Felemás bizonyítvány a hazai iparról
Több mint 14,4 százalékkal nőtt éves összevetésben az ipari termelés augusztusban, a kiemelkedő teljesítmény részben annak köszönhető, hogy két munkanappal több került be az idei statisztikába, mint egy az egy évvel korábbiba. A munkanaphatással korrigált adatok szerint a növekedés 9,3 százalékos volt. Havi szinten ugyanakkor mindössze 0,1 százalékos volt a bővülés, ami lényegében stagnálást jelent.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője az adatokat kommentálva közölte: “Elsősorban az autógyártás és az elektronikai termékek gyártása felfutása húzta fel az éves mutatót, tavaly augusztusban ugyanis az autóiparban jelentős, több mint 30 százalékos volt a visszaesés; az elektronikai eszközök gyártása pedig akkor 5 százalékot meghaladó csökkenést könyvelhetett el. Egyelőre első becslésről van szó, az ipari növekedés pontos adatai majd a pár nap múlva megjelenő részletes statisztikából derülnek majd ki.”
Hozzátette: “Bár az augusztusi adatok lendületes bővülésről tanúskodnak, a nyolchavi nyers adatok csak 6,1 százalékos többletet mutatnak. Emellett a hosszú távú adatok alapján sem beszélhetünk kiugró növekedésről. A 2015-ös szinthez képest ugyanis idén augusztusban 27 százalékos bővülést következett be. javulást mutatott. Az idei év korábbi hónapjaiban pedig 22,6-26,9 százalékos volt a többlet, azaz a lendület visszafogottnak mondható. Erre utal a friss adatsorban a júliushoz képest bekövetkezett mindössze 0,1 százalékos - gyakorlatilag stagnálásnak beillő - emelkedés is.
A kilátásokról a szakember azt mondta: “A múlt év utolsó negyedévében alacsonyak voltak az ipari bázisadatok, emiatt az éves mutatók várhatóak növekedést mutathatnak. Ugyanakkor az alap- és nyersanyagok, valamint az energia árának emelkedése miatt dráguló termelés, valamint a várható keresletszűkülés eredményeként a havi dinamika visszafogott lehet, sőt, akár negatív teljesítmény is elképzelhető.” Németh Dávid arra is felhívta a figyelmet, hogy a feldolgozóipari rendelésállomány júliusban még viszonylag kedvezően alakult - több mint 20 százalékos pluszban volt -, augusztusban és szeptemberben viszont az új megrendeléseknél már csökkenés következhetett be, ez pedig az ágazat későbbi teljesítményére negatív hatással lehet.