Humanitárius segítséget nyújt Marokkóban a Magyar Református Szeretetszolgálat

Humanitárius segítséget nyújt a földrengés sújtotta Marokkóban a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ). A szervezet első küldöttsége vasárnap repül Marrákesbe, hogy tartós élelmiszerekkel és tisztálkodási szerekkel támogassa a családokat, valamint a helyi szükségleteket felmérve megtervezze a további segítségnyújtást.

Humanitárius segítséget nyújt Marokkóban a Magyar Református Szeretetszolgálat

A vasárnapi budapesti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a nap folyamán indul Marokkóba Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója és Hegedűs Gábor, az MRSZ Kutató-Mentőcsoportjának vezetője, akik a helyszínen több tonna adományt szállítanak a földrengésben leginkább érintett térségekbe. Az észak-afrikai országot segítő misszió támogatására adománygyűjtést is hirdet a karitatív szervezet.

"Elsősorban nem kutyás keresésre vagy eltűnt emberek keresésére szakosodunk most, hanem humanitárius segítséget tervezünk nyújtani a földrengés károsultjainak, akik szükséget szenvednek ezekben a napokban" - emelte ki Juhász Márton, hozzátéve, hogy az adományozott termékeket nem itthonról viszik ki, hanem Marokkóban vásárolják meg és ott bérelt járművekkel fogják azokat célba juttatni, jellemzően tartós élelmiszereket és higiéniai felszereléseket.

Az adományok célba juttatása mellett felmérik a helyi szükségleteket - az MRSZ Kutató-Mentőcsoportja pedig már készenlétben van, hogy szükség szerint, akár hétfőn, útra kelhessenek erősítésként, akárcsak tették februárban a Törökországot sújtó földrengés után - fűzte hozzá Juhász Márton.

A Marokkói Királyság történelmének legerősebb földrengése pusztított péntek éjszaka: a 7-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma már meghaladta a kétezret, emberek ezreinek vált lakhatatlanná az otthona.

A sajtótájékoztaton kiosztott háttéranyag szerint a Magyar Református Szeretetszolgálat a földrengést követő reggelen felvette a kapcsolatot a mentést irányító helyi és nemzetközi szervezetekkel, hogy hathatós segítséget nyújthasson a bajbajutottak számára. A marokkóiak tájékoztatása szerint jelenleg leginkább humanitárius segítségre, így élelmiszerre, tisztálkodási szerekre, takarókra van a legnagyobb szükségük a helyieknek - olvasható a közleményben.

Mint írták, a Magyar Református Szeretetszolgálat országos adománygyűjtést is hirdet, amelyen keresztül a marokkói segítségnyújtáshoz lehet hozzájárulni. A 1358-as adományvonal hívása vagy az ADOMANY szó SMS-ben való elküldése 500 forint támogatást jelent, de online az www.adomany.jobbadni.hu weboldalon keresztül, valamint banki átutalással az alapítvány 10702019-85008898-51100005-as bankszámlaszámán keresztül is lehet támogatni a marokkói segítségnyújtást (közlemény: Marokkó).

A beérkezett adományokból humanitárius segélycsomagokat állít össze és juttat célba a földrengés károsultjainak a Magyar Református Szeretetszolgálat.

Magyar–román kutatás indul az antibiotikum-rezisztencia ellen

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a temesvári Victor Babeş Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem és az OncoHelp Egyesület részvételével, uniós támogatással indult egy 2028 elejéig tartó projekt, amely az antibiotikum-rezisztencia elleni hatékony fellépést segíti - tájékoztatta az SZTE közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 03. 10. 10:30
Megosztás:

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány, az intézkedés éjféltől lép életbe - jelentette be Orbán Viktor hétfőn a Facebookon.
2026. 03. 10. 10:00
Megosztás:

Mi történhet ma a tőzsdéken?

Az ázsiai részvénypiacok megugrottak, a határidős kereskedésben a WTI és a Brent is 90 dollár alá esett, miután hétfő este rendkívül volatilis volt a globális piaci hangulat Donald Trump amerikai elnök bejelentését követően. A Nikkei 2,4, az SSEC 0,4%-os pluszban áll, az MSCI Japánon kívüli ázsiai–csendes-óceáni részvényindexe 2,6%-kal emelkedik, csökkentve a konfliktus kezdete óta felhalmozott veszteségeket.
2026. 03. 10. 09:30
Megosztás:

Zárásra felhúzták a tengerentúli piacokat, miután Trump bejelentette: közel a háború vége

Hétfőn mindent az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények mozgattak. A Wall Street részvényei visszakapaszkodtak a meredek eladási hullámból, és végül emelkedéssel zártak, miután az utolsó órában fordulat következett be: Donald Trump amerikai elnök azt sugallta, hogy az Egyesült Államok és Izrael háborúja Irán ellen közel lehet a befejezéshez. Mindhárom index késői felpattanást produkált, miután Trump azt mondta, hogy a háború a „vártnál jóval jobban halad”.
2026. 03. 10. 09:00
Megosztás:

Hullámvasút után vegyesen zártak a nemzetközi hozamok

A deviza- és kötvénypiacon is az Irán elleni háború volt a legfontosabb piacmozgató tényező. Reggel a 30%-ot közelítő olajár-emelkedés miatt tovább erősödtek az inflációs és kamatemelési félelmek, 1%-os erősödéssel 1,15 környékére esett az EUR/USD és érdemben, 5-6 bázisponttal emelkedett az amerikai és a német tízéves hozam, a francia és az olasz pedig újabb 10-12 bázisponttal.
2026. 03. 10. 08:30
Megosztás:

Szépen erősödött a forint - ennyi most egy euró

Emelkedett a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 10. 08:00
Megosztás:

Estek a nyugat-európai piacok, miután az energiaárak további megugrása miatt nőttek az inflációs kockázatok és emelkedtek a kamatemelési várakozások

Tovább folytatták lejtmenetüket az európai részvénypiacok tegnap és több mint két hónapja nem látott mélypontra estek hétfőn. Az olajárak meredek emelkedése (átmenetileg 120 dollárig) tovább fokozta az inflációs aggodalmakat. A pán-európai STOXX 600 zsinórban harmadik napja esett, és 0,6%-os mínuszban zárt, miután pénteken közel egy éve a legrosszabb heti teljesítményét produkálta. Az index közel 6%-kal került a február 27-én elért rekord záróértéke alá. A STOXX volatilitási mutató tavaly április óta nem látott csúcsra emelkedett, majd a nap végére visszahúzódott. Irán Mojtaba Khameneit nevezte ki apja, Ali Khamenei utódjának a legfőbb vezetői pozícióban – a lépést sokan a teheráni keményvonalasok hatalmának megszilárdításaként értékelik, amely tovább szűkíti a háború gyors rendezésének lehetőségét.
2026. 03. 10. 07:30
Megosztás:

Még több mint 900 milliárd forint EU-s fejlesztési pénz vár a magyar kkv-kra

Több száz milliárd forintnyi még elérhető EU-s pályázati forrásról kaphatnak közvetlen tájékoztatást a magyar kis- és középvállalkozások. A Nemzeti Fejlesztési Központ a vármegyei kamarákkal közösen országos rendezvénysorozatot indít, ahol a vállalkozások első kézből ismerhetik meg a versenyképességet, digitalizációt, képzést és foglalkoztatást támogató pályázatokat, valamint a közeljövőben megnyíló lehetőségeket. A roadshow március 10-én Székesfehérváron indul és március 30-án Budapesten zárul.
2026. 03. 10. 06:30
Megosztás:

Startol az adóbevallási szezon, ezek a legfontosabb változások

Március 15-én startol az SZJA-bevallási szezon: a háromgyermekes anyák adómentessége és az új büntetési szabályok miatt idén a rutinellenőrzésnél többre lesz szükség. Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) milliók helyett készíti el a tervezetet, a WHC Payroll szakértői arra figyelmeztetnek, hogy az új kedvezményrendszer útvesztőiben egy apró hiba is súlyos bírságot vonhat maga után. Mutatjuk a legfontosabb határidőket és azt az új nyomtatványt, amely radikálisan egyszerűsítheti az édesanyák adminisztrációját.
2026. 03. 10. 06:00
Megosztás:

Százmillió euróra emelkedett Szoboszlai Dominik értéke

Százmillió euróra ugrott Szoboszlai Dominik, az angol bajnok Liverpool magyar futballistájának értéke.
2026. 03. 10. 05:30
Megosztás:

Megtört a lendület a bérlakáspiacon: de hogyan látják az ingatlanközvetítők?

2025 őszén több hónapon át csökkentek az albérletárak, és 2026-ban sem várható jelentősebb drágulás. A szakértők szerint a 3 százalékos támogatott hitel sok bérlőt terelt a vásárlás felé, ami mérsékelte a kiadó lakások iránti keresletet és a bérleti díjak növekedését is.
2026. 03. 10. 05:00
Megosztás:

Kétszáz új munkahelyet hoz létre a Rosenberger Csoport friss beruházása

A Rosenberger Csoport mintegy 47 milliárd forint értékű kapacitásbővítést hajt végre a jászárokszállási, a jászberényi és a nyírbátori telephelyén, aminek nyomán kétszáz új munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Jászberényben.
2026. 03. 10. 04:30
Megosztás:

Mentőövet dobhat az adóvitákban fuldokló cégeknek az MI

Egyre több és elhúzódó adóügyi jogvitára számítanak világszerte a döntéshozók, aminek hatékony kezelésében a vállalatok és a hatóságok is a mesterséges intelligenciától (MI) várják a megoldást – derül ki az EY friss nemzetközi kutatásából. A közel 2000 felsővezető bevonásával készült felmérés szerint a globális adóreformok és a gyorsan változó szabályozási környezet új megközelítést követel.
2026. 03. 10. 04:00
Megosztás:

A CSOK Plusz igényléseit is felpörgethette az Otthon Start

Az év végi CSOK Plusz igénylések élénkülése összefüggésben állhat az Otthon Start program tavaly szeptemberi indulásával - világít rá a money.hu legfrissebb elemzése. A friss banki adatok alapján fordulat látható ugyanis a 2025-ös év során indított CSOK Plusz igénylések dinamikájában, a havi átlagos igénylések száma növekedést mutat a szeptembertől decemberig tartó időszakban az év első nyolc hónapjához képest.
2026. 03. 10. 03:00
Megosztás:

Putyin: Oroszország kész energiahordozókat szállítani Európába

Oroszország kész együttműködni az európai szénhidrogén-vásárlókkal is, ha ők garantálják a hosszútávú, politikai konjunktúrától mentes együttműködést - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az energetikai helyzetről a Kremlben hétfőn megrendezett szakmai konferencián.
2026. 03. 10. 02:30
Megosztás:

Bitcoin emelkedik a részvénypiac gyengélkedése közben – visszatér az inflációs fedezet narratíva?

A Bitcoin hétfőn emelkedni tudott, miközben a globális részvény- és kötvénypiacok gyengélkedtek. A kriptovaluta ára közel 3%-kal nőtt, és 69 000 dollár körül kereskedtek vele New Yorkban. Eközben más digitális eszközök, például az Ethereum és a Solana is erősödést mutattak.
2026. 03. 10. 02:00
Megosztás:

Egy zümmögésből megmondjuk, mi az

Egy fénykép vagy hangfelvétel is elég lehet ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia kiszűrje a veszélyes, betegséget terjesztő szúnyogfajokat: új korszak kezdődhet a járványmegelőzésben. Az MI modellek akkor működnek jól, ha nagy mennyiségű, jó minőségű adaton tanulhatnak, azonban szúnyoghangokból jelenleg még nincsen elég használható felvétel. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont, az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem kutatói frissen megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a szúnyogok hangja egyeden és fajon belül is viszonylag állandó. Továbbá, figyelembe véve a környezeti paramétereket, például a hőmérsékletet, a hangok még pontosabban kapcsolhatóak az egyes fajokhoz. Mindez azt vetíti előre, hogy az MI alapú automatikus terepi szúnyoghatározás a környezeti tényezők beépítése mellett lehet igazán hatékony. A jövőben ezek az automatizált monitorozó rendszerek segíthetik a hatékony közegészségügyi intézkedéseket a vektorpopulációk, vagyis a potenciálisan betegséget terjesztő állatok nyomon követésével.
2026. 03. 10. 01:30
Megosztás:

Rekordszint felett a budapesti szállodapiac

Mérföldkőhöz érkezett tavaly a budapesti szállodapiac, miután a vendégéjszakák száma első alkalommal haladta meg a pandémia előtti szintet. A fővárosi szálláshelyek 2025-ben összesen 9,9 millió vendégéjszakát regisztráltak, ez 4 százalékkal több a 2019-es szintnél és 6,5 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A rekordot jelentő értékből 8,5 milliót külföldi vendégek töltöttek el, amely 7 százalékos növekedést jelent az előző év számaihoz képest. A folyamatosan bővülő kereslet nyomán jelentős szállodafejlesztési hullám indult a városban, amelyek közül egyre több szálloda irodaépületek átalakításával valósul meg. A következő években új nemzetközi márkák jelenhetnek meg a piacon, és a kínálat bővülése mellett a befektetői aktivitás is erős maradhat.
2026. 03. 10. 01:00
Megosztás:

115 munkahelyet hoz létre a hazai tulajdonú Nívó Csoport új péceli gyára

A biztonsági bejárati ajtókat gyártó Nívó Csoport ötmilliárd forint értékben új üzemet épít Pécelen, ezzel újabb 115 munkahelyet hozva létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Nagytarcsán.
2026. 03. 10. 00:30
Megosztás:

14 székelyföldi településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot egy óriásprojekt keretében

Tizennégy településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot a székelyföldi Hargita megyében egy egymilliárd lejt (77 milliárd forint) meghaladó óriásprojekt keretében, a finanszírozási szerződést hétfőn írták alá Bukarestben - közölte hétfőn az MTI-vel az egyik haszonélvezőként a csíkszeredai önkormányzat.
2026. 03. 09. 23:30
Megosztás: