Ezek a fejlesztések is segítik a diákok pénzügyi nevelését az új tanévben

Százhetvenöt ezer példányban érkeztek meg a hazai iskolákba a pénzügyi tudatosság fejlesztését támogató Állampolgárok pénzügyei című munkafüzetek a 8. és 12. évfolyamos diákok számára. Emellett 520 ezer példányt rendeltek az iskolák a pénzügyi és gazdálkodási ismereteket is tartalmazó tankönyvekből és a pénzügyi fejezetekkel kiegészített munkafüzetekből - ismertette az MTI-nek csütörtökön megküldött összefoglalójában a Pénziránytű Alapítvány.

Ezek a fejlesztések is segítik a diákok pénzügyi nevelését az új tanévben

Részletezték: a jövő héten induló tanév egyik újdonsága, hogy már a 9. osztályos matematika tankönyv is tartalmaz önálló pénzügyi fejezetet. Emellett elkészültek az állampolgári ismeretek tantárgy pénzügyi fejezeteinek tanórai feldolgozását segítő Állampolgárok pénzügyei munkafüzetek interaktív tesztekkel és animációkkal színesített e-learning változatai a 8. és a 12. évfolyamok számára. A kiterjesztett valóság (AR) élményével kiegészített munkafüzeteket augusztus végén minden hazai iskolába ingyenesen eljuttatta a Pénziránytű Alapítvány.

Az általános iskolásoknak szóló Küldetések a pénz világában, valamint a középiskolások pénzügyi nevelését segítő Iránytű a pénzügyekhez tankönyvek idén is látványos kiterjesztett valóság megoldásokkal, összesen 38 ezer példányban és frissített multimédiás tartalommal kerülnek az iskolatáskákba. A középiskolai tankönyvet megújult e-learning tananyag támogatja.

A mindennapi pénzügyi fejezeteket tartalmazó általános iskolai, 3-8. osztályos matematika- és környezetismeret munkafüzetekből, a 9. osztályos matematika tankönyvből, valamint a 8. és 12. osztályosoknak készült Állampolgári ismeretek tankönyvekből pedig mintegy 490 ezer példányt rendeltek az iskolák a 2024/2025-ös tanévre - sorolta az alapítvány.

Az alsó tagozatosok pénzügyi nevelését emellett az alapítvány ingyenes társasjátékai is támogatják. Az idősebb korosztályok számára pénzügyi személyiségtesztek, valamint megújult, digitális játékok állnak rendelkezésre.

Összegezték: idén összesen mintegy 700 ezer kiadvány erősíti a diákok pénzügyi tudását. A 2016 óta a Magyar Nemzeti Bank támogatásából megvalósult tartalomfejlesztés nyomán eddig több mint 3,4 millió ingyenes könyv és munkafüzet segítette a pénzügyi kultúra iskolai fejlesztését.

A munka eredményét a PISA 2022 pénzügyi műveltség mérés is visszaigazolta: a magyar 15 éves diákok 492 pontos eredménye jelentősen meghaladta a legutóbbi vizsgálatban résztvevő 20 ország 475 pontos átlagát - ismertette az alapítvány.

A Vodafone nem tájékoztatott megfelelően az inflációkövető díjkorrekcióról

A fogyasztók számára nem egyértelműen kommunikálta 2022 októberétől 2024 májusáig az inflációkövető díjkorrekcióval kapcsolatos feltételeket a Vodafone Magyarország Zrt. (Vodafone) – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogutód One Magyarország Zrt. (One) az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, valamint 2024 májusától a telekommunikációs cég megszüntette a kifogásolt kereskedelmi gyakorlatot. Mindezek figyelembevételével a GVH Versenytanácsa 352 millió forintos bírságot szabott ki a jogutód vállalkozásra.
2026. 01. 09. 13:30
Megosztás:

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás:

Január 14-én folytatódnak a tárgyalások az ÉKM és a fuvarozók között

A NiT Hungary (Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete) folytatja az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) 2025. decemberben megkezdett stratégiai tárgyalássorozatát. Szervezetünk 35 éves tapasztalata és 4800 aktív tagvállalkozása a garancia arra, hogy a magyar fuvarozók érdekeit szolgáló javaslatok szakmailag megalapozottan, valódi adatokkal alátámasztva jelenjenek meg a döntéshozók asztalán.
2026. 01. 09. 05:30
Megosztás:

Extrém időjárás Zalában, bezárnak az iskolák

Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai bíróságok korlátozzák a működésüket, Nagykanizsán a szakképző iskolák online oktatásra állnak át.
2026. 01. 09. 05:00
Megosztás:

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás:

A turizmus novemberben is dinamikusan bővült

Tavaly novemberben a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 7,9, a vendégéjszakáké 5,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 2025. január és november között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,8, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez a dinamika a költésekben is megmutatkozik: a Magyarországra érkező külföldi turisták az első 3 negyedévben 11%-kal többet költöttek nálunk, mint 2024 azonos időszakában. Az ágazat bruttó hozzáadott értéke folyamatosan erősödik, ami a szektor gazdasági teljesítményének dinamikus javulását jelzi.
2026. 01. 09. 03:00
Megosztás:

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a FEOSZ

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztók segítségére - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 09. 02:30
Megosztás: