Így lesz a klímafűtésből rémálom! És horror magas számla...

Nem csökkenti a rezsit a klímafűtés, ha nincs karbantartva: a legjobb energiaosztályú klíma is sokat fogyaszt, ha koszos! Mérnöki számítás igazolja, hogy karbantartás nélkül olyan sokat romlik a klímaberendezések hatásfoka, mintha három-négy kategóriával rosszabb berendezést vásároltunk volna.

Így lesz a klímafűtésből rémálom! És horror magas számla...

Az energiaválság miatt a korábbinál kétszer magasabb villamosenergia- és hétszer magasabb gázenergiadíjat fizet a magyar háztartások harmada. A gázfűtés ára annyival drágább lett, hogy gyakran megéri árammal fűteni. Azonban nagyon oda kell figyelni, hogy a villamos árammal működő berendezések a lehető legtakarékosabban üzemeljenek.

Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a klímaberendezések használata, melyek már nemcsak a nyári melegben tesznek jó szolgálatot, hanem a fűtési szezonban is. A modern inverteres klímák olyan hatékony hőszivattyúk, melyekkel olcsóbban lehet fűteni, mint földgázzal.

Egy mai átlagos, A+ energiahatékonyságú klímával a lakossági, rezsicsökkentett áramárral negyedével olcsóbban lehet egy lakást kifűteni, mint a szintén rezsicsökkentett földgázzal. Ha a kedvezményes H tarifát is beszerelteti valaki, 50 százalékosra ugrik ez a megtakarítás!

Mindez azonban csak akkor igaz, ha megfelelően karban van tartva a készülék: „Kiszámítottuk, hogy az elkoszolódott klíma hatékonysága harmadával csökken, így az A+++ berendezések hatékonysága A osztályúra változik.

Az extrém módon elkoszolódott, elhanyagolt berendezésnél a különbség akkora is lehet, mintha gázzal fűtenénk” – figyelmeztetett Medgyesi Tamás épületgépész-mérnök, a Polar Klíma komfortklimatizálási szakértője.

Ábra: Különböző energiaosztályú hűtő-fűtő légkondicionáló berendezések fogyasztásának összehasonlítása (Polar Klíma)

A Polar Klíma számításából kiderült, hogy mekkora eltérések vannak a különböző energiaosztályú klímák fűtési költsége között. A különbség önmagáért beszél, megéri az odafigyelés.

Hónapokon belül megtérülő beruházás

Az éves klímakarbantartást már 5–10 ezer forintért is el lehet végeztetni, és ennek akár a többszöröse is lehet az az áramdíj, amit meg lehet takarítani a hatékonyabb működéssel. A karbantartás két kiemelten fontos részből áll: meg kell vizsgálni, hogy megfelelő-e a nyomás a kültéri és beltéri egységek közötti csövekben, amivel csak ritkán adódik probléma. 

Minden esetben szükséges a kültéri és beltéri egység tisztítása, az erre lerakódó kosz jelentősen rontja a hatékonyságot. Egyrészt a hőcserélő lamelláin megülő por és egyéb szennyeződés csökkenti azt a felületet, ahol hatékonyan meg tud történni a hőcsere. Különösen a nyári hűtés során, az akár 50–60 °C-ig felmelegedő kültéri alkatrészekre tud odatapadni a szennyeződés. 

„A vékony lamellák között megülő szennyeződés csökkenti azt a légmennyiséget, amit a ventilátor át tud áramoltatni. Emiatt romlik a hőcsere hatékonysága. A nagyobb légellenállás miatt pedig a klíma zajterhelése is növekedhet” – foglalta össze a fő problémákat Medgyesi Tamás.

A karbantartás idejét is érdemes jól megválasztani: nemcsak a közlekedésből vagy légszennyezésből adódó por okozhat gondot, hanem a környezeti hatások is. A nyárfavirágzás idején jelentős mennyiségű pollen kerülhet a klímaberendezésbe is. Ahol tudják, hogy sok ilyen fa van, érdemes a virágzás után a karbantartást elvégezni.

A szakember szerint a karbantartásokat a több százezer forint értékű klímaberendezéseken azért sem érdemes elhagyni, mert ha rendszeresen elvégzik azokat, akkor lehet hosszú távon is fenntartani a magas hatásfokot. Az egyre vastagabb és kémiailag is a lamellákra kötődő szennyeződést az idő múlásával egyre kevésbé lehet eltávolítani. 

Kevés használat mellett is szükséges a rendszeres tisztítás

„A klímára is érdemes úgy tekinteni, mint egy autóra: ha hónapokig nem használnak egy utcán tárolt személygépkocsit, akkor az egyrészt teljesen elkoszolódik. Ez csak a kisebbik baj, a túl sok állás után számos, elöregedésből fakadó hiba is felléphet” – hozott egy közérthető példát Medgyesi Tamás, a Polar Klíma komfortklimatizálási szakértője.

Ahogy egy éveken át karbantartás nélkül használt autót sem lehet egykönnyen ismét jól működővé tenni, a klímák esetében is következménye lesz, ha évekig nem törődnek velük. Azzal sem érdemes a tulajdonosoknak nyugtatni magukat, hogy csak néhány hetet használják nyaranta a hűtésre használt berendezéseket.

A koszolódás szinte ugyanakkora problémát jelent, mintha egész évben hűtésre és fűtésre is folyamatosan működött volna a berendezés.

Százezreket érhet idén a lakáshiteleseknek a minimálbér-emelés és az egészségpénztár kombinációja

A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
2026. 01. 22. 11:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a főbb amerikai indexek, miután Trump elállt az Európát sújtó újabb vámok bevezetésétől

Az amerikai részvénypiacok jelentősen erősödtek tegnap, miután az európai zárást követően Donald Trump elállt az Európát célzó újabb vámok bevezetésétől, mivel állítása szerint megszületettek a Grönlanddal kapcsolatos megállapodás keretei. A piacok már Trump korábbi, davosi beszéde után emelkedésnek indultak, mivel az elnök kizárta a katonai erő alkalmazását, a vámfenyegetések visszavonása azonban tovább erősítette a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 01. 22. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai tőzsdék Donald Trump davosi beszéde után

Az európai részvénypiacok vegyesen zárták a tegnapi kereskedést, miután Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszéde felerősítette az EU–USA kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. A Stoxx Europe 600 index a nap végére stagnálás közelében zárt, korábbi veszteségeit ledolgozva, miközben az egyes ágazatok eltérően teljesítettek.
2026. 01. 22. 10:30
Megosztás:

Erősen kezdték a csütörtököt az európai tőzsdék

Indexemelkedéssel kezdtek az európai tőzsdék csütörtökön.
2026. 01. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult, alig változott reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 22. 09:30
Megosztás:

Japán előrehozott választásra készül

Japán mindössze október óta hivatalban lévő miniszterelnöke január 23-án feloszlatja a parlament alsóházát, amit február 8-án előrehozott választások követnek majd. A lépés közel sem kockázatmentes, azonban a kormányzó Liberális Demokrata Párt a várakozások szerint jó eséllyel akár növelheti is a mandátumainak számát, és megerősített választói felhatalmazással folytathatná a növekedéspárti fiskális politikáját. Erre válaszul két ellenzéki párt közös platformra lépve indul majd a választáson, és hogy az új párt vitorlájából kifogja a szelet, Sanae Takaichi az élelmiszerek forgalmi adójának átmeneti csökkentését lebegtette meg. Mindez bár jó fogadtatásra találhat az árak emelkedése miatt aggódó szavazóknál, azonban ahogy az utóbbi napokban a japán hosszú kötvényhozamok emelkedésén is tetten érhető volt, a piaci szereplők egyáltalán nem tűnnek nyugodtnak az új intézkedés esetleges finanszírozásával- és összességében a japán fiskális fegyelemmel kapcsolatban.
2026. 01. 22. 09:00
Megosztás:

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete (Semaf) szerdán az elmúlt napok halálos vasúti szerencsétlenségei miatt, követelve a biztonság garantálását a dél-európai ország teljes vasúti hálózatán.
2026. 01. 22. 08:30
Megosztás:

Zord idők járnak a Netflixnél

A Netflix vártnál kicsit jobb negyedéves eredménye, és annak megfelelő bevétele kevés volt a befektetőknek, így a szerdai kereskedést 5 százalékos eséssel kezdheti meg a részvény. A befektetők elsősorban a megugró tartalomgyártási költségek és a Warner Bros. körüli, jelentős pénzügyi kockázatot hordozó felvásárlás miatt aggódnak.
2026. 01. 22. 08:00
Megosztás:

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben - jelentette ki szerda este Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórum helyszínén Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott egyeztetését követően Truth Social közösségi oldalán.
2026. 01. 22. 07:30
Megosztás:

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV-nál

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV Zrt.-nél, az idén összesen 9,2 százalékkal emelkednek a bérek a társaságnál - közölte a cég szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 22. 06:30
Megosztás:

Hogyan használják a befektetők a kriptovalutákat a kereskedésen túl?

A kriptovaluták régóta nem csupán spekulatív eszközök. Bár sokan még mindig kizárólag az árfolyam-ingadozások kihasználására fókuszálnak, a kriptoeszközök mögött meghúzódó technológia és lehetőségek jóval szélesebb spektrumot kínálnak.
2026. 01. 22. 06:00
Megosztás:

Ettől szenvedünk leginkább a munkahelyen

Általános fáradtságra, fej- és szemfájásra, stresszre, valamint csont-, ízületi, illetve izomproblémákra panaszkodnak leginkább a dolgozók a munkahelyen, ahogy egyre több digitális eszközt használnak – mutat rá a 30 európai országban, köztük Magyarországon is végzett uniós kutatás. Az ismétlődő kar- és kézmozdulatok szinte bármely szektorban okozhatnak mozgásszervi megbetegedéseket a Dr. Czigléczki Központ tapasztalatai szerint, ahová egyre gyakrabban érkeznek kézzsibbadással és tenyérfájással járó kéztőalagút-szindrómával a páciensek. A sofőrtől az adminisztrátoron át az informatikusig szinte minden munkakörben feltűnik a betegség. A tünetek a mindennapi tevékenységekben, így a vezetésben, gépelésben és a telefonálásban is gondot okozhatnak, amik akár az érintettek állását is veszélyeztethetik.
2026. 01. 22. 05:30
Megosztás:

Lezárult a tranzakció – az MBH Bank az Otthon Centrum többségi tulajdonosa

Lezárult a tranzakció, amely keretében az MBH Bank megvásárolta az Otthon Centrum többségi tulajdonrészét a Biggeorge Holding leányvállalatától. A szükséges hatósági engedélyek birtokában az MBH Bank – a korábban bejelentett többlépcsős ügylet első lépéseként – megszerezte az Otthon Centrum 80 százalékos tulajdoni hányadát. Ezzel az ügylettel teljessé vált a bank otthonteremtési ökoszisztémája, amelyben az ügyfelek igényeit a megtakarítástól az ingatlanvásárláson át a hitelezésig teljeskörűen tudja kiszolgálni, miközben meghatározó piaci szerepet érhet el az otthonteremtési piacon. Továbbá a tranzakció révén a jövőben jelentősen bővülhet az Otthon Centrum csoport, a szinergialehetőségek kiaknázásával.
2026. 01. 22. 05:00
Megosztás:

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás:

Ha Ön is 1950–1975 között született, akkor van oka a félelemre

Ez a korosztály ma 50–75 év közötti. Egy olyan generációról van szó, amely példátlan egészségügyi, gazdasági és társadalmi kockázati metszéspontba került. A problémák többsége nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem észrevétlenül, évek alatt alakul ki – gyakran akkor, amikor már nehéz visszafordítani a folyamatokat.
2026. 01. 22. 02:01
Megosztás:

Számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén

A mezőgazdaságban 2026 az építkezés éve lesz, az agrártárca számos új pályázat megjelentetését tervezi, szükség esetén rendkívüli intézkedésekkel is segít a termelőknek - mondta Viski József a 44. Agromashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás szerdai megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
2026. 01. 22. 01:30
Megosztás: