Hogyan vitte előre a gazdaságpolitikát a merkantilista szemlélet az évszázadok során?
Az igazán jó szakembereket egyvalami mindenképp elválasztja a rosszaktól: ez pedig az időben való gondolkodás. Aki tud visszatekinteni, és mások hibáiból tanulni, annak soha nem lesz szüksége arra, hogy saját magát korrigálja – hiszen mások hibáiból már le lehet vonni a megfelelő következtetéseket.
Cikkünkben egy ismert, habár kissé „alábecsült” közgazdaságtani fogalmat szeretnénk bemutatni: ez pedig a merkantilizmus. Hogyan vitte előre hazánk és az emberiség fejlődését?
Mi a merkantilizmus?
A merkantilizmus (mercantilism) nem más, mint egy 17. században megjelenő gazdaságpolitikai elmélet, mely az országból kiáramló áru (nemesfém) mennyiségének csökkentésére, valamint ennek beáramlásának maximalizálására törekedett.
Hazánkban Mária Terézia vezette be ezen intézményt, és ennek köszönhetően az ország gazdaságpolitikája rendkívüli mértékben megerősödött.
Hogyan lehet elsősorban szabályozni?
Szabályozása védővámokkal történik. Amennyiben megemelik a behozatali vámokat, és csökkentik a kiviteli vámokat, akkor értelemszerűen a kiáramlást elősegítik, a beáramlást pedig akadályozzák. Mindennek köszönhetően az ország gazdaságpolitikai helyzete megszilárdul, hiszen a nemesfémek mindig is a gazdaság egyik alapját alkották.
Mely országokban volt még jelen?
Sokan azt hiszik, és úgy gondolják, hogy csupán Magyarországon volt jelen ez a szemlélet, azonban ez az elgondolás tévedés. Hiszen a francia gazdaságpolitika ebben az időszakban szintén merkantilista szemléletet tükrözött vissza. De ugyanez mondható el például az angol vagy spanyol gazdaságról is, melyek igazából a nemesfémre építettek.
Van-e manapság is „bújtatott merkantilizmus” a világon?
Természetesen igen. A nemesfémeknek, habár kisebb a szerepük – hiszen a mai pénzek nem igazán tartalmaznak nemesfémeket – a szemlélet minden sikeres ország politikájában megfigyelhető.
Miért annyira fontos, hogy minél több legyen az import? Azért, mert ezáltal a lakosság a sok értékes anyaghoz sokkal könnyebben juthat hozzá. Ez persze nem jelenti azt, hogy az export ne lenne fontos része minden sikeres országnak, hiszen, ha nagy a kivitel, akkor a beáramló pénz mennyisége is nőni fog.