Helyettesítheti-e a nyelvtudást az MI?

Nemrégiben felkértek egy turisztikai kiadvány nyelvi szakértőjének – a megbízást szívesen vállaltam, azonban a magyar nyelvű szöveg angolra fordítása már nem fért bele az időmbe. A megbízóm megnyugtatott, hogy majd keresnek egy másik, „külsős” fordítót. A szövegek ellenőrzésekor megkértek, hogy a biztonság kedvéért a fordítást is lektoráljam, amely egyébként egészen jól sikerült, néhány, magyar–angol viszonylatban gyakorinak mondható javítanivaló, terminológiai és nyelvtani hiba maradt benne. Nem a legjobb fordítót választották, gondoltam, de volt már dolgom szerényebb teljesítménnyel is. A kiadó csak ekkor árulta el, hogy az elismerés a mesterséges intelligenciát (MI) illeti…

Helyettesítheti-e a nyelvtudást az MI?

Eredeti szakmám szerint fordító és tolmács vagyok, így kifejezetten elgondolkodtató volt, hogy a lektorált „kolléga” ez esetben egy szoftver volt, amely ráadásul még egészen jól is végezte el a munkát – azt a munkát, amelyre elvileg mi, emberek vagyunk kiképezve. Lesz még szükség emberi nyelvi közvetítőkre? Egyáltalán lesz még szükség arra, hogy idegen nyelveket tanuljunk vagy tanítsunk? Ha egy fordítót, egy tolmácsot vagy egy nyelvtanárt kérdeznénk, a válasz valószínűleg egy kategorikus igen lenne, ezért most inkább „pártatlan” nyelvészként tekintek a dilemmára.

Először is szögezzünk le valamit, ami talán egyértelmű, mégis érdemes emlékeztetni rá magunkat: az, amit a mesterséges intelligencia tud, az nem a mi tudásunk, nem a mi tőkénk, hanem a gépé. Ha ezt a tudást – ebben az esetben az idegennyelv-tudást – nem tesszük magunkévá, ennyivel biztosan szegényebbek, kevesebbek leszünk.

Lehet, hogy az iskolai kémiaórán megtanult vegyjeleket, a történelemórán bebiflázott évszámokat vagy a testnevelésórán begyakorolt bukfencet a későbbiekben nem fogjuk minden egyes nap valamire használni, mindezzel a tudással mindenképpen többek vagyunk, ez már a miénk, nem veszíthetjük el soha. A tudás egyik legnagyobb ajándéka, hogy birtokosa egy kicsit nagyobb ablakon keresztül szemléli a világot, többet megért belőle, így többet is kap abból.

Az idegennyelv-tudás persze más, a mindennapi életben sok konkrét célra használhatjuk, és az is nap mint nap előveszi, akinek a szakmája sehogyan sem kapcsolódik a nyelvekhez: turistaként, üzletemberként, orvosként, kutatóként stb. Induljunk ki abból, hogy a technika jelenlegi fejlettsége mellett csak az imént példaként említett területeken hogyan boldogulnánk egy okoseszközzel a zsebünkben, idegennyelv-tudás nélkül. A fordítóprogramok a kevés beszélővel rendelkező „kisnyelvek” – mint például a magyar ­– esetében még megbízhatatlanul, pontatlanul működnek, a fordítások nyersek, utószerkesztésre szorulnak. A közlendőnket vagy le kell írnunk a fordítás elkészítéséhez, vagy olyan eszközre van szükségünk, amely a hangzó nyelvet, az emberi beszédet felismeri, és a célnyelven, szintén hangzó formában a partnerünknek átadja. Ez mindenképpen bonyolultabb, de legalábbis macerásabb, mint egyszerűen elmondani, amit szeretnénk. 

Lehet persze azzal érvelni, hogy a technika hihetetlen sebességgel fejlődik, a különböző iparágak képviselői szinte hétről hétre jelentik be az újabb és újabb áttörő tudományos, technológiai felfedezéseket. Nem kizárt, hogy már a közeljövőben olyan fordítóprogramok válnak könnyen beszerezhetővé, amelyek minden nyelvpár esetében kifogástalan fordítást tudnak produkálni, illetve olyan eszközöket tudunk majd használni, amelyek a ma még körülményes, gépek által támogatott többnyelvű kommunikációt teljesen észrevétlenül biztosítják. Ez valóban így van, de utazni jövő nyáron szeretnénk, munkát vállalni még az idén, a külföldi barátainkat decemberben fogadjuk, továbbtanulni pedig szeptembertől fogunk – ezt biztosan tudjuk, azt viszont nem tudjuk megjósolni, hogy a tudomány – ha egyáltalán így lesz – mikor teszi a jövőben teljesen feleslegessé a nyelvtudást. 

Ezt semmiképp sem tudjuk megvárni. Régóta tudjuk, hogy egyszer, valamikor a jövőben – tíz, húsz vagy ötven év múlva – a belsőégésű motorokat majd valami más fogja felváltani, azonban ettől még nem válunk meg ma a családi autónktól, hiszen holnap azzal fogunk eljutni a munkahelyünkre. 

A nyelvtudásunkat mindemellett nem csak praktikus, kommunikációs célokra használhatjuk – mint ahogy úszni sem elsősorban azért tanul meg a ma embere, hogy átjusson a folyó túlsó partjára. A nyelv és a kultúra egymástól elválaszthatatlan eredményei az emberi fejlődésnek, az egyik nem értelmezhető a másik nélkül. Az adott nyelvi közösséget körülvevő kulturális környezet megismerése, az abban való elmerülés, a kultúra szerves részét képező szokásokkal, hagyományokkal, jellemző viselkedésformákkal való találkozás és végső soron az adott kulturális közösség valódi megértése lehetetlen a nyelv ismerete nélkül. A „kulturális megmerítkezés” igénye hosszú ideje kutatott téma az idegennyelv-elsajátítással foglalkozó szakirodalomban: Robert Gardner antropológus például úgy vélte, az idegen nyelvek elsajátítását nagymértékben előmozdítja az úgynevezett integratív motiváció, amelynek köszönhetően a nyelvközösség „külsős” tagjaként vágyunk arra, hogy kommunikálni tudjunk az anyanyelvi beszélőkkel, és kicsit mi is részesei lehessünk az ő kulturális közösségüknek. Mindez persze egy okostelefon mikrofonján vagy kijelzőjén keresztül nehezen lenne átérezhető.

Valójában arról van szó, hogy mindenáron kommunikálni akarunk: szóban, írásban, jelnyelvvel, a mimikánkkal – többek között ez különböztet meg bennünket más fajoktól. John Schumann nyelvész például úgy vélte, éppen ez a kapcsolódási vágy, az ember társas beállítottsága – amelyet ő interakciós ösztönnek nevezett – teszi lehetővé a nyelv elsajátítását és működtetését. Manapság mindez igen gyakran idegen nyelven történik, azonban a lényeg ugyanaz marad. A lényünk része, hogy kommunikálni és kapcsolódni akarunk másokhoz, és mindez nem lehetséges egy közbenső technológiai lépcső beépítésével.

A mesterséges intelligencia megalkotása az emberi fejlődés fontos mérföldköve, tanuljuk meg a benne rejlő lehetőségeket a javunkra fordítani. Ha az idegen nyelvek megismerését akarjuk a segítségével teljesen kiiktatni, éppen egy fontos és hasznos tudás megszerzéséről mondunk le, tehát máris veszítettünk, és nem nyertünk vele. Ha már a kezünkben van, használjuk okosan, például arra, hogy könnyebben, gyorsabban tanuljunk nyelveket!

Lemaradtál a Dogecoin vonatról? A CATZILLA lehet a lehetőséged több mint 5000%-os nyereségre 2025-ben!

Sokan lemaradtak a Dogecoin emelkedéséből származó profit lehetőségéről. Most egy új kriptovaluta, a CATZILLA vonzza a figyelmet. A 2025-re ígért több mint 5,000%-os hozammal kitűnik a zsúfolt kriptopiacról. Ez az írás arról szól, miért lehet a CATZILLA a következő nagy lehetőség a jelentős nyereséget kereső befektetők számára.
2024. 11. 28. 20:30
Megosztás:

Elrendelte a szavazatok újraszámlálását a román alkotmánybíróság

A román alkotmánybíróság csütörtökön bejelentette, hogy elhalasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, és elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását.
2024. 11. 28. 20:00
Megosztás:

Százmilliárdos pályázat innovatív vállalkozásoknak

Elérhetővé vált a Fókuszterületi innovációs projektek támogatása című GINOP Plusz felhívás kitöltőprogramja az Elektronikus Pályázó Tájékoztató és Kommunikációs Rendszeren (EPTK). A 106 milliárd forint keretösszegű program a kutatás-fejlesztésen alapuló innovatív termékek és technológiák létrehozását támogatja, az EPTK-ban való kitöltésre 2025. január 15-ig van lehetőség - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-vel csütörtökön.
2024. 11. 28. 19:30
Megosztás:

A JYSK rekordbevétellel zárta pénzügyi évét

A JYSK globális lakberendezési áruházlánc kamat- és adózás előtti eredménye (EBIT) éves szinten 12 százalékkal, 4,43 milliárd dán koronára (594 millió euróra) nőtt, árbevétele 7,6 százalékkal, 41,4 milliárd dán koronára (5,6 milliárd euróra) emelkedett az idén augusztus 31-én zárult 2023/24-es pénzügyi évben - közölte a vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2024. 11. 28. 19:00
Megosztás:

Már látszik, hogyan duplázható meg a logisztika teljesítménye

A logisztika az árugazdaság vérkeringése, mely működésének logikájából adódóan, gyakran igen pontos képet ad egy ország vagy térség nemzetközi helyzetéről, szerepéről, gazdasági integrációjáról. Bár az elmúlt évek inflációs hullámai, a háború okozta korlátozások vagy az európai ipar visszaesése rajta hagyta nyomait a hazai logisztika teljesítményén, ugyanakkor a vasúti teherszállítást megcélzó fejlesztések vagy a nemrég hazai tulajdonba került repülőtér áruforgalmának meredek emelkedése már egy jövőbeli fordulat előjelei lehetnek – derült ki az MBH Bank Ágazati Kitekintő rendezvénysorozatának legújabb sajtóbeszélgetésén, melyen a szektor helyzetét a bank és az Euroleasing szakértői értékelték.
2024. 11. 28. 18:00
Megosztás:

Adókedvezménnyel segíti a hosszú távú lakáskiadást Terézváros

Adókedvezménnyel segíti a terézvárosi önkormányzat jövő évtől azokat, akik hosszú távra adják ki lakásukat albérlőknek.
2024. 11. 28. 17:30
Megosztás:

Orosz gazdaság: Rekordalacsony munkanélküliség, lassuló vásárlások, lendületben az ipar

Oroszországban lassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése októberben, miközben az ipari termelés bővülése gyorsult, a munkanélküliség pedig történelmi mélypontra került.
2024. 11. 28. 17:00
Megosztás:

A nap befektetői ábrája

Az MSCI ACWI világindex előremutató PE rátájának már csak mintegy 70 százaléka az MSCI Európa indexé. Vagyis az értékeltségi olló elég nagyra nyílt a két index között.
2024. 11. 28. 16:30
Megosztás:

Befejezte a debreceni BMW számára végzett munkáját a Market Építő Zrt.

Több mint 367 millió euró értékben, 400 hektáron valósított meg területelőkészítést és épített ki teljes infrastruktúrát a Market Építő Zrt. és a leányvállalatai Debrecen városa és a BMW Group megbízásából 2019 tavasza óta. Nyolc projekt keretében négy épület teljes körű kivitelezését is elvégezték - tájékoztatta a munkálatok befejezése után az építési vállalkozás csütörtökön az MTI-t.
2024. 11. 28. 16:00
Megosztás:

Ilyen volt az idei dinnyeszezon

Az időnként fellépő piaci zavarok és az ingadozó árak ellenére átlagosnak ítélik meg az idei dinnyeszezont a hazai termelők, bár a belföldi eladások nem erősödtek, bővülésre a meghatározó exportpiacokon van lehetőség - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara dinnye munkacsoportja, illetve a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete az MTI-vel csütörtökön.
2024. 11. 28. 15:30
Megosztás:

A heti autópálya-matrica rovására erősödött az egynapos matrica

Még mindig a heti autópálya-matrica a legkelendőbb, igaz, az áprilisban bevezetett egynapos e-matricát is egyre több autós választja elsősorban a heti és a havi helyett – derül ki a Simple mobilapplikáció idei statisztikájából. Vasárnaptól lehet megvásárolni az éves országos autópálya- és vármegyematricákat, amelyek 2026. január 31-ig érvényesek.
2024. 11. 28. 15:00
Megosztás:

Többet kereskedtek kriptóval, mint hagyományos értékpapírral az elmúlt hónapban

A világ legnagyobb kriptotőzsdéjén, a Binance-en nagyobb volt a kereskedelmi forgalom (az azonnali és származtatott ügyletek együttes volumene), mint a hagyományos tőzsdéken, például a New York-i Értéktőzsdén (NYSE) vagy a NASDAQ-on a november 15-ét megelőző 30 kereskedési napon (október 7-től november 15-ig) - ezt állapította meg a TokenInsight összesítése.
2024. 11. 28. 14:30
Megosztás:

Elkezdődött a jelentkezés az idei START programra

Elkezdődött a jelentkezés a vállalkozói tehetségeket támogató START program idei kiírására - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) fiatalokért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.
2024. 11. 28. 14:00
Megosztás:

Gyorsult az infláció az USA-ban

Az Egyesült Államokban a személyi fogyasztási kiadások (PCE) árindexe októberben 0,2%-kal emelkedett havi szinten, ami megegyezik a szeptemberivel.
2024. 11. 28. 13:30
Megosztás:

Jelentős állománynövekedést ért el az első három negyedévben az MBH Bank

Piaci átlag feletti állománynövekedéssel zárta az év első 9 hónapját az MBH Bank. A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett pénzügyi jelentés alapján a bank bruttó hitelállománya éves összevetésben 18,4%-ot emelkedett, így a negyedév végén meghaladta az 5 942 milliárd forintot.
2024. 11. 28. 13:00
Megosztás:

Jelentősen változik a perindítás illetéke jövőre

Az Országgyűlés által elfogadott „adósaláta” tartalmaz egy újabb meglepetést: hamarosan jelentősen megváltozik a polgári peres eljárások megindításakor fizetendő illeték számítása. A kisértékű perek megindítása olcsóbbá válik, a nagyértékűeké azonban akár jelentősen is megdrágulhat. Mindez a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői szerint növelheti a választottbírósági eljárások vagy akár a mediáció vonzerejét.
2024. 11. 28. 12:30
Megosztás:

Kimagasló eredmények a hazai turizmusban: 15%-kal bővült a vendégforgalom októberben

Magyarország turisztikai vonzerejének folyamatos erősödését tükrözi, hogy 2024 októberében közel 1,5 millió vendég érkezett a hazai szálláshelyekre, amely 15%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
2024. 11. 28. 12:00
Megosztás:

Nagy Márton: Európában versenyképességi fordulatra van szükség

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon részt vesz és vezeti Brüsszelben az Európai Tanács magyar elnökségének keretében tartott Versenyképességi Tanács ülését.
2024. 11. 28. 11:30
Megosztás:

A dollár gyengülése ellenére a forint veszített értékéből az euróval szemben

Rövid szünet után visszatért a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacaira a Trump trade korrekciója, amit az indított el, hogy a leendő elnök Scott Bessent hedge fund managert nevezte meg a pénzügyminiszteri poszt várományosaként.
2024. 11. 28. 11:00
Megosztás:

Kriptoelemzők előrejelzése: Az XRP útja a 8 dollár felé, miközben az FXGuys ($FXG) ígéretesebb nyereségekkel tűnik ki

Ahogy a kriptopiac folyamatosan fejlődik, mind a Ripple (XRP), mind az FXGuys ($FXG) egyre nagyobb figyelmet kap a kereskedők és befektetők körében.
2024. 11. 28. 10:30
Megosztás: