Ingatlanpiac: felszálló ágon a lakosság hitelfelvételi kedve

A korábbi csúcsoktól még jócskán elmarad, de február óta tendenciaszerűen növekszik a jelzáloghitel-szerződési volumen, ami az ingatlanpiac élénkülésére is utal. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, a családi otthonteremtési kedvezmény átalakítása miatt év végéig biztosan tovább emelkedik a hitelkihelyezés, a bankok pedig egyre nagyobb versenyben vannak az ügyfelekért.

Ingatlanpiac: felszálló ágon a lakosság hitelfelvételi kedve

A nehéz gazdasági körülmények hatására az ingatlanpiac is jelentősen megtorpant, az adás-vétele száma rég nem látott mélyponthoz közelített. A lejtő alját viszont alighanem már magunk mögött hagytuk, és egy lassú, de folyamatos emelkedésnek lehetünk szemtanúi, erre lehet legalábbis következtetni a hitelezési statisztikákból.

Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa rámutatott, bár a közbeszédet még mindig az határozza meg, hogy nem nagyon vesznek fel az emberek hiteleket, ez a gyakorlatban egyáltalán nincs így.

„Aktív nyáron vagyunk túl, és hasonló mederben zajlik majd az ősz is a várakozásaink szerint. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint miközben idén februárban 33 milliárd forint volt az új jelzáloghitel-szerződések volumene, ez a szám a legfrissebb adatok szerint júliusra már 50 milliárd forintra duzzadt, ami nagyon komoly különbség” – mutatott rá.

A szakember megjegyezte, nem is arról van szó, hogy egyik hónapról a másikra pattant fel a hitelfelvételi kedv, hanem egy tavasszal kezdődött, és azóta is tartó tendenciáról beszélhetünk.

December 15-ig érdemes igényelni a csok-ot

Ami a közeli jövőt illeti, Vincze Krisztián szerint decemberig biztosan kitart ez a lendület az ingatlanpiacon. Ezután nagy kérdés, hogy az úgynevezett csok plusz milyen feltételekkel lesz majd elérhető, de erről egyelőre nekik sincs információjuk.

„Az látszik, hogy a 2024-es költségvetésben a lakáscélú támogatásokra kevesebb összeg áll majd rendelkezésre, mint idén, így valószínűsíthető, hogy a mostaninál nem lesz jobb a családi otthonteremtési kedvezmény konstrukciója” – figyelmeztetett.

Felhívta arra is a figyelmet, hogy a csokot a jelenlegi formájában év végéig lehet igényelni, ugyanakkor nem feltétel, hogy az újépítésű ingatlan kész legyen még idén. Azt javasolja, aki támogatással szeretne vásárolni, legkésőbb december 15-ig lépjen, ugyanis a két ünnep között igazgatási szünet lesz, így a hitelfelvételhez szükséges földhivatali folyamatok elakadhatnak, és ezen elcsúszhat minden.

Vincze Krisztián végezetül szót ejtett arról is, egyre nagyobb a verseny a bankok között. Mint fogalmazott, már akár 2 százalékos kamatkedvezmények is elérhetők a független hitelközvetítőkön keresztül, akiknek a szolgáltatására egyre élénkebb a kereslet országszerte.

Társbefektetésekkel és új portfóliócégekkel zárta a 2025-ös évet az OXO Labs Zrt.

A 2025-ös évben több befektetést is megvalósított társbefektetőkkel közösen az OXO Labs Zrt. A Startup Factory program keretében zajló együttműködések új lendületet adtak a korai fázisú befektetéseknek, és olyan kooperációkat tettek lehetővé, amelyekre korábban kevés példa volt a hazai startupökoszisztémában.
2026. 02. 10. 05:30
Megosztás:

Kutatás-fejlesztési központot nyit Izraelben az amerikai Astera Labs

Kutatás-fejlesztési központot nyit Izraelben az amerikai Astera Labs nevű mesterséges intelligencia (MI) chip gyártó cég - jelentette be a vállalat hétfőn.
2026. 02. 10. 05:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen akciótervet dolgozott ki a Wolt Magyarország a helyi kereskedelmi iparág felelős és fenntartható fejlődéséért

A helyi kereskedelem iparág gyors fejlődése új lehetőségeket és egyben új felelősségeket is teremt. A Wolt a hazai szektor egyik vezetőjeként kiemelt feladatának tekinti, hogy működését folyamatosan fejlessze, és aktívan hozzájáruljon a fogyasztók, különösen a kiskorúak védelméhez, valamint a vidéki éttermek és kiskereskedelmi egységek növekedéséhez.
2026. 02. 10. 04:30
Megosztás:

Legális adóelkerülés: újabb rekordot döntött a TBSZ-számlák száma

Az év végén már közel 519 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) vezettek a pénzügyi szolgáltatók Magyarországon, bő harmadával többet, mint egy évvel korábban. A BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatok szerint több mint tizedével gyarapodott közben a háztartások értékpapír-portfóliója is, leginkább a befektetési jegyeknek és a részvényeknek köszönhetően.
2026. 02. 10. 04:00
Megosztás:

Trump szigorúbb állampolgársági ellenőrzést sürget az amerikai választásoknál

Az állampolgárság ellenőrzésének szigorításáról szóló amerikai választási szabályok elfogadására szólította fel Donald Trump amerikai elnök a Kongresszus republikánus tagjait vasárnap.
2026. 02. 10. 03:30
Megosztás:

Lakásfelújítás: garancia csak akkor van, ha tudjuk, ki a felelős

A lakásfelújítások során egyre gyakoribbak a garanciális viták, mivel hiba esetén a gyártók, forgalmazók és kivitelezők gyakran egymásra hárítják a felelősséget. A probléma hátterében jellemzően az áll, hogy a beépítést nem a forgalmazó saját szakemberei végzik, hanem külsős csapatok. Ez megnehezíti a garanciák érvényesítését és csökkenti a kivitelezés ellenőrizhetőségét.
2026. 02. 10. 03:00
Megosztás:

A törvény így határozott: Fizetett szabadnapok száma 2026

A magyar munkajogban a „fizetett szabadság” (köznyelvben: „éves szabadság”) főszabály szerint munkában töltött idő alapján jár, és alap- és pótszabadságból áll. A szabadság idejére a munkavállalót távolléti díj illeti meg, vagyis ez fizetett távollét.
2026. 02. 10. 02:00
Megosztás:

Meglepő jogszabály! Ki mehet nyugdíjba 2026-ban?

2026-ban azok számára nyílik meg a nyugdíjba vonulás lehetősége, akik ebben az évben töltik be az öregségi nyugdíjkorhatárt, valamint azoknak a nőknek, akik ekkorra szerzik meg a „nők 40” kedvezményes nyugdíjához szükséges jogosultsági időt. Emellett természetesen azok is benyújthatják igényüket, akik korábban már jogosulttá váltak, de eddig nem éltek a nyugdíj igénybevételével.
2026. 02. 10. 01:00
Megosztás:

Jelentős késések és járattörlések a spanyol vasúti sztrájk első napján

Jelentős késések, hosszú várakozások, túlzsúfolt szerelvények és járattörlések jellemezték a háromnaposra tervezett vasúti sztájk kezdetét Spanyolországban hétfőn, de az akció folytatását lefújták, miután az érdekképviseletek megállapodtak a szaktárcával.
2026. 02. 10. 00:05
Megosztás:

Távozik a horvát munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter

Távozik a horvát kormányból Marin Piletic munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter, utódja a rijekai klinikai kórházközpont jelenlegi igazgatója, Alen Ruzic lesz - jelentette be hétfőn Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 02. 09. 23:30
Megosztás:

Az okos parkolás nem jövő idő – szenzorok, kamerák és AI a városok szolgálatában

Az „okos város” kifejezés gyakran futurisztikus technológiákat idéz, miközben a legnagyobb városi problémák meglepően hétköznapiak. Hol lehet parkolni? Mennyi ideig áll ott egy autó? Miért kell percekig körözni egy szabad helyért? A városi parkolás az egyik legkevésbé látványos, mégis legnagyobb hatású városi kihívás: autósok milliói töltenek naponta perceket – vagy akár órákat – parkolóhely keresésével, miközben az önkormányzatok számára továbbra is nehéz az ellenőrzés, az adatalapú tervezés és a meglévő infrastruktúra hatékony működtetése.
2026. 02. 09. 22:30
Megosztás:

A tudatos munkaadók így kezelik a hullámzó piaci igényeket 2026-ban

2026-ban már pontosan látjuk, hogy a munkaerőpiac nem visszatér egy korábbi „normális” állapothoz, hanem véglegesen alkalmazkodik a gyorsan változó gazdasági, technológiai és társadalmi hatásokhoz. Munkaadóként ma olyan környezetben dolgozunk, ahol a kereslet egyik hónapról a másikra átalakulhat, projektek indulnak és zárulnak le rövid idő alatt, miközben a munkavállalói elvárások is folyamatosan változnak.
2026. 02. 09. 22:00
Megosztás:

Gigantikus Ethereum-vásárlás: a BitMine egy hét alatt több mint 40 ezer ETH-t halmozott fel

Új korszak kezdődhet az intézményi Ethereum-felhalmozásban. A BitMine Immersion Technologies egyetlen hét alatt több mint 40 ezer ETH-t vásárolt, amivel teljes Ethereum-tartaléka már meghaladja a 4,3 millió darabot. Ezzel a vállalat nemcsak saját stratégiájában lépett új szintre, hanem a világ legnagyobb vállalati Ethereum-kincstárává is vált.
2026. 02. 09. 21:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 09. 21:00
Megosztás:

Újabb lökést kapott az új építésű ingatlanok piaca, nem is akármilyet

A lakáspiaci kereslet kettős képet mutat: a használt ingatlanok iránti kereslet az év első hat hetében több mint negyedével elmarad az előző év azonos időszakától. Ezzel szemben az új építésű lakóingatlanoknál jóval kisebb visszaesés, sőt, ha a kategóriákat külön vizsgáljuk, az új építésű házak iránti kereslet valósággal megugrott, és már most bőven túlszárnyalja a tavalyi szintet. Ez a tendencia szinte minden településtípusra jellemző, a városokban és községekben pedig a kereslet már megközelíti a 2022 eleji, a Zöld Otthon Program által fűtött kiugró szinteket is - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.
2026. 02. 09. 20:30
Megosztás:

A leggyengébb medvepiac valaha – Miért tartják 2026-ra a 150.000 dolláros Bitcoin-célárat?

A Bernstein elemzői szerint a Bitcoin legutóbbi árfolyam-visszaesése inkább bizalomvesztés, semmint fundamentális gyengeség jele. A befektetési ház továbbra is tartja 2026 végére kitűzött, 150.000 dolláros árfolyamcélját, és úgy véli, hogy a piac szerkezeti értelemben stabilabb, mint valaha. Vajon valóban új korszakba lépett a Bitcoin?
2026. 02. 09. 20:00
Megosztás:

Rekord eredményekkel zárta 2025-öt az UniCredit Csoport

Rekordot hozott 2025 negyedik negyedéve és a teljes pénzügyi év is az UniCreditnek: a bankcsoport minden fő működési soron, a nettó nyereség és a tőkemutatók tekintetében is felülmúlta a várakozásokat. Mindezt úgy érte el, hogy a középtávú növekedési pályája megerősítése és védelme érdekében 1,4 milliárd euró rendkívüli tételt számolt el kereskedési és integrációs költségek formájában. Az „UniCredit Unlocked” stratégiai terv végrehajtása 20 egymást követő negyedévben minőségi, nyereséges tőkenövekedést eredményezett, ami az öt éven át tartó fegyelmezett végrehajtását tükrözi.
2026. 02. 09. 19:30
Megosztás:

Külföldi dömping fenyegeti a magyar termelőket, eltűnhetnek a magyar termékek az üzletekből öt éven belül?

Öt éven belül kiszorulhatnak a magyar termékek a hazai boltok polcairól, ha nem érjük el a környező országok hatékonysági szintjét – hangzott el az Agrárközösség legutóbbi szakmai rendezvényén. A háborús helyzet, az uniós támogatási rendszer bizonytalanságai és a globálisan növekvő fogyasztói igények kényszerpályára állították a magyar mezőgazdaságot. A szakmai szervezet szerint a túlélés záloga a technológiai váltás és a hazai feldolgozóipar megerősítése.
2026. 02. 09. 19:00
Megosztás:

Kisebb a kvantumfenyegetés a Bitcoinra, mint sokan gondolják – állítja a CoinShares

Újra felütötte fejét a kvantumszámítógépektől való félelem a kriptopiacon, de egy friss elemzés szerint a veszélyt jelentősen eltúlozzák. A CoinShares legújabb jelentése azt állítja: a Bitcoin kínálatának csupán töredéke van olyan helyzetben, hogy egy jövőbeli kvantumtámadás valódi, piacmozgató kockázatot jelentsen. A kvantumfenyegetés inkább hosszú távú mérnöki kihívás, mintsem közelgő krízis.
2026. 02. 09. 18:30
Megosztás:

Miért az Ethereum válik az AI alaprétegévé – és miért nem a gyorsabb blokkláncok?

Az AI-forradalom új kérdést tett fel a kriptopiacnak: milyen blokkláncra épüljenek az autonóm mesterséges intelligencia-ügynökök? A válasz egyre gyakrabban nem a leggyorsabb láncokra mutat, hanem az Ethereumra.
2026. 02. 09. 17:30
Megosztás: