Erősödő gazdasági kapcsolat a V4-ek között

Az utóbbi időkben egyre intenzívebbé váltak a tárgyalások a visegrádi országok között, melyet Magyarország mellett Csehország, Lengyelország és Szlovákia alkot. Az említett országok közelmúltjában sok a közös pont, de vajon milyen ezen államok között a gazdasági integráció, és milyen változások történtek ebbe az irányba az elmúlt két évtizedben? Erre a kérdésre keressük a választ az AKCENTA CZ piaci elemzésében a cég külkereskedelmi adatainak segítségével.

Az utóbbi időben gyakran tárgyaltak a visegrádi négyek vezetői. Az intenzív ülések elsődleges mozgatórugója a migránskrízis megvitatása, illetve a kötelező kvóta elleni fellépés egyeztetése volt. A tagországok javaslata, hogy erősítsék meg az Európai Unió külső határait, így a problémát ott szüntetnék meg, ahová annak gyökerei visszavezethetőek. Emellett céljuk egy szorosabb együttműködés kialakítása Törökországgal, valamint a nyugat balkán támogatásának elnyerése, ahol pillanatnyilag az egyik legsúlyosabb a menekültkrízis. A visegrádi négyek elnökségét jelenleg Csehország tölti be. Az elnökség fő célja az energetikai és védelmi együttműködés, valamint a digitális gazdaság fejlesztése. További fontos témák közé tartozik a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, az európai integráció szociális dimenziói és az adócsalás elleni küzdelem. Az elnökség ideje alatt Csehországnak olyan további találkozókon is helyt kell állnia, mint az Európai Tanács, vagy az EU csúcstalálkozó.

 

A V4-ek gazdasága

A V4-ek együttműködése nem csak politikai, de gazdasági szempontból is nagyon fontos. Már az uniós tagságuk előtt létrejött közöttük egy olyan szabadkereskedelmi megállapodás, amely elősegítette a kölcsönös gazdasági együttműködést. A tagországokban több közös vonás is van, mind gyorsan növekvő posztkommunista gazdaságok, melyek jelenleg is harcolnak egy előnyös gazdasági pozíció kiépítéséért. Tipikus jellemzőik közé tartozik még az ipar magas részesedése a GDP-ből (lásd. a következő ábrát - az ipar részaránya a bruttó hozzáadott értékből (GVA)) és a szoros kötődés az EU országokhoz, különösen Németországhoz. A német cégeket legfőbbképpen a szakképzett és viszonylag olcsó munkaerő vonzza a visegrádi régióba. A visegrádi országok teljes hozzájárulása az Európai Unió GDP-jéhez 5,3%, ezzel szemben Németország részesedése 21%. A kérdés most az, hogy képesek-e a V4 országai felzárkózni a nyugat-európai országokhoz, kiváltképp egy olyan fejlett gazdasághoz, mint Németország.

 

Növekszik a regionális külkereskedelem Csehországban

Csehország gazdasága tipikusan export- és iparorientált. 1989 után jelentős fejlődésen ment keresztül annak köszönhetően, hogy mind földrajzilag, mind történelmileg közel állt Nyugat-Európához. 2000 és 2014 között az ország reál GDP-je 40%-kal nőtt, így mára stabil és virágzó gazdasággá vált. 2000 és 2014 között megfigyelhető a gazdasági együttműködés növekedése Csehország és a többi V4 tagállam között. Csehország nemzetközi kereskedelme a többi tagországgal együtt 13%-ról 16%-ra nőtt, amely pozitív trend. A Németországgal való kereskedelme ugyan 36%-ról 29%-ra csökkent, de még így is Csehországa legmeghatározóbb üzleti partnerének számít.

 

Szlovákia nyitott Magyarország és Lengyelország felé

Szlovákia egykoron egy államot alkotott Csehországgal és a gazdasági fejlődésük is nagyon hasonlóan alakult. A fő hangsúly itt is az iparon van. Két legnagyobb kereskedelmi partnere Németország és Csehország. 2000 és 2014 között az ország reál GDP-je 70%-al nőtt. 2000-ben nemzetközi kereskedelmének 24%-át tette ki a V4-ekkel való kereskedés. Ez 2014-re sem változott, csak az országok közti megoszlás alakult át. A kölcsönös kereskedelem Szlovákia és Csehország között visszaesett, ellenben nőtt a Lengyelország és Magyarország felé irányuló árucsere. Azonban a V4-ekkel folytatott kapcsolata még mindig nem olyan jelentős, mint Németországgal való együttműködése. Bár már nem számít olyan meghatározó partnerének, mint 2000-ben, ugyanakkor még mindig fontos szerepet tölt be. Ezt valószínűleg az is tovább fokozza, hogy Németország a többi V4 országnak is jelentős szövetségese.

