Ha 1952-1982 között születtél, akkor komoly egészségügyi veszélyben vagy!
Mit kell tudni a prosztatarákról?
A prosztatarák sokkal gyakoribb mint gondolná:
- minden 8. férfiban kialakul valamikor az élete folyamán és a férfiak egyre nagyobb hányadát érinti, mivel előfordulása az életkorral emelkedik
- ugyanakkor az utóbbi években az 50 éves kor alatt a prosztatarák előfordulása emelkedett a leggyorsabban, ráadásul az 50 év alatti férfiak prosztatarákja gyakran agresszívabb, gyorsabban terjedhet, ami megnehezíti a kezelését
- jelenleg a férfiak 2. leggyakoribb rosszindulatú daganata és az 5. leggyakoribb halálok világszerte
Előzd meg a bajt, menj el szűrővizsgálatra, mert nincs tünete!
A prosztatarák tünetmentesen alakul ki és növekszik, hosszú ideig egyáltalán nem okoz semmilyen panaszt, így korai felismerése, gyakorlatilag csak szűrővizsgálattal lehetséges! Valójában a legtöbb beteg a rutin szűrés során tudja meg, hogy prosztatarákja van.
Miért kell 40 éves kor felett kivizsgáltatni magunkat?
A prosztatarák diagnózisa mindenkit váratlanul ér és sokkoló hatású, ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy a legtöbb férfi túléli a prosztatarákot, különösen akkor, ha a felfedezésekor a rák még kizárólag a prosztatán belül van.
A korai stádiumban felismert és megfelelően kezelt prosztatarák eredményesen gyógyítható, a betegek 5 éves túlélése csaknem 100% (!), míg az előrehaladott, távoli szervekben áttéteket képező prosztatarák esetében az 5 éves túlélési arány mindössze 28%.
Ezért célszerű szűrővizsgálatra elmenni!
Így a prosztatarák korai felismerése életmentő lehet - a ma prosztatarákos betegséggel diagnosztizált férfiak csaknem 100 százaléka 5 év múlva is életben lesz!
Nem kell izgulni, a vizsgálat gyors és fájdalommentes!
A hagyományos, standard prosztatarák szűrővizsgálat gyorsan és egyszerűen elvégezhető: egy laboratóriumi és egy urológiai vizsgálatból áll.
A laboratóriumi vizsgálat során meghatározzák a vérben a prosztata mirigysejtjei által termelt fehérje Prosztata Specifikus Antigén (PSA) mennyiségét, amely prosztatarák esetében emelkedett lehet. A standard prosztatarák szűrővizsgálat másik elemeként az urológus a végbélen keresztül fizikálisan megvizsgálja, megtapogatja a prosztatát (ne félj, ha még sosem voltál, nem fáj!)
Érdemes tudni azonban, hogy a PSA szintet több tényező is befolyásolhatja (PSA szint emelkedést okozhat a jóindulatú prosztata megnagyobbodás (amelynek az előfordulási gyakorisága szintén az életkorral emelkedik), a húgyúti és a prosztata gyulladások, a magömlés, a kerékpározás, bizonyos gyógyszerek, ugyanakkor gyógynövény keverékek, illetve bizonyos gyógyszerek csökkenthetik a PSA szintet) ami miatt fontos, hogy a szűrővizsgálatot végző urológus szakorvost pontosan tájékoztassa, hogy milyen gyógyszereket és gyógynövényeket szed.
Mindezek miatt az emelkedett PSA érték önmagában nem jelenti azt, hogy a betegnek prosztatarákja van, de a prosztatarák gyanú miatt mindenképpen szükséges urológiai szakvélemény, mert ha más ok nem magyarázza a magasabb értéket, akkor további kivizsgálás szükséges.
A prosztatarák kialakulásához mind genetikai tényezők, családi halmozódás mind pedig az életkor és az életmód hozzájárulhat a kialakulásához.
A prosztatarák sokszor és hosszú ideig egyáltalán nem okoz panaszokat
A prosztatarák tünetei hasonlóak lehetnek más betegségek - például a prosztatagyulladás, a jóindulatú prosztata megnagyobbodás, vagy a hiperaktív hólyag – tüneteihez.
Az életkor előrehaladásával az 50 év fölötti férfiak közel 50%-ánál – valószínűleg hormonális változások és genetikai tényezők miatt - a prosztata növekedése miatt kialakulhat a prosztata megnagyobbodása.
A prosztata növekedés mértéke és sebessége nagyon egyedi, fájdalommal nem jár, viszont mivel a megnagyobbodott prosztata egyre inkább összenyomhatja a húgycsövet és így akadályozhatja a vizelet ürítést, tárolást.
A vizeletáramlás akadályozása miatt:
- gyakori vizeletürítés
- nehezített, fájdalmas vizelés
- gáttáji fájdalom és diszkomfort érzés
- gyengült vizeletsugár, utócsepegés
- esetleg teljes vizelési képtelenség is kialakulhat.
Az alábbi prosztata kalkulátor segítségével néhány perc alatt kiszámolhatod, ha van-e okod az aggodalomra.
A cikk és a prosztata vizsgálatok támogatója a CMC Déli Klinika Urológiai Központja.