Fontos stratégiai lépés a Richtertől
A vételár rendre 71,8 és 40,6 millió euró. Az előbbi esetében 2025 és 2029 között további kifizetéseket is eszközöl a HELM számára, ugyanis az RHT számos cég számára gyárt biotechnológia gyógyszert. Ilyen a Richter, a STADA, a Daewon vagy a Mochida.
A Richter eddigi egyetlen bioszimiláris készítményét, a csontritkulás kezelésre szolgáló, teriparatid hatóanyagú Terrosa-t is ez a cég gyártja. A Richter jelenleg dolgozik két további bioszimiláris szer (denosumab, tocilizumab) bevezetésén, s nemrég vásárolt 9,08 százalékos tulajdonrészt a Formycon nevű, bioszimiláris készítményeket fejlesztő cégben. Az denosumab kapcsán év végéig várhatók előrelépések, míg a 100 millió eurós tartály fejlesztéseknek köszönhetően a Richter év végére megduplázza gyártási kapacitást Németországban.
A két részesedésszerzéssel a Richter rövid távon 195 millió eurót költ akvizíciókra, amit az év végi valamivel több, mint 200 millió eurós készpénzállománya lehetővé is tesz. Ezzel a két legutóbbi ügylettel hatalmasat lépett előre a cég a biotechnológiai készítmények piacán való jobb pozícionáltsága érdekében.
Mit korábban írtuk, a Formycon fejleszti például a Keytruda (pembrolizumab) nevű, tumorok gyógyítására szolgáló gyógyszer bioszimiláris változatát. A Keytruda a világ legnagyobb árbevételű gyógyszere (2024-ben várhatóan 27 milliárd dollár, 2028-ban pedig 30 milliárd dollár). A jelenlegi akvizíció további lépés abba az irányba, hogy a későbbi milliárd dolláros üzletből valamiféle részesedést szerezhessen a Richter.
Ugyanakkor a csőben levő originális készítmények (4 molekula a klinikai egyes fázisban és egy molekula a klinika kettes fázisban, bár az utóbbitól nem várunk jelentős hatást) is azt a célt szolgálják, hogy a jövőbeli, 2028-as cash flow-ban ne legyen törés. Ezek a lépések pedig fontos mérföldkövek a Richter részvények értékeltségének (P/E, EV/EBITDA) emelkedésében. (forrás: ERSTE)