Estek a nyugat-európai tőzsdék a vártnál erősebb amerikai munkapiaci adatoknak köszönhetően
A robusztus foglalkoztatási jelentés újabb inflációs félelmeket szított, így mérsékelve a kamatcsökkentési várakozásokat, emelve a hosszú hozamokat. A páneurópai STOXX 0,8%-ot esett, ami december 20. óta a legjelentősebb napi csökkenés, annak ellenére, hogy egy hónapja a legerősebb heti teljesítményt érte el az index. A német 10 éves állampapírhozam 2024 júliusa óta a legmagasabb szintre, 2,57%-ra emelkedett. A hozamok megugrása visszafogta a befektetői hangulatot, ami kedvezőtlen hatással volt a kamatérzékeny szektorokra.
A közműszolgáltatók. 2,3%-kal, az ingatlanszektor 1,1%-kal került lejjebb. Legnagyobbat azonban az élelmiszer (-2,4%) és a kiskereskedelmi szektor (-2%) esett. Az autóipari szektor 0,5%-ot emelkedett, a Mercedes-Benz 3,7%-os növekedésének köszönhetően, a cég a negyedik negyedéves értékesítési eredményeinek közzétételét követően. Az Ambu 17,1%-os emelkedéssel ugrott a STOXX élére, miután a dán orvostechnikai eszközöket gyártó vállalat előzetes első negyedéves eredményeket tett közzé, és megemelte egész éves kilátásait.
A kedvezőtlen nemzetközi hangulatban a BUX kiemelkedően, de a régió is jól teljesített:, a BUX 0,7%-kal, a PX50 0,2 a WIG20 0,4, a CETOP 0,3%- kal emelkedett. A hazai piacot az OTP húzta 1,8%-os plusszal, 22600 forintra, ami egyben új csúcsot is jelent. A Richter 0,9, az MTelekom 0,5%- kal került feljebb a Mol viszont 1,4%-ot esett. A hetet a hazai piac 2,5%-os pluszban fejezte be, meghaladva a nyugat európai piacok 1-2%-os emelkedését. Az OTP 4,9% -ot az MTelekom 4,5%-ot nőtt a héten, a Richter 0,6%-os pluszban a MOL 0,7%-os mínuszban fejezte be a kereskedést.
(Forrás: OTP Ébresztő)