is.

Ugyanakkor a biztonságos vízhez, a higiéniai és szennyvízelvezetési infrastruktúrához való hozzáférés hiánya a vidéki területeken hozzájárulhat a rosszabb táplálkozási mutatókhoz Közép-Ázsiában és a Kaukázusban.”

A jelentés szerint Európa és Közép-Ázsia országainak a saját igényeikre szabott vízügyi stratégiát kellene kidolgozniuk (ahogy ezt néhányan már most is teszik). Ebben az összefüggésben a vízgazdálkodás támogatása kulcsfontosságú a változásokon keresztülmenő országok számára, különösen a vízhiányos országokban, valamint a vízvédelembe, a víz újrahasznosításába és újrafelhasználásába történő beruházások is. A kiadvány továbbá javasolja, hogy az országok csökkentsék az agrárium vízlábnyomát, és javítsák a határokon átnyúló együttműködéseket a jobb vízgazdálkodás érdekében.

3%-os hitellel itt lehet esély új építésű lakásra

Az új Otthon Start Program sokak számára nyitja meg a lehetőséget, hogy végre saját otthonba költözzenek – akár új építésűbe is. Kérdés viszont, hogy hány darab olyan új építésű ingatlan létezik, ami megfelel a feltételeknek? A Duna House adatai szerint ilyen jellegű megoldás leginkább a budapesti külső kerületekben, valamint egyes agglomerációs településeken és vidéki nagyvárosokban jöhet szóba az első lakást keresőknek.
2025. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Megvan a százezer (BUX, OTP…)

Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000 ponttal küzd mostanában.
2025. 07. 11. 14:30
Megosztás:

Borsot törhet az USA az oroszok orra alá

Donald Trump az NBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy várhatóan hétfőn kiad egy nyilatkozatot Oroszországgal kapcsolatban.
2025. 07. 11. 14:00
Megosztás:

A teljes használtautó-piac felpörgött júniusban

A korábbi hónapokban megszokhattuk, hogy az előző évekhez képest folyamatosan bővül az elektromos és hibrid hajtásláncú használt autók piaca, júniusban azonban a korábban csak stagnáló hagyományos (benzin, dízel) hajtású autók is újra szárnyra kaptak.
2025. 07. 11. 13:30
Megosztás:

120 ezer diák dolgozik a nyáron: itt vannak a legjellemzőbb órabérek

Nem meglepő módon a nyári szezon a legintenzívebb időszak a diákmunkások számára, de ma már közel sem igaz, hogy kizárólag erre az időszakra koncentrálódik a diákmunka.
2025. 07. 11. 13:00
Megosztás: