Ezek miatt drágult a földgáz
A közleményben kiemelték, hogy a világszinten kialakult kínálati hiány és a keresleti oldal felfutása miatt a földgáz árának szeptemberi jelentős emelkedése október elején is folytatódott. A hazai földgázfelhasználás megközelítette a 10 terrawattórát (TWh). Az elmúlt évek legmagasabb októberi fogyasztását elsősorban a szokásosnál hidegebb időjárás okozta.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal októberi jelentése szerint a földgáz másnapi piaci árai túlnyomórészt a 90-100 euró/megawattóra (MWh) sávban mozogtak, mígnem a szállítások jövőbeli növelését kilátásba helyező orosz nyilatkozatot követően a hónap végére egészen 65 euró/megawattig (MW) korrigáltak a piacok. Az ázsiai piac továbbra is egyre több LNG forrást kívánt megszerezni, a JKM (Japan/Korea Marker) egész hónapban prémiumot fizetett a holland gáztőzsdével (TTF) szemben - írja a hivatal közleményében.
Az európai importforrások volumene összességében kismértékben növekedett, ezen belül azonban az orosz források nagysága tovább csökkent. Ezt az afrikai, a norvég és az LNG-import emelkedése kompenzálta.
Októbertől Magyarország a Gazpromtól közvetlenül érkező források egy részét Ukrajna helyett már Szerbia irányából kapta. A teljes behozatal a felére csökkent előző hónaphoz képest, amihez a szokásosnál nagyobb mértékű kitárolással és az Ukrajnába irányuló exportforgalom csökkentésével alkalmazkodott a magyar piac.
Hangsúlyozzák, Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia és a földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.
A piacmonitoring riport elérhető a MEKH honlapján - tájékoztatott a hatóság.