FAO: emelkedtek a globális élelmiszerárak februárban

Februárban emelkedtek a globális élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) honlapján pénteken közzétett adatok szerint. A legjelentősebb áremelkedést a cukor, a tejtermékek és a növényi olajok esetében regisztrálták.

FAO: emelkedtek a globális élelmiszerárak februárban

Februárban a nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó átfogó árindexe havi szinten 1,6 százalékkal, 127,1 pontra emelkedett. A februári érték 8,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, azonban 20,7 százalékkal elmarad a 2022 márciusában beállított 160,2 pontos csúcstól.

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

A mutató tavalyi átlaga 122 pont volt, 2,1 százalékkal alacsonyabb a 2023. évinél.

A FAO gabonaárindex átlagosan 112,6 pont lett februárban, ami 0,8 ponttal (0,7 százalékkal) magasabb az előző havinál, azonban 1,2 ponttal (1,1 százalékkal) elmarad az egy évvel korábbi értékétől. Februárban a kukorica, a búza és az árpa nemzetközi jegyzése erősödött, míg a rizs világpiaci ára csökkent havi szinten.

 

A növényiolaj-árindex februárban havi szinten 3,0 ponttal (2,0 százalékkal) átlagosan 156,0 pontra emelkedett. Az árindex emelkedését a pálma-, repce-, szója- és napraforgóolaj nemzetközi jegyzésének erősödése okozta.

A FAO húsárindexe februárban átlagosan 118,0 pont volt, 0,1 ponttal (0,1 százalékkal) alacsonyabb, mint az előző hónapban, azonban 5,4 ponttal (4,8 százalékkal) magasabb az egy évvel korábbinál. Februárban a sertés- és baromfihús nemzetközi ára csökkent, ezzel szemben a juh- és marhahúsé emelkedett.

A tejtermékek árindexe februárban az előző havinál 5,7 ponttal (4,0 százalékkal) magasabban, 148,7 ponton állt, 28,0 ponttal (23,2 százalékkal) meghaladva egy évvel korábbit. Az összes tejtermék nemzetközi jegyzése erősödött februárban, a legnagyobb mértékben a sajté emelkedett havi bázison.

A FAO cukorárindexe februárban az előző havihoz képest 7,3 ponttal (6,6 százalékkal) 118,5 pontra emelkedett, 22,2 ponttal (15,8 százalékkal) elmaradva az egy évvel korábbitól. A cukor világpiaci árának februári növekedését a szűkebb globális kínálat miatti aggodalmak okozták.

Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására

A Nemzetgazdasági Minisztérium gondozásában elindult a GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 „Munkakörülmények fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő projektre fordítandó 8,61 Mrd Ft összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. Ősztől mintegy 4,5 Mrd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára.
2025. 06. 26. 16:00
Megosztás:

Felülmúlta a várakozásokat a Micron gyorsjelentése

A Micron szerdán tőzsdezárás után tette közzé előző negyedéves számait.
2025. 06. 26. 15:30
Megosztás:

Felmentette a bíróság a Facebook-ot

Egy szövetségi bíró a Meta (a Facebook-ot működtető vállalat) javára döntött abban a perben, amit 13 író indított a vállalat ellen.
2025. 06. 26. 15:00
Megosztás:

A tőzsdék mindig emelkednek, ha rosszak a hírek, ha jók

Az a furcsaság állt elő, hogy miközben a kockázatok emelkedtek, a piacok, s azon belül is az S&P500 és a Nasdaq arra készül, hogy új csúcsra emelkedjen.
2025. 06. 26. 14:30
Megosztás:

Nagyobb növekedést vár a Citi Kínától

A Citi 4,7%-ról 5%-ra növelte a kínai GDP növekedési előrejelzését 2025-re. Ez összhangban van az állami célkitűzéssel.
2025. 06. 26. 14:00
Megosztás:

Drágán is gyorsan kelnek el a minilakások

A minilakások iránt 2025-ben is élénk a kereslet, különösen a fővárosban és a nagyvárosokban. Ezek a kisebb alapterületű ingatlanok rendkívül keresettek, elsősorban befektetési célból, és az értékesítési idejük is jelentősen rövidebb a nagyobb ingatlanokénál.
2025. 06. 26. 13:30
Megosztás:

Üzembe állt Magyarország legnagyobb energiatárolója Szolnokon

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg - jelentette be Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
2025. 06. 26. 13:00
Megosztás:

Tovább dübörög a turizmus – májusban több mint 1,7 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre

A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy egyre több külföldi vendéget csábítson hazánkba, a magyar családok pedig egyre többet költhessenek utazásra és kikapcsolódásra. A kormány a szektor erősítése érdekében olyan intézkedéseket hoz, amely további lendületet ad a turizmusnak, ilyen a gyógyfürdők megerősítése is. Magyarország továbbra is népszerű úti cél a hazai és nemzetközi utazók körében, májusban a szálláshelyekre érkezett több mint 1,7 millió vendég száma 3,5%-kal volt több tavaly májushoz képest. A regisztrált vendégéjszakák száma csaknem 3,9 millió volt a hazai szálláshelyeken, ami közel 2%-kal volt több, mint egy évvel ezelőtt. Az utazóknak a kedvezőtlen időjárás sem szegte kedvét, mintegy 2%-kal több belföldi turista és 5%-kal több nemzetközi utazó volt kíváncsi hazánkra, mint egy évvel ezelőtt ilyenkor.
2025. 06. 26. 12:30
Megosztás:

Nemzetközi piacokra lép a Futureal energetikai üzletága

Külföldi terjeszkedésbe kezd a Futureal-csoport villamosenergia-kereskedelemmel és energetikai beruházások teljes körű megvalósításával foglalkozó üzletága. Futureal Energy Partners márkanév alatt mutatkozik be a vállalat nemzetközileg is, a frissen kinevezett Szentirmai Dániel vezérigazgató vezetésével. A magyarországi tevékenység stratégiai irányításáért továbbra is Balástyai Márk, a hazai operáció vezérigazgatója felel.
2025. 06. 26. 12:00
Megosztás:

Trump kriptobirodalma terjeszkedik: új applikáció, audit és etikai vihar a láthatáron

A World Liberty Financial hamarosan mobilappot indít, auditot publikál, és hatalmas bevételt hoz Trump családi vállalkozásának – de az etikai kérdések egyre kínosabbak.
2025. 06. 26. 11:30
Megosztás:

Nem változtak érdemben az amerikai hosszú hozamok

Enyhültek valamennyire az izraeli-iráni konfliktussal kapcsolatos aggodalmak, a hétfőn megkötött tűzszüneti megállapodás a rázós kezdetek után egyelőre kitart.
2025. 06. 26. 11:00
Megosztás:

RWA jelentése, értelmezése és gyakorlati szerepe a kriptovaluta-piacokon

Mi az az RWA, és miért válik egyre meghatározóbbá a blokklánc-technológia jövőjében? A cikk részletesen bemutatja a fogalmat, gyakorlati példákkal szemléltetve, hogy hogyan fonódik össze a való világ vagyona és a digitális pénzügyi forradalom.
2025. 06. 26. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető indexek a tengerentúlon

Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai indexek, miközben az izraeli-iráni tűzszünet tartósságát, a vámfelfüggesztések lejáratának közelgő július 8-i határidejével kapcsolatos kockázatokat és a technológiai fejlődés hosszú távú pozitív hatásait mérlegelték a befektetők.
2025. 06. 26. 10:00
Megosztás:

Csökkentek a főbb európai indexek tegnap

Csökkentek a főbb európai indexek, mialatt az olaj piacán továbbra is nyugalom honolt szerdán, miközben a befektetők az iráni-izraeli fegyverszünet tartósságát figyelték.
2025. 06. 26. 09:30
Megosztás:

Kriptovaluta fedezetes jelzáloghitelek jönnek: az USA zöld utat adott, míg a brit Barclays tilt

Forradalmi változás az amerikai lakáshitelezésben: a digitális eszközök is számítanak – de nem mindenhol örülnek ennek.
2025. 06. 26. 09:00
Megosztás:

Erősödött csütörtök reggelre a forint

Erősödött a forint csütörtök reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 06. 26. 08:30
Megosztás:

Továbbra is hiányszakma a járművezetés Európában

Európa-szerte a fuvarozási és logisztikai ágazatban nem csupán a kamionsofőr-hiány okoz gondot, hanem a szakképzett járművezetők utánpótlása is minden területen nehézkes, így például a vasúti szállításokban is. A Waberer’s Csoport a kihívásokra komplex válaszokat ad: átalakította üzleti stratégiáját, bővítette szolgáltatási portfólióját, optimalizálta flottáját és erősen fókuszál a sofőrmegtartására is, nemcsak közúti, de immár a vasúti szegmensben is.
2025. 06. 26. 08:00
Megosztás:

Nagy Márton: az Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bank jelentős szerepet játszhat Magyarország közlekedésfejlesztésének kulcsprojektjeiben

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalos kínai látogatása keretében az Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bank (AIIB) közgyűlésén is részt vett.
2025. 06. 26. 07:40
Megosztás:

Középkorú magyarok anyagi biztonsága? Nagyon vegyes a kép

A középkorú magyarok 26 százaléka rendelkezik 589 ezer forintos jövedelemmel, ez a pénz elég a gond nélküli megélhetéshez, de takarékoskodásra nem futja belőle - egyebek mellett ez derül ki a K&H biztos jövő felmérés legfrissebb eredményeiből. Akik szintén probléma nélkül megélnek, de már rendszeresen félre is tudnak tenni, azok 719 ezer forintos jövedelemről számoltak be. A másik végletet képviselik azok, akiknek nélkülözniük kell a megélhetéshez, mert a 229 ezer forintos jövedelmük nem elegendő.
2025. 06. 26. 07:00
Megosztás:

Ez Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontja

Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontja továbbra is a Prágai Vár, a Hradzsin. A cseh királyok és államfők székhelyét tavaly 2,57 millió látogató kereste fel, 17 százalékkal több, mint 2023-ban - közölte a CzechTourism állami idegenforgalmi ügynökség szerdán Prágában.
2025. 06. 26. 06:30
Megosztás: