Fejlesztésben látják a jövőt a hazai KKV-k

A cégek döntő többsége vágyik rá, és tervez a technológiai fejlesztéseket, a digitalizációt kulcsfontosságúnak látják a versenyképesség-növelés szempontjából, de az automatizáció és az ipar 4.0 megoldások elterjedtsége még alacsony – derül ki egy friss kutatásból, ami különböző termékeket gyártó, magyarországi kis-és középvállalkozások (KKV-k) döntéshozóit kérdezte fejlesztési terveikről.

Fejlesztésben látják a jövőt a hazai KKV-k

Hatékonyság-növelést és költségoptimalizálást hoz a digitalizáció

A felmérésben résztvevő szinte összes döntéshozó (94%) valamilyen szinten, minden második pedig kifejezetten fontosnak tartja a technológiai innovációkat versenyképességük fenntartása szempontjából. Ezek szerepét elsősorban a hatékonyság-növelésében látják (61%), de minden második cég szerint a jó minőség elérése, a költségoptimalizálás és a gyorsaság terén is fontosak.

Bár a legtöbben a versenytársaikkal azonos technológiai szintre helyezik saját vállalatukat, az 500 millió Ft feletti árbevétellel rendelkező cégeket kivéve viszont többen vannak azok, akik gyengébbnek érzik helyzetüket versenytársaikhoz képest. Ezt a szubjektív értékelést megerősíti, hogy mindössze a válaszadók 14 százaléka nyilatkozta, hogy teljesen vagy elég jól automatizáltak a gyártási folyamataik. A cégek fele úgy ítélte, hogy gyengén áll a kérdésben, ezek egyharmadánál, a 300 millió forintos éves árbevétel alatt teljesítő cégek esetében pedig 40 százalékuknál egyáltalán nincs is automatizálva a gyártás.

Így az ipar 4.0 megoldások alkalmazása is korlátozott képet mutat: a megkérdezettek 67 százaléka egyáltalán nem használ ilyen technológiát. Aki mégis, az elsősorban a gyártást automatizálja vagy IoT-eszközöket, ipari robotokat használ. Ebben a kérdésben az 500 millió forint feletti árbevétellel rendelkező cégek szignifikánsan jobb eredményekről számoltak be. Az ide tartozó vállalatok fele már alkalmaz ipar 4.0 megoldásokat, szintén többségében az automatizáció és a robotizáció terén.

Nem csak vágyak, tervek is vannak 

A megkérdezett KKV-k döntő többsége (86%) tervez valamilyen technológiai jellegű fejlesztést a következő 3-5 évben. További 12 százalékuk pedig vágyna a fejlesztésekre, de erőforráshiány miatt nem tervez ilyen innovációkat alkalmazni a következő években.

A tervek és a vágyak a fejlesztések célját tekintve is a legtöbbször egybevágnak: az élen szerepel a technológiakorszerűsítés kapacitásbővítéssel és a munkaerő tudásszintjének a növelése, a válaszadók 44, illetve 34 százaléka jelölte meg ezeket tervezett opcióként. Az cégek 42 százaléka szeretne energiához kapcsolódó fejlesztéseket is (pl. energiahatékonyság-növelés, megújuló energiatermelés, járműflotta-elektrifikáció) végrehajtani, ugyanakkor csak 32 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a következő 3-5 évre tervezi is ezeket. 

A fejlesztésekkel kapcsolatban gyors megtérülést várnak a szereplők: 50 százalékuk legkésőbb 3 éven belül szeretne a pénzénél lenni, és csak 10 százalékuk fogadna el 5 évnél hosszabb megtérülést. Ezzel egybevág, hogy technológiai innovációk alkalmazásával a teljesítmény/hatékonyság fokozását (61%), az árbevétel növekedését (60%), a költségek csökkenését (54%) és a piaci pozíció erősödését (51%) prognosztizálják.

Ugyanakkor a technológiai fejlesztéseket nem csak pénzügyi következményeik miatt tartják fontosnak a megkérdezettek: a munkaerő-megtartást (53%), az új munkahelyek létrehozását (37%) és a munkavállalók motivációjának növelését (37%) is a beruházások előnyei között említették. A válaszadók 40 százaléka említette, hogy számol azzal, hogy a meglévő munkaerő át- vagy továbbképzésére lesz szükség. Ez a szám viszont szignifikánsan alacsonyabb (13%) volt az 500 millió forint feletti árbevételű cégek körében.

Erre várnak még a vállalatok 

A technológia fejlesztések legnagyobb akadálya a felmérésben résztvevőknél elsősorban a belső erőforráshiány: a cégek több mint felénél a tőkehiány a legfőbb gát, de sokaknál (40%) jelent problémát a munkaerőhiány is. Emellett a külső pénzügyi forrásokhoz való hozzáférést a válaszadók 48 százaléka sorolta a nehézségek közé, ezen belül is a pályázati lehetőségek hiánya akadályozza a cégek közel harmadát.

Ezzel szemben a tudás vagy a szakértelem hiánya csak minden tizedik cégnél tekinthető visszatartó erőnek, a generációs konfliktusok pedig csak 7 százalékuknál merültek fel. Az olyan külső környezeti tényezők viszont, mint a piaci kilátások, a szabályozási környezet, a makrogazdasági stabilitás vagy a kereslethiány a válaszadók 29 százalékát intik inkább várakozásra.

A kutatásról

A felmérés 2025 áprilisában készült a Siemens Zrt. megbízásából, 100 gyártással foglalkozó, magyarországi kis- és középvállalkozás döntéshozóinak megkérdezésével. Az adatfelvétel telefonon történt, a kutatás célja a technológiai fejlesztési szándékok, akadályok és lehetőségek feltérképezése volt.

Ezek a csillagjegyek hatalmas pénzt nyernek júliusban!

Mely jegyekre mosolyog rá a Sors kereke júliusban? Most kiderül! A nyári hónap második felében különös bolygóállások és energetikai hullámok mozdítják meg a pénzügyi szerencse energiáit. A Jupiter és a Vénusz együttállása, valamint a Hold titokzatos mozgása most több csillagjegynek is váratlan anyagi áttörést hozhat. Mutatjuk, kik számíthatnak komoly nyereményre júliusban – akár a lottón, akár más formában!
2025. 07. 18. 02:00
Megosztás:

Igaz, hogy légkondi használat brutálisan megdobja a villanyszámlát?

Szakértői tippek a pénztárcabarát üzemeltetéshez: még a nyári hőségben is sokan félve kapcsolják be a klímaberendezéseket, attól tartva, hogy a hűsölés csillagászati villanyszámlát eredményez.
2025. 07. 18. 01:30
Megosztás:

Törvényi változás! Korhatár előtti nyugdíj 2025: Ki mehet nyugdíjba a rendes korhatár előtt?

Nem csak álom: még ma is van lehetőség korhatár előtti nyugdíjra – mutatjuk, kinek jár!
2025. 07. 18. 01:00
Megosztás:

Trump-közeli alap 5 millió dollárért vásárolt Ethereumot – 3 500 dollár felé tör az ETH árfolyama

Új lendületet vett az Ethereum piaca: az árfolyam ismét a 3 500 dolláros szint közelébe emelkedett. A háttérben több tényező is áll, de különösen figyelemre méltó, hogy egy Donald Trumphoz köthető kriptós befektetési alap több millió dollárért vásárolt Ethereumot. Emellett bálnák és hackerek is mozgolódnak – íme a részletek.
2025. 07. 18. 00:01
Megosztás:

Az XRP egy hét alatt több, mint 30%-ot ralizott – elérheti a 10 dollárt?

A Bitcoin sorozatos rekorddöntései szárnyalásnak indította az egész kriptovaluta piacot. A pozitív hangulat szinte minden kriptovalutát érintett, amit kiválóan tükröz, hogy a teljes piaci kapitalizáció elérte a 3,89 billió dollárt, ami szintén újabb rekordnak számít.
2025. 07. 17. 23:30
Megosztás:

Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult

Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban júniusban éves szinten - derült ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat honlapján csütörtökön közzétett végleges adatokból.
2025. 07. 17. 23:00
Megosztás:

Édes a siker íze a Pepsinél

A PepsiCo a második negyedévben a várakozásokon felül teljesített.
2025. 07. 17. 22:30
Megosztás:

Agrometeorológia: nagy szükség lenne további csapadékra

Bár múlt héten a júniusi rendkívüli szárazság után számottevő csapadék érkezett, és az aszály nagy területen mérséklődött, vagy meg is szűnt, sokfelé lenne szükség további csapadékra - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 07. 17. 21:30
Megosztás:

A Magyar Telekom észak-macedóniai leányvállalata 40 millió euróval segíti a digitális átállást

A Magyar Telekom észak-macedóniai leányvállalata, a Makedonski Telekom 2028 végéig 40 millió eurót fektet be digitális infrastruktúrába a Balkán-félszigeti országban az észak-macedóniai kormánnyal csütörtökön aláírt közös nyilatkozat értelmében - tájékoztatta a Magyar Telekom csütörtökön az MTI-t.
2025. 07. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 17. 20:30
Megosztás:

Ismét rekordot döntött a világ legnagyobb chipgyártójának bevétele

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) 31,7 milliárd dollár bevételt ért el az idei második negyedévben, ami közel 40%-os éves növekedés az előző év azonos időszakához képest. Ez új csúcsot jelent, és meghaladja az előzetes várakozásokat is.
2025. 07. 17. 20:00
Megosztás:

Gyengélkedő gazdaság és inflációs veszély…

Gyengélkedő gazdaság és inflációs veszély jellemezte a tegnap publikált Bézs könyv hangvételét.
2025. 07. 17. 19:30
Megosztás:

Munkásszállást adtak át Nyírbátorban

Csaknem egymilliárd forintból épült új, 46 lakásos munkásszállás Nyírbátorban, a beruházás átadását csütörtökön tartották a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kisvárosban.
2025. 07. 17. 18:30
Megosztás:

Tojáshéjon lépked az amerikai gazdaság a bézs könyv tanulságai alapján

A Fed bézs könyve magyar idő szerint tegnap este 8 órakor került publikálásra, ami szerint az amerikai gazdasági aktivitás a vizsgált időszakban — május végétől július elejéig — enyhén emelkedett.
2025. 07. 17. 18:00
Megosztás:

Szárnyal az easyJet: elemzői várakozásoknak megfelelő profitnövekedés

Elemzők által becsült mértékben, 21 százalékkal, 286 millió fontra (383 millió dollár) emelkedett az easyJet brit fapados légitársaság adózás előtti nyeresége a június végével záródott harmadik pénzügyi negyedévében - közölte a társaság csütörtökön.
2025. 07. 17. 17:30
Megosztás:

Több jelentkező van a munkerőpiacon, de nem biztos, hogy a megfelelőek

Bár az elmúlt egy évben enyhült a korábbi munkaerőhiány, a magyar munkaerőpiac továbbra sem lélegezhet fel. A Work Force friss elemzése szerint a gazdasági lassulás hatására ugyan több a potenciális jelölt, de a cégek továbbra is nehezen találnak megfelelő képzettségű és motivált munkaerőt – különösen a gyártásban, az autóiparban és a technológiai szektorban. Az MNB 2025. júniusi jelentése alapján a munkanélküliségi ráta változatlanul alacsony, ugyanakkor a munkaerőpiac feszessége tovább enyhült az elmúlt negyedévekben.
2025. 07. 17. 16:30
Megosztás:

Szárnyal a Demján Sándor 1+1 Program – egy hét alatt megduplázódott a kifizetések összege

A Demján Sándor 1+1 Program célja a hazai kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése és méretugrásuk elősegítése. A programnak köszönhetően már több mint 20 milliárd forint támogatás jutott el a nyertes vállalkozásokhoz. A Kormány felismerve a vállalkozások erőteljes beruházási szándékát az eredetileg 48 milliárd forintos keretösszeget 130 milliárd forintra emelte, ezzel megháromszorozva a támogatható projektek számát.
2025. 07. 17. 16:00
Megosztás:

Sokat utaztak a belgák 2024-ben

A belga állampolgárok 2024-ben 23,7 millió külföldi utazást tettek, mintegy 2,1 százalékkal többet az előző évben feljegyzettnél, míg a külföldön eltöltött vendégéjszakák száma 181,4 millió volt tavaly, ami 10,9 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest - derült ki a belga statisztikai hivatal, a Statbel adataiból, amit a Bx1 című, brüsszeli hírportál ismertetett csütörtökön.
2025. 07. 17. 15:30
Megosztás:

A stressz ellen muszáj tenni

A pénzért és anyagi javakért folytatott küzdelem gyakran feszültséggel jár. Ezt szinte mindannyian átéljük életünk során, ám egyáltalán nem szabad megfeledkezni arról, hogy hosszú távon ez egyáltalán nem egészséges. A fokozott stressz senkinek sem tesz jót, így érdemes megkeresni azt a hatékony megoldást, mellyel megelőzhetjük a hosszú távú gondok kialakulását.
2025. 07. 17. 15:00
Megosztás:

2000 milliárd dollárra hízhat az EU költségvetése

Az EU 2028-2034-es költségvetése megközelítheti a 2.000 milliárd eurót, ami jelentős ugrást jelentene az előző (2021-2027-es) költségvetési ciklus 1.200 milliárd eurós összegéhez képest.
2025. 07. 17. 14:30
Megosztás: