Felemásra sikerültek az inflációs adatok
Az előző hónapokhoz képest jelentősebben lassult az éves infláció áprilisban. A tizenkét hónapra visszatekintő mutató 24 százalékos emelkedést tükröz, szemben a márciusi 25,2, a februári 25,4 és a januári 25,7 százalékos emelkedéssel. Ugyanakkor a havi adatokból viszont csak szerény lassulás látszik: áprilisban márciushoz képest 0,7 százalékos volt az áremelkedés, szemben a márciusi és februári 0,8-0,8 százalékkal, valamint az év első hónapjában mért 2,3 százalékos drágulással.
Kedvezőbb lett a helyzet az élelmiszereknél
“A 24 százalékos tényadat megfelel a várakozásunknak, de a részletes adatok vegyes képet mutatnak. Havi szinten az élelmiszerárak nem változtak. Legutóbb 2021 júniusában és 2020 decemberében fordult elő, hogy az előző hónaphoz képest ne dráguljanak az élelmiszerek. Egyebek mellett ez is szerepet kapott abban, hogy éves szinten az élelmiszer-drágulás a 40 százalékos szint alá került. Míg az élelmiszerek ára havi összevetésben stagnált, az üzemanyagok olcsóbbak lettek, ám a szolgáltatások bőven az átlag felett, 1,7 százalékkal drágultak márciushoz viszonyítva. Így a szolgáltatásoknál még nem látható érdemi inflációs fordulat” - fogalmazott Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Szintén kedvezőtlen tényező, hogy a részben importból származó tartós és nem tartós fogyasztási cikkek esetében a havi drágulási ütem egyelőre beragadt az 1 százalék körüli szintre, annak ellenére, hogy a forint az év első hónapjaiban jelentősen erősödött mind az euróval, mind a dollárral szemben. A részletes adatok alapján a változékony energia- és feldolgozatlan élelmiszerárak, valamint a hatósági árak nélkül kalkulált maginfláció lassult, a márciusi 25,7 százalékról 24,8 százalékra, ám utóbbi érték még mindig magas szintet jelent, ráadásul meghaladja a fő inflációs mutatót.
Mi várható?
A szakember szerint májusban várhatóan további lassulás jöhet, havi szinten például az üzemanyagok ára lefelé húzhatja az inflációt, mivel az elmúlt hetekben jelentős csökkenés ment végbe, Az áprilisi inflációs adatban csak a hónap kétharmadában látható árváltozások szerepelnek, ám a hónap végén számottevően mérséklődött az üzemanyagár.
“Az év hátralévő hónapjaiban a mostani kilátások alapján az infláció lassulására számítunk, a csökkenés dinamikája azonban még kérdéses. Bizonytalanságot okoz többek között, hogy meddig maradnak érvényben a bizonyos élelmiszerekre vonatkozó ársapkák, valamint, hogy milyen hatással lesz az élelmiszerárakra a kötelező akciók bevezetése” - mondta Németh Dávid. Az inflációs kilátásokat bizonytalanná teszi az is, hogy a csökkenő belső keresletre miként reagálnak a kereskedők és a szolgáltatók.
Németh Dávid úgy látja, júliusban kerülhet a 20 százalékos szint alá az éves inflációs mutató. Hozzáfűzte: “Szeptemberre várjuk, hogy az alapkamat jelenleg 13 százalékos szintje körül lesz az árindex. Decemberben pedig egy számjegyűre lassulhat az árdinamika. Ugyanakkor éves átlagban 18,5 százalék körül alakulhat.”