Gyorsan és költségmentesen hozzájuthat mindenki önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításához

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon megbeszélést folytatott az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) képviselőivel. Az egyeztetés fő témája az önkéntes nyugdíjpénztári tagok megtakarításainak saját döntésen alapuló lakáscélú felhasználásának biztosítása volt.

Gyorsan és költségmentesen hozzájuthat mindenki önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításához

A kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének egyik legfontosabb pillére a megfizethető lakhatás biztosítása. Ennek érdekében a kormány egy évre lehetővé teszi az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások saját döntésen alapuló, lakáscélú felhasználását. 

A miniszter kiemelte: az otthonteremtés generációkon átívelően a legfontosabb öngondoskodási kérdés, ezért a kormány ezen a területen is a fiatalok boldogulását és a családok jólétét tartja szem előtt. Ennek megfelelően az intézkedéssel járó jogszabályváltozás széleskörű lehetőséget biztosít a családok számára az otthonteremtés megvalósítására.

A kormány intézkedésének köszönhetően az önkéntes nyugdíjpénztárak ügyfelei saját döntésük alapján, akár családtagjaik számára is felhasználhatják megtakarításaikat, tehát a pénztártagon kívül kedvezményezett lehet a pénztártag házastársa, illetve gyermeke vagy gyermekei. 

A megtakarítások felhasználhatók lesznek ingatlan- és telekvásárlásra, házépítésre, ingatlanbővítésre, korszerűsítésre és felújításra, de azt a családok lakáscélú vagy szabadfelhasználású jelzáloghitelük havi törlesztésére, elő- és végtörlesztésére is fordíthatják.

A pénztártagok számára ez a lehetőség 2025. január 1 és 2025. december 31 között áll fenn, ebben az időszakban nyílik lehetőség a megtakarítások igénybevételére. A felhasználható összegnek alsó vagy felső határa nincs, azzal a megkötéssel, hogy legfeljebb 2024. szeptember 30-i állapotnak megfelelő, egyéni számlán lévő egyenleg vehető igénybe. A jogszerű felhasználást a pénztártagnak igazolnia kell, melyhez a felhasználást igazoló dokumentumok benyújtása szükséges.

Az otthonfelújítás és korszerűsítés esetén a kifizetett számlákat tömbösítve kell benyújtani. Ezt három alkalommal teheti meg a pénztártag legkésőbb 2025. december 31-ig. A pénztárak a számlák benyújtásának idejétől számítva 60 napon belül kötelesek kifizetni az igényelt összeget, a legutolsó határidő 2026. március 1.

A szabályozásnak megfelelően minden pénztárnak két alkalommal kell tájékoztatást kiküldeni tagjai számára arról, hogy megtakarításukból mekkora összeget igényelhetnek. Ezt a pénztárak először 2024. december 31-ig, másodszor pedig 2025. március 31-ig kötelesek teljesíteni.

A nemzetgazdasági miniszter arra kérte a pénztárak képviselőit, álljanak készen arra, hogy ügyfeleik a lehető leghamarabb hozzáférjenek megtakarításaikhoz. A tárcavezető felhívta továbbá a képviselők figyelmét arra, hogy tartsák tiszteletben a pénztártagok önkéntes döntését. Az ÖPOSZ képviselői együttműködésüket fejezték ki a kormány intézkedésével kapcsolatban.

Az intézkedés minden nyugdíjpénztári tagra vonatkozik, így tehát az alábbi pénztárak tagjaira:

  ALFA Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Aranykor Országos Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Artisjus Kardos Gyula Kiegészítő Nyugdíjpénztár

  BIZALOM Országos Önkéntes Kölcsönös Nyugdíjpénztár

  Bongrain Magyarország Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Budapest Országos Önkéntes Kölcsönös Nyugdíjpénztár

  Budapesti Elektromos Művek Rt. Munkavállalói Nyugdíjpénztára

  CHINOIN Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt. Munkavállalói

Nyugdíjpénztára

  Cimbora Önkéntes Kölcsönös Biztosító Nyugdíjpénztár

  DUNASTYR Polisztirolgyártó Zrt. Kiegészítő Nyugdíjpénztára

  Életút Nyugdíjpénztár

  Első Rendőri Kiegészítő Nyugdíjpénztár, a Belügyi Nyugdíjpénztár

  ERSTE Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Generali Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Gyöngyház Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Honvéd Közszolgálati Önkéntes Nyugdíjpénztár

  MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár

  Mentő Nyugdíjpénztár

  Mező Nyugdíjpénztár

  OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár

  Pannónia Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár

  RÁBA Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár

  Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. mellett működő Munkahelyi Önkéntes Nyugdíjpénztár

  Taurus Országos Önkéntes Kölcsönös Nyugdíjpénztár

  Vasutas és Közlekedési Dolgozók Önkéntes Nyugdíjpénztára

Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználását érintő szabályozásról részletes tájékoztatás (GYIK) érhető el a kormányzati portálon is. 

Jól szerepelt a stressz teszten az OTP

A EBA által lefolytatott stressz teszt eredményei alapján az OTP teljeskörűen bevezetett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (’fully loaded’ CET1) az alappálya mentén 22,53%, míg a stressz pálya mentén 16,26% lenne 2027 végén, szemben a 2024. év végi, de már a Basel 4 szabályozás alapján számolt 17,49%-os ’fully loaded’ CET1 rátával.
2025. 08. 04. 14:00
Megosztás:

A gyenge adatok hatására gyengült a dollár, estek a hozamok és nőtt a kamatcsökkentési várakozás

Az imént melített pénteki amerikai munkapiaci riport hatalmas fordulatot hozott az USA kötvénypiacán a dollár-árfolyamában.
2025. 08. 04. 13:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek Cardano – mi mozgatja most az ADA árfolyamát?

Az alábbi elemzés összegzi a közelmúlt legfontosabb Cardano (ADA) híreit, és bemutatja, mely tényezők formálták a 3 hónapos árfolyamtendenciát, azaz mi áll az árfolyam emelkedései és csökkenései mögött.
2025. 08. 04. 12:00
Megosztás:

Mínuszban zártak az amerikai indexek, csalódást keltő munkaerőpiaci jelentés után Trump kirúgta a hivatal egyik vezetőjét

Donald Trump amerikai elnök újabb, több tucat kereskedelmi partnerre kivetett vámjai pénteken világszerte megrázták a tőzsdéket, miközben az érintett országok igyekeznek újratárgyalni a feltételeket.
2025. 08. 04. 11:00
Megosztás:

MVM bejelentés! Változik a rezsibox, minden energia számlát érint!

2025. augusztus 1-jétől módosul az MVM Next által kibocsátott energiaszámlák első oldala. A változás az úgynevezett rezsiboxot érinti, amely a számla kiemelt információkat tartalmazó része.
2025. 08. 04. 10:20
Megosztás:

Újfent fellángoló vámháborús félelmek miatt csökkent az európai tőzsde

Az európai részvénypiacok több mint három hónapja nem látott mértékben estek pénteken, miután Donald Trump amerikai elnök újabb vámokat jelentett be számos ország exportjára, melynek hatására ismét fellángoltak a félelmek a globális lassulást okozó vámháborúval kapcsolatban, a befektetők ennek hatására pedig világszerte kerülték a kockázatosabb eszközöket.
2025. 08. 04. 10:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek XRP – mi mozgatja az XRP árfolyamát?

Az alábbi elemzés összegzi az elmúlt 3 hónap legfontosabb XRP-vel kapcsolatos híreit és eseményeit, melyek befolyásolták az árfolyam alakulását, így jobban megértheted, mi hajtja a piacot.
2025. 08. 04. 09:00
Megosztás:

Vízsugárral váltjuk le a WC-papírt?

Lassan, de biztosan új korszak köszönt be a mindennapi higiéniai szokásokban – legalábbis ha a fürdőszobák jövőjét nézzük. A vízalapú tisztálkodás – azaz a bidéfunkcióval ellátott WC-k használata – világszerte, így Magyarországon is egyre népszerűbb. A trend mögött nemcsak a kényelem, hanem az egészség és a fenntarthatóság iránti igény is áll.
2025. 08. 04. 07:00
Megosztás:

A falvaktól a nagyvárosokig felforgathatja a lakáspiacot az Otthon Start program

Nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is sokan terveznek lakóingatlant venni az Otthon Start program kedvezményes hitelével - derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál látogatói körében készített felmérésből. A válaszadók többsége olcsóbb ingatlant vásárolna, a kisvárosokban és községekben jellemzően alacsonyabb, míg Budapesten valamivel magasabb önrésszel.
2025. 08. 04. 06:00
Megosztás:

