Ilyen lesz az új CSOK Plusz - megjelentek a részletek

Megjelentek a januártól elérhető CSOK Plusz részletszabályai, egyelőre jogszabálytervezetként. A kormányzati bejelentések alapján ismert feltételek nem változtak, számos szabály terén pedig a jelenlegi CSOK-ot másolja a január 1-jén startoló CSOK Plusz. A kormány december 1-jéig várja az észrevételeket a tervezettel kapcsolatban - közölte a Bank360.hu.

Ilyen lesz az új CSOK Plusz - megjelentek a részletek

Közzétette a kormány a CSOK Plusz kölcsön részletszabályait a kormany.hu oldalon, így eldőlt, hogy kik vehetik igénybe a legfeljebb 50 millió forintos kamattámogatott lakáshitelt. A közzétett kormányrendelet egyelőre még csak jogszabálytervezet státuszban van, a társadalmi egyeztetést december 1-jéig hirdették meg. Néhány feltételt már korábban ismertettek a kormány tagjai, a többi részletet a kormany.hu oldalon megjelent tervezet tisztázza.

Miből áll a CSOK Plusz?

A CSOK Plusz segítségével Magyarország területén lévő lakás vagy egylakásos lakóház építésére, megvásárlására, vásárlással egybekötött bővítésére vagy meglévő lakás bővítésére lesz lehetőség. Korábbi tájékoztatókon szóba került a korszerűsítés és felújítás lehetősége is, de a tervezet alapján erre nem lesz lehetőség, a lakáscélok ugyanazok lesznek, mint a jelenlegi CSOK-nál. Vagyis korszerűsíteni továbbra is csak falusi CSOK-kal, a preferált kistelepüléseken lesz lehetőség - hívja fel a figyelmet a portál. 

A CSOK Plusz hitelprogram három támogatási formát foglal össze:

-otthonteremtési támogatás, amely a hitelhez igénybe vehető kamattámogatás, így a fix ügyleti kamat 3 százalék,
-kölcsöntörlesztés szüneteltetése,
-gyermekvállalási támogatás.

Egy gyermek után maximum 15 millió, két gyermek után 30 millió, három vagy több gyermek után pedig maximum 50 millió forint kamattámogatott lakáskölcsönt lehet igénybe venni. 

Kik vehetik igénybe?

Arra korábban már utalt Csák János kulturális és innovációs miniszter, hogy a CSOK Pluszt csak házaspárok vehetik igénybe, élettársak vagy egyedülálló szülők nem. A fiatal házaspárok közül is csak azok vehetik fel a hitelt, akik terveznek gyermeket, függetlenül attól, hogy van-e már gyermek a családban. A feleség legfeljebb 40 éves lehet, az összeget pedig új és használt lakásra is tudják fordítani. Az igénylők körét úgy módosítja a tervezet, miszerint

-gyermektelen házaspár legalább egy, legfeljebb három,
-egygyermekes házaspár legalább egy, legfeljebb kettő, 
-két- vagy többgyermekes házaspár egy gyermek vállalása esetén igényelhet CSOK Pluszt. 

A gyermekvállalás teljesítésére egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év, 3 gyermek vállalása esetén 10 év áll rendelkezésre. 

A kölcsönt a házaspárok csak közösen vehetik igénybe és csak egyszer. Ez arra az esetre is vonatkozik, ha a kölcsönt már visszafizették korábban. Tulajdonrészt a lakásban csak az igénylő házaspár szerezhet. 

A személyi feltételek között szerepel, hogy legalább 2 év társadalombiztosítási jogviszonyt kell igazolni, függetlenül az igényelt hitelösszegtől, ami a jelenlegi CSOK feltételeknél szigorúbb. Ezen belül az igénylést megelőző 180 napra eltérő, valamivel szigorúbb szabályok vonatkoznak. Emellett továbbra is érvényes az, hogy büntetett előélettel és 5000 forintnál nagyobb köztartozással nem lehet állami támogatást igénybe venni.

Hátrányban a régi CSOK-osok

Nem vehetik igénybe a CSOK Pluszt azok a párok, akiket az igénylést megelőzően 3 éven belül valamely támogatás visszafizetésére köteleztek. Szintén kizáró ok, ha valaki az igénylés pillanatában más állami kamattámogatással felvett lakáshitelt (CSOK, falusi CSOK) törleszt. Számukra csak akkor lesz elérhető a CSOK Plusz, ha a korábbi kölcsön kamattámogatását visszafizetik és piaci alapon törlesztik tovább a hitelt. 

Aki korábban kölcsönt nem, csak vissza nem térítendő támogatást vett igénybe, felveheti a CSOK Pluszt, feltéve, ha a korábbi gyermekvállalás teljesült, vagy ha nem teljesült, akkor visszafizették a támogatás összegét. 

Mire használható fel a CSOK Plusz?

A kölcsön a lakás vételárának megfizetésére, illetve építés vagy bővítés esetén a bank által elfogadott bekerülési költségekre lesz igényelhető. Első közös lakásszerzők esetén a vételár vagy a bekerülési költség maximuma 80 millió, minden további esetben 150 millió forint. 

A lakásokra vonatkozó leírás megegyezik a jelenlegi CSOK feltételeivel. A CSOK-os ingatlannak többek között rendelkeznie kell legalább egy 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, külön főzőhelyiséggel és mosdóval. Emellett a vállalt gyerekek számához kell igazítani a lakás nettó alapterületét, az alábbiak szerint:

-egy gyermek vállalása esetén 40 négyzetméter,
-két gyermek vállalása esetén 50 négyzetméter,
-három vagy több gyermek vállalása esetén 60 négyzetméter.

Egylakásos lakóépület esetén ezekhez az értékekhez 30 négyzetmétert kell hozzáadni, vagyis

-egy gyermek vállalása esetén 70 négyzetméter,
-két gyermek vállalása esetén 80 négyzetméter,
-három vagy több gyermek vállalása esetén 90 négyzetméter a minimum, amit el kell érni.

Hogy megy majd a törlesztés?

A kölcsön futamideje legalább 10, legfeljebb 25 év. Az igénylést követő első évben a tőkét nem kell törleszteni, csak a kamatot. Emellett az első gyermek megszületésénél egy évre fel lehet függeszteni a törlesztést.

A szerződéskötéstől számított második gyermek után 10 millió forintot átvállal az állam a tőketartozásból, a harmadik, és a további gyermekek után pedig újabb 10-10 millió forintot.

Mennyi lesz a büntetőkamat?

A jelenlegi CSOK feltételekhez hasonlóan, ha nem teljesül a gyermekvállalás vagy más módon történik szerződésszegés, az igénybe vett támogatást vissza kell fizetni. Ez 2024-től sem lesz másként, a CSOK Plusz esetében a visszafizetendő összeg az szerződésszegésig igénybe vett kamattámogatás összege lesz. Ezután a hitel piaci kamatozásúvá válik. Az ügyleti kamat az 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt mértéke lesz, ez a legutóbb értékkel számolva 9,29 százalék körüli érték lenne. 

Ha az igénylők jogosulatlanul veszik igénybe a támogatást, akkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő kamattal terhelve kell visszafizetni.

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 22. 19:30
Megosztás:

Az elektromos autó a magasabb jövedelműek járműve Németországban

Az elektromos autók és a plug-in hibridek németországi elterjedése továbbra is erősen jövedelemfüggő: minél magasabb egy háztartás nettó jövedelme, annál nagyobb az esélye annak, hogy elektromos meghajtású járművet tart - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatásából.
2026. 01. 22. 19:00
Megosztás:

Ezek húzzák a GDP-t 2026-ban

Idén az első fél évben főként a fogyasztás, a második fél évtől kezdve pedig a beruházások támogatják majd a bruttó hazai termék (GDP) növekedését - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésén.
2026. 01. 22. 18:30
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hideg idő

Mezőgazdasági szempontból kedvező volt eddig a januári időjárás az országos, tartósan megmaradó hóval és komoly hidegekkel, de elősorban az Alföldön nagy területen továbbra is száraz a talaj, így ott további csapadékra lenne szükség - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 22. 18:00
Megosztás:

Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt

Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.
2026. 01. 22. 17:30
Megosztás:

Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik a Béketanácshoz

Nagy-Britannia is meghívást kapott a Béketanácsba, amelynek létrehozását Donald Trump amerikai elnök kezdeményezte, de a brit kormány egyelőre nem csatlakozik a formálódó szerveződéshez - közölte csütörtökön Yvette Cooper brit külügyminiszter.
2026. 01. 22. 17:00
Megosztás:

Új korszak az európai pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni harcban

Az Európai Unió új pénzmosás-ellenes rendelete, az Anti-Money Laundering Regulation (AMLR), alapjaiban alakítja át a pénzügyi szektor megfelelési környezetét. A cél, hogy a tagállamokban egységes, adatalapú és kockázati szemléletű rendszer jöjjön létre a pénzügyi bűncselekmények megelőzésére. A következő években több mint 100 határidő és megfelelési mérföldkő vár az érintett pénzügyi szervezetekre. A Deloitte szakértői szerint a legfontosabb feladat most az, hogy a cégek időben felkészüljenek az új követelményekre, kialakítsák a szükséges belső folyamatokat és technológiai hátteret, valamint biztosítsák a munkatársak képzését.
2026. 01. 22. 16:30
Megosztás:

Hollandia nincs felkészülve a heves esőzések következményeire

A korábbi intézkedések ellenére Hollandia még mindig nincs felkészülve a szélsőségesen nagy mennyiségű csapadék által okozott biztonsági kockázatokra, miközben a heves esőzések egyre gyakoribbá válnak az országban - közölte a Holland Biztonsági Tanács (OVV) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 01. 22. 16:00
Megosztás:

Megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA

Január 22-én megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA - írja a profit.ro.
2026. 01. 22. 15:30
Megosztás:

Magyar cég erősíti meg Európa versenyképességét a drónszektorban

Miközben a kínai gyártók uralják a globális drónpiacot, az ABZ Európa vezető kihívójaként pozícionálja magát a nagy teherbírású szegmensben. Mindeközben európai gyártású alternatívát kínál, ellátásilánc-biztonsággal és adatbiztonság. A magyarországi, dinamikusan fejlődő robotikai klaszterben működő cég versenyképes árú hardvert ötvöz egy teljeskörű európai autonómia platformmal, hogy a drónok valódi automatizálási eszközökké váljanak. Az ABZ drónjait már több mint 25 országban használják, erős jelenléttel az Egyesült Államok piacán is.
2026. 01. 22. 15:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyarország pénzügyei rendezettek

Magyarország pénzügyei rendezettek. Így a kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint a fix 3 százalékos Otthon Start program, a fix 3 százalékos kkv-hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program - írta az államháztartás úgynevezett központi alrendszerének tavaly év végi helyzetéről csütörtökön kiadott részletes tájékoztatójában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 22. 14:30
Megosztás:

Újabb kerület tiltaná be az airbnb-zést Budapesten

Szigorítana az airbnb szabályokon a főváros első kerülete, ahol akár be is tilthatják a rövid távú lakáskiadást. Elsőként a VI. kerületben lépett érvénybe ilyen szigorítás, ahol a kiadó lakások átlagos bérleti díja 1 százalékkal csökkent egy év alatt.
2026. 01. 22. 14:00
Megosztás:

Hogyan változtatja meg a weboldal sebessége fizikailag a látogatók agyát és a bevételedet

A digitális gazdaságban a weboldal sebességét gyakran csupán technikai kényelmi funkciónak tekintjük. Egy "jó, ha van" tényezőnek, ami boldoggá teszi a Google algoritmusait. Az ember-számítógép interakció területén végzett legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy a késleltetés (latency) sokkal több, mint egy technikai mérőszám: ez egy pszichológiai trigger, amely alapvetően megváltoztatja a felhasználó kognitív állapotát. Amikor egy potenciális ügyfél megérkezik az oldaladra, nem csupán információt keres. Egy kognitív munkafolyamatba lép be. Az weboldal válaszideje pedig eldönti, hogy az agya fókuszált állapotban marad-e, vagy átvált a stressz és a szkepticizmus állapotába.
2026. 01. 22. 13:30
Megosztás:

Baj van? Miért zuhan ilyen meredeken a Netflix részvény árfolyama?

A Netflix nehéz hónapokon van túl: az amerikai streamingóriás árfolyama több mint 30%-kal esett vissza a csúcsértékéhez képest, és a vállalat 2025-ös negyedik negyedéves eredményeinek közzététele után a Wall Street még intenzívebben kezdte eladni a részvényeket. Az okokat és a várható tendenciákat a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői járták körbe.
2026. 01. 22. 13:00
Megosztás:

Törvényt sértett a Megasztár két adása

Megközelítőleg 17 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a TV2 Zrt.-re a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. A testület továbbá egy, az ATV-n sugárzott burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét is szankcionálta.
2026. 01. 22. 12:30
Megosztás:

Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben

A szél- és a napenergia együtt 2025-ben termelt első alkalommal több villamos energiát az Európai Unióban, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A fordulatot elsősorban a napenergia gyors bővülése hozta, miközben a szén szerepe történelmi mélypontra esett, az EU ugyanakkor továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a földgázra - derül ki az Ember energetikai agytröszt honlapján csütörtökön publikált elemzésből.
2026. 01. 22. 12:00
Megosztás:

Százezreket érhet idén a lakáshiteleseknek a minimálbér-emelés és az egészségpénztár kombinációja

A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
2026. 01. 22. 11:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a főbb amerikai indexek, miután Trump elállt az Európát sújtó újabb vámok bevezetésétől

Az amerikai részvénypiacok jelentősen erősödtek tegnap, miután az európai zárást követően Donald Trump elállt az Európát célzó újabb vámok bevezetésétől, mivel állítása szerint megszületettek a Grönlanddal kapcsolatos megállapodás keretei. A piacok már Trump korábbi, davosi beszéde után emelkedésnek indultak, mivel az elnök kizárta a katonai erő alkalmazását, a vámfenyegetések visszavonása azonban tovább erősítette a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 01. 22. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai tőzsdék Donald Trump davosi beszéde után

Az európai részvénypiacok vegyesen zárták a tegnapi kereskedést, miután Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszéde felerősítette az EU–USA kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. A Stoxx Europe 600 index a nap végére stagnálás közelében zárt, korábbi veszteségeit ledolgozva, miközben az egyes ágazatok eltérően teljesítettek.
2026. 01. 22. 10:30
Megosztás:

Erősen kezdték a csütörtököt az európai tőzsdék

Indexemelkedéssel kezdtek az európai tőzsdék csütörtökön.
2026. 01. 22. 10:00
Megosztás: