Erősödött a dollár az euróval szemben; 408 felett zárta a hetet a forint az euró ellenében
Az októberi trendek – a kamatcsökkentési várakozások gyengülése, a kötvényhozamok emelkedése és a dollár erősödése – mozgatták a múlt pénteken és a megelőző héten is a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacait. A héten korábban közzétett harmadik negyedéves, a vártnál ugyan kissé gyengébb, de így is igen erős, közel 3%-os évesített negyedéves GDP-növekedési adat után a vártnál gyengébb amerikai munkapiaci riport közzétételét követően átmenetileg erősödtek a kamatcsökkentési várakozások, 10 bázisponttal estek a hozamok és 1,085 környékéről 1,09-ig ugrott az EUR/USD. Később azonban élesen fordultak a piacok és visszatértek a korábbi trendek, miután megerősödött az a vélemény, miszerint nem strukturális gyengeség, hanem csak a hurrikánok és a sztrájkok miatt volt gyenge az adat. Ezt ráadásul az ISM feldolgozóipari BMI megugró árkomponense is megerősítette. Így pénteket, a múlt hetet és október egészét tekintve is gyengültek az amerikai kamatcsökkentési várakozások és jelentősen emelkedtek a hozamok.
A tízéves dollár kötvény kamata négyhavi csúcsra ugrott pénteken és megközelítette a 4,4%-ot, ez egy nap alatt közel 10, egy hét alatt 13, egy hónap alatt pedig közel 70 (!!!) bázispontos emelkedés. Az EUR/USD pedig a napi csúcsról élesen lefordult – 1,09-ről 1,083-ig esett –, így pénteken fél százalékkal került lejjebb; heti összevetésben azonban így is 0,3%-kal gyengült a dollár az euróval szemben.
Európában pénteken nem jelent meg érdemi makrogazdasági adat, de a múlt heti adatok az euróövezetben is arra utaltak, hogy az EKB a korábban vártnál lassabban csökkentheti majd az irányadó kamatszintet. A korábban már majdnem biztosra vett decemberi 50 bázispontos kamatvágás esélyét majdnem lenullázta a várt 0,2%-nál kétszer erősebb harmadik negyedéves, euróövezeti GDP-növekedés és csütörtöki, vártnál magasabb inflációs adat.
A hazai piacok vesszőfutása azonban folytatódott a múlt héten, miután a hazai, harmadik negyedéves, negyedéves (-0,7%) és éves (0,8%) összevetésben is visszaesést tükröző GDP-adat óriási negatív meglepetést okozott. Az éves dinamikára vonatkozóan ugyanis a megelőző heti Reuters-konszenzus 1,3%-os, a múlt keddi Portfolio-konszenzus 0,3%-os növekedést valószínűsített, az OTP Elemzési Központ pedig – a legkevésbé optimista előrejelzéssel – stagnálást. A forint az adat után folytatta a mélyrepülést: az euróval szembeni jegyzés 408 fölé gyengült, ami 1%-os újabb leértékelődést jelent egy hét alatt.
Az állampapírpiacon a múlt héten úgy is érdemben emelkedtek a hozamok, hogy csütörtökön nem volt már lényegi mozgás és a pénteki munkaszüneti nap miatt az amerikai munkapiaci adat utáni hozamemelkedést sem árazta be a hazai piac. Egy hét alatt a három-öt éves szegmens 20, a tíz-húsz éves 5-10 bázisponttal emelkedett, az előbbi 6,6, az utóbbi 7% közelébe. A piac ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a gyenge forint miatt a jegybanknak 2025 végéig nem lesz lehetősége csökkenteni a kamatokat, így a jövő decemberre várt kamat a közelmúltban árazott 4,5%-ról pár hét alatt 6,5%-ra emelkedett. A hozamemelkedés ráadásul olyan környezetben következett be, amikor a hazai bankok és biztosítók a különadó-kedvezmények miatt az aukciókon jelentős mennyiségű kötvényt vásárolnak: a múlt csütörtöki három-, öt- és tízéves, fix kamatozású kötvények aukcióján közel 150 milliárd forint értékű ajánlat érkezett, így az ÁKK 50 milliárd forint értékű kötvényen adott túl.
(Forrás: OTP Ébresztő)