 

Több mint duplájára nőtt hazánk külkereskedelme a V4-ekkel

Magyarország, exportalapú ipari gazdasága szintén szorosan kötődik Németországhoz. Talán meglepő lehet, de Magyarország kevésbé kapcsolódik közgazdaságilag a balkáni országokhoz, amely leginkább azok gyenge gazdaságával magyarázható. 2000 és 2014 között az ország reál GDP-je 29%-kal nőtt. Fő kereskedelmi partnere Németország, a magyar külkereskedelem mintegy negyede hozzá köthető. A V4-ekkel való nemzetközi kereskedelme mindhárom tagállammal nőtt, azonban összkereskedelmének még így is csak a 14%-kát teszi ki. 2000-hez képest ez pozitív trendnek mondható, hiszen akkor ez az érték csak 5,5% volt.

 

Visszaesés a Németországba irányuló lengyel külkereskedelemben

A visegrádi csoport negyedik tagja Lengyelország. Gazdaságában szintén az ipar a meghatározó, amely az ország GDP-jéhez 25%-ban járul hozzá. A reál GDP-je 2000 és 2014 között megközelítőleg 64%-kal nőtt. Lengyelországnál is megfigyelhető, hogy nőtt a V4-ekkel folytatott nemzetközi kereskedelme, a 2000-ben mért 6,4%-ról 2014-re 9,1%-ra emelkedett. A Németországgal folytatott kereskedelme ugyan visszaesett 23,8%-ra, de még így is jelentős.

 

Erősödő gazdasági összefogás

A fenti mutatók alapján nyilvánvalóvá válik, hogy a V4 országok közötti kölcsönös gazdasági együttműködés növekszik. A legjelentősebb külkereskedelmi partner azonban egyelőre még Németország maradt, hiszen Európa gazdasági nagyhatalmaként jelentős befolyással bír a V4-ek export-importjára. A visegrádi négyeknek a jövőben nagy hangsúlyt kell fektetniük arra, hogy jobban diverzifikálják kereskedelmi kapcsolataikat, és ne függjenek ennyire Nyugat-Európától. A visegrádi kapcsolatok erősítésével vagy egyéb új kereskedelmi partner kiépítésével is, csak ideiglenesen tudnának korrigálni egy esetleges német visszaesést.

A Richter tárgylóasztalhoz ült a Mithra Pharmaceuticals SA-val

A Richter ajánlatot tett és tárgyalásokat kezdett a Mithra Pharmaceuticals egyes belgiumi eszközeinek megvásárlásáról - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett kibocsátói közleményben.
2024. 05. 05. 09:00
Megosztás:

Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.
2024. 05. 05. 08:00
Megosztás:

Top Altcoinok amiket most olcsón megvehetsz, mielőtt kilő az árfolyamuk

Ahogy az altcoinok piaca értékben elkezdett növekedni, sokan olyan altcoinokat keresnek, amelyeket kedvezményes áron vásárolhatnak meg, hogy befektetési portfóliójukat diverzifikálják anélkül, hogy túlságosan mélyen belemerülnének a szektor pénzügyi aspektusaiba.
2024. 05. 05. 07:00
Megosztás:

Új szankciók segítik a termelőket

Szankcionálhatóvá válnak a felvásárlók általi, 30 napon túli késedelmes fizetések a gazdálkodók felé az Országgyűlés által elfogadott termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően - közölte az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleményében a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
2024. 05. 05. 06:00
Megosztás:

Az Auchan debreceniket hívott vissza

Nem jelölt allergén jelenléte (szója) miatt az Auchan Magyarország Kereskedelmi Kft. visszahívta a forgalomból az "Auchan Kedvenc csemege debreceni, 300 g és Auchan Kedvenc csípős debreceni, 300 g" terméket - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
2024. 05. 05. 05:00
Megosztás:

Váratlanul visszaesett az amerikai szolgáltatóipar áprilisban

Az elemzők által várt gyorsuló növekedés helyett csökkent az amerikai szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban az ISM gazdaságkutató intézet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szerint.
2024. 05. 05. 04:00
Megosztás:

Gyengülő ütemben nőtt az amerikai gazdasági aktivitás előző hónapban

Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) pénteken közzétett végleges, az előzetest némileg meghaladó értékei alapján.
2024. 05. 05. 03:00
Megosztás:

Nagy segítség az egyetemeknek a HU-rizont program

A HU-rizont program 8 milliárd forint keretösszeggel támogatja, hogy kiváló magyar műhelyek vezetésével olyan nemzetközi kutatási projektek induljanak a világ legkiválóbb egyetemeinek és kutatóintézeteinek közreműködésével, melyek Magyarország és a nagyvilág számára egyaránt fontos társadalmi és gazdasági kihívások megoldására fókuszálnak - mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára pénteken Budapesten.
2024. 05. 05. 02:00
Megosztás:

Pénz- és szerencse horoszkóp a jövő hétre: a BIKA gazdagodik, a KOS lottón nyerhet nagyot

Heti pénz- és szerencse horoszkópunk útmutatással szolgál a jövő hétre (május 6-12.) vonatkozóan a pénzügyek terén. Megmutatjuk szerencseszámaidat és azt is, melyik nap célszerű szerencsét próbálnod, azaz melyik lesz a jövő héten a szerencsenapod.
2024. 05. 05. 01:00
Megosztás:

A Dogeverse már a Solanán is elérhető, eddig 13 millió dollárt gyűjtött a láncokon átugráló kutya

A kripto legújabb, Shiba Inu ihlette vicces tokenje a mémekért rajongók és a kripto evangelisták érdeklődését egyaránt felkeltette. A lelkes befektetők ugyanis a Dogeverse láncok között ugráló képességében a holnap mém érméjének képességeit látják.
2024. 05. 05. 00:01
Megosztás:

Több mint negyvenezer fát ültettek el eddig az Országfásítási programban

Meghaladja a 46 ezret az Országfásítás programban az elmúlt négy évben elültetett fák száma - mondta az Agrárminisztérium (AM) Közös Agrárpolitika végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Pálházán tartott pénteki faültetésen.
2024. 05. 04. 23:00
Megosztás:

Drágább nálunk az üzemanyag a régiós átlagnál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 639, míg a régiós országokban 619 forint volt. A magyarországi átlagár 3,2 százalékkal, azaz 20 forinttal volt magasabb a régiós átlagértéknél. A dízel üzemanyag heti átlagos ára Magyarországon 628 forint volt, ami 15 forinttal, 2,4 százalékkal haladta meg a régiós 613 forintos átlagárat - közölte kísérleti statisztikai adatai alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 05. 04. 22:00
Megosztás:

Márciusban változatlan maradt a munkanélküliségi ráta az euróövezetben

Márciusban már a negyedik egymást követő hónapban állt a rekordalacsony 6,5 százalékon a munkanélküliségi ráta az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteki jelentése szerint.
2024. 05. 04. 21:00
Megosztás:

Akár 17 forinttal is csökkenhetnek a hazai üzemanyagok árai

Az elmúlt időszakban az üzemanyagok régiós átlagára a benzin esetében 7 forinttal, a dízel esetében 12 forinttal csökkent, míg a héten a hazai kiskereskedelmi árak a benzin és a gázolaj esetében is akár 17 forinttal csökkennek. Így a benzin ára a régiós átlagár alatt, míg a dízel közel azonos szinten lesz - közölte a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2024. 05. 04. 20:00
Megosztás:

Áprilisban is nőttek a globális élelmiszerárak

Áprilisban már a második egymást követő hónapban nőttek a globális élelmiszerárak havi összevetésben, azúttal elsősorban a hús, a növényi olajok és gabonafélék drágulása miatt, amit nem tudott ellensúlyozni a cukor és a tejtermékek árának csökkenése.
2024. 05. 04. 19:00
Megosztás:

Az ipari energiatároló létesítése engedélyhez kötött

A Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél című pályázat nyerteseinek figyelniük kell arra, hogy a hálózati tárolók telepítése és üzemeltetése a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) engedélyéhez kötött - hívta fel a figyelmet a hivatal pénteki közleményében.
2024. 05. 04. 18:00
Megosztás:

A rendszeres megtakarítók átlagosan 80 ezer forintot tesznek félre

A megtakarítással rendelkező magyar lakosság 48%-a alkalmanként tesz félre, a rendszeresen megtakarítók pedig általában havonta és körülbelül 80 ezer forinttal tudják növelni megtakarításukat – derült ki az MBH Csoport reprezentatív kutatásából, amely a magyar lakosság befektetési, megtakarítási szokásait vizsgálta.
2024. 05. 04. 17:00
Megosztás:

Mit tehetünk az egyre gyakoribb betörések ellen?

Érdemes átgondolni, milyen módon védekezhetünk a különböző vagyon elleni bűncselekmények ellen. A szakember szerint a leghatékonyabb még mindig a biztonsági kamera felszerelése, ám van egy két szabály, amikre érdemes odafigyelnünk, ha ilyen módon akarjuk biztosítani a védelmünket.
2024. 05. 04. 16:00
Megosztás:

Komoly bírságot kapott a 4Life Directre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) negyvenmillió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire, mert hiányosan teljesítették korábbi vállalásukat, a fogyasztóknak csak egy részét kompenzálták - tájékoztatta a versenyhatóság pénteken az MTI-t.
2024. 05. 04. 15:00
Megosztás:

Nehezen talál magára a használtautó-import

Noha a hazai jövedelmek reálértéke ismét felfelé ível, a kereslet növekedése az autópiacon ezt csak bizonyos késéssel fogja követni - kommentálta a használt személyautók importjára vonatkozó legfrissebb adatokat pénteki elemzésében Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója.
2024. 05. 04. 14:00
Megosztás: