Hogyan vegyük sikeresen az állásinterjú akadályát?
Bármennyire is érezzük azonban idegennek ezeket a helyzeteket, muszáj felkészülni rájuk és végigcsinálni őket, mivel anélkül nem nyerhetünk el semmilyen állást sem. Mai írásunkban az álláskeresők egyik mumusát, az állásinterjút vesszük górcső alá!
Amikor a CV célt ér!
Amikor gyanútlanul elküldjük az önéletrajzunkat a TatabanyaAllas oldalán szimpatikusnak vélt álláshirdetőknek, még bele sem gondolunk, hogy mi lehet a következő lépés. Csak amikor akár napok, akár hetek múlva megcsörren a telefonunk, és egy kedves hangú HR-es kérdezi a vonal túlsó végén, hogy mikor tudnánk egy személyes interjúra befáradni, akkor esik le, hogy mibe is kevertük magunkat.
Még a rutinos álláskeresőknek is okoz némi nehézséget ez a vizsgahelyzet, hiszen akárhonnan is nézzük, gyakorlatilag vizsgázni megyünk, ahol a vizsga végén nem bizonyítványt, hanem munkaszerződést kaphatunk.
Időben és ápoltan
Talán mondani sem kell, de nem elég, ha a CV-nk és a rajta szereplő fotón vagyunk nettek, frissek és ápoltak, hanem szintén annak kell lenni akkor is, amikor megjelenünk az előre megbeszélt időpontban.
Fontos, hogy időben érkezzünk, se túl korán, se túl későn, ne lélekszakadva essünk be! Emellett a megjelenésünkről is illik gondoskodni, a business casual tökéletes lesz, itt most nincs helye a szexi és feltűnő szetteknek!
Gyakorlat teszi a mestert!
Kifoghatjuk a szelet az izgalom malmából akkor, ha az interjút megelőzően gyakoroltunk eleget. Akár a tükörben, akár a párunknak, akár egy barátunknak is előadhatjuk a bemutatkozásunkat, a jellemző kérdésekre adott válaszainkat.
Ezzel nem csupán a tartalmát finomíthatjuk, hanem rutint is szerzünk, így amikor élesben kell elmondani, hogy miért tartjuk magunkat megfelelőnek az adott pozícióra, már gyakorlatilag rutinból felelhetünk!
Nyugalom és testbeszéd!
Léteznek mindfulness technikák, amelyekkel tudatosan nyugalmat tudunk magunkra erőltetni, illetve számtalan oldal foglalkozik a testbeszéddel, így ezeknek is érdemes utánajárni, hogy nehogy az állandóan matató kezünk, a túl sokat babrált hajunk vagy a túlzó magabiztosságot és pökhendiséget sugalló “hátradől-láb a térden átvet” pozíció lopja el előlünk a show-t!
Kérdezzünk mi is bátran!
Tudatosítsuk magunkban, hogy bár látszólag kiszolgáltatott helyzetben vagyunk, a valóság mégis az, hogy egyenrangú felek vagyunk, és mindketten arról szeretnénk meggyőződni, hogy megfelelő lesz-e számunkra az adott munkakör.
Éppen ezért fontos, hogy mi magunk is készüljünk kérdésekkel, és tegyük is fel bátran őket! Jogunk van mindent tudni ahhoz, hogy felelősségteljes döntést hozzunk, amennyiben a vállalat az interjú után munkát ajánlj nekünk.
Ha ezt a kölcsönösséget szem előtt tartjuk, máris csökkenhet a lámpaláz, és máris jobban teljesíthetünk!