Ha készpénzed van, vagy bankbetétben tartasz pénzt, akkor most hatalmasat veszítesz!

A hazai lakosság pénzügyi megtakarításainak nagy része teljesen védtelen jelenleg, ők csak éves szinten nagyságrendileg 3000 milliárd forintot veszítenek a becslések szerint. Felülvizsgálatra szorulhat a megtakarítás szó klasszikus pénzügyi definíciója is. Mi is a probléma a készpénzzel és a banki betéttel? Mutatjuk!

Ha készpénzed van, vagy bankbetétben tartasz pénzt, akkor most hatalmasat veszítesz!

Miközben a vagyonosok egyre gazdagabbak, az alsóbb jövedelmi osztályok képviselőinek kasszája rendkívül sérülékeny ilyen magas inflációs környezetben. Jelenleg a hazai háztartások alig tizedénél lehet valós megtakarítási képességről beszélni, ezért felül kellene vizsgálni a megtakarításokkal kapcsolatos statisztikákat - véli Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője.

Becsléseik szerint idén év végére a hazai vagyonos réteg összvagyona eléri a 8600 milliárd forintot, és jövőre újabb ezermilliárddal nő majd.

Minden jel és számadat azt mutatja, hogy miután 2022 januárjában újabb történelmi csúcsot döntött Magyarországon a lakosság nettó pénzügyi vagyona, folytatódott a legfelső vagyoni réteg 2010 óta tartó gazdagodása is. Igaz, a lakossági vagyont láthatóan megtépázta az infláció, de 2022 végére a privátbanki és az affluens szegmensekben (a 30 millió forint feletti megtakarítással rendelkező ügyfelek) kezelt vagyon összértéke várhatóan megközelíti a 8600 milliárd forintot a Blochamps Capital becslései szerint. Jövőre pedig a piacok stabilizálódásával újabb ezermilliárddal nőhet ez a vagyontömeg.

Példátlan tempót diktálnak a gazdagok

A pénzügyi monitoring és business intelligence cég prognózisa szerint 2024 végére eléri az 5 ezret azon magyarok száma, akik legalább egymilliárd forint fölött rendelkeznek. A hazai dollármilliárdosok száma addigra minimum hétre nő, a 300 millió forintnál gazdagabbaké pedig 25 ezerre.

Mind a leggazdagabbak aktuális vagyonának mérete, mind pedig a vagyonfelhalmozás történelmileg példátlan tempójú jelenleg Magyarországon. Ez a bővülési intenzitás egyébként nemzetközi szinten is megfigyelhető: globális méretekben a társadalom legtehetősebb 3-5%-ának tagjai sokkal gyorsabban gazdagodnak az elmúlt évtizedben, mint az őket követő 2-3 vagyondecilis, míg az alsó 6-7 tized vagyoni helyzete gyakorlatilag maximum stagnál.

Sőt, a jelenlegi inflációs környezetben minél kisebb vagyonnal rendelkezik valaki, annál jobban ki van téve az elszegényedés veszélyének - Magyarországon legalábbis biztosan. Ez az összefüggés ugyanakkor nem feltétlenül magától értetődő. Lehetne másként is.

Ennyit veszítesz a készpénzzel (baromi sokat!) - kalkulátorunk ITT megmutatja

Védtelen milliók nemlétező megtakarításokkal

Az MNB statisztikáiból például az derül ki, hogy a háztartások több mint 80 százalékának gyakorlatilag nincs olyan megtakarítása, ami alkalmas lenne öngondoskodási célokat betölteni. Ráadásul ezek a jelenlegi inflációs helyzetben erősen reálhozam-sérülékeny eszközökben vannak - készpénzben, betétben, folyószámlán -, azaz ezeken keresztül az emberek folyamatosan veszítenek a vagyonukból.

A magyar háztartások döntő többsége nem csak a fogyasztásán keresztül teljesen védtelen az inflációval szemben, hanem a rendelkezésre álló klasszikus pénzügyi eszközök révén is” - véli Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője.

Szerinte mindent figyelembe véve az érintettek az idei kamatszintek mellett évente 3000 milliárd forint körüli összeget buknak azon, hogy nincs befektetve a pénzük. Ez a magyar GDP több, mint 4%-a vagy a blokkolás alatt álló EU-pénzek nagyságrendje.

Karagich István szerint téves értelmezésekre adnak alapot a jelenleg használt megtakarítási statisztikák is.

“Ebben az inflációs környezetben felül kellene vizsgálni a "megtakarítás" szó korábbi tankönyvi értelmezését, mert már lehetetlen per definitio használni. A háztartások összkeresetéhez és a fogyasztásához kellene igazítani a megtakarítási képességre vonatkozó mutatókat, ha valós képet szeretnénk kapni.

Technikailag megtakarítónak számíthatunk egy háztartást, ha 600 ezer forintos bevétel mellett babakötvénnyel és havi 20 ezer forint élet- vagy nyugdíjbiztosítási befizetéssel rendelkezik. A gyakorlatban azonban belátható, hogy ők egyáltalán nem valós megtakarítók. Akinek csupán egyetlen havi “túlélésre” elegendő pénze van, de még akinek 3 havi is, azt a gyakorlatban nem érdemes megtakarítással rendelkezőként számításba vennünk - maximum „némi tartalékkal rendelkezőnek” tekinthetjük.

Annál is inkább, hiszen az MNB adatai szerint hiába a hatalmas bruttó megtakarítási állomány, a lakosság egészének nettó megtakarítási állománya kijózanító, hiszen hatalmasra nőtt hitelállomány áll szemben a megtakarítási tömeg növekedésével” - mutat rá Karagich István.

„Mi a különbség aközött hogy valaki rendelkezik megtakarítással és aközött, hogy állandó megtakarító? És az állandó megtakarítók között mekkora hányad képes a megtakarítása hozamával, illetve a megtakarítási célú havi befizetésével öngondoskodási funkciókat táplálni?

Ennyit veszítesz a készpénzzel (baromi sokat!) - kalkulátorunk ITT megmutatja

Nézzük a számokat!

A hivatalos megtakarítási (betét, állampapír, életbiztosítás, nyugdíjpénztár, részvény, befektetési jegy) statisztikák szerint a lakosság 75 százalékának volna bármilyen megtakarítása, ha mindenkinek csak egy valamiben lenne megtakarítása.

Ám a gyakorlatban, ha racionálisan feltételezzük, hogy akinek bármilye van, annak jellemzően minimum 3-4 eszközben van elosztva, úgy már csak 25 százalék a megtakarítással rendelkező lakosság aránya. Ha a havi 50 ezer forint alatti nyugdíjbefizetéseket, életbiztosítási befizetéseket és a babakötvény megtakarításokat kivesszük, akkor már csak a lakosság alig 10 százalékáról beszélünk, s ez a szám a havi rendszeres megtakarításokat reálértéken is birtokló polgártársainkra vetítve szerintünk már csak cca 5%.” – mondja Karagich.

Szerinte most ősszel egy havi 600-800 ezer forintos jövedelemmel rendelkező család a valóságban abban az esetben számíthatna öngondoskodási szemszögből már éppenhogy megtakarítónak, ha megtakarításainak havi hozama és havi megtakarítási befizetéseinek együttes mértéke elérné a minimum 100-150 ezer forintos nagyságrendet.

Az MNB legutolsó vagyoncenzus adataiból olvasva, melyek a mostanihoz képest sokkal kedvezőbb megtakarítási/befektetési környezetben mérték a hazai lakosság vagyoni állapotát 2020 végén, világosan következtethető tehát, hogy a hazai háztartások alig tizedénél lehet a jelenlegi inflációs környezetben bármilyen megtakarítási képességről beszélni.

Véget ért, de újra eljön az aranykor

Magyarországon a pénzügyi eszközök összértékének 62 százaléka a leggazdagabbak tulajdonában van. Jelenleg ez a körülbelül 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon 48,5 százalékát. A privátbanki szolgáltatók ennek megfelelően dúskálnak az ügyfelekben - igaz, a feladatokban is.

A bankok ugyanis sokáig nem fektettek elegendő energiát abba, hogy kellően szofisztikált értékajánlatokat tegyenek, és mélységeiben megismerjék ügyfeleik vagy potenciális ügyfeleik szokásait, lehetőségeit.

Ez a hiátus megbosszulja magát a jövőben ha nem orvosolják, hiszen most már nem csak a privátbanki, hanem a magas affluens és prémiumszegmensben is mélységi ügyfélprofilozásra van szükség.

Új és újabb, egyre komplexebb igénycsomagok érkeznek a különböző életkori csoportokból. Mást és máshogy akarnak a fiatalok, a külföldön élők, az elváltak, a munkamániás menedzserek, a nők, a kriptovaluta-hívők, a vidéki agrárvállalkozók, a budapesti startupperek, a környezetvédelem és a fenntarthatóság iránt elkötelezettek.

Erre az alaphelyzetre rakódott rá hirtelen az elszabadult infláció és a konstans bizonytalanságérzet, mi több - például az árupiacokkal vagy a kriptopiaccal járó volatilitás és félelem - egyes esetekben szinte pánikká fajuló “ügyfélélmény”.

“Míg az elmúlt években gyakorlatilag befektetési aranykorban éltünk, a Covid-járvány nem rendezte át komolyabb mértékben a megtakarítási, inkább talán csak a fogyasztási szokásokat, a háborúval járó energiaválság és az infláció viszont kézenfogva rajzolt át mindent megtakarítások kezelése terén, most az aktív portfólió- és vagyonkezelés időszaka jön.

Nem lehet ölbe tett kézzel ülni, és várni a hozamokat, azokért verejtékkel kell megküzdeni - diverzifikációval, szakmai hozzáértéssel felvértezve” - mondja Karagich István.

Ennyit veszítesz a készpénzzel (baromi sokat!) - kalkulátorunk ITT megmutatja


Velencében tetőzött az ár, tíz éve nem volt ilyen hideg májusban

Velencében tetőzött az ár, tíz éve nem volt ilyen hideg májusban.
2026. 05. 17. 01:00
Megosztás:

Az egészségügyi szakdolgozók javaslatai az egészségügyi miniszter asztalán

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Országos Küldöttközgyűlésén 2026. május 15-én pénteken átadta az egészségügyi ágazat helyzetét bemutató, valamint megoldási javaslatokat tartalmazó szakmai dokumentumát dr. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszternek.
2026. 05. 16. 23:00
Megosztás:

Szja-bevallás: ezek a leggyakoribb hibák

Az eddig beérkezett szja-bevallásokból kiderült, hogy a leggyakoribb hibák a gyermekek után járó kedvezményeknél merülnek fel. Ezért a NAV segít a szülőknek: összefoglalta a tipikus, egyébként összességében leggyakoribb bevallási hibákat, amelyekre az érintetteknek érdemes figyelniük.
2026. 05. 16. 22:00
Megosztás:

Családok nemzetközi napja: felőrlő küzdelmek a betegágyak mellett

Május 15-én van a családok nemzetközi napja, ám magyar családok százezrei számára ez a nap sem a közös kikapcsolódásról, hanem a betegágy melletti állandó szolgálatról szól – hívja fel a figyelmet a húsz hazai betegszervezet partnerségével működő Támaszadók Program. Az otthoni ápolás ma Magyarországon gyakran olyan teher a családok számára, amely anyagi, egészségügyi és társadalmi lecsúszással fenyeget. Otthoni és intézményi segítségre, érdemi anyagi támogatásra, az ápolási díj emelésére, elérhető szociális és mentális segítségnyújtásra van szükség ahhoz, hogy az egészségügyi ellátás láthatatlan tartóoszlopai ne roppanjanak össze, az érintett családok ne essenek szét a teher alatt. Az ENSZ 1993-ban hívta életre a családok nemzetközi napját, hogy a figyelem a társadalom legfontosabb egységére, a családra és az azt érintő kihívásokra irányuljon.
2026. 05. 16. 21:00
Megosztás:

19 önkormányzati útnál mutattak ki szennyezést Sopronban

Tizenkilenc önkormányzati út esetében mutatott ki a laborvizsgálat eltérő mennyiségű azbeszt tartalmú kőzetet Sopronban - írta Facebook-oldalán a megyei jogú város polgármestere szombaton.
2026. 05. 16. 20:00
Megosztás:

Trump akár belpolitikai következmények árán is el akarja érni célját Iránban

Donald Trump amerikai elnök akár a republikánusokra hátrányos politikai következmények árán is el akarja érni célját Iránban, azaz megfosztani az országot az atomfegyver birtoklásának lehetőségétől.
2026. 05. 16. 19:00
Megosztás:

Világcégekkel kötött partnerségek segítik a Waberer’s növekedését

Bár számos tényező, így a közel-keleti fegyveres konfliktushoz köthető üzemanyagpiaci problémák nehezítették a Waberer’s működését az első negyedévben, a vállalat ennek ellenére növelni tudta az árbevételét. A Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat teljesítményéhez hozzájárult a széles körű portfólió. Olyan nagyvállalatok tartoznak a Waberer’s partnerei közé, mint Németország egyik legnagyobb autóipari gyártója vagy éppen a Friesland Campina Hungária – derült ki a Waberer’s befektetői napján. A befektetői nap egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy a Waberer’s a kihívásokkal teli gazdasági környezetben is reziliensen működik, tovább fejlődik és hosszú távú növekedési stratégiáját három fő pillér, az infrastruktúra-fejlesztés, a regionális terjeszkedés és a diverzifikáció mentén valósítja meg. A cégcsoport új tőzsdei branddel kíván nekivágni a következő időszaknak, a hosszú távú cél pedig továbbra is az, hogy 2031-re árbevétel meghaladja az 1,7 milliárd eurót, az EBIT pedig a 100 millió eurót.
2026. 05. 16. 18:05
Megosztás:

Sztrájk miatt leállt Észak-Amerika legnagyobb elővárosi vasúti hálózata

Sztrájk miatt leállt szombaton Észak-Amerika legnagyobb elővárosi vasúti hálózata, a Long Island Vasút, amely New York városának egyik meghatározó közösségi közlekedési szolgáltatása.
2026. 05. 16. 17:00
Megosztás:

Súlyos tűzvédelmi szezonra készül Horvátország

Horvátország súlyos tűzvédelmi szezonra készül, miután az év eleje óta húsz százalékkal több tűzesetet jegyeztek fel, és hetven százalékkal nőtt a leégett terület nagysága a tavalyi év azonos időszakához képest.
2026. 05. 16. 16:00
Megosztás:

Súlyos tűzvédelmi szezonra készül Horvátország

Horvátország súlyos tűzvédelmi szezonra készül, miután az év eleje óta húsz százalékkal több tűzesetet jegyeztek fel, és hetven százalékkal nőtt a leégett terület nagysága a tavalyi év azonos időszakához képest.
2026. 05. 16. 16:00
Megosztás:

Ötnapos lejtmenetben az amerikai spot Ethereum ETF-ek

65,6 millió dollár távozott egyetlen nap alatt a spot ETH ETF-ekből. Mi áll a háttérben?
2026. 05. 16. 15:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: a MÁV helyzetének áttekintésétől függ a menedzsment jövője

Vitézy Dávid a MÁV helyzetének áttekintéséttől teszi függővé a döntést, hogy szükséges-e strukturális változás az állami vasúttársaság menedzsmentjében. Erről a közlekedési és beruházási miniszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt pénteken.
2026. 05. 16. 14:00
Megosztás:

322 milliárd dollárnyi stabilcoin vár a pálya szélén – mégsem robbant be a kriptorali

A kriptopiacon rekordméretű, 322 milliárd dolláros stabilcoin-állomány halmozódott fel, mégsem érkezett meg az a látványos emelkedés, amelyet sok bikapiaci befektető várt. Bár első ránézésre ekkora likviditás komoly vásárlóerőt jelenthetne a Bitcoin, az Ethereum és az altcoinok számára, a bálnatárcák csökkenő egyenlegei, a semleges piaci hangulat és a lassuló stabilcoin-kibocsátás arra utalnak, hogy a tartós kriptopiaci rali továbbra sem garantált.
2026. 05. 16. 13:00
Megosztás:

Az elmúlt napok, hetek piaci mozgásai után módosítottuk előrejelzéseinket

Egészen elképesztő dolgokat láttunk a héten a piacokon. Miközben nemzetközi szinten egyre nagyobb a félelem az infláció újbóli, lehetséges fellángolása miatt, és ennek következtében emelkednek a kötvényhozamok és a piacok már a Fed-től is kamatemelést várnak, addig idehaza durva hozamesés és a kamatcsökkentési várakozások jelentős erősödése volt tapasztalható. A japán és a német kötvényhozamok évtizedes csúcsokat döntenek és az amerikai hozam is gyorsan emelkedik, eközben azonban a befektetői kereslet megdöbbentően erős a magyar kötvények iránt, a hozamok masszív esését kiváltva az ÁKK kötvényaukcióin. Ez az együttállás párját ritkítja, és rendkívül bizonytalanná teszi az előrejelzéseket. A nagyot csökkenő hazai kockázati felár miatt most már annyira jelentős a kamatgörbe rövid oldalán a forint előnye a régiós devizákhoz képest, hogy a magyar fizetőeszköz további felértékelődésének megakadályozására a kamatok rövid távú csökkentése elkerülhetetlennek tűnik. Úgy véljük, hogy az MNB már júniusra előre hozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5%-os szint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén.
2026. 05. 16. 11:00
Megosztás:

A magyar turisták jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást Horvátországban az idei nyári szezonban

A magyar turisták Horvátországban az idén nyáron jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást, jellemzően apartmant, leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt, a legtöbb magyar vendég a Kvarner-öbölbe, a Dalmácia-Zadar és az Isztria régiókba utazik - közölte a Szallas.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 16. 10:00
Megosztás:

Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással Románia államadós-besorolásait az S&P

Megerősítette változatlan negatív kilátással Románia hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában denominált szuverén adósságának "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását az S&P Global Ratings.
2026. 05. 16. 09:00
Megosztás:

MÁV-csoport: sikeresen vizsgázott a két e-busz a komáromi helyi közlekedésben

Sikeresen teljesítette első évét Komárom helyi közlekedésében az a két tisztán elektromos meghajtású Ikarus 120e autóbusz, amelyet a MÁV-csoport 2025 áprilisának végén állított forgalomba a Zöld Busz Program keretében - tájékoztatta a MÁV-csoport pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 08:00
Megosztás:

Átvette a kétszázadik szupermodern Airbus repülőgépét a WIzz Air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága örömmel jelenti be, hogy átvette a kétszázadik Airbus A321neo repülőgépét, egy ultrahosszú távot lerepülni képes A321 XLR-t; a repülőgép a 9H-XLE lajstromot kapta. Ez a mérföldkő elérése is bizonyítja a Wizz Air töretlen bővülését, és elkötelezettségét, hogy folyamatosan csökkentse karbonintenzitását.
2026. 05. 16. 07:00
Megosztás:

Nyáron kezdődhet a próbaüzem az ácsi katódanyaggyárban

A tervek szerint augusztusban kezdi meg próbaüzemét az ácsi katódanyaggyár – jelentette be a BAMO Technology Hungary Kft. közkapcsolati igazgatója az ácsi munkabizottság legutóbbi ülésén. Folyamatosan toborozzák helyből a munkatársakat, jövő év végéig a létszám elérheti a 300 főt. A többek között a BMW számára is gyártó üzem szél-és napenergiából származó zöldenergiát is használ majd a működéséhez, ezzel az éves energiafelhasználás akár 20 százalékát is fedezve. A helyi közösség életébe is egyre jobban bekapcsolódik a BAMO, május 19-én, kedden például reggelivel várja a biciklivel közlekedő ácsiakat.
2026. 05. 16. 06:00
Megosztás:

Hárommilliárdos árbevételt ért el a hévízi Le Primore hotel

A múlt év végéig több mint 3 milliárdos árbevételt könyvelhetett el a hévízi Le Primore hotel, amely több szakmai elismerést is kapott működésének első évében - tájékoztatta a szálloda pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 05:00
Megosztás: