Ezt kell tenned ahhoz, hogy eredményes legyen a füvesítés
Teendők a füvesítés előtt
Füvesítés esetén nagyon fontos megfelelő mennyiségű időt szánni az előkészítő munkálatokra. A talaj előkészítése nélkül aligha lesz szép a gyep. Az elhanyagolt területek esetén szóba jöhet a gyomirtás is, ám ez esetben két hét egészségügyi várakozási idővel kell számolni.
Gyomirtást követően a talaj legfelső rétegét, mintegy öt centimétert el kell távolítani. Ezt követően el kell egyengetni a tápanyagdús földet, amit szükség esetén dúsíthatunk szerves trágyával vagy akár komposzttal. Célszerű lehet vakondhálót is lefektetni a későbbi bosszúságok elkerülése érdekében. A vetés előtt javasolt várni 10-12 napot.
Már ebben a fázisban érdemes gondolni a jövőre is, és kialakítani automata öntözőrendszert is az AutomataÖntözőrendszer.com segítségével. Ha így teszünk, akkor még a száraz nyári hónapokban sem kell attól tartani, hogy kiég a pázsit.
Tavasszal és ősszel is lehet füvesíteni
A magvetéssel történő füvesítésre a tavaszi és az őszi hónapok is megfelelőek lehetnek. Lehetőleg ne a legolcsóbb magot válasszuk, hanem vásároljunk minőségi magot. Vegyük figyelembe a füvesíteni kívánt terület sajátosságait, például azt, hogy árnyékos vagy napos területről van-e szó, valamint azt is, hogy csak alkalmanként fogunk-e rálépni vagy gyakran.
A fűmagok egyenletes eloszlatásához praktikus kiszórókocsit használni. A magokat jó gyakorlat kétfelé osztani, mielőtt egyenletesen a felszínre szórnánk őket.
Hasznos tippek a füvesítés kapcsán
Keressünk egy olyan lombseprűt, amelynél a fogak közötti távolság legalább egy, legfeljebb másfél centiméter. Ezzel gereblyézzük át az adott területet. Fontos, hogy a seprűt nem szabad rányomni a talajra. Az igazán szép eredmény elérése érdekében erősen javasolt áthengerezni a területet.
Amíg nem kelnek ki a magok, addig elegendő a felső 2-3 centimétert locsolni. Ezt viszont nem elegendő napi egy alkalommal megtenni, az ideális szám 4 és 5 között mozog. Ha mindent jól csináltunk, akkor 8-10 napot követően megjelennek az első fűszálak. Amennyiben ez megtörtént, 6-8 alkalommal kell meglocsolni a felső 10-15 centiméteres réteget.
A pázsit gondozása
A gyepet hagyni kell, hogy megnőjön legalább 40 centiméteresre. Ekkor lehet először lenyírni, de nem szabad sarabolni: körülbelül a harmadáig kell vágni. Mindig a növekedés ütemének megfelelően kell sort keríteni a fűnyírásra.
Lényeges, hogy a gyepet ne árasszuk el vízzel, hanem inkább gyakran locsoljuk kis mennyiségű vízzel. Nem szabad megfeledkezni a rendszeresen elvégzett gyepszellőztetésről sem!
Kétségtelen tény, hogy ahhoz, hogy szemre is tetszetős legyen a gyepünk, sokat kell tenni. Már az előkészítő fázisban be kell tartani bizonyos szabályokat, majd a későbbiek során is ápolni kell a pázsitot.