Hátrányosan érinti, de nem veszélyezteti az energiaárak emelkedése a nagyvállalatokat

Érzékenyen érinti a nagyvállalatokat az energiaárak emelkedése, de a működésüket nem veszélyezteti - derült ki a K&H nagyvállalati növekedési index tavalyi utolsó negyedéves méréséből, amelynek eredményéről csütörtökön tájékoztatták az MTI-t.

Hátrányosan érinti, de nem veszélyezteti az energiaárak emelkedése a nagyvállalatokat

A 2 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező cégek egyéves várakozásait vizsgáló felmérés szerint a nagyvállalatok csaknem felét, 48 százalékát hátrányosan érinti az energiaárak emelkedése, de csak 4 százalékuknál veszélyezteti a cég működését. A kutatásból kiderült, hogy minél nagyobb egy cég árbevétele, annál inkább hátráltatják a magasabb árak. A 2-3,9 milliárd forint közötti éves árbevételű vállalatok 39 százalékát, a 4-9,9 milliárd forint közötti árbevételű cégek 68 százalékát, a 10 milliárd forint feletti árbevételű nagyvállalatoknál pedig már 75 százalékukat érintik hátrányosan az energiaárak.

A szektorok közül az ipari, építőipari cégek működését befolyásolja leginkább, míg területileg a kelet-magyarországi cégek számára jelentenek problémát különösen nagy arányban az energiaárak. Az energiaköltségeket többféle módon igyekeznek csökkenteni a nagyvállalatok. A téli időszakban egyértelműen a fűtés korlátozása az első, ezt az érintett cégek 61 százaléka alkalmazza, de a világításból is visszavesz a cégek jelentős része, 48 százaléka. Minden harmadik vállalat fejlesztéssel próbál lefaragni a rezsiköltségekből, korszerűsítik az energetikai rendszereket, berendezéseket.

A közlemény szerint a korszerűsítés nem csak kényszermegoldás a cégek részéről. A fejlesztést tervező vállalatok 21 százaléka már az energiaárak megugrása előtt döntött erről, míg a cégek 13 százaléka kezdte el a korszerűsítést kifejezetten az energiaárak növekedése miatt. Minél alacsonyabb a cég éves árbevétele, annál valószínűbb, hogy a rezsiköltségek csökkentése vezérli a korszerűsítést.

A környezetvédelmi szempontok miatti korszerűsítés elsősorban az ipari, építőipari és a kelet-magyarországi cégekre jellemző, míg a kimondottan a rezsiköltségek növekedése miatti fejlesztésben nincs markáns különbség sem a szektorok, sem pedig a földrajzi elhelyezkedés tekintetében. A kutatás 200, nem állami tulajdonú, 2 milliárd forintot meghaladó éves árbevételű cég döntéshozójának megkérdezésével történt tavaly november 14-e és december 5-e között.

Toborzási válságban a cégek titkos fegyvere: Műegyetemi Állásbörze

A munkaerőpiac ma drága és kiszámíthatatlan – a műszaki és technológiai tehetségekért folytatott verseny élesebb, mint valaha. Március 10–11-én a tavaszi, Műegyetemi Állásbörze valódi találkozási pontot biztosít a hallgatók és a cégek között, ahol a személyes beszélgetések, valamint a bmejob.hu segítségével a toborzás gyorsabb, célzottabb és hatékonyabb, mint bármely online hirdetés.
2026. 02. 13. 05:30
Megosztás:

Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az árrésstop nem tudja kezelni a drágulást

Az árrésstop alkalmatlan az áremelkedés kezelésére, erre csak az egészséges verseny képes - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSz) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 13. 05:00
Megosztás:

Az egyik legdrágább hiba megtakarításnál, ami miatt 30%-kal többet fizetsz

Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjas éveikre gyűjtve a lehető legbiztonságosabb befektetési stratégiát kell választaniuk. A matematika azonban azt mutatja: ez a döntés akár 30 százalékkal többet vehet ki a zsebedből.
2026. 02. 13. 04:30
Megosztás:

Vény nélkül kapható gyógyszerek piacát vizsgálja a GVH

Egyes piaci szereplők versenykorlátozó magatartása, illetve erőfölénnyel való visszaélése hozzájárulhat a vény nélkül kapható gyógyszerek magas árához – ezt gyanítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH ezért egyszerre két versenyfelügyeleti eljárást is indított, melyekben érintett gyógyszernagykereskedő cég, patikahálózat-üzemeltető, illetve több gyógyszergyártó vállalkozás is.
2026. 02. 13. 04:00
Megosztás:

Trump-közeli WLFI berobban: elindul a World Swap, új korszak jöhet a nemzetközi pénzátutalásokban

A kriptoszektor újabb ambiciózus szereplővel bővül: a Donald Trump családjához köthető World Liberty Financial bejelentette a World Swap nevű deviza- és remittance (nemzetközi pénzátutalási) platform elindítását. A projekt célja, hogy radikálisan csökkentse a határokon átnyúló utalások költségeit, miközben közvetlen versenyre kel a hagyományos bankokkal és pénzforgalmi szolgáltatókkal. A bejelentés ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet a Trump Organization üzleti kapcsolatai miatt.
2026. 02. 13. 03:30
Megosztás:

450 milliós fejlesztés javítja az erdők állapotát az Őrségi Nemzeti Parkban

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 450 millió forint uniós támogatásból teszi lehetővé, hogy az erdők természetességi állapota javuljon, egyes erdőrészletekben megszűnjön az emberi beavatkozás, és az erdők fejlődése a természetes erdődinamikai folyamatok szerint történjen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Őriszentpéteren tartott projektnyitó eseményen.
2026. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Leginkább a köztársasági elnökben bíznak a csehek

Petr Pavel államfő a legmegbízhatóbb politikus a csehek szerint, 62 százalékuknak van bizalma benne - derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában.
2026. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Alkotmányban rögzítenék a szabad vasárnapot - De vajon miért?

Jakov Milatovic montenegrói elnök az alkotmányban rögzítené, hogy vasárnap legyen munkaszüneti nap, miután az alkotmánybíróság korábban megsemmisített egy erre vonatkozó törvényt.
2026. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Miért zuhant a gyémánt ára 80%-kal? Itt a megoldás!

Az idei Valentin-nap minden bizonnyal a szerelem eddigi legköltségesebb ünnepe lesz. Ha valaki a klasszikus „szerelmi háromszöget” tervezte – egy doboz prémium praliné, minőségi kávé és egy ékszer –, akkor a pénztárcája most alapos „korrekción” megy keresztül.
2026. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Jogszabályi döntés! Így lehet kerítést építeni Magyarországon a szomszédok között

Az alábbi összefoglaló a hatályos magyar jog alapján mutatja be, hogy két szomszéd között kié a kerítés, kinek mi a kötelezettsége, és milyen országos / helyi szabályok vonatkoznak a kerítés magasságára, kialakítására, anyagára.
2026. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Meglepődsz, ha Revolut kártyádat bedugod egy automatába!

Február 1-jétől jogszabály-módosítás eredményeként megduplázódott a magyarországi ATM-eknél díjmentesen felvehető készpénz összege: a korábbi 150 ezer forintos határ 300 ezer forintra emelkedett. Bár ez az előírás nem kötelező a fintech szolgáltatókra – így a Revolutra és a Wise-ra sem –, mindkét cég gyorsan alkalmazkodott a változáshoz.
2026. 02. 13. 00:30
Megosztás:

António Costa: Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie

Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie, amely "előmozdítja jólétünket, minőségi munkahelyeket teremt és biztosítja az energia megfizethetőségét" - jelentette ki az uniós tagországi vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke a belgiumi Bilzenben csütörtökön.
2026. 02. 12. 23:30
Megosztás:

Az új KRESZ már az óvodában, iskolában elkezdődik

Rendhagyó programmal folytatódott az új KRESZ-tervezet véleményezésére indított workshop-sorozat, csütörtökön a résztvevők arról egyeztettek, hogyan támogatható a leghatékonyabban a közlekedésre nevelés és oktatás, illetve milyen feladatai lesznek a közlekedésre felkészítésnek a KRESZ megújítása esetén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (EKM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat költségvetését

23,248 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés csütörtök ülésén.
2026. 02. 12. 22:30
Megosztás:

Malajzia 2026-ban élesben teszteli a ringgit stabilcoint – Jön a szabályozott digitális pénz korszaka?

Malajzia központi bankja kontrollált környezetben indítja el a ringgit-alapú stabilcoinok és tokenizált betétek tesztelését 2026-ban. A fókusz a nagykereskedelmi és határon átnyúló fizetéseken lesz – a lépés pedig akár a wholesale CBDC bevezetésének előszobája is lehet.
2026. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 12. 21:30
Megosztás:

Indul a Medtech Kórházi Inkubátor Program

Elindul a Medtech Kórházi Inkubátor Program, amely fókuszában az orvosok által létrehozott innovációk felkarolása áll - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Facebook-odalán közzétett videójában.
2026. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új vezetők a BYD Magyarország élén

Új vezetői struktúrával folytatja működését a BYD Magyarország; a vállalat regionális országigazgatói pozícióját Jeremy Wang veszi át, míg a magyar divízió operatív irányításáért Rényi-Vámos Ádám felel országigazgatóként - tájékoztatta a társaság az MTI-t csütörtökön közleményben.
2026. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Cardano és LayerZero: új szintre lép a cross-chain stratégia

A Cardano történetének egyik legfontosabb interoperabilitási lépése érkezik: a LayerZero integrációval 150+ blokklánc és több mint 80 milliárd dollárnyi omnichain eszköz válhat elérhetővé. Charles Hoskinson közben a medvepiaci hangulat ellenére is kitart a hosszú távú, bikás makrovízió mellett.
2026. 02. 12. 20:00
Megosztás:

A januári inflációs adat utat nyit a februári kamatvágásnak

A fogyasztói árak januárban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb a mi várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2018 márciusában mértek ilyen alacsony inflációt itthon. A decemberi 3,3% után számítani lehetett az árak jelentős mérséklődésére, elsősorban bázishatás miatt. Az előző hónaphoz képest várakozásunknak megfelelően 0,3%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,6% volt. Az éves maginfláció nem mérséklődött olyan ütemben, mint vártuk, 3,8%-ról 2,7%-ra jött le, de ez is bőven az MNB inflációs célja alatt található.
2026. 02. 12. 19:30
Megosztás: