Így néz ki egy tipikus magyar vállalkozó

Rózsaszín öltönyös? Lesötétített autóval jár? Baseballsapkás? Mobilozik? Sok sztereotipikus kép él a magyar vállalkozókról a fejekben. A BGE Budapest LAB reprezentatív kutatása alapján most többet tudhatunk meg arról, hogy milyenek valójában a vállalkozók.

Így néz ki egy tipikus magyar vállalkozó

A világ legnagyobb vállalkozáskutatása a Global Entrepreneurship Monitor (GEM), amelyben 2021-től ismét szerepelnek magyar adatok is a Budapesti Gazdasági Egyetem csatlakozásának köszönhetően. A GEM sok más mellett évről évre mélységében vizsgálja a felmérésben résztvevő országokra jellemző vállalkozói szerkezetet, a vállalkozók demográfiai jellemzőit, tevékenységét, motivációit. Bár a vállalkozók – ahogy minden más csoport tagjai – egyenként sokfélék és egyediek, statisztikai eszközökkel mégis mondhatunk arról valamit, hogy milyen is az „átlagos” magyar vállalkozó.

A GEM friss, hazai adatai alapján a BGE Budapest LAB elemzése szerint a vállalkozói lét mára vágyott, magas presztízsű karrierré vált. Ezzel összhangban áll, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság több, mint 10 százaléka tervezi valamilyen vállalkozás indítását – vagy legalább az önfoglalkoztatóvá válást – a következő három évben, a korai szakaszban lévő (vagyis kevesebb, mint 3,5 éve béreket fizető) vállalkozók aránya szintén közel 10 százalék (9,75%) a teljes lakosságon belül. Ezzel hazánk a nemzetközi középmezőnyben áll, európai összehasonlításban pedig inkább magasnak tekinthető a vállalkozói aktivitás.

Középkorú, iskolázott, férfi

A 2021-es adatok azt mutatják, hogy statisztikailag a vállalkozók jellemzően férfiak. Az ő vállalkozói aktivitásuk minden korosztályban meghaladja a nőkét, bizonyos korcsoportokban akár több, mint kétszerese is annak. Az eredmény talán meglepő, hiszen sokat hallani – és a Budapest LAB egy másik, freelancereket vizsgáló kutatásában jól látható szegmensként meg is jelent – a magasan képzett, korábban alkalmazottként is sikeres kisgyermekes nők (mompreneurök) vállalkozói csoportja.

Bár a vállalkozói kedvet a közvélemény gyakran köti a fiatalos lendülethez, és sokat olvashatunk ifjú startupperekről, a statisztika azt mutatja, hogy a vállalkozást indítók többségében nem a legfiatalabb, hanem a 25-44 éves korosztályból kerülnek ki. Ez összefügghet azzal az igen szomorú adattal is, hogy a magyarok nagyon nagy arányban úgy gondolják, hogy nem rendelkeznek a vállalkozásindításhoz szükséges tudással és készségekkel – ez a bizonytalanságérzés azonban a kor előrehaladtával (egy bizonyos életkorig, épp az említett határig) csökken. Kevésbé meglepő, hogy a bejáratott – vagyis legalább 3,5 éve béreket fizető – vállalkozással rendelkezők dominánsan az idősebb korosztályból kerülnek ki.

A vállalkozáshoz szükséges tudás hiánya – vagy legalábbis ennek érzete – tetten érhető lehet abban is, hogy a kutatás eredményei alapján a magyar vállalkozók – legyen cégük bármilyen szakaszban – a lakosság egészéhez viszonyítva némileg iskolázottabbak. Ez különösen igaz a bejáratott vállalkozással rendelkezőkre, ahol a férfiak 43,8 százaléka, míg a nők több, mint harmada (36,2%) rendelkezik valamilyen felsőfokú végzettséggel, miközben a teljes lakosságban lakosságra nézve ezen érték csupán rendre 28,4, valamint 30,2 százalék. „A fenti adatokból összességében az is kiolvasható, hogy a nők vállalkozásindítását az iskolai tudás megszerzése önmagában nem támogatja, hiszen hiába magasabb közöttük a felsőfokú végzettségűek aránya, önálló bizniszbe mégis kevesen kezdenek” – mondja Csákné Dr. Filep Judit, a BGE Budapest LAB tudományos vezetője, a magyar GEM team vezetője.

Nem újít, és nem megy messzire

Az, hogy egy vállalkozás milyen technológiai szintű szektorban tevékenykedik, jó indikátora lehet a hozzáadott érték termelésnek. Ebben a tekintetben a magyar vállalkozók átlagosan sajnos nem teljesítenek jól. A válaszadó magyar vállalkozók túlnyomó többsége, több, mint 90 százaléka alacsony, vagy nem technológiaigényes szektorokban tevékenykedik. Nem technológiaigényes szektornak tekinthető például a mezőgazdaság, az építőipar, de a lakosságnak nyújtott szolgáltatások és a kereskedelem túlnyomó része is. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ENSZ főtevékenység besorolása szerint az olyan magas tudásintenzitású szektorok, mint a jogi szolgáltatások vagy az építészeti tervezés is ebbe a kategóriába tartoznak. A korai szakaszban lévő vállalkozók közül a legtöbben különféle lakossági szolgáltatásokat (pl. fodrász, manikűr, masszázs stb.) végeznek, de a bejáratott, azaz legalább 3,5 éve béreket fizető vállalkozások, vállalkozók között is ez a második leggyakoribb tevékenységi kör. Emellett mindkét vállalkozói kategóriában jelentős a kereskedelmi, építőipari, valamint élelmiszeripari vállalkozók száma.

Az újításokkal szemben elutasító megközelítés sajnos az innovációra való hajlandóságban is megmutatkozik: a magyar vállalkozók kevesebb, mint 10 százaléka, a korai szakaszban lévő vállalkozások 8,5, míg a bejáratott vállalkozások csupán 5 százaléka foglalkozik olyan termékek vagy szolgáltatások értékesítésével, amelyek legalább országos szinten újdonságnak tekinthetők. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a vállalkozók döntő többsége egyáltalán nem, vagy csupán kis mértékben innovál nem csak technológiai, de üzleti értelemben sem. Igaz – a korai szakaszban levő vállalkozások 7,7, míg a bejáratottak 11,1 százaléka alkalmaz legalább országos szinten újdonságnak tekinthető technológiákat vagy eljárásokat.

Globális szinten is innovatívnak tekinthető vállalkozások minimális arányban, kizárólag a korai szakaszban lévő vállalkozások között jellennek meg – feltehetően közülük kerülhetnek ki a nagy figyelmet kapó, de statisztikailag egyelőre alig látható startupok.

Nem csak fejlesztésben, térben sem megy messzire a tipikus magyar vállalkozó. A döntő többség a lakóhelye környékéről rendelkezik ügyfelekkel. Országszerte kiterjedő ügyfélkörrel is csak a vállalkozások mintegy 60 százaléka rendelkezik, határon túlra pedig a cégek alig ötöde értékesít.

Leginkább magának ad munkát

A nemzetgazdaság szempontjából kifejezetten fontos, hogy a vállalkozók – elvileg – munkahelyeket teremtenek. A GEM eredményei alapján azonban a tipikus magyar vállalkozás mikro méretű, vagyis legfeljebb öt főt foglalkoztat. A korai szakaszban lévő vállalkozások fele (49,4%) alkalmazott nélküli, egyszemélyes vállalkozás, ezek aránya a bejáratott vállalkozások között is magas (41,5%). Munkahelyteremtést pedig a vállalkozásoknak csupán minden negyedik tervez – a korai szakaszban levő vállalkozások 26,44, míg a bejáratott vállalkozások 25,2 százaléka.

„Ezen adat értelmezésekor ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy az adatfelvétel 2021 kora nyarán, a COVID-19 járvány harmadik hullámának lecsengése után készült. Az elmúlt évek kiszámíthatatlansága miatt vállalkozóként bátor dolog a foglalkoztatás növeléséről nyilatkozni, annak is örülhetünk, hogy a megkérdezett vállalkozók között van, aki növekedésben gondolkodik” – hangsúlyozza Szennay Áron, a GEM csapat egyik kutatója.

A megélhetés mellett tenni akar a világért is

A vállalkozói aktivitás legerősebb motivációja a megélhetés – a kezdeti szakaszban lévő vállalkozásoknál nemektől függetlenül a vállalkozók kétharmada, míg a bejáratott vállalkozók háromnegyede, közöttük a nők közel 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy azért vállalkozik, hogy megéljen, mivel kevés a munkalehetőség. Ez különösen érdekes annak fényében, hogy a magyar gazdaság évek óta számos szektorban küszködik komoly munkaerőhiánnyal.

A fentinél is érdekesebb viszont, hogy a második legtöbbször említett motivációs tényező az, hogy a vállalkozó „valami lényegeset” szeretne véghez vinni, ezért vág bele az üzletbe. 2021-ben a korai szakaszban lévő vállalkozók kb. 60 százaléka említette ezt. A bejáratott vállalkozások esetében ugyanakkor ez az érték már alacsonyabb, de még így is jelentősnek tekinthető, 45,5 százalék.

Az, hogy nyomot hagyjanak a világban, sokkal erősebb motivációként jelent meg, mint az, hogy nagy vagyont, kiemelkedő jövedelmet szerezzenek. A vagyon építésre, kiemelkedő jövedelem elérésére vonatkozó motivációt a bejáratott vállalkozások közül csak minden hatodik (18,3%) említette. A korai szakaszban lévő vállalkozók esetében gyakrabban (32,5%) jelenik meg a vagyonszerzés motivációja, ez pedig kifejezetten jó hír.

„Amellett ugyanis, hogy öröm látni, hogy a magyar vállalkozók jelentős része társadalmi hatást kíván elérni, és tisztában van azzal, hogy a vállalkozói lét erre lehetőséget ad, a vagyonban is megjelenő siker a vállalkozók olyan jellegzetessége, amely nélkül nehezen elképzelhető a gazdaság egészére pozitív hatást gyakorló, munkahelyeket és nagyobb hozzáadott értéket teremtő vállalkozások, a vállalkozói szellem jelenléte” – teszi hozzá Csákné Dr. Filep Judit.

EXIM: átlépte a befogadott kérelmek összege a 100 milliárd forintot a Demján Sándor Programban

Az EXIM Magyarország Demján Sándor Programban meghirdetett konstrukcióit az elindulásuk óta kiemelt érdeklődés övezi a vállalkozások részéről. Alig több mint három és fél hónap után a befogadott kérelmek mértéke átlépte a 100 milliárd forintot. Az eltelt időszakban közel 200 vállalkozás jelentkezett az új finanszírozási konstrukciók valamelyikére.
2025. 04. 28. 13:32
Megosztás:

A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgáival kezdődik jövő hétfőn az érettségi

A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én - közölte az Oktatási Hivatal hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 28. 13:00
Megosztás:

Negyedével növelte bevételét és közel duplájára bővítette nyereségét 2024-ben a ViVeTech Nyrt., amely idén először osztalékot is fizet

24 százalékos növekedéssel, közel 1,4 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2024-es évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2023-ban elért mintegy 1,1 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a tavalyi évben 95 százalékkal, 128,8 millió forintra bővült a 2023. évi 66,2 millió forintos szintről - derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből. A Társaság májusi közgyűlése az Igazgatóság osztalékfizetési javaslatáról is dönt majd.
2025. 04. 28. 12:30
Megosztás:

Jó hírek a Richter részvényeseknek

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki, amelyben a Richter Junod® és a Yaxwer® bioszimiláris denosumab termékeinek európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja, az Amgen Prolia® és Xgeva® referenciagyógyszereinek valamennyi indikációjára vonatkozóan.
2025. 04. 28. 12:00
Megosztás:

Akár egymillió új munkahelyet hozhat a blokklánc-technológia 2030-ig

Versenyre kelhet az AI-val a blokklánc az álláspiacokon a következő évtizedben.
2025. 04. 28. 11:30
Megosztás:

Bitcoin kriptovaluta – A világ új pénzügyi alapköve? 200 billió dolláros piacra készülnek a nagyvállalatok

A globális pénzügyi rendszer átalakulásának küszöbén állunk – legalábbis Adam Back, a Blockstream vezérigazgatója szerint. A bitcoin-tartalékot felhalmozó vállalatok olyan lehetőségre készülnek, amely örökre átírhatja a világ valutapiacait. A hiperbikoinizáció folyamata egyre gyorsul, és nemcsak cégek, de kormányok is felismerték a Bitcoinban rejlő potenciált. Vajon tényleg elérhetjük a 200 billió dolláros Bitcoin-piacot?
2025. 04. 28. 11:00
Megosztás:

A kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedéscsomagot jelentett be

A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására - közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
2025. 04. 28. 10:30
Megosztás:

A magyar online játék piac fejlődése: szabályozási változások és piaci trendek 2024-ben

Magyarország szerencsejáték-piaca jelentős átalakuláson megy keresztül, különösen az online szegmensben, ahol a szabályozási környezet és a technológiai fejlődés egyaránt befolyásolja a szektor növekedését. A magyar állami felügyeleti hatóság egyre szigorúbb intézkedéseket hoz a nem engedélyezett szolgáltatók ellen, miközben a piac mérete folyamatosan bővül, várhatóan elérve az 563,20 millió dollárt 2024-re.
2025. 04. 28. 10:29
Megosztás:

Mobiltokok és irattartótokok ftalát-tartalmát ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság

A magyar fogyasztók egészségének védelmét szem előtt tartva a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzi a lágyított műanyag termékek ftaláttartalmát.
2025. 04. 28. 10:00
Megosztás:

A kriptoszabályozás az USA-ban olyan, mint a "padlón folyó láva"– figyelmeztet az SEC biztosa

Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) egyik legismertebb kriptobarát biztosa, Hester Peirce, éles kritikával illette az Egyesült Államok jelenlegi kriptovaluta piaci szabályozási környezetét.
2025. 04. 28. 09:30
Megosztás:

A Trump-adminisztráció bejelentései mozgatták a kötvénypiacokat, erősödött a dollár

A múlt héten is Donald Trump vámháborúja és a Fed függetlensége elleni rohama mozgatta a piacokat, a heti makrogazdasági adatok – az amerikai és az európai szolgáltatószektorban elhatalmasodó pesszimizmus miatt a vártnál gyorsabban romló beszerzésimenedzser-indexek - ezúttal sem sok vizet zavartak.
2025. 04. 28. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek a legfontosabb Wall Street-i indexek pénteken és a hét egészét tekintve is

Az S&P500 és a NASDAQ a technológiai szektor jó teljesítményének köszönhetően menetelt felfelé, míg a Dow a véghajrában tudott csak pluszba kapaszkodni.
2025. 04. 28. 08:30
Megosztás:

Pénteken és a hét egészét tekintve is emelkedtek a mértékadó európai indexek, új csúcson a BUX

Emelkedtek a mértékadó európai indexek a rövid hét utolsó kereskedési napján, a páneurópai Stoxx600 (+0,4%) szektorindexei vegyesen zártak.
2025. 04. 28. 08:00
Megosztás:

Az amerikai külügyminiszter szerint a béke közelebb van, mint korábban bármikor

Az ukrajnai béke közelebb van, mint korábban bármikor, de még nem érkezett el - hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap.
2025. 04. 28. 07:30
Megosztás:

Lengyel elnökválasztás - Andrzej Duda: veszélyben van a májusi elnökválasztás törvényessége

A kormánykoalíció "cselfogásai" miatt veszélyben van a májusi lengyelországi elnökválasztás törvényessége - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök vasárnap Lódz városában, ahol részt vett Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelölt nagygyűlésén.
2025. 04. 28. 07:00
Megosztás:

Egyre népszerűbb a részletfizetés és az egészségpénztári vásárlás

A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok kétharmada havi több alkalommal is használja - derült ki a Pepita.hu friss felméréséből. Felhasználói népszerűsége mellett a gazdaság hajtóereje is, hiszen többletfogyasztást generál: háromból ketten többet költenek vele, mint nélküle tennék. Bár szűkebb felhasználói körrel, az egészségpénztár is kedvelt juttatás, elsősorban gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre fordítják. A kutatásból az is kiderült, hogy a vásárlók egyre nyitottabbak a részletfizetésre: minden ötödik válaszadó fontolgatja, hogy online áruhitel segítségével vásárol nagyobb értékű terméket.
2025. 04. 28. 05:00
Megosztás:

Állásfoglalás: az EVDSZ elítéli a megfélemlítő munkáltatói gyakorlatokat

Az EVDSZ tiltakozik az ellen, hogy egyes munkáltatók a munkavállalókkal kapcsolatos vélt vagy valós problémáikat nem a szociális párbeszéd gyakorlásával, hanem megfélemlítéssel, a választott szakszervezeti tisztségviselők elleni munkáltatói intézkedésekkel, a munkaviszonyuk megszüntetésével kívánják megoldani!
2025. 04. 28. 04:00
Megosztás:

Több ezer magyar diák kérdése jutott el a Nemzetközi Űrállomásra

Több ezer 10-12 éves diák vett részt a SpaceBuzz Oktatási Program keretében meghirdetett országos felhívásban, amelynek célja volt, hogy a HUNOR-program magyar kutatóűrhajósához, Kapu Tiborhoz intézzenek kérdéseket és kéréseket. A gyerekek által beküldött ezernél is több gondolat közül 45 kiválasztott kérdés és kívánság jut el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol az űrhajós két, várhatóan 20 perces videóüzenetben válaszol.
2025. 04. 28. 03:00
Megosztás:

Törvényi döntés! Csak akkor jár táppénz, ha...

Sokan nincsenek tisztában azzal, pontosan mikor jár táppénz – pedig néhány alapfeltétel teljesülése esetén jogosultak lehetünk rá! Ebben az összefoglalóban világosan és érthetően bemutatjuk, milyen három kulcsfontosságú feltétel szükséges a táppénz igényléséhez. Érdemes átolvasni, hogy semmilyen jogos juttatásról ne maradj le!
2025. 04. 28. 02:00
Megosztás:

Nyugdíjba vonuláskor milyen iskolák számítanak be nyugdíj szolgálati időnek?

Tudtad, hogy akár a régi egyetemi éveid vagy a szakmunkásképzőben eltöltött időd is beszámítható a szolgálati idődbe? Ez a részletes összefoglaló megmutatja, mely tanulmányi időszakok és képzések számítanak bele a nyugdíjjogosultságodba. Ha nem akarsz lemaradni értékes évekről, mindenképp olvasd végig!
2025. 04. 28. 01:00
Megosztás: