Ez a legújabb divat – Mutatjuk, mi fán terem a közösségi iroda!
A társasági élet hiánya, a munka és a magánélet összemosódása és a megfelelő munkakörnyezet kialakítása sokaknak gondot okoz, ezért megpróbálnak valamilyen alternatíva után nézni, ami lehetővé teszi, hogy kiszakadjanak otthonról. Számukra igazi megkönnyebbülést fog jelenteni, amikor ellátogatnak egy közösségi irodába.
Coworking office: eszik-e vagy isszák?
A coworking office, magyarul közösségi iroda egy amerikai eredetű koncepció, ami a 2000-es évek második felében jött létre és kezdett terjedni az USA-ban. Hazánkba csak néhány éve érkezett meg, azonban a home office elterjedésével egyre népszerűbbé, mára pedig valóságos trenddé vált.
Népszerűségének legfőbb oka talán az, hogy egy közösségi iroda kicsit olyan, mintha egy munkahely, egy klub és egy kávéház keveréke lenne, ahová az ember csak besétál a laptopjával és leül egy asztalhoz dolgozni.
Az egymástól függetlenül, mégis egy térben dolgozó emberek jól felszerelt irodai környezetben végezhetik a munkájukat, miközben ismerkednek, kapcsolatokat építenek és jókat beszélgetnek az irodai kávégép mellett.
Mit kínál egy közösségi iroda?
Egy igazán jó coworking csupa olyan szolgáltatást kínál, amire a digitális nomádoknak vagy a távmunkában dolgozóknak szüksége lehet. Az irodák többek közt az irodai felszereléssel, infrastruktúrával csábítják magukhoz a dolgozókat, hiszen az önálló iroda bérlés vagy az otthoni iroda kialakítása esetén ez egy kifejezetten nagy beruházást jelent.
A nyomtatók, fénymásolók, monitorok, emelhető magasságú íróasztalok, okosasztalok, flipchartok és kivetítők vagy akár a magas minőségű kávét készítő ipari kávégép mind drága berendezések, mégis nélkülözhetetlenek a kényelmes és hatékony munkavégzéshez. Persze önálló irodába is rendelkezésre álló lehetőség a technikai eszköz- és az irodai kávégép bérlés, azonban egyedül még a bérleti díjat is sokkal nehezebb kitermelni. Sokkal kellemesebb besétálni egy helyre, ahol mindez a bérléssel együtt jár.
Kiknek való a coworking office?
A coworking-et annak találták ki, akinek a munkához szükséges alapfelszerelése elfér egy laptop táskában és szeretné megspórolni a technikai berendezések vagy akár a kávéfőző irodába való beszerzésének költségeit, aki szeretne az otthoni környezetből kiszakadva, nyugodt körülmények között dolgozni, de szívesen ismerne meg új embereket és alakítana ki szakmai kapcsolatokat.
A közösségi irodákat a home office-ból kitörni vágyó alkalmazottak mellett jellemzően kreatív- vagy más szellemi munkát végző szabadúszók, a világ (vagy az ország) különböző pontjairól érkező digitális nomádok és esetenként kisebb cégek veszik igénybe. Ha te is így dolgozol, próbálj ki egy közösségi irodát! Ki tudja, talán pont ott ismerkedsz majd meg az új könyvelőddel vagy találhatsz vállalatod számára grafikust.
Képek: canva.com