Gloster részvény - eredmények elemzése
Az összehasonlíthatóság érdekében mi elsősorban az organikus folyamatokra koncentráltunk, így, ha külön nem jelöltük, akkor az akvizíció nélküli számokat elemezzük.
A társaság árbevételének dinamikus növekedése folytatódott az idei első félévben is. A P92 nélkül 24%-kal emelkedett az árbevétel, míg a P92-t is figyelembe véve közel 70%-kal. Az árbevételen belül 65% körül maradt a rendszeres bevételek aránya, de a P92-vel együtt már 73,1%, így gyakorlatilag teljesült a 2025-re kitűzött 75%-os arány. Az export arány minimálisan, 28,4%-ról 29,1%-ra emelkedett, de a P92-vel már 45,2%, ami túlteljesíti a 2025-ös célkitűzést.
A növekvő árbevétel ellenére az EBITDA gyakorlatilag stagnált (306 millió forint), az adózott eredmény pedig szinte teljes mértékben eltűnt, mindössze 8 millió forint volt. A társaságnál erős a szezonalítás. Hüvelykujj szabályként úgy érdemes kalkulálni, hogy az EBITDA harmada keletkezik az első félévben, kétharmada a második félévben, ráadásul úgy tűnik, hogy a P92 esetében még inkább a második félévre koncentrálódik az eredménytermelő képesség.
A romló eredményhányad részben egyszeri tételekre vezethető vissza. Az akvirált 10 cég integrációjával, az IFRS átállással és a tőzsdei kategóriaváltás előkészítésével kapcsolatos egyszeri költségek eredményhatása meghaladta a 100 millió forintot. Ezek a jövő évben már nem fognak ismétlődni, és az év második felében is csak jóval kisebb lehet a negatív hatásuk.
A másik tényező pedig, hogy a személyi jellegű ráfordítások 52%-kal emelkedtek az akvizíció hatása nélkül is. Ha azzal a feltételezéssel élünk, hogy az egyszeri 100 milliós tétel is nagyrészt bérköltségként csapódott le, akkor is 37% körüli a bérköltségek növekedése, jócskán meghaladva a 24%-os árbevétel növekedést.
Ennek oka egyrészt az általános bérinfláció, ami az IT szektorban különösen erős, másrészt az, hogy a Gloster a társaságok integrációja érdekében megerősítette a középvezetői csapatot.
A társaság változatlanul az idei őszre tervezi a kategóriaváltást, vagyis hogy a részvény átkerüljön a BÉT Standard kategóriájába. A társaság egyre inkább a külföldi piacok (Egyesült Államok, Egyesült Királyság és Skandinávia) felé igyekszik nyitni. A menedzsment javuló tendenciát érzékel a külföldi piacok vonatkozásában. Jelenleg a hatékonyság növelése és a szinergiák kihasználása áll a fókuszban.
Forrás: cégadatok, Erste
A féléves eredményt követően úgy látjuk, hogy a P92 idei akvizíciójával a Gloster túl fogja teljesíteni 2023-as 1,2 milliárdos EBITDA várakozásunkat, mivel az idei évre korábban nem számoltunk akvizícióval.
Azonban, ha a felvásárlás nélküli, organikus folyamatokat nézzük akkor a vártnál kedvezőtlenebbül alakultak a dolgok, a társaság idei, akvizíció nélküli eredménye várhatóan el fog maradni előrejelzésünktől, részben az egyszeri költségek, részben pedig a személy jellegű ráfordítások megugrása miatt.
Ráadásul utóbbiak tartósan beépülnek a költségekbe, negatív hatást gyakorolva a jövedelmezőségre. (forrás: ERSTE)