Hogyan válasszon megfelelő falazóanyagot?
Az ár nagymértékben befolyásolhatja a döntést még abban az esetben is, ha mindenki tisztában van azzal, hogy házat 50-100 évre építünk, és erre az időtartamra kell számolni a komfortszinttel, a fűtési, a fenntartási és karbantartási költségekkel. A választásban az is szerepet játszik, hogy a tervezett falazóanyagból készült épület milyen értéket képvisel a piacon, vagyis ér-e annyit egy könnyűszerkezetes ház, mint egy pórusbetonból épült.
Nehéz a választás
Bár sokan tisztában vannak azzal, hogy a fenntartható jövő, az energiahatékonyság érdekében milyen anyagokat lenne érdemes választani, azonban a rendelkezésre álló költségvetés ezt mégsem fedezi. A Prelement teljes körű szolgáltatásai lefedik az épületszerkezetekhez kapcsolódó valamennyi folyamatot a gyors, határidőre történő és költséghatékony építkezés megvalósítása érdekében.
Sok esetben kompromisszumokat kell kötni, megvizsgálni, hogy mely anyagok tekintetében lehet engedményeket tenni, és az hogyan befolyásolhatja az egyes épületfizikai jellemzőket, ezáltal a jövőbeni költségeket, az épület értékét egy esetleges eladáskor.
A legelterjedtebb falazóanyagok, a különböző égetett agyag termékek, vagyis téglák, a pórusbeton vagy közismert nevén az Ytong, a mészhomoktégla vagy valamilyen könnyűbeton, például keramzit.
Bármilyen falazóanyagot is választunk, a tartószerkezet szilárdsága, tartóssága elsődleges szempont kell legyen. Ezenfelül az egyes falazóanyagok hőszigetelő, hanggátló, hőtároló és páraáteresztő képességét kell megvizsgálni, és ezek tudatában meghozni a döntést.
A falazóanyag kiválasztásának szempontjai
Épületek esetében kiemelt jelentőséggel bírnak a legfőbb jellemzők, továbbá, hogy a falazás a lehető legkevesebb munkaráfordítással készülhessen el.
A különböző tulajdonságok mellett azt is meg kell vizsgálni, hogy a falazóanyagot mire használnánk: belső vagy külső fal, teherhordó vagy térelhatároló fal építésére.
A problémát az jelenti, hogy a tömör és a pórusos anyagok eltérően viselkednek: minél tömörebb egy anyag, annál teherbíróbb, viszont annál kevésbé jó hőszigetelő, de tömegénél fogva annál jobb hangszigetelő. A tömör anyagok páraáteresztő képessége sokkal rosszabb, mint a pórusos anyagoké.
Milyen az ideális falazóanyag, falazat?
Az is eldöntendő kérdés az ideális falazóanyag kiválasztásánál, hogy melyik fajta milyen tervezési szabadságot jelent, mennyire alakítható, merészebb formák és szerkezeti elképzelések is megvalósíthatók-e vele, továbbá nyerhető-e egy bizonyos falazattípussal a vékonyabb falak révén némi plusz alapterület.
A tervező feladata az igények alapján megtalálni azt az alapanyagot, amely megfelelő szilárdsággal rendelkezik, emellett biztosítja, hogy az épület hőtechnikailag, páratechnikailag és akusztikailag is megfelelő legyen.