Ezek vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját

A veszélyes, nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó uniós gyorsriasztási rendszer 2021-es jelentése szerint a gépjárművek és a játékok állnak a lista élén; a magyar riasztásokban leggyakrabban az elektromos készülékek, a játékok és a díszvilágítási füzérek szerepeltek - derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.

Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa a Safety Gate 2021 elnevezésű fogyasztóvédelemmel kapcsolatos eredményeket bemutató sajtótájékoztatón elmonda, 2021-ben az uniós biztonsági hálózat részt vevő országainak hatóságai 2142 riasztást adtak a rendszeren keresztül, illetve 4965 úgynevezett nyomon követési értesítést küldtek.

Az öt legyakrabban jelentett kockázat a termékek okozta személyi sérülés, a vegyi anyagok jelenléte, a tűzveszély, a fulladás és az áramütés volt.

Az uniós biztos közölte: a gépjárművek a műszaki rendelleneségek, a játékok pedig a bennük előforduló - egészségre ártalmas - vegyi anyagok jelenléte miatt kerültek fel a veszélyes termékek listájára. A két termékcsoportot az elektromos készülékek és berendezések követik, amelyek esetében az illetékes hatóságok túlmelegedés okozta gyúlékonysági veszélyeket jelentettek. A koronavírus-járvány folytatódásával a felügyeleti szervek számos védőfelszerelés, különösen a maszkok esetében jeleztek veszélyeket - mondta.

A jelentés azt mutatja, hogy 2021 során a gyorsriasztási rendszer hálózatának általános használata megnőtt a 30 részt vevő ország - az uniós tagállamok mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia - körében, aminek köszönhetően a fogyasztók egyre nagyobb biztonságban vannak a veszélyes termékekkel szemben.

Az uniós biztos közölte továbbá: tekintettel arra, hogy az online vásárlás egyre népszerűbb, az Európai Bizottság új eszközt hoz létre az online vásárló fogyasztók jobb védelmére, és azért, hogy a veszélyes termékek száma csökkenjen az uniós piacon. A brüsszeli testület web crawler címmel új e-felügyeleti rendszert indít, amely segíteni fogja a nemzeti hatóságokat a nem biztonságos termékek online felderítésében - tette hozzá Reynders.

A jelentésből Magyarországgal kapcsolatban kiderült, a magyar fogyasztóvédelem a negyedik legtöbb termékriasztást küldte az uniós Safety Gate rendszerbe 2021-ben. A tavalyi 162 magyar jelzés 55 százalékát villamossági termékekkel, 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatban feltárt kockázatok indokolták.

A magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek (53 eset), a játékok (44), a díszvilágítási füzérek (23), a világítóberendezések (13) és a hobby- vagy sporteszközök (11 eset) voltak. A magyar fogyasztóvédelem 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét az erre szolgáló rendszeren keresztül. A legtöbbször áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a magyar szakemberek.


Új ajánlatokkal bővült a balatoni kedvencek listája

Új ajánlatokkal bővültek a Best of Balaton ajánlásai, amelyet még 2021-ben indított útjára a zamárdi Strand Fesztivált is szervező Weekend Event Kft.
2026. 08. 23. 22:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV

Főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV a vasúti zöldfelületek kezelésének stratégiai irányítására - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 08. 23. 21:00
Megosztás:

Az inflációnál gyorsabban drágultak a tanszerek, tudatosan készülnek a családok az iskolakezdésre

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A tan- és írószerek árai az átlagnál nagyobb mértékben, átlagosan 3,1 százalékkal drágultak. A Lurdy Ház üzleteinek visszajelzései alapján augusztus közepétől érzékelhető az iskolakezdéshez kapcsolódó érdeklődés, a családok pedig ilyenkor többféle termékkategóriát érintve intézik a szükséges beszerzéseket.
2026. 08. 23. 20:00
Megosztás:

Augusztus 24-én indul a megújult Kossuth Rádió

Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak - közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 23. 19:00
Megosztás:

A mustgáz halálos is lehet, fontos az óvatosság a borospincékben

Az idei szüret az extrém meleg időjárás miatt két-három héttel korábban kezdődik, ezért már most fontos az óvatosság a borospincékben - hívta fel a figyelmet a szociális és családügyi miniszter vasárnapi Facebook-posztjában, amelyben a mustgáz veszélyeire figyelmeztetett.
2026. 08. 23. 18:00
Megosztás:

Három civil szervezet is részt vesz az NVVH vezetői kiválasztási folyamatában

Három civil szervezet - a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor Közhasznú Egyesület - is részt vesz tanácskozási joggal a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) vezetői kiválasztási folyamatában - közölte Hantosi István, a parlament igazságügyi és alkotmányügyi bizottságának tiszás elnöke vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Solana lekörözheti az Ethereumot a tokenizált eszközökben – de ettől még nem biztos, hogy jobb befektetés

A Solana egyre nagyobb szeletet hasít ki a tokenizált valós eszközök (RWA) piacából, és az utóbbi időszakban még az Ethereumot is megelőzte a tőkebeáramlás tekintetében.
2026. 08. 23. 16:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a rövid héten, az utolsó kereskedési napon szerdán a BUX 148 659,81 ponton zárt, 1,26 százalékkal, 1892,89 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten pénteken.
2026. 08. 23. 15:00
Megosztás:

A Rubik-kocka új aranykora: gyorsasági kirakással a csúcsra

Valószínűleg mindenki ismeri a Rubik-kockát, de az utóbbi években a kockák kirakása egy új szintre lépett. Ebből a szórakoztató hobbi tevékenységből egy élvonalbeli versenysport vált, amelynek rajongói szerte a világon hódolnak szenvedélyüknek. A modern technológiák segítségével a versenykockák mára olyan kifinomult eszközökké váltak, amikkel élmény kockázni.
2026. 08. 23. 14:00
Megosztás:

A tökéletes gyep titka: praktikum és szépség kéz a kézben

Minden háztartás büszkesége lehet egy gondosan karbantartott pázsit. Egy szép és zöldellő gyep azonban nem csupán a látvány miatt lényeges: számos gyakorlati előnye is van. A fű megfelelő teret biztosít családi összejövetelekhez, gyermekjátszóterek kialakításához vagy akár haszonállatok legeltetéséhez is.
2026. 08. 23. 13:00
Megosztás:

LayerZero az élen, Pump.fun a nyomában: ez a 10 kriptó uralja most a piacot

A kriptopiac egy viharos hét után sem kapcsolt üresbe. Miközben a Bitcoin látványos heti ralija újra kinyitotta a befektetők kockázati étvágyát, a spekulatív tőke egyre mélyebbre merészkedik az altcoinpiacon: a LayerZero 17,04 százalékos emelkedéssel vezeti a napi toplistát, mögötte a Pump.fun, a Stacks és az AI-hoz kötődő Venice Token sorakozik. Aki most a legjobb kriptovaluta befektetés után kutat, annak azonban nemcsak a zöld százalékokat érdemes néznie: a tíz token mögött tíz nagyon különböző történet húzódik meg.
2026. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Kamatdöntő ülést tart a jegybank és munkaerőpiaci, államháztartási adatok is érkeznek a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig munkaerőpiaci, beruházási adatokat közöl, illetve a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatót publikál az államháztartás központi alrendszerének július végi helyzetéről.
2026. 08. 23. 11:00
Megosztás:

3 milliárd dollárnyi új USDT és USDC jelent meg: mit üzen ez a kriptopiacnak?

Mindössze két nap alatt összesen mintegy 3 milliárd dollár értékű új stabilcoin jelent meg a piacon a Circle és a Tether kibocsátásában. Az on-chain adatok alapján az újonnan létrehozott USDC és USDT mennyisége látványosan megugrott, ami azonnal felkeltette a kereskedők figyelmét: a stabilcoin-kínálat bővülése ugyanis gyakran együtt jár a kriptopiaci likviditás erősödésével.
2026. 08. 23. 10:00
Megosztás:

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
2026. 08. 23. 09:00
Megosztás:

Republikánus politikusok bírálták Trumpot a marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt

Jelentős állattenyésztő szövetségi államok republikánus törvényhozói bírálták Donald Trump amerikai elnök döntését 300 ezer tonna darált marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt szombaton.
2026. 08. 23. 08:00
Megosztás:

Rekordév jöhet az amerikai zöldenergiában: 180 milliárd dollárt költhetnek 2026-ban

Az Egyesült Államokban minden korábbinál több pénzt fektetnek megújuló energiába és energiatárolásba, annak ellenére, hogy a Trump-adminisztráció jelentősen visszavágta a korábbi kormányzatok zöldenergia-támogatásait.
2026. 08. 23. 07:00
Megosztás:

Újabb munkálatok kezdődnek Romániában a cernavodai atomerőmű hűtővízellátása érdekében

A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt újabb azonnali vízszintemelési munkálatokról döntött Romániában az országos vészhelyzeti bizottság a cernavodai atomerőmű újraindítását és folyamatos működését lehetővé tevő hűtővízellátás érdekében - közölte szombaton a bukaresti kormány.
2026. 08. 23. 06:00
Megosztás:

A Bitcoin-bányászattól az AI-ig: 65 MW kapacitással támad az AIB a mesterséges intelligencia piacán

A BlockchAIn Digital Infrastructure (AIB) látványosan új irányba fordul: a korábbi Bitcoin-bányászati infrastruktúráját egyre inkább mesterséges intelligenciát és nagy teljesítményű számítási feladatokat kiszolgáló adatközpontokká alakítja át.
2026. 08. 23. 05:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 23. 04:00
Megosztás:

Újra ömlik a pénz a kriptó-ETF-ekbe: 2,6 milliárd dollár érkezett egyetlen hét alatt

Tíz hónapja nem látott erős hetet zártak az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ek. A július 17–21. közötti héten a két eszközalapba összesen 2,6 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 23. 03:00
Megosztás: