Esnek a kötvények…
Ennek kapcsán érdemes egy picit megnézni, hogy mi történt az USA-ban és mi történt itthon.
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti ábra mutatja, az elmúlt cirka két évben az amerikai 10 éves hozam és az S&P500 index (fordított skála) „inverze” erősen korrelált egymással. Majd áprilisban, a márciusi mini bankválság után elvált egymástól. Azt gondolhatnánk, hogy ez az elemzői profitvárakozások emelkedésének volt köszönhető, de, nem!
Forrás: Bloomberg, Erste
Igazándiból csak az eredményvárakozások csökkenése állt meg, amit augusztustól mostanáig az eredményvárakozások emelkedése követett. Mindez valószínűleg a hagyományos előrejelzési lassúságnak köszönhető. Ugyanis a mesterséges intelligencia (MI) boom pont a tavasz folyamán indult meg (lásd Nvidia). Minden bizonnyal ennek köszönhető az S&P500 leválása a hosszú hozamok mozgásáról.
Viszont az elmúlt hónapokban újra létrejött a korreláció.
Forrás: Bloomberg, Erste
S mintha az eredményvárakozások emelkedése is megállt volna. Vagyis a hozamok mozgása – nagy valószínűséggel – újra visszanyerte erejét a részvénypiacok fölött. Az amerikai 10 éves hozam mintha korrekcióra készülne. Ha ez bekövetkezik, az pozitív lehet a részvénypiacra nézve is, de lehet, hogy csak átmenetinek fog bizonyulni, s csak rövidtávon valósul meg.
Hasonló dolgokat láthatunk itthon is, annak ellenére is, hogy itthon kevésbé relevánsak ezek a megfigyelések, mert egyes részvényekhez köthető események (lásd OTP), sokszor erőteljesebb hatást fejtenek ki, mint az imént vázolt folyamatok. Mindenesetre érdekes, hogy itthon is megfigyelhető volt egy hasonló periódus, mint amit a tengerentúlon láthattunk.
Forrás: Bloomberg, Erste
Forrás: Bloomberg, Erste
Az egyedi vállalati hírek mellett ezért érdemes továbbra is a hozamkörnyezet változásait is figyelnünk. Az esteleges további, középtávú hozamemelkedések valószínűleg nem fognak a részvénypiacoknak kedvezni.