Ha traffipaxba futottál, könnyen megúszhatod a büntetést! Elmondjuk hogyan
Egyltalán nem biztos, hogy bírságot kell fizetnünk.
Mennyivel léphetjük át a megengedett sebességhatárt ahhoz, hogy még ne küldjék a sárga csekket? Igaz az a sokak által terjesztett hiedelem, hogy 10 %-kal lehet túllépni a sebességkorlátozást, mert csak az annál nagyobb mértékű gyorshajtást büntetik?
Milyen összegű bírságra számíthatunk a sebességhatár átlépésekor 2022-ben? Gyorshajtás büntetés kalkulátorunk most pontosan megmutatja Neked a várható büntetés összegét!
Nézzünk bele kicsit a jogszabályba!
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény alapján a gépjármű üzembentartója felel azért, hogy az általa üzemeltetett, illetve használt gépjárművel a megengedett legnagyobb sebességre, a vasúti átjárón való áthaladásra, a járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék jelzéseire, a járművel történő megállásra és várakozásra, az autópálya leállósávjának igénybevételére, a behajtási tilalomra, a korlátozott forgalmú övezetre (zóna), a kötelező haladási irányra, és a természet védelmére vonatkozó előírások betartásra kerüljenek.
Ki az akinek a gyorshajtási bírságot meg kell fizetnie?
A törvény szerint a fentiek megsértése esetén az üzembentartóval vagy a gépjárművet használatra átvevő személlyel szemben 10.000 forinttól 300.000 forintig terjedő közigazgatási bírságot kell kiszabni.
A pontos bírság összegét a cikkünk alatti kalkulátorral tudod majd kiszámolni. De előtte még egy-két fontos gondolat...
Mikor van az a helyzet, hogy nem az üzembentartó fizeti a gyorshajtási büntetést?
Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalta vagy - azon gépjárművek esetében, amelyek külön jogszabály alapján a közúti forgalomban menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel vehetnek részt - olyan menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel igazolja, amelyek az alábbiakban felsorolt adatokat tartalmazzák, a közigazgatási bírságot
a használatba vevő személlyel szemben kell kiszabni.
A nyilatkozat, menetlevél, illetve fuvarlevélnek tartalmazni a kell az alábbi adatokat:
- a gépjármű hatósági jelzését,
- a természetes személy üzemben tartó és használatba vevő nevét, születési idejét, születési helyét, lakcímét, nem természetes személy üzemben tartó és használatba vevő esetén annak megnevezését és székhelyének (telephelyének) címét,
- azon időszak megjelölését, amelyre a gépjármű használatát a használatba vevő az üzemben tartótól átvette.
Mennyi a gyorshajtási bírság bizonyos sebésségeknél?
Az egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabandó bírságok, valamint a több jogsértő cselekmény vagy mulasztás esetén az ugyanabban az eljárásban kiszabható bírság maximális összegét külön jogszabály állapítja meg. Nincs helye bírság kiszabásának, ha a jogsértő cselekmény elkövetése óta két év eltelt (elévülés).
A pontos gyorshajtás bírságot kiszámolhatod kalkulátorunkkal
De hogy pontosan mekkora is lesz a bírság azt a SzámoldKi.hu gépkocsi gyorshajtás büntetés kalkulátora segítségével azonnal kiszámolhatja (cikkünk alatt indul a kalkulátor).