Innovatív duális képzés fejlesztések a Budapesti Gazdasági Egyetemen

A közelmúltban sikeresen lezárult EFOP projekt eredményeként jelentős oktatási-képzési fejlesztések valósultak meg a Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) és a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központjában (PE ZEK). A 347 millió forintos európai uniós támogatást többek között a duális képzés minőségfejlesztésére, vállalati tananyagainak és ösztöndíjrendszerének fejlesztésére fordították.

A BGE-n és a PE ZEK-n eredményesen zárult az EFOP-3.5.1-16-2017-00016 azonosítószámú „Innovatív megoldásokkal a gazdálkodási duális képzések fejlesztéséért” című európai uniós projekt.

A 2017. június 1. és 2022. március 31. között 347 millió forint támogatásból megvalósult projekt keretében a BGE és konzorciumi partnere, a Pannon Egyetem duális képzéseit fejlesztették, melynek köszönhetően a két intézmény hallgatói és oktatói a jövőben gyorsabban tudnak majd reagálni a munkaerő-piaci kihívásokra és igényekre.

A projekt elsődleges célja az egyetemi oktatás teljesítményének fokozása és hozzáférhetőségének javítása volt. További célként szerepelt a végzettek pályakezdési nehézségeinek csökkentése, a munkaerőpiac által igényelt szakmai tudás megszerzése mellett a soft-skillek elsajátításának biztosítása, a képzés és a munkaerőpiac közötti szorosabb és érdemibb kapcsolódás, valamint a képzés társadalmi és térségi szerepének erősítése.

A projekt 57 hónapja alatt 690 hallgató vett részt a programokban. A Duális Képzési Központ munkájának eredményeként bővült az intézmények duális partnervállalatainak és a duális képzésben résztvevő hallgatók száma, valamint számos, a kari duális képzést népszerűsítését célzó program is megvalósult. Vállalati partnerek bevonásával vállalati gyakorlat tartalmú képzési programokat dolgoztak ki, disszeminációs eseményeken népszerűsítették a duális képzést, melyekhez többek között több kiadvány és PR film is készült. A duális disszemináció keretében duális táborok, versenyek, konferenciák, hallgatói workshopok és vállalati workshopok valósultak meg.

Közel 380 oktató és vállalati mentor vett részt pedagógiai és módszertani képzéseken. A hallgatók lemorzsolódásának csökkentése érdekében 4 felzárkóztató programot dolgoztak ki, elemezték a hallgatói-mentor kapcsolatokat, melyekről számos tanulmány is készült.

A projekt keretében újonnan létrehozott Duális ösztöndíjrendszer célja, hogy a támogatás révén az egyetem duális képzésében tanulmányokat folytató, kedvezményezett térségben (konvergencia régióban) duális gyakorlati hellyel rendelkező hallgatók részére tanulmányaik folytatásához pénzügyi támogatást biztosítson. Összesen 100 BGE-s hallgató és 56 Pannon Egyetem ZEK hallgató nyert el pályázati úton személyenként 100 000 Ft összegű támogatást.

„A duális képzés az egyetemi-üzleti együttműködés egyik különlegesen hatékony formája, amely folyamatos és kölcsönös információáramlást biztosít a tudomány és a „business" világa között. Ebben az intenzív együttműködésben a hallgatók két lényeges képességre is szert tesznek: egyrészt nyitottá és befogadó válnak az üzleti világ impulzusaira, másrészt felkészülnek a rugalmas alkalmazkodásra és az innovációra. A pályázat további értékes vonása, hogy a vállalati mentorok aktívan vesznek részt a hallgatói tehetséggondozásban, és tudományos eseményeik létrehozásában” – mondta el Dr. Csekő Katalin, a BGE Külkereskedelmi Karának dékánja.

„A duális képzés a tehetséghalászat eszköze a duális vállalati partnerek számára, ugyanakkor a másik két érintett, azaz a hallgató és az egyetem is sokat profitál az együttműködésből. A pályázat valamennyi résztvevő támogatását szolgálta, melynek haszna többek között a képzés minőségi javulásában, a folyamatok tökéletesítésében, a vállalati mentorok továbbképzésében, a jó gyakorlatok átadásában, illetve az érintetti kör kibővítésében is megmutatkozik” - mondta el Dr. Palányi Ildikó, a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ Gazdálkodási Kar dékánja.

A BGE és a PE tervei között szerepel a projekt során megvalósult fejlesztések és programok további működtetése és folyamatos fejlesztése.

Németh Zsófia az ING Bank új HR vezetője

2025. szeptember 15-től Németh Zsófiát nevezték ki az ING Bank HR-vezetőjének Magyarországon.
2025. 09. 15. 13:00
Megosztás:

Trump közös oroszellenes szankciókat javasol a NATO-nak

Az amerikai elnök szombaton arról beszélt, hogy kész jelentős szankciókat bevezetni Oroszország ellen, amennyiben az összes NATO-ország ugyanazt teszi, valamint felfüggesztik az orosz olaj vásárlását.
2025. 09. 15. 12:30
Megosztás:

Nem tétlenkedtek a hitelminősítők

A Fitch egy fokozattal „A” kategóriára javította a portugál államadóság besorolását, stabil kilátás mellett.
2025. 09. 15. 12:00
Megosztás:

Acéltokok – a modern építészet tartóoszlopai

Amikor építési megoldásokról kerül szó, az ajtótokok sokszor háttérbe szorulnak az ajtólaphoz képest, pedig mind funkcionálisan, mind biztonsági szempontból fontos szerepet játszanak.
2025. 09. 15. 10:30
Megosztás:

NAV: újabb adategyeztetési kampányt indul

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn újabb adategyeztetési kampányt indít az online számlaadatok és az áfabevallások eltéréseinek tisztázására. Ezúttal azokat szólítja meg a hivatal, akik nullás bevallást adtak be annak ellenére, hogy online számlaadataik szerint 2025 júliusában volt forgalmuk - hívta fel a figyelmet legfrissebb közleményében az adóhatóság.
2025. 09. 15. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a nemzetközi kötvényhozamok, a forint egyéves csúcson zárt az euróval szemben

A múlt héten a leginkább figyelt események nem okoztak érdemi meglepetést.
2025. 09. 15. 09:00
Megosztás:

Ismét új csúcson zárt a Nasdaq, de a többi nagy index lefelé tendált

A Nasdaq pénteken újabb rekordmagas záróértéket ért el. A befektetők a Federal Reserve e heti kamatdöntő ülésére vártak, ahol széles körben számítanak kamatcsökkentésre, a munkaerő-piaci lassulás ellensúlyozására.
2025. 09. 15. 08:30
Megosztás:

Enyhén estek a nyugat-európai piacok, de a hetet pluszban zárták, a BUX-nak azonban nem volt jó hete

Többnyire enyhén estek pénteken a nyugat-európai piacok, a páneurópai STOXX 600 0,1%-kal alacsonyabban zárt (DAX: -0,05%, CAC40 0,02%, FTSE100 -0,2, FTSMIB 0,3%).
2025. 09. 15. 08:05
Megosztás:

Csökken a zaj- és forgalmi terhelés a Bodrogközben

Ismét jelentősen csökken Tokaj környékén és a Bodrogközben a lakosságot érő zaj- és forgalomterhelés az Építési és Közlekedési Minisztérium legújabb intézkedésének köszönhetően.
2025. 09. 15. 06:00
Megosztás:

A mikrostressz a modern élet rejtett csapdája

A szeptember a testi-lelki megújulás ideje lehet – hangsúlyozzák szakértők, akik szerint a mikrostressz a modern élet egyik legkárosabb, ám sokszor észrevétlen kísérője.
2025. 09. 15. 05:00
Megosztás:

Az ETF-ek négy árnyoldala – miért nem mindig biztonságos befektetés?

Az ETF-ek (exchange-traded funds, tőzsdén kereskedett alapok) az elmúlt években óriási népszerűségre tettek szert világszerte. Egyre többen tekintenek rájuk „biztonságos befektetésként”, de a szakértők arra figyelmeztetnek: a látszat csalhat. Bár valóban olcsó, rugalmas és széles körben hozzáférhető befektetési eszközről van szó, az ETF-ek is hordoznak kockázatokat.
2025. 09. 15. 04:00
Megosztás:

Alig ülnek buszra vagy vonatra a szlovének

A szlovénok közel kétharmada nem használt tömegközlekedési eszközt tavaly - derült ki az Európai Mobilitási Hét előtt a szlovén statisztikai hivatal által közzétett adatokból.
2025. 09. 15. 03:00
Megosztás:

Szünetelhetnek a Magyar Telekom szolgáltatásai

Hálózati korszerűsítés miatt a héten időszakosan több településen és fővárosi kerületben is szünetelhetnek a Magyar Telekom Nyrt. szolgáltatásai. A társaság a honlapján közölt felsorolásban jelezte: a munkák miatt az otthoni internet, tv- és telefonszolgáltatásban is lehet kiesés, akár több órán át is.
2025. 09. 15. 02:00
Megosztás:

A natív staking fogalma, jelentése és gyakorlati működése

Natív staking: Hogyan működik a kriptovaluták saját blokkláncon történő lekötése és mit jelent ez a befektetők számára?
2025. 09. 15. 01:00
Megosztás:

A DePIN fogalma, jelentése és értelmezése a kriptotérben

Hogyan épül a jövő decentralizált fizikai infrastruktúrája blokkláncon keresztül?
2025. 09. 15. 00:01
Megosztás:

Trump: Gyógyulnia kell Amerikának

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből - az amerikai elnök erről az NBC News televízió vasárnapi politikai magazinjának adott telefoninterjúban beszélt.
2025. 09. 14. 23:00
Megosztás:

Hétfőtől lehet pályázni a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címre

Hétfőtől lehet pályázni a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címre, amelyet egy magyarországi és egy külhoni település viselhet majd 2026. január 1. és december 31. között.
2025. 09. 14. 22:00
Megosztás:

Ismét megmozgatta a közösségeket a hungarikum pályázat

Továbbra is töretlen a hungarikum pályázat népszerűsége, a felhívás idei 650 millió forintos keretéből 257 kérelem részesül támogatásban – jelentette be pénteken a közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
2025. 09. 14. 21:00
Megosztás:

Kedvezményeket kínál a MÁV-csoport

A MÁV-csoport idén is csatlakozik az Európai Mobilitási Hét programjához: keddtől egy héten át díjmentes kerékpárszállítással, kedvezményes autómentes napijeggyel, a hétvégén pedig színes fővárosi programokkal várják az utasokat - közölte a társaság vasárnap az MTI-vel.
2025. 09. 14. 20:00
Megosztás:

Az új francia miniszterelnök visszavonta a két munkaszüneti nap eltörlésére vonatkozó javaslatot

Visszavonta a hét elején kinevezett új francia miniszterelnök, Sébastien Lecornu az elődje által a költségvetési hiány csökkentése érdekében tervezett két ünnepnap eltörlését, és kezet nyújtott a baloldalnak.
2025. 09. 14. 19:00
Megosztás: