Feldarabolás fenyegeti a Google vállalatóriást?
Augusztusban a bíróság megállapította, hogy a Google, amely az amerikai internetes keresések 90 százalékát feldolgozza, illegális monopóliumot épített ki.
Az igazságügyi minisztérium által javasolt jogorvoslati intézkedések átformálhatják az internetes keresők piacát, aminek hatására az Alphabet bevételei visszaeshetnek, és versenytársai nagyobb teret kaphatnak a növekedéshez.
A bíróság döntése értelmében az Alphabet akár arra is kényszerülhet, hogy eladja az Android operációs rendszerét és Chrome böngészőjét. A cég minden bizonnyal fellebbezni fog, álláspontjuk szerint a minisztérium javaslatai radikálisak és messze túlmutatnak az ügy konkrét jogi kérdésein.
Mi áll az ügy hátterében?
Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium (Department of Justice, DOJ) monopóliumellenes pert indított az Alphabet, konkrétan a Google ellen, azzal vádolva a vállalatot, hogy visszaél piaci dominanciájával a keresési és digitális hirdetési piacon. A DOJ szerint a Google antikompetitív megállapodásokkal és gyakorlatokkal akadályozza a versenyt, és monopolhelyzetét kihasználva megakadályozza a konkurens cégeket abban, hogy beléphessenek a piacra vagy fejlődhessenek.
A vádak között szerepel, hogy a Google kizárólagossági szerződéseket kötött eszközgyártókkal és böngészőfejlesztőkkel (pl. Apple), hogy az ő keresőmotorjuk legyen az alapértelmezett keresési szolgáltatás, ezzel kizárva a versenytársakat. A DOJ állítása szerint a Google ezeket a szerződéseket és egyéb stratégiákat használta arra, hogy monopolhelyzetét tovább erősítse, és megakadályozza az új szereplők megjelenését a piacon.
A bíróság már kimondta, hogy a Google jogellenesen járt el a verseny korlátozásával. A minisztérium most arra törekszik, hogy a keresőpiacot újból versenyképessé tegye, és olyan intézkedéseket vezessenek be, amelyek lehetővé teszik a fogyasztók és vállalkozások számára, hogy szabadon válasszanak a keresési szolgáltatások közül, valamint megszüntessék a Google dominanciáját az online hirdetési piacon.
Ezek között felmerült a Google egyes részeinek eladására kényszerítése, például a Chrome böngésző és az Android operációs rendszer leválasztása a vállalatról.
A per a digitális piacok jövőjét is befolyásolhatja, és fontos precedenst teremthet az antitröszt törvények érvényesítésében a technológiai szektorban.