Most éri meg ingatlant venni Dubajban – nyári visszaesés kedvezhet a befektetőknek

A nyár nemcsak a pihenés, hanem a jó üzleti lehetőségek ideje is lehet – különösen azoknak, akik külföldi ingatlanbefektetésen gondolkodnak. Bencsik Tamás, a Livin’ Experts ügyvezető-társtulajdonosa szerint július és augusztus első fele ideális időszak lehet dubaji ingatlanvásárlásra.
2025. 08. 04. 04:00
Megosztás:

Szorongással teli lehet az iskolakezdés a diákok számára

Az iskolakezdés sok diák számára nemcsak izgalmat, hanem komoly szorongást is jelenthet – figyelmeztet a GEM Tanulási Központ. Az új tanév, az ismeretlen elvárások és a megváltozott napirend különösen megterhelő lehet azoknak a gyerekeknek, akik tanulási nehézségekkel küzdenek.
2025. 08. 04. 03:00
Megosztás:

Rossz hír a vidéki nyugdíjasoknak - a Budapestiek megúszták!

A vidéken élő nyugdíjasok egy része átlagosan mintegy 100 ezer forinttal kevesebb nyugdíjat kap, mint azok, akik Budapesten élnek.
2025. 08. 04. 02:00
Megosztás:

Megszavazták! Ingyenes készpénz felvétel bankautomatából így lehetséges a jövőben

Hogyan vehetsz fel havonta akár 150 000 forint készpénzt teljesen ingyen? Itt a részletes útmutató!
2025. 08. 04. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával - közölte az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vasárnap.
2025. 08. 04. 00:05
Megosztás:

Egyre melegebb idő várható a jövő héten

A hét elején még több helyen lehet felhős az idő, később aztán napos és egyre melegebb időre számíthatunk - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 08. 03. 23:00
Megosztás:

A bankok csendes forradalma: 100 milliárd dollárt öntöttek a blokkláncba 2020 óta

Miközben a nyilvánosság figyelme gyakran a kriptopénzek árfolyamára és botrányaira összpontosul, a háttérben forradalmi átalakulás zajlik: a világ legnagyobb bankjai csendben építik be a blokkláncot saját pénzügyi infrastruktúrájukba. Egy friss Ripple-támogatású jelentés szerint a tradicionális pénzintézetek több mint 100 milliárd dollárt fektettek blokklánc technológiákba 2020 óta – és ez még csak a kezdet.
2025. 08. 03. 22:00
Megosztás:

Legjobb kriptotőzsde: a Binance és a Crypto.com összehasonlítása, vélemények

A kriptovaluták világa ma már nem csak a technológiai guruk vagy spekulánsok terepe – egyre több „hétköznapi” ember is érdeklődik a digitális eszközök iránt. A legelső kérdés, amivel a kezdők szembesülnek: „Hol érdemes vásárolni bitcoint vagy más kriptót?” Két népszerű és sokat használt platform a Binance és a Crypto.com. Most összehasonlítjuk őket, laikusoknak is érthetően.
2025. 08. 03. 21:00
Megosztás:

Nem volt telitalálat a hatos lottón ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Ha 5 évvel ezelőtt 1.000 dollárt fektettél volna Solanába, ma ennyi pénzed lenne

A mindössze alig több mint 5 éve indult Solana (SOL) mára a világ hatodik legnagyobb kriptovalutája, piaci értéke pedig 2025. július 30-án már 96 milliárd dollár felett járt.
2025. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg a Kamcsatkai-félszigetet

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg vasárnap a kelet-oroszországi Kamcsatkai-félszigetet. A 6,8 magnitúdójú földmozgást Petropavlovszki-Kamcsatszkijban is érezni lehetett – közölte a Telegram üzenetküldő alkalmazásban az orosz Egyesült Geofizikai Szolgálat (PAN) kamcsatkai részlege. A földrengés fészke Petropavlovszk-Kamcsatszkijtól 279 kilométerre, 25,9 kilométer mélyen volt.
2025. 08. 03. 16:00
Megosztás: