Érvek és ellenérvek: a háromrétegű ablakok előnyei és hátrányai
Miért fontos az üveglapok száma?
Lássuk egy példán keresztül: a Galaxy Nyílászárócentrum 3 rétegű ablakainak lényege, hogy 3 síküveg alkotja az üvegezést, amelyeket két távtartó választ el egymástól. A lapok közötti teret nemesgázok – például argon vagy kripton – töltik ki, a belső felületükre pedig speciális bevonat kerül, amely javítja az energiahatékonyságot. Ez a kialakítás a hőszigetelés és a hangszigetelés szempontjából is fontos tényező.
A háromrétegű ablakok előnyei
Mellettük szól a kiváló hőszigetelő képesség. Egy három üveggel ellátott darab akár 50%-kal kevesebb hőveszteséget jelenthet, mint egy kétrétegű kialakítás. Ez nagy üvegfelületek esetében mérhető, ugyanis az otthon melegének egy része könnyűszerrel távozhat így.
A zajszennyezésről se feledkezzünk meg, ugyanis az életminőségünkre is hat, főként ha városi környezetben vagy forgalmas utcák mentén helyezkedik el a lakóházunk. A háromrétegű üvegek általában hatékonyabbak e téren is, mint a kétrétegű változatok. Speciális hangszigetelő bevonatokkal tovább fokozható ez a hatás, így a nyugalom garantált.
A jól szigetelt darabok hermetikusan zárják le az egyes üvegek közötti teret, így az nem koszolódik be. A tisztítás gyorsabb és egyszerűbb, hiszen csak a külső felületeket kell áttörölni.
A három lap együtt vastagabb és strapabíróbb, így az időjárás sem tesz benne kárt, és a betörőnek is jobban meggyűlik vele a baja. Ha egy réteg mégis megsérülne, a másik kettő továbbra is ellátja funkcióját.
Lássuk a hátrányokat is
A több lap kisebb fényáteresztő képességet eredményezhet. Egy kétrétegű ablak a természetes fény 86%-át engedi át, míg egy háromrétegű társa esetében ez az érték akár 68%-ra is csökkenhet. Bár vannak már olyan bevonatok, amelyek javítják ezt a mutatót, a kevesebb fény mégis érzékelhető lehet.
A három üveglappal készült szerkezetek súlya nagyobb, így jobban megterhelheti a keretet és a vasalatokat. Ez nagy méretű ablakoknál problémát jelenthet. Bár manapság már a tokok is ennek a terhelésnek megfelelően készülnek, de azért érdemes figyelembe venni, hogy a gyakori nyitás-zárás idővel kikezdheti a technikai elemeket.
Árban is magasabb költségekkel kell számolnunk a hármas változat esetén, hiszen az anyagköltség és a gyártási folyamat is bonyolultabb. Ez az árkülönbség hirtelen nagyobb kiadást jelent, azonban hosszabb távon – a fűtési és hűtési költségek csökkenésével – gyorsan meg is térül. Az ár-érték arány tehát mindenképpen figyelembe veendő szempont.
Mint látható, a 3 üvegréteggel készült darabok előnyösebbnek tűnnek, főként a hőszigetelés és a zajvédelem terén, de az áruk és a nagyobb súlyuk miatt érdemes alaposan mérlegelni a döntést.