Eredményesen zárult az EU és az USA közötti kereskedelmi tárgyalás

A páneurópai Stoxx600 0,3%-os eséssel zárt, melynek többségében pirosba forduló szektorindexei közül a vállalati hírek nyomán erőre kapó autógyártók és fogyasztási cikkek teljesítettek a legjobban 1% fölötti emelkedéssel. Előbbit a Volkswagenhez (+4,6%) kapcsolódó hír fűtötte, miszerint az autógyártó vezérigazgatója szerint a vámokra válaszul fel kell gyorsítani a költségcsökkentést, ami zárójelbe tudta tenni a korábban bejelentett profitmarzs- és értékesítés-előrejelzés visszavágás miatti pesszimizmust. Utóbbi pedig többek között a francia LVMH, a világ vezető luxusmárka-csoportjának jó teljesítményéből profitált (+3,9%) annak eredményjelentése nyomán, ráadásul a csoport jelezte, hogy a kínai piacon a fellendülés jeleit látják. Európa legnagyobb élelmiszer kiskereskedője, a Carrefour 5,5%-kal emelkedett kedvező számokat hozó eredményjelentésének publikálása után.
Hatalmasat zuhant a Puma árfolyama (-16,0%), miután a sportszergyártó negyedéves eredménye gyengébb lett a vártnál és visszavágták az idei kilátásokat is. A kereskedelmi tárgyalásokról ellentmondásos hírek érkeztek, először Donald Trump úgy nyilatkozott, hogy 50-50 az esélye az EU-USA közötti kereskedelmi megállapodásnak, majd EU tisztviselők újra megerősítették, hogy közel vannak a 15%-os vámszintben való megállapodáshoz, ami javította a hangulatot. A Christine Lagarde szigorú hangvételűnek tekinthető csütörtöki sajtótájékoztatója nyomán emelkedő kötényhozamok valamelyest rontották a részvénypiaci keresletet.
Heti összevetésben vegyesen zártak a vezető európai indexek, a DAX és a CAC40 minimális mínuszban, míg az FTSE100 és az FTSE MIB 1% feletti pluszban, a páneurópai Stoxx600 0,8%-kal emelkedett. A gyorsjelentési szezon mellett az EKB kamatdöntő ülésére és a vámtárgyalásokra figyeltek a befektetők. Az EKB a várakozásokkal összhangban szüneteltette a kamatcsökkentési ciklusát, az ülést követő sajtótájékoztató hangvétele szigorúbb volt a vártnál. Az USA és Japán tető alá hozott egy új kereskedelmi megállapodást, ami Japán számára kedvezőbb, mint az eredeti ajánlat, ami fűtötte a befektetők optimizmusát, hogy az EU-val is sikerülhet megállapodni augusztus 1-e határidő előtt.
Vasárnap meg is született az új kereskedelmi megállapodás az Európai Unió és az Egyesült Államok között, 15%-os általános vámszintben állapodtak meg minden EU-ból érkező import esetében, beleértve az autókat és alkatrészeiket is, amelyekre jelenleg 25%-os ágazati vám van érvényben. A 15%-os vám érdemben kedvezőbb az eredeti 30%-os amerikai ajánlatnál, de kedvezőtlenebb az EU által javasolt 10%-nál. Az EU cserébe 750 milliárd dollár értékű energiát vásárol majd az Egyesült Államoktól és 600 milliárd dollárral többet fektet majd be az Egyesült Államokban, mint eddig, ráadásul az EU több százmilliárd dollár értékű katonai felszerelést is vásárol majd az USA-tól.
A KKE-régió tőzsdéi között a középmezőnyre volt elég pénteken a BUX stagnálása, amikor a hazai nagypapírok vegyesen zártak, emelkedni közülük a Richter és a MOL tudott. A hét egészét tekintve felfelé mozdultak a régiós indexek, amelyek közül a lengyel WIG20 lógott ki felfelé több mint 2%-os emelkedésével. A hazai blue chipek közül csak az MTelekom árfolyama került lejjebb.
Az európai jegyzésű földgáz, a TTF ára péntekre 32,5 EUR/MWh-ig csökkent, ami május óta a legalacsonyabb érték. A gáz árának csökkenését segítette a visszaeső kínai import, ami számottevő globális LNG-kínálatot szabadított fel.
(Forrás: OTP Ébresztő)