Idén 25 százalékos növekedés várható a lakáspiacon
Hozzátette, hogy 2025 további keresletélénkülést hozhat majd, amihez az állampapír-befektetésekből, illetve az önkéntes nyugdíjpénztárakból az ingatlanpiac felé elmozduló akár ezermilliárdos pluszforrás is hozzájárulhat.
Valkó Dávid elmondta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján idén az első negyedévben 36 százalékkal, a második negyedévben pedig 20 százalékkal nőtt a forgalom a lakáspiacon az előző év azonos időszakához képest.
Hozzátette, hogy idén a második negyedévben a lakásárak nominálisan csaknem 10 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi értékhez képest. Az elemző szerint idén 8-10 százalékos nominális áremelkedés várható.
Közölte, hogy az idei hazai lakáspiaci lendülettel - mind a forgalom, mind az árak alakulásával - európai szinten is az élmezőnybe tartozik Magyarország.
Valkó Dávid beszámolt a budapesti újlakás piacról is: az első fél évben 90 százalékkal (háromezerrel) nőtt a társasházi új lakások kínálata, ezzel párhuzamosan 3500 új társasházi lakást adtak el, így a forgalom bő kétszeresére emelkedett 2023 hasonló időszakához képest.
Hozzátette, hogy sorra indulnak a nagy projektek, az új lakáspiac látványosan dübörög, idén 6500 új társasházi lakás átadása várható.
Kasziba Erika, az OTP Bank Lakáshitelek üzletfejlesztéséért felelős szakmai vezetője a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján elmondta, hogy a lakáshitel-szerződések összege a tavalyi 600 milliárd forintról 2024 végére több mint duplájára nőhet.
Kiemelte, az idén a csok plusz adott lendületet a piacnak, miután megszűntek a klasszikus állami támogatások, egyedül a falusi csok maradt, mint vissza nem térítendő támogatás. Mindez megjelent a hitelek nagyságában is: míg tavaly az átlag hitelösszeg 11 millió forint körül alakult, idén már 17 millió forintra nőtt.
A lakáshitel kapcsán arra is felhívta a figyelmet, hogy minden élethelyzet más, ezért fontos, hogy szakértő segítségét kérjék az ügyfelek.
Az OTP hitelezéssel összefüggő szolgáltatásai közül kiemelte az előzetes értékbecslést, amelynek lényege, hogy még az adásvételi szerződés megkötése előtt az ügyfelek megtudhatják, hogy mennyit ér az általuk választott ingatlan, mennyi hitelt lehet arra felvenni és hogy az adott ingatlan alkalmas-e arra, hogy csok pluszt vagy falusi csokot igényeljenek hozzá.
Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ingatlankereső portál ügyvezetője elmondta, hogy több mint egymillióan használják havonta az oldalt, ahol az érdeklődők több mint 150 ezer ingatlanhirdetés közül választhatnak.
Közölte, 2023-hoz képest 35 százalékkal nőtt az érdeklődések száma idén január és szeptember között a zenga.hu adatai szerint.
Lipták Zsuzsa szólt arról is, hogy a hirdetési árakban országos szinten 2023. december és 2024. szeptember között 5 százalékos növekedést tapasztaltak. Ezen belül Budapesten 14 százalékos, vidéken pedig 6 százalékos áremelkedés történt, így a fővárosban a vizsgált időszakban elérték az 1,2 millió forintot, vidéken pedig 549 ezer forintot az átlagos négyzetméterárak.
Arra is kitért, hogy a lakások átlagos bérleti díja országosan 248 ezer forint, Budapesten pedig 289 ezer forint. Városonként nagy eltérések lehetnek, Debrecenben a legdrágább az albérlet, 275 ezer forint havonta, Győrben 215 ezer forint, míg Miskolcon átlagosan ennek a feléért lehet kiadó lakásokat találni a zenga.hu adatai szerint.