Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön

Már az idei év első tízhavi eredményei alapján is biztosan kijelenthető, hogy 2025-ben a lakáshitelpiacon és a személyi kölcsönök piacán is éves rekord születik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján ez a két szegmens már 2024-ben is szépen teljesített, ám az újonnan kötött szerződések idei összege már októberre megelőzte a tavalyi eredményeket. Ugyanakkor az is igaz, hogy voltak a lakossági hitelpiacnak kevésbé jól teljesítő területei is – a babaváró hitel lejtmenete idén is folytatódott, valamint az idén januárban elindult munkáshitel népszerűsége is visszaesett év eleje óta – írja közleményében a Bank360.

Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön

A lakáshitelek piacán az év legnagyobb híre az Otthon Start Program volt, amely októberben minden rekordot megdöntött. A piac azonban már a kedvezményes kölcsön szeptemberi indulását megelőzően is szépen teljesített, 2025. január-augusztusban összesen 1 057,07 milliárd forintot tett ki az újonnan kötött lakáshitel-szerződések szerződéses összege, ami átlagosan 132,13 milliárd forintot jelentett havonta. Összehasonlításképpen: 2024 azonos időszakában, tehát január-augusztusban 889,29 milliárd forintra kötöttek szerződést a háztartások, ami 18,9%-os emelkedést jelent egy év leforgása alatt. A tavalyi év első nyolc hónapjában havonta átlagosan 111,16 milliárd forint volt az új szerződések összege.

A lakáshitelpiac tehát már szeptembert megelőzően is túlteljesítette a tavalyi év eredményeit, majd jött az Otthon Start Program, ami tovább fűtötte a már amúgy is meglévő pezsgést. Igaz, a program bejelentése után, illetve annak indulása előtt sokan a kivárásra játszottak, így az augusztusi és a szeptemberi számok még nem voltak igazán kiemelkedők, ellenben októberben megszületett minden idők legerősebb havi eredménye a maga 257,57 milliárd forintos kihelyezésével. Előtte bő három éven át a 2022. májusi 153,94 milliárd forintos szerződéses összeg volt a csúcstartó, amit 67,3%-kal múlt felül az idén októberi eredmény.

Az Otthon Start lakáshitel még nagyobb bővülést hoz

Az idei év első tíz hónapjában 1 427,29 milliárd forint volt az újonnan kötött lakáshitelek szerződéses összege, ami már 27,3%-kal múlja felül a 2024 azonos időszakában kihelyezett 1 121,35 milliárd forintos hitelösszeget. A szerződések száma 69 345 darab volt 2025 első tíz hónapjában, ami 9,6%-kal múlta felül a 2024 azonos időszakában megkötött 63 282 darabos szerződésszámot.

Ahogyan az adatokból látszik, a szerződött összeg nagyobb mértékben bővült, mint a megkötött szerződések száma. Ez azt jelenti, hogy a hitelpiaci bővülés jelentős részét a lakásárak emelkedésével magyarázhatjuk, tehát aki hitelt vesz fel, az jellemzően kénytelen nagyobb összeget felvenni mint korábban. 

Visszaszorultak a piaci hitelek, mindenki az Otthon Startra hajt

Továbbá az is látszik, hogy az Otthon Start Program bevezetésével a piaci hitelek aránya jelentősen csökkent, vagyis sok vevő a már korábban is elérhető konstrukciók helyett vette fel a támogatott hitelt az őszi hónapokban. A tavalyi év első tíz hónapjában végig 30% alatt maradt a támogatott lakáshitelek teljes kihelyezésen belüli aránya, bár a 25%-os részarányt néhány hónap kivételével sikerült meghaladniuk. Ezzel szemben az idei évben a támogatott hitelek részaránya eleinte még csökkent is, február – áprilisban még a 20%-ot sem sikerült elérni. Az Otthon Start Program indulása azonban mindent megváltoztatott – szeptemberben már 38%, októberben pedig 79,7% volt a támogatott lakáshitelek szerződéses összegének részaránya a teljes kihelyezésen belül.

Az Otthon Start Program hatására az új szerződések átlagos hitelösszege is sokat emelkedett. Az átlagösszeg ugyanis októbert megelőzőleg 19 millió forint körül alakult, ellenben októberben már meghaladta a 26,6 millió forintot. A tavalyi év első tíz hónapjában egyébként még csak 17,7 millió forint volt az új lakáshitel-szerződések átlagos hitelösszege, így jól látszik, hogy ezen a téren is erőteljes növekedés ment végbe.

A személyi kölcsönök piacán is rekordévet zárnak a bankok

A személyi kölcsönök piaca is jól teljesített 2025-ben – az év első tíz hónapjában összesen 935,63 milliárd forintnyi új személyihitel-szerződés köttetett, ami 37,3%-kal haladta meg a tavalyi év azonos időszakában kihelyezett 681,66 milliárd forintot. Bár a hitelpiac ezen szegmense már 2024-ben is jól teljesített, az idei évnek már októberre sikerült felülmúlnia a teljes tavalyi év eredményét, amikor is mindössze 818,99 milliárd forintra kötöttek szerződést. A havonta átlagosan kihelyezett hitelösszeg 2025. január-októberben 93,56 milliárd forint volt, szemben a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 68,17 milliárd forinttal.

A személyihitel-szerződések száma 2025. január-októberben 296 061 darab volt, ami 14,9%-kal múlta felül a tavalyi év azonos időszakában megkötött 257 721 darab szerződést. Ezen a téren tehát hasonlóság látható a személyi és a lakáshitelek között, hiszen mindkét szegmensben a szerződéses összeg jóval nagyobb mértékben emelkedett, mint a szerződésszám. A tavalyi év egészében egyébként 304 624 személyihitel-szerződés köttetett, így szinte biztosra vehető, hogy az idei évi eredmény ezen a téren is megdönti majd a tavalyit.

Az új szerződések átlagos hitelösszege a személyi hitelek esetében is sokat emelkedett az idei év folyamán. Az idei év első tíz hónapjában az átlagos hitelösszeg közelített a 3,2 millió forintot, míg 2024-ben még a 2,7 millió forintot sem érte el. Ez 17,5%-os emelkedést jelent.

Kevesebben vesznek fel babaváró hitelt

A lakáshitelekkel és a személyi hitelekkel ellentétben a babaváró hitelek nem teljesítettek túl jól 2025 első tíz hónapjában. Az idei év január-októberi időszakában 189,76 milliárd forintnyi új babaváró hitelre kötöttek szerződést a magyar háztartások, szemben a tavalyi év első tíz hónapjának 208,9 milliárd forintos eredményével, ami 9,2%-os csökkenést jelent. A babaváró szerződések száma 2025. január-októberben 17 395 darab volt, szemben a tavalyi év azonos időszakában megkötött 19 207 szerződéssel, ami 9,4%-os csökkenést jelent.

A januárban induló munkáshitel esetében értelemszerűen nem tudunk éves összevetést végezni, az azonban jól látszik, hogy az év elejéhez képest folyamatosan csökkent a konstrukció iránti érdeklődés. A havi kihelyezés mértéke februárban volt a legmagasabb, 28,57 milliárd forint, amely érték azóta folyamatosan csökken. Az új szerződések összege utoljára márciusban haladta meg a 20 milliárd forintot (21,2 milliárd), a 15 milliárd forintot pedig utoljára májusban sikerült meghaladni (16,91 milliárd).

Októberben már a 10 milliárd forintot sem érte el az új szerződések összege – az októberi 9,68 milliárd forint az idei év második legrosszabb eredménye a januári 9,41 milliárd forint után. (Az első hónap szerény eredménye ugyanakkor még magyarázható azzal, hogy az első igénylések jelentős része csak februárban jutott el a szerződéskötésig. Ez egyúttal a februári kiemelkedő eredményre is részben magyarázatot ad.) A munkáshiteles szerződések száma egyébként 38 935 darab volt január-októberben.

Vulcan Shield Global: megkezdődött a toborzás Békéscsabára, csak magyar jelöltekkel beszéltek

Megkezdte a toborzást a szingapúri Vulcan Shield Global (VSG) új békéscsabai székhelyére, eddig csak magyar jelöltekkel beszélgettek - közölte a vállalat az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 18. 05:00
Megosztás:

A lakásárak sprintelnek, a bérek kocognak: egyre nagyobb a szakadék

Az Eurostat friss adatai szerint 2015 óta az Európai Unión belül Magyarországon nőttek a legnagyobb mértékben a lakásárak. Bár ebben az időszakban a hazai átlagkeresetek is jelentősen emelkedtek, a bérnövekedés nem tudta tartani a lakásárak diktálta ütemet. Míg 2013 körül egyhavi nettó átlagbérből akár több mint 1 négyzetméter használt lakás is megvásárolható volt, addig 2025-ben ez jellemzően 0,7–0,9 négyzetméterre, új lakásoknál pedig 0,33–0,39-re csökkent a korábbi 0,50-ről. Egy 70 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához 2013-ban még 5,6 évnyi, 2025-ben viszont már 6,4–8 évnyi nettó átlagkeresetre volt szükség, új lakásnál pedig akár 15–18 évre. Összességében a 2008-as válság után átmenetileg javult a megfizethetőség, de a 2010-es évek második felétől a lakhatás megfizethetősége ismét romlani kezdett – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 18. 04:00
Megosztás:

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb osztályzatát a Moodys

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb, "Aaa" szintű besorolásait a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti, és nem számol Dánia nemzetbiztonsági kockázatainak jelentős növekedésével.
2026. 01. 18. 03:00
Megosztás:

Jön a kötelező jogosítványcsere Magyarországon!

Az Európai Unió döntése értelmében 2033-ig valamennyi tagállamban kötelezően át kell térni az új típusú vezetői engedélyekre. De pontosan kiket érint a csere, és milyen határidőkkel kell számolni?
2026. 01. 18. 02:00
Megosztás:

Bejött amitől sokan féltek: itt a készpénzfizetési limit

Jelentős mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió a pénzmosás visszaszorításában: elfogadták a 10 000 eurós készpénzfizetési felső határt, azt követően, hogy már tavaly decemberben létrehozták az uniós pénzügyi rendszer tisztaságát felügyelő központi hatóságot, az AMLA-t.
2026. 01. 18. 01:00
Megosztás:

Nagy meglepetés lett az 5-ös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 3. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 18. 00:05
Megosztás:

Nemzeti Bitcoin Tartalék az Egyesült Államokban? – Jogszabályi akadályok fékezik az ambiciózus tervet

Egyre több szó esik arról, hogy az Egyesült Államok hivatalos Bitcoin tartalékot hozna létre, ám a valóság sokkal bonyolultabb, mint a politikai ígéretek. Bár Donald Trump korábbi elnök már aláírt egy rendeletet a stratégiai BTC-tartalék létrehozásáról, a kivitelezés jogi útvesztőkben akadt el. Utánajártunk, mi áll a háttérben, és mi lehet a kriptoközösség jövője szempontjából ennek a jelentősége.
2026. 01. 17. 23:00
Megosztás:

Miért csak a kezdet a 240%-os emelkedés a január legjobb kripto előértékesítésében

A kriptovaluta előértékesítések során egy korai emelkedés gyakran a projekt végét jelzi.
2026. 01. 17. 22:00
Megosztás:

Húszéves a Mária Rádió

Húszéves a Mária Rádió, a 2026-os jubileumi év megnyitóját a budapesti Szent István-bazilikában tartották szombat este a rádió történetét bemutató album bemutatójával, kerekasztal-beszélgetéssel és szentmisével, amelyet Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek mutatott be.
2026. 01. 17. 21:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) 4 millió dollárt gyűjtött banki forradalomhoz: Lehagyja a $2,10-on stagnáló DOT-ot, mint az év legjobb altcoinja

A Digitap ($TAP) 4,1 millió dollárt is meghaladó előértékesítési bevétele azt mutatja, hogy a piac valós időben választja a banki hasznosságot az infrastruktúrával szemben.
2026. 01. 17. 20:00
Megosztás:

2026 is az elsőlakás-vásárlók éve lesz

Az Otthon Start program alapjaiban fogja meghatározni 2025 második fele után az idei évet is, így 2026 is az elsőlakás-vásárlók éve lesz - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szombaton Budapesten, az Otthon Start Expón.
2026. 01. 17. 19:00
Megosztás:

A kormány támogatja a külterületi utak fejlesztését

A külterületek jó megközelíthetősége kulcskérdés a vidéki vállalkozások és a helyi közösségek számára, amelynek megteremtését az Agrárminisztérium is kiemelten támogatja. A "Külterületi utak fejlesztése" című felhívás keretében már több körben születtek támogatói döntések, így összesen már több mint 330 önkormányzat kérelme részesült pozitív támogatói döntésben, 30 milliárd forint összegben - jelentette ki a Facebook-oldalán szombaton az agrárminiszter.
2026. 01. 17. 17:05
Megosztás:

Szlovénia két katonatisztet küld Grönlandra

A szlovén kormány döntése alapján két katonatisztet küldenek Grönlandra egy dán vezetésű nemzetközi katonai gyakorlat előkészítésére és végrehajtására - közölte a szlovén védelmi minisztérium szombaton.
2026. 01. 17. 16:00
Megosztás:

Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron

Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
2026. 01. 17. 15:00
Megosztás:

Kövér László az Országházban fogadta a chilei Képviselőház elnökét

Kövér László az Országházban fogadta José Miguel Castrót, a chilei Képviselőház elnökét - közölte az Országgyűlés Sajtóirodája pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 17. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin: 2026 lesz az Ethereum nagy visszatérése a decentralizáció és az adatvédelem felé

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója, új korszakot hirdetett a világ második legnagyobb blokklánc-hálózatának életében. Egy friss bejegyzésében a 2026-os évet nevezte meg fordulópontként, amikor az Ethereum visszatér alapértékeihez: a felhasználói autonómiahoz, a decentralizációhoz és a valódi adatvédelemhez. Egy évtizedes kompromisszumok után Buterin szerint itt az idő, hogy visszavegyük, amit elveszítettünk.
2026. 01. 17. 13:00
Megosztás:

Hatályba lép az új transzferár-rendelet január 23-án

Több ponton módosítja a kapcsolt vállalkozások dokumentációs és adatszolgáltatási kötelezettségeit az új transzferár-rendelet - hívja fel a figyelmet a Forvis Mazars könyvvizsgáló és adótanácsadó cég, amely az MTI-nek küldött közleményében a kapcsolt vállalkozások számára különösen fontosnak nevezi, hogy áttekintsék jelenlegi folyamataikat, és időben felkészüljenek az új előírások szerinti dokumentációra.
2026. 01. 17. 12:00
Megosztás:

Több mint 120 millió forint adomány gyűlt össze palackvisszaváltásokból

Több mint 120 millió forint adomány gyűlt össze rászoruló családoknak a palackvisszaváltásokból fél év alatt – közölte a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. pénteken.
2026. 01. 17. 09:00
Megosztás:

Jól működött a katasztrófavédelem és a rendőrség rendszere az elmúlt hetekben

Az elmúlt hetekben bebizonyosodott, hogy működött a katasztrófavédelem és a rendőrség rendszere, a magyar emberek biztonságban érezhették magukat - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteken Budapesten.
2026. 01. 17. 08:00
Megosztás:

Üzleti központot létesít Kijevben a brit hadiipari cégeknek a brit kormány

Üzleti központot létesít Kijevben a brit hadiipari cégeknek a brit kormány az idén.
2026. 01. 17. 07:00
Megosztás: