Így néz ki egy tipikus magyar vállalkozó

Rózsaszín öltönyös? Lesötétített autóval jár? Baseballsapkás? Mobilozik? Sok sztereotipikus kép él a magyar vállalkozókról a fejekben. A BGE Budapest LAB reprezentatív kutatása alapján most többet tudhatunk meg arról, hogy milyenek valójában a vállalkozók.

Így néz ki egy tipikus magyar vállalkozó

A világ legnagyobb vállalkozáskutatása a Global Entrepreneurship Monitor (GEM), amelyben 2021-től ismét szerepelnek magyar adatok is a Budapesti Gazdasági Egyetem csatlakozásának köszönhetően. A GEM sok más mellett évről évre mélységében vizsgálja a felmérésben résztvevő országokra jellemző vállalkozói szerkezetet, a vállalkozók demográfiai jellemzőit, tevékenységét, motivációit. Bár a vállalkozók – ahogy minden más csoport tagjai – egyenként sokfélék és egyediek, statisztikai eszközökkel mégis mondhatunk arról valamit, hogy milyen is az „átlagos” magyar vállalkozó.

A GEM friss, hazai adatai alapján a BGE Budapest LAB elemzése szerint a vállalkozói lét mára vágyott, magas presztízsű karrierré vált. Ezzel összhangban áll, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság több, mint 10 százaléka tervezi valamilyen vállalkozás indítását – vagy legalább az önfoglalkoztatóvá válást – a következő három évben, a korai szakaszban lévő (vagyis kevesebb, mint 3,5 éve béreket fizető) vállalkozók aránya szintén közel 10 százalék (9,75%) a teljes lakosságon belül. Ezzel hazánk a nemzetközi középmezőnyben áll, európai összehasonlításban pedig inkább magasnak tekinthető a vállalkozói aktivitás.

Középkorú, iskolázott, férfi

A 2021-es adatok azt mutatják, hogy statisztikailag a vállalkozók jellemzően férfiak. Az ő vállalkozói aktivitásuk minden korosztályban meghaladja a nőkét, bizonyos korcsoportokban akár több, mint kétszerese is annak. Az eredmény talán meglepő, hiszen sokat hallani – és a Budapest LAB egy másik, freelancereket vizsgáló kutatásában jól látható szegmensként meg is jelent – a magasan képzett, korábban alkalmazottként is sikeres kisgyermekes nők (mompreneurök) vállalkozói csoportja.

Bár a vállalkozói kedvet a közvélemény gyakran köti a fiatalos lendülethez, és sokat olvashatunk ifjú startupperekről, a statisztika azt mutatja, hogy a vállalkozást indítók többségében nem a legfiatalabb, hanem a 25-44 éves korosztályból kerülnek ki. Ez összefügghet azzal az igen szomorú adattal is, hogy a magyarok nagyon nagy arányban úgy gondolják, hogy nem rendelkeznek a vállalkozásindításhoz szükséges tudással és készségekkel – ez a bizonytalanságérzés azonban a kor előrehaladtával (egy bizonyos életkorig, épp az említett határig) csökken. Kevésbé meglepő, hogy a bejáratott – vagyis legalább 3,5 éve béreket fizető – vállalkozással rendelkezők dominánsan az idősebb korosztályból kerülnek ki.

A vállalkozáshoz szükséges tudás hiánya – vagy legalábbis ennek érzete – tetten érhető lehet abban is, hogy a kutatás eredményei alapján a magyar vállalkozók – legyen cégük bármilyen szakaszban – a lakosság egészéhez viszonyítva némileg iskolázottabbak. Ez különösen igaz a bejáratott vállalkozással rendelkezőkre, ahol a férfiak 43,8 százaléka, míg a nők több, mint harmada (36,2%) rendelkezik valamilyen felsőfokú végzettséggel, miközben a teljes lakosságban lakosságra nézve ezen érték csupán rendre 28,4, valamint 30,2 százalék. „A fenti adatokból összességében az is kiolvasható, hogy a nők vállalkozásindítását az iskolai tudás megszerzése önmagában nem támogatja, hiszen hiába magasabb közöttük a felsőfokú végzettségűek aránya, önálló bizniszbe mégis kevesen kezdenek” – mondja Csákné Dr. Filep Judit, a BGE Budapest LAB tudományos vezetője, a magyar GEM team vezetője.

Nem újít, és nem megy messzire

Az, hogy egy vállalkozás milyen technológiai szintű szektorban tevékenykedik, jó indikátora lehet a hozzáadott érték termelésnek. Ebben a tekintetben a magyar vállalkozók átlagosan sajnos nem teljesítenek jól. A válaszadó magyar vállalkozók túlnyomó többsége, több, mint 90 százaléka alacsony, vagy nem technológiaigényes szektorokban tevékenykedik. Nem technológiaigényes szektornak tekinthető például a mezőgazdaság, az építőipar, de a lakosságnak nyújtott szolgáltatások és a kereskedelem túlnyomó része is. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ENSZ főtevékenység besorolása szerint az olyan magas tudásintenzitású szektorok, mint a jogi szolgáltatások vagy az építészeti tervezés is ebbe a kategóriába tartoznak. A korai szakaszban lévő vállalkozók közül a legtöbben különféle lakossági szolgáltatásokat (pl. fodrász, manikűr, masszázs stb.) végeznek, de a bejáratott, azaz legalább 3,5 éve béreket fizető vállalkozások, vállalkozók között is ez a második leggyakoribb tevékenységi kör. Emellett mindkét vállalkozói kategóriában jelentős a kereskedelmi, építőipari, valamint élelmiszeripari vállalkozók száma.

Az újításokkal szemben elutasító megközelítés sajnos az innovációra való hajlandóságban is megmutatkozik: a magyar vállalkozók kevesebb, mint 10 százaléka, a korai szakaszban lévő vállalkozások 8,5, míg a bejáratott vállalkozások csupán 5 százaléka foglalkozik olyan termékek vagy szolgáltatások értékesítésével, amelyek legalább országos szinten újdonságnak tekinthetők. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a vállalkozók döntő többsége egyáltalán nem, vagy csupán kis mértékben innovál nem csak technológiai, de üzleti értelemben sem. Igaz – a korai szakaszban levő vállalkozások 7,7, míg a bejáratottak 11,1 százaléka alkalmaz legalább országos szinten újdonságnak tekinthető technológiákat vagy eljárásokat.

Globális szinten is innovatívnak tekinthető vállalkozások minimális arányban, kizárólag a korai szakaszban lévő vállalkozások között jellennek meg – feltehetően közülük kerülhetnek ki a nagy figyelmet kapó, de statisztikailag egyelőre alig látható startupok.

Nem csak fejlesztésben, térben sem megy messzire a tipikus magyar vállalkozó. A döntő többség a lakóhelye környékéről rendelkezik ügyfelekkel. Országszerte kiterjedő ügyfélkörrel is csak a vállalkozások mintegy 60 százaléka rendelkezik, határon túlra pedig a cégek alig ötöde értékesít.

Leginkább magának ad munkát

A nemzetgazdaság szempontjából kifejezetten fontos, hogy a vállalkozók – elvileg – munkahelyeket teremtenek. A GEM eredményei alapján azonban a tipikus magyar vállalkozás mikro méretű, vagyis legfeljebb öt főt foglalkoztat. A korai szakaszban lévő vállalkozások fele (49,4%) alkalmazott nélküli, egyszemélyes vállalkozás, ezek aránya a bejáratott vállalkozások között is magas (41,5%). Munkahelyteremtést pedig a vállalkozásoknak csupán minden negyedik tervez – a korai szakaszban levő vállalkozások 26,44, míg a bejáratott vállalkozások 25,2 százaléka.

„Ezen adat értelmezésekor ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy az adatfelvétel 2021 kora nyarán, a COVID-19 járvány harmadik hullámának lecsengése után készült. Az elmúlt évek kiszámíthatatlansága miatt vállalkozóként bátor dolog a foglalkoztatás növeléséről nyilatkozni, annak is örülhetünk, hogy a megkérdezett vállalkozók között van, aki növekedésben gondolkodik” – hangsúlyozza Szennay Áron, a GEM csapat egyik kutatója.

A megélhetés mellett tenni akar a világért is

A vállalkozói aktivitás legerősebb motivációja a megélhetés – a kezdeti szakaszban lévő vállalkozásoknál nemektől függetlenül a vállalkozók kétharmada, míg a bejáratott vállalkozók háromnegyede, közöttük a nők közel 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy azért vállalkozik, hogy megéljen, mivel kevés a munkalehetőség. Ez különösen érdekes annak fényében, hogy a magyar gazdaság évek óta számos szektorban küszködik komoly munkaerőhiánnyal.

A fentinél is érdekesebb viszont, hogy a második legtöbbször említett motivációs tényező az, hogy a vállalkozó „valami lényegeset” szeretne véghez vinni, ezért vág bele az üzletbe. 2021-ben a korai szakaszban lévő vállalkozók kb. 60 százaléka említette ezt. A bejáratott vállalkozások esetében ugyanakkor ez az érték már alacsonyabb, de még így is jelentősnek tekinthető, 45,5 százalék.

Az, hogy nyomot hagyjanak a világban, sokkal erősebb motivációként jelent meg, mint az, hogy nagy vagyont, kiemelkedő jövedelmet szerezzenek. A vagyon építésre, kiemelkedő jövedelem elérésére vonatkozó motivációt a bejáratott vállalkozások közül csak minden hatodik (18,3%) említette. A korai szakaszban lévő vállalkozók esetében gyakrabban (32,5%) jelenik meg a vagyonszerzés motivációja, ez pedig kifejezetten jó hír.

„Amellett ugyanis, hogy öröm látni, hogy a magyar vállalkozók jelentős része társadalmi hatást kíván elérni, és tisztában van azzal, hogy a vállalkozói lét erre lehetőséget ad, a vagyonban is megjelenő siker a vállalkozók olyan jellegzetessége, amely nélkül nehezen elképzelhető a gazdaság egészére pozitív hatást gyakorló, munkahelyeket és nagyobb hozzáadott értéket teremtő vállalkozások, a vállalkozói szellem jelenléte” – teszi hozzá Csákné Dr. Filep Judit.

Repülőrajtot vett a Demján Sándor program exportösztönző hitele

2025 a családok és a vállalkozások éve. A kormány a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program keretében összesen 1410 milliárd forintnyi forrással támogatja a hazai kis- és középvállalkozások termelékenységi ugrását és méretük megduplázását.
2025. 01. 21. 11:30
Megosztás:

Elnöki rendeletek tucatjával indított Trump

Az Egyesült Államok új elnöke tegnap a beiktatása után nem sokkal számos elnöki rendeletet írt alá, hogy a legfontosabb elképzelései késlekedés nélkül megvalósulhassanak.
2025. 01. 21. 11:00
Megosztás:

2024 végére meghaladta a 2100 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére

A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2024 negyedik negyedévének végére 2130 forint volt, ami 9,1 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 1952 forinthoz képest - közölte a Trenkwalder és a Moore Hungary kedden az MTI-vel.
2025. 01. 21. 10:00
Megosztás:

Gyengült a dollár és erősödött a forint

Donald Trump beiktatásának napján a kötvénypiacokon a költségvetési kiadások csökkentésének hírére 10 bázisponttal beszakadtak az amerikai hozamok.
2025. 01. 21. 09:30
Megosztás:

Zárva voltak a tengerentúli piacok hétfőn; beiktatták Trump elnököt; csökkentek az olajárak

A tengerentúli piacok a Martin Luther King nap miatt zárva tartottak hétfőn, ami idén egybeesett Donald Trump elnöki beiktatásával.
2025. 01. 21. 09:00
Megosztás:

Kisebb emelkedéssel zártak a nyugat-európai tőzsdei indexek; nőtt a BUX

Az európai részvények kismértékben emelkedtek hétfőn, mivel a befektetők arra számítottak, hogy Donald Trump elnökként tartózkodni fog az amerikai kereskedelmi partnerekre kivetett vámok emelésétől.
2025. 01. 21. 08:30
Megosztás:

Egyre nagyobb a választék az önkéntes nyugdíjpénztáraknál

Folyamatosan nő a választható befektetési portfóliók száma az önkéntes nyugdíjkasszáknál, ám a választás – a részletes termékismertetők miatt – így sem lett sokkal nehezebb. Bár a pénztáraknál akár 70 százalékos részvénykitettségű konstrukciók is elérhetők, a vagyon legnagyobb szeletét változatlanul a magyar állampapírok adják.
2025. 01. 21. 08:00
Megosztás:

Fizikai órabérek Magyarországon - mennyi most az átlagórabér?

2024 végére már 2100 forint fölé emelkedett a fizikai átlagórabér: a középvezetők bére is közel tíz százalékkal nőtt tavaly.
2025. 01. 21. 07:30
Megosztás:

Rekorddal zárta 2024-et a napenergia: 7550 MW teljesítmény

A Mavir hétfőn közzétett adatai a napenergia-hasznosítás töretlen lendületű terjedését jelzik az elmúlt évben is, a napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye 2025 elejére meghaladta a 7550 megawattot - hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium (EM) a közösségi oldalán hétfőn.
2025. 01. 21. 07:00
Megosztás:

Brutálisan csökkentetik az állami finanszírozású helyeket az egyetemeken

A sajtóból értesülhettünk, hogy a kormány radikálisan visszavágná az államilag finanszírozott helyek számát a felsőoktatásban.
2025. 01. 21. 06:00
Megosztás:

Ingyenes e-learning társasházak tűzvédelméről

Újraindult a Lánglovagok Egyesület ingyenes online tanfolyama.
2025. 01. 21. 05:30
Megosztás:

Trump második felvonás: zöld lámpa a visszafejlődésnek?

A közelmúltban lezajló amerikai elnökválasztás az ESG-vel (környezeti (environmental), társadalmi (social) és vállalatirányítási (governance)) kapcsolatos kérdésekre várhatóan jelentős hatással lesz. Donald Trump visszatérésével a szakértők aggodalmukat fejezték ki az Amerikai Egyesült Államok éghajlattal és ESG-vel kapcsolatos lépéseinek jövőjéről. Trump politikai nézetei és korábbi elnökségének idején hozott intézkedései arra utalnak, hogy egy második elnöki ciklus alatt a zöld gazdaságra gyakorolt hatás negatív irányba terelődhet.
2025. 01. 21. 05:00
Megosztás:

Donald Trump: Amerika aranykorszaka most kezdődik

Amerika aranykorszaka most kezdődik - jelentette ki hétfőn Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédében.
2025. 01. 21. 04:00
Megosztás:

10 százalékkal haladta meg korábbi csúcsát a használtautó-piac 2024-ben

Az előzetes adatok szerint a hazai használtautó-piacon minden eddiginél több, 909 ezer személygépkocsi cserélt gazdát 2024-ben. Ez az érték 10,2 százalékkal haladta meg az eddigi rekordot: 2022-ben 825 ezer volt a belföldi átírások száma. Ezzel a használt személyautók hazai piacának forgalma egy évtized alatt közel a duplájára emelkedett.
2025. 01. 21. 03:00
Megosztás:

Szakmai továbbképzések indulnak a Nemzetközi Oktatási Központban

A 2021-2027-es időszakra vonatkozó Belső Biztonsági Alap Plusz támogatásával a Nemzetközi Oktatási Központ 330,7 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a BBA Plusz_1.2.1-24 "Bűnügyi adatcsere terén szakmai továbbképzések és szakértői ismeretbővítés" c. felhívás keretében.
2025. 01. 21. 02:30
Megosztás:

Reptéri parkolás: mi a fontos, az ár vagy a biztonság? Erre érdemes figyelni!

Közelség és biztonság – általában ez a két legfontosabb szempont azok számára, akik repülőtéri parkolóban hagyják az autójukat utazásuk idejére. Az őrzött parkoló és az ingyenes transzfer ma már alapelvárás, de vannak parkolók, ahol egyes műszaki problémák esetén is azonnali segítséget kaphatunk.
2025. 01. 21. 02:00
Megosztás:

Az EU a WTO-hoz fordul Kína uniós szabadalmi jogdíjakkal kapcsolatos lépése miatt

Az Európai Bizottság konzultációt kért a Kereskedelmi Világszervezettől (WTO), hogy elérje a Kína által a szellemi tulajdon területén folytatott tisztességtelen és illegális kereskedelmi gyakorlatok megszüntetését.
2025. 01. 21. 01:00
Megosztás:

Bitcoin (BTC) árfolyam elemzés és előrejelzés: Vegyünk, eladjunk vagy tartsunk BTC-t?

A Bitcoin (BTC) a világ legismertebb és legelterjedtebb kriptovalutája, amely a blokklánc technológiára épül. Az elmúlt hetek árfolyam-alakulása változatos mozgást mutatott, amely lehetőséget kínál a technikai elemzésre. Ebben az elemzésben bemutatjuk a Bitcoin jelenlegi piaci helyzetét, technikai indikátorokkal alátámasztva adunk konkrét befektetési javaslatot, valamint rövid-, közép- és hosszú távú előrejelzést készítünk.
2025. 01. 21. 00:30
Megosztás:

Megújulás előtt az állami levéltárak

Tízéves program keretében megújulnak az állami levéltárak azért, hogy a dokumentumok megfelelő, kutatható környezetbe kerüljenek - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára hétfőn Szekszárdon, a helyi könyvtárnak és levéltárnak helyet adó Szekszárdi Tudásközpont ünnepélyes átadásán.
2025. 01. 21. 00:05
Megosztás:

Mégsem biztos a vámok azonnali bevezetése az USA-ban

A Wall Street Journal értesülése szerint a Trump-kormányzat nem fog azonnal új vámokat bevezetni.
2025. 01. 20. 23:30
Megosztás: