Fiatal programozók újításai segíthetnek a megváltozott munkaképességű álláskeresők elhelyezkedésében

Megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedését segítő megoldásával a Codecool programozó iskola diákjaiból álló csapat nyerte meg a Morgan Stanley által – 2021 után – idén már másodszor megrendezett Code to Give hackathont. A versenyre diákok, pályakezdők és legfeljebb két éve dolgozó IT szakemberek jelentkezhettek, hogy a Morgan Stanley informatikus mentoraival együttműködve, a Salva Vita Alapítvány partnereként olyan digitális eszközt fejlesszenek ki, amely megkönnyíti a munkát keresők képességeinek felmérését.

Fiatal programozók újításai segíthetnek a megváltozott munkaképességű álláskeresők elhelyezkedésében

A Morgan Stanley budapesti irodája – amely közel 3000 munkatársával a globális bank egyik legnagyobb informatikai központja – 2021 után most másodszor hirdette meg Magyarországon a Code to Give programot. A kezdeményezés lényege, hogy a vállalat szakemberei diákokkal és pályakezdő szakemberekkel fognak össze, hogy egy egyhetes virtuális hackathon során nonprofit szervezetek problémáira fejlesszenek innovatív digitális megoldásokat.

Képességfelmérés digitálisan és akadálymentesen

A tavalyi kiírást az Amigos a Gyerekekért Alapítvány számára írt nyelvtanuló applikációval budapesti gimnazisták csapata nyerte. Idén a megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedését segítő Salva Vita Alapítvány „megrendelésére” kellett kifejleszteni egy olyan digitális megoldást, amely a toborzási–kiválasztási folyamat első fázisát jelentő képességfelmérés során ad segítséget. A folyamat magába foglal egy angol nyelvi, egy vizuális észlelési és egy szociális kompetenciákat felmérő tesztet, valamint egy munkamotivációs felmérést is. Jelenleg mindez papíralapon zajlik – a feladat a tesztek digitalizálása volt, méghozzá akadálymentes módon úgy, hogy a fogyatékkal élő felhasználók számára is könnyen elérhető legyen.

A hackathonra 14 csapat jelentkezett, és egy héten át dolgozhattak a megoldáson Morgan Stanley-s mentorukkal. A legjobb tíz csapat a bank budapesti irodájában mutatta be megoldását a vállalat és az alapítvány munkatársaiból álló zsűrinek. Szoros versenyben a Codecool Oktatási Intézet három tanulójából álló csapat pályázatát ítélték a legjobbnak, amely intuitív módon tette lehetővé a tesztek online kitöltését. A győztes trió (Szilágyi Petra, Kis Lóránd, Szabó Imre) fejenként 150 ezer forint értékű jutalmat nyert, és – a többi résztvevőhöz hasonlóan – lehetőséget kapott, hogy közelebbről megismerkedjen a Morgan Stanley-nél kínálkozó gyakornoki- és karrierlehetőségekkel.

„A programozó-iskolában ismerkedtünk össze a csapattagokkal, és noha már korábban, az oktatás keretében is oldottunk meg való életből vett problémákat, először kellett akadálymentes felhasználói felületet fejlesztenünk, ami nagy kihívást jelentett. Örömmel dolgoztunk a megoldáson, és büszkék vagyunk rá, hogy az valódi segítséget jelenthet majd a megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedésében” – mondta el Szilágyi Petra, a győztes csapat tagja.

Tudással és mentorálással a közösségért

A Code to Give program szervesen illeszkedik a Morgan Stanley kultúrájába. A vállalat egyik alapértéke a „giving back” filozófia, a törekvés, hogy igyekszik visszaadni a közösségnek, amelynek része. Az elmúlt években a cég többek között természettudományos orientációs programot indított lányok számára Smartiz néven a Nők a Tudományban Egyesülettel, támogatta a Heim Pál Gyermekkórházat, kollégái részt vettek jótékonysági evezős versenyeken a Bátor Tábor javára, innovatív technológiák használatára tanították civil szervezetek munkatársait, és pénzügyi ismereteket oktattak hátrányos helyzetű roma gyerekeknek a BAGázs Egyesülettel.

„A Morgan Stanley fontos célja, hogy támogassa és gazdagítsa azokat a közösségeket, ahol munkatársai élnek és dolgoznak. Ennek részeként ösztönözzük informatikus munkatársainkat, hogy bocsássák tudásukat nonprofit szervezetek rendelkezésére, és így támogassák őket a digitális átállásban – mondta el Dave Atheis, a Morgan Stanley budapesti informatikai részlegének vezetője. – A Code to Give célja, hogy a vállalaton kívüli tehetséges informatikusok – diákok, pályakezdők és tapasztalt szakemberek – bevonásával segítsünk jelenlegi jótékonysági partnerünknek, a Salva Vita Alapítványnak, és örömünkre szolgált, hogy ilyen sok kiváló csapat jelentkezett a felhívásra.”

„Büszke vagyok rá, hogy már másodszor rendezhettük meg a Code to Give hackathont Budapesten, és arra is, hogy munkatársaink nagy számban jelentkeztek mentorként a programra – tette hozzá Mátyás-Kollár Gabriella, a Morgan Stanley budapesti informatikai részlegének operatív vezetője. – Sok kiváló megoldás közül választhattuk ki a legjobbat, és munkatársaink örömmel dolgoznak majd azon a következő hetekben, hogy segítsünk a győzteseknek végleges megoldást fejleszteni, és beépíteni azt a Salva Vita Alapítvány honlapjába.”

Értelmes és hasznos munka a fogyatékkal élő embereknek

A Morgan Stanley 2013 óta működik együtt a fogyatékossággal élő emberek integrációját zászlajára tűző Salva Vita Alapítvánnyal, amelynek munkatársai segédkeznek a megváltozott munkaképességű munkavállalók felvétele és munkába állása során. A vállalat idén úgy döntött, hogy tovább mélyíti kapcsolatát az alapítvánnyal, amely a következő két évben a vállalat kiemelt jótékonysági partnere lesz. Az együttműködés a része a Code to Give idei kiírása is.

„Nagyban növeli az elhelyezkedés és a munkahely megtartásának esélyét, ha az álláskeresési folyamat elején pontos képet alkotunk és adunk a jelöltek tudásáról, képességeiről. Ez minden munkavállaló esetén így van, de a megváltozott munkaképességű emberek esetében talán még nagyobb jelentőséggel bírhat – mondta el Vég Katalin, a Salva Vita Alapítvány ügyvezetője, a zsűri tagja.

Hozzátette: „Alapítványunk személyre szabott segítséget nyújt a fogyatékkal élő embereknek és az őket alkalmazó cégeknek is, hogy előbbiek megtalálják a számukra legalkalmasabb munkakört, utóbbiak pedig megfelelő szakemberhez jussanak. Ez a folyamat egy alapos képességfelméréssel kezdődik, ami jelenleg papíralapon zajlik, ezért a győztes csapat munkája óriási segítséget jelent nemcsak nekünk, hanem a hozzánk fordulók számára is. Nemcsak a nyerteseknek, hanem minden egyes résztevőnek és szervezőnek köszönjük, hogy idejüket áldozták arra, hogy minél több fogyatékkal élő ember találjon számára megfelelő, értelmes és hasznos munkát.”

Fordítás, próbainterjúk, workshopok

A kiemelt jótékonysági partnerség keretében az anyagi támogatás mellett a Morgan Stanley önkéntesei olyan feladatokban segítik a Salva Vita Alapítvány munkáját, mint különböző anyagok fordítása, videók feliratozása és Excel-oktatás. Ezen felül a cég az Alapítvánnyal kapcsolatban álló munkavállalóknak lehetőséget biztosít próbainterjúkon való részvételre is, amelynek keretein belül értékes visszajelzéseket kaphatnak az alapítványon keresztül érkező jelöltek szakmai felkészültségéről és angol nyelvtudásáról. Ezek a visszajelzések már több esetben segítségül szolgáltak ahhoz, hogy a jelöltek sikeresen teljesítsék a Morgan Stanley kiválasztási folyamatát és csatlakozzanak a cég munkavállalói körébe. A Morgan Stanley kollegái részt vesznek az Alapítvány által tartott ’Disability Awareness Worskshopokon’ is, amelyek segítik őket abban, hogy magabiztosan kommunikáljanak a megváltozott munkaképességű jelöltekkel.

Hivatalos: a brit uralkodó megvonta testvérétől a hercegi címet

Hivatalosan is bejelentették csütörtökön, hogy a brit uralkodó, III. Károly király megvonta öccsétől, a súlyos szexuális botrányokba keveredett Andrástól a hercegi címet és a királyi fenség titulusát.
2025. 11. 06. 19:00
Megosztás:

Meghirdették a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot

A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) 34. alkalommal hirdette meg a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2025-ben mérhető üzleti, illetve társadalmi hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek, pályázni 2026. február 9-ig lehet a szövetség weboldalán - közölte MISZ csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 18:30
Megosztás:

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A várakozásoknak megfelelően nem módosította 4,00 százalékos alapkamatát a Bank of England.
2025. 11. 06. 18:00
Megosztás:

Továbbra is kritikusan száraz a talaj az Alföldön

Az Alföld nagy részén továbbra is kritikusan száraz a talaj felső egyméteres rétege, az őszi vetések egyelőre nem találnak nedvességet, de a hét végén várhatóan számottevő eső érkezik, így javulhat a helyzet - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében csütörtökön.
2025. 11. 06. 17:30
Megosztás:

Az autóvásárlók 51,5 százaléka még nem választana elektromos autót

Az autóvásárlást tervezők 51,5 százaléka nem venne elektromos autót, 12,2 százalékuk megfontolná elektromos jármű vásárlását, a válaszadók fennmaradó része pedig bizonytalan a kérdésben - közölte a carVertical autóipari adatszolgáltató 35 országot érintő felmérése alapján csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 17:00
Megosztás:

A MOHU újabb, ömlesztett visszaváltásra alkalmas REpont automatát telepített

A MOHU újabb, ömlesztett visszaváltásra alkalmas automatát telepített Budapesten. A III. kerületben nyílt Príma üzletben, az új R2 elnevezésű automata - a norvég TOMRA gyártmányú, R1 típus továbbfejlesztett változata - már nemcsak a műanyag és fém italosdobozokat, hanem az üvegpalackokat is képes egyszerre, tömegesen kezelni - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 16:30
Megosztás:

Trump-Orbán: újra lehet magyar–amerikai adóegyezmény?

Orbán Viktor holnapi washingtoni látogatása alkalmat teremthet arra, hogy újra szóba kerüljön a magyar–amerikai kettős adóztatást kizáró egyezmény kérdése – hívja fel a figyelmet a Niveus. Bár az egyezmény 2024 elején hatályát vesztette, a gazdasági kapcsolatok rendezése mindkét fél érdeke lenne, hiszen jelenleg a két ország közötti jövedelemáramlásokat már nem védi adózási megállapodás.
2025. 11. 06. 16:00
Megosztás:

Márciusban porig égett, ma újra termel a legnagyobb hazai gesztenyefeldolgozó

Szó szerint a hamvaiból éledt újjá a legnagyobb hazai gesztenyefeldolgozó, a Sarkpont Zrt. Kadarkút-Vótapusztán található gyára. Az üzemet tűzvész pusztította el idén március 27-én, amelyben nemcsak a teljes technológia, de maga az épület is megsemmisült. Mivel a szelídgesztenye októberben érik, a cégnek mindössze 6 hónapja volt a sok tekintetben egyedi infrastruktúra újjáépítésére. Ez mostanra nemcsak sikerrel zárult, de a gyár még növelte is kapacitásait, illetve erősítette külpiaci jelenlétét.
2025. 11. 06. 15:30
Megosztás:

A magyar gépexport értéke 14 százalékkal nőtt, elérve a 24 milliárd eurót. Íme az 5 legfontosabb húzóágazat

A magyar gépek és mechanikus berendezések exportpozíciója erősödik. 2024-ben az értékesítés ebben a szegmensben elérte a 24 milliárd eurót (+14% éves összevetésben). Ez a magyar gazdaság számára a 12. helyet jelentette Európában és a 25.-et a világon. Az Akcenta nemzetközi pénzintézet szakértői öt kulcskategóriát azonosítottak, amelyek húzzák az exportot. Köztük szerepelnek többek között az adatfeldolgozó gépek, a belső égésű motorok, a gázturbinák és a folyadékszivattyúk. A legdinamikusabban az adatfeldolgozó gépek kereskedelme fejlődik, ahol az export 43%-kal nőtt éves szinten. Különösen figyelemre méltó a holland piac: az onnan érkező kereslet 740%-kal emelkedett.
2025. 11. 06. 15:03
Megosztás:

Továbbra is halovány a magyar ipari termelés

Ma reggel a szeptemberi ipari termelési adatokat publikálta a KSH. Az ipari termelés volumene 1,3%-kal meghaladta, míg munkanaphatástól megtisztítva 1,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Havi szinten is jelentősebb visszapattanásra számítottunk: a nyolcadik havi visszaesésnek alig több mint fele jött csak vissza az ősz kezdetével: 1,3 százalékkal a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. Az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 3,4%-kal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
2025. 11. 06. 14:30
Megosztás:

Hol, mennyivel drágultak a lakások az országban 1 év alatt?

Országos szinten is érezhetően mérséklődött a lakásárak növekedési üteme októberben az ingatlan.com lakásárindexe szerint. Havi szinten 1,5 százalékkal nőttek az árak, ami jóval elmarad a szeptemberi 2,8 százalékos tempótól. Az éves drágulás is lassult 17,1 százalékról 15,9 százalékra. Budapesten októberben szintén 1,5 százalékos volt a havi drágulás, ami jelentősen alacsonyabb a szeptemberi 2,6 százalékos értéknél. A különböző régiók közül Észak-Magyarországon volt a leglátványosabb a lassulás, szeptemberben még 6 százalék feletti drágulás következett be havi szinten, októberre viszont mindössze 0,8 százalék lett belőle.
2025. 11. 06. 14:00
Megosztás:

Az Adidas bemutatta a magyar válogatott új hazai mezét

Az adidas 23 egyedi tervezésű hazai mezről rántotta le a leplet, amelyek merész és modern dizájnjai az adott nemzet történelméből, földrajzából és kultúrájából merítenek inspirációt.
2025. 11. 06. 13:30
Megosztás:

Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre

Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe - közölte a Roszatom orosz vállalat szerdán az MTI-vel
2025. 11. 06. 13:00
Megosztás:

TEHK jelentése, mit jelent a TEHK ÁFA kulcs?

Egy olyan adózási témát járunk most alaposan körbe, amely sok vállalkozásnak okozhat bizonytalanságot: mi is az a „TEHK” ÁFA-kulcs, mikor kell alkalmazni, és mit jelöl pontosan? Fontos, hogy a fogalom és használata terén hiteles és pontos tájékoztatás álljon rendelkezésre — hiszen az adózási szabályok eltérése komoly következményekkel járhat.
2025. 11. 06. 12:30
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok

A tegnapi ADP riport szerint októberben a vártnál több munkahely jött létre, miközben az S&P szolgáltatószektorra vonatkozó beszerzésimenedzser-indexe (BMI) is erősebb lett a vártnál.
2025. 11. 06. 12:00
Megosztás:

A Google már válaszol helyetted – de vajon hivatkozik rád?

A következő egy-két évben a generatív AI által vezérelt keresési élmény tovább fog terjedni. Az AI-összefoglalók a találati lista élén jelennek meg, ami csökkentheti az organikus forgalmat bizonyos weboldalak számára. Ugyanakkor a PPC hirdetések egyre inkább integrálódnak ezekbe az AI-alapú válaszokba, miközben a kampánykezelés szinte teljesen automatizálttá válik.
2025. 11. 06. 11:00
Megosztás:

Ha 1 000 XRP-d van, előrébb jársz, mint a világ 98%-a? – Újra fellángolt a vita a kriptoközösségben

Egy friss kijelentés ismét megosztotta az XRP-tábor véleményét: vajon valóban kiemelkedő pozíciót jelent 1 000 darab XRP birtoklása a globális pénzügyi térképen? Bár a közösség egy része szerint ez az összeg már a kriptogazdaság "elitjébe" repíthet valakit, mások szerint ez pusztán illúzió, amely figyelmen kívül hagyja az inflációt, az eloszlási arányokat és a piac hosszú távú realitásait. Most megnézzük, miről is szól a vita valójában.
2025. 11. 06. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a Wall Street vezető indexei

A szerdai kereskedés során emelkedéssel zártak az amerikai részvénypiacok, miután a Trump elnök által kivetett vámokkal kapcsolatos meghallgatáson a bírák szkeptikusnak hangzottak azok kivetésének törvényességével kapcsolatban.
2025. 11. 06. 09:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

A kezdeti esést követően emelkedéssel zártak tegnap a főbb európai részvénypiacok, miután az amerikai tőzsdéken visszatért az optimizmus.
2025. 11. 06. 09:00
Megosztás:

Az OECD-ben 4,2 százalékra gyorsult az éves infláció

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4,2 százalékra gyorsult szeptemberben az augusztusi 4,1 százalékról - áll a párizsi székhelyű szervezet honlapján.
2025. 11. 06. 08:30
Megosztás: