Ismét megélénkült a hazai lakáspiac

A járvány ellenére is 17 százalékkal emelkedett az értékesítések száma a hazai lakáspiacon 2021 első negyedévében az egy évvel korábbihoz képest. Egy használt lakás átlagosan 19,2, egy új 40 millió forintba került az idei első félév során. A fővárosi használt lakások átlagára a pesti belső és a budai kerületekben mérséklődött, míg a többi kerületben emelkedett. Ugrásszerűen nőtt a fővárosi agglomeráció lakásárszintje tavaly óta, itt már 50 millió forintba kerül egy átlagos használt lakás. A megyeszékhelyek közül Székesfehérvárott, Debrecenben és Győrött a legdrágábbak a használt lakások. A balatoni agglomerációban a használt lakások ára már meghaladja a budapestiekét ‒ derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Lakáspiaci árak, lakásárindex, 2021. II. negyedév című kiadványából.

Ismét megélénkült a hazai lakáspiac

A 2019-es megtorpanást, majd a 2020-as ‒ a Covid19-járvány okozta ‒ átmeneti visszaesést követően 2021 első két negyedévében ismét megélénkült a hazai lakáspiac. Az értékesítések száma az I. negyedévben ‒ az új járványhullám ellenére is ‒ 17 százalékkal emelkedett 2020 ugyanezen időszakához viszonyítva (az azonos feldolgozottságú adatok alapján). Az idei II. negyedévi adatok pedig a megelőző – az első lezárások idejére eső és emiatt alacsony bázist jelentő – időszakhoz viszonyítva még magasabbak, elérik annak 135 százalékát.

Használt lakások: a növekvő számú eladást kiugróan magas áremelkedés kísérte az első negyedévben

Míg 2020 során mindkét, korlátozásokkal járó járványhullám visszavetette átmenetileg a lakások drágulását a használtlakás-piacon, addig 2021 I. negyedévében erőteljes korrekció bontakozott ki: 8,6 százalékkal emelkedett az átlagár a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ezután a II. negyedévben az árak növekedése lényegében megállt (0,6%). Egy használt lakás átlagos ára 2021 első félévében 19,2 millió forint volt, ami megegyezik a tavalyi év átlagával, azonban a 2020. IV. negyedévi mélyponthoz képest 800 ezer forintos növekedést jelent.

Az új lakások ára 2021 I. negyedévében meghaladta a 2015. évi bázis kétszeresét

Az új lakások árindexe az év első negyedévében a megelőző időszakhoz képest 5,9 százalékos emelkedést ért el, de a második negyedévben már nem mozdult el számottevően (0,5%). Egy új lakás 2021 első két negyedévében 40 millió forintba került átlagosan, ami 1,3 millióval több, mint az előző év átlaga.

KSH ‒ Országos lakáspiaci árkörkép (2021 I–II. negyedév)

Budapest. A KSH adatai alapján a fővárosban egy használt lakás átlagos ára 36,2 millió forint volt 2021 I–II. negyedévében, ami megegyezik 2020 átlagával. A budai oldalon az átlagos lakásárak csökkentek, miközben a fajlagos árak enyhén emelkedtek, jelezve, hogy a forgalom összetétele a kisebb lakások felé mozdult el. A pesti belső kerületekben az átlagos ár csökkent, a négyzetméterár pedig stagnált, míg a pesti oldal átmeneti és külső kerületeiben mindegyik mutató emelkedést jelez.

Egy új lakás a fővárosban átlagosan 48,4 millió forintba került az idei első két negyedév adatai alapján, ez közel 5 millió forinttal több, mint 2020-ban. Ugyanekkor a négyzetméterárak csak 4 százalékkal ‒ 827 ezer forintra ‒ emelkedtek, ami azt mutatja, hogy a vásárlások az új lakások esetében a nagyobbak felé tolódtak. 

A kiterjedt újlakás-piaccal rendelkező kerületek közül a XIII. kerületben 815 ezer, a IV. kerületben 766 ezer, a VIII. kerületben 931 ezer forintba került az új építésű lakások négyzetmétere.

A budapesti agglomerációban az átlagos használtlakás-ár 50 millió forintra nőtt 2021 I–II. negyedévében, ami mintegy 13 millió forinttal meghaladta a 2020. évi árakat. Kiugró mértékben drágultak a használt lakások az agglomeráció északnyugati területén, ahol már közel 67 millió forintba került egy lakás az idei első két negyedév adatai alapján, és ezzel ez a terület átvette a vezető helyet az agglomerációban eddig legdrágábbnak számító nyugati szektortól.

A megyeszékhelyeken egy használt lakás átlagos ára 22 millió, az 1 négyzetméterre jutó ár 353 ezer forint volt, mindkét érték emelkedett az előző évhez viszonyítva. A használtlakás-piacon a legdrágább megyeszékhely Székesfehérvár (29,2 millió forint) volt, amit Debrecen és Győr követett 27,6, illetve 26,6 millió forintos átlagárral.

Az új lakások egyharmadát a megyeszékhelyeken adták el, átlagosan 524 ezer forintos négyzetméterenkénti áron, 15 százalékkal drágábban, mint 2020-ban. A jelentősebb újlakás-piaccal rendelkező Debrecenben 602, Győrött 564,Nyíregyházán 418 ezer forintba került a lakások négyzetmétere 2021. I–II. negyedévben. A 2020. évi szinthez képestTatabánya kivételével mindenütt drágultak az új építésű lakások, ám több olyan megyeszékhely is van, ahol eddig csak kevés újlakás-eladást regisztrált a KSH.

A balatoni agglomerációban a 2020. évi 34,2-ről 38,2 millió forintra emelkedett a használt lakások ára az idei első két negyedév során, míg az új építésű lakások árszintje elérte a négyzetméterenkénti 771 ezer forintot, ami 7,8 százalékkal magasabb a 2020. évinél. Siófokon az új építésű lakások négyzetmétere 2021 I–II. negyedéve során átlagosan 833 ezer forintba került, ami 12 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A kisebb városok, községek. A használt lakások piacán a kisebb városok 16,8 millió forintos átlagára nem érte el a 2020. évi szintet, a fajlagos árak pedig lényegében változatlanok maradtak (219 ezer forint). Az agglomerációkon kívül eső községek használtlakás-átlagára 7,3 millió forintot tett ki, ami 4,4 százalékkal több, mint 2020-ban.

Pénzügyi változások jönnek januártól – sok millió háztartást érintenek

Az új évvel egyszerre több olyan jogszabályi és pénzügyi változás lép életbe, amelyek érdemben befolyásolhatják a lakásvásárlást, a hitelfelvételt, a családi adózást, a jövedelmek alakulását és a mindennapi bankolás költségeit. A money.hu szakértői szerint 2026 eleje több, egymással is összefüggő módosítást hoz, amelyek együttes hatása akár százezres vagy milliós különbségeket is eredményezhet egy-egy háztartás pénzügyeiben. Éppen ezért nemcsak az egyes intézkedések ismerete, hanem azok időzítése és kombinálása is kulcsfontosságúvá válik.
2025. 12. 30. 01:00
Megosztás:

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is, mert a belföldi gyártók termékei ellenőrizhetők - közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 30. 00:05
Megosztás:

Kína új korszakot nyit a digitális jüannal: kamatot fizetnek rá 2026-tól

Lu Lei, a Kínai Népi Bank (PBOC) alelnöke december végén jelentette be: 2026. január 1-től a digitális jüan (e-CNY) után a kereskedelmi bankok kamatot fizetnek. A döntés értelmében az e-CNY többé nem csupán „digitális készpénznek” számít, hanem egyfajta digitális betéti valutává alakul.
2025. 12. 29. 23:00
Megosztás:

2021 a DeFi éve volt, 2026 a bankolásé lesz – ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, amit 2026-ra érdemes megvenni

2021 a decentralizált pénzügyeké (DeFi) volt. A hozamfarmok, irányítási tokenek és összetett protokollok egy új pénzügyi rendszert ígértek. Ám a legtöbbjük sosem lépett ki a kriptóbuborékból. Négy év elteltével a piac levonta a tanulságokat. 2026-ban azok a kriptoprojektek kerülnek előtérbe, amelyek a bankolásra fókuszálnak.
2025. 12. 29. 22:00
Megosztás:

TRON ($0,27) vs. Digitap ($TAP): Miért a KYC-mentes bankolás a nyertes narratíva

A kriptopiac ritkán mozdul meg pusztán az árfolyamok miatt. A változást minden alkalommal az érzelmek és a narratívák átrendeződése idézi elő. Az elmúlt hónapokban a fókusz eltolódott a puszta tranzakciós sebességtől és az alacsony díjaktól a pénzügyi hozzáférés felé.
2025. 12. 29. 20:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érkezett a digitális átállás - 2025-ben rekordot döntött az elektronikus aláírásra áttérő cégek száma

Soha nem látott ütemben terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben. Ma már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait.
2025. 12. 29. 19:00
Megosztás:

A valaha bejelentett legtöbb viharkár – és 2025 további biztosítási rekordjai

A Groupama Biztosító idén is összegyűjtötte az év meglepő és megdöbbentő biztosítási számait. A 2025-ös rekordok között kiemelkednek az elmúlt 25 év legnagyobb viharához kapcsolódó adatok – a Lászlók és a Máriák, a Kossuth utcaiak és a fehér gépjárművel autózók pedig stabilan tartják dobogós helyüket.
2025. 12. 29. 18:00
Megosztás:

Segít a két Kisfaludy – milliós támogatás a turisztikai hitel mellé

A kormány vissza nem térítendő támogatással is ösztönzi a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpontnál (KTH) 2,5%-os kamattal elérhető KTH Start kölcsönök felvételét. A 2=3 elnevezésű akcióban az 1-2 millió Ft közötti KTH-hitelhez akár 1 millió Ft vissza nem térítendő állami támogatás is igényelhető a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től. A lehetőséget szakmai szervezetek kezdeményezésére dolgozta ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), az akcióval a legkisebb turisztikai szolgáltatóknak kívánnak kedvezni. A részletekről Egresitsné Firtl Katalint, az MTÜ és Láving Gusztávot, a KTH vezérigazgatóját kérdeztük.
2025. 12. 29. 17:00
Megosztás:

Tűzijáték szilveszterkor: a szakértők szerint a szigorítások a feketekereskedelmet erősíthetik

Szilveszterkor nem tiltják be a tűzijátékokat, de az idei évben sokkal szigorúbb feltételek mellett lehet majd használni őket. A bírságok elkerülése, valamint a biztonságos ünneplés érdekében a Magyar Pirotechnikai Társaság (MAPIT), a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetsége (PÉSZ), továbbá az augusztus 20-i tűzijáték kivitelezéséért felelős Nuvu Kft. közös sajtótájékoztatón számolt be az új budapesti szabályozásról, annak várható hatásairól, továbbá a biztonságos pirotechnikai eszközhasználatról.
2025. 12. 29. 16:00
Megosztás:

Friss MNB adat: megduplázódott a késedelemben lévő munkáshitelek értéke

Június és szeptember között több mint kétszeresére duzzadt a késedelemben lévő munkáshitel-állomány, és a harmadik negyedév végén meghaladta az 1,7 milliárd forintot – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A késedelmes munkáshitel-állomány aránya ezzel együtt még mindig alacsony, ám ha a mostani tendencia folytatódik, gyorsan romolhat a helyzet.
2025. 12. 29. 15:00
Megosztás:

Magyarország gazdasága 2025-ben: kilábalás a lassulásból, gyengébb forint és a vállalati stratégiai döntések növekvő jelentősége 2026 az ellenálló képesség próbája lesz

A 2025-ös év megerősítette, hogy a magyar gazdaság fokozatosan kilábal a mély lassulás időszakából, amelyet rekordmagas infláció, szigorú monetáris politika és gyengébb európai gazdasági környezet okozott. A 2023-as stagnálást és a 2024-ben tapasztalt mérsékelt növekedést követően a GDP-dinamika 2025-ben körülbelül 2%-ra gyorsult, ami összhangban van a nemzetközi intézmények és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális előrejelzéseivel.
2025. 12. 29. 14:00
Megosztás:

Kézzelfogható segítség a kkv-knak: meghaladja az ezer milliárd forintot a Demján Sándor Program segítségével indított beruházások értéke

Több tízezer vállalkozás jutott forráshoz, az elindított beruházásaik összértéke meghaladja az ezer milliárd forintot, és érdemben erősödött a magyar kkv-k versenyképessége – 2025-ben ezek a legfontosabb eredményei a Demján Sándor Programnak.
2025. 12. 29. 12:00
Megosztás:

Streaming, net, appok – apró havidíjak, nagy végösszeg - digitális rezsi

A digitális rezsi egyre komolyabb tétel a családi kasszában: néhány kattintás, és máris több tízezer forintnál jár a havi számla. A videós tartalmak, zenék, játékok, mobilnet és egyéb digitális szolgáltatások összeadódó költségei ma már a családi költségvetés új, „alaprezsije” lett, különösen a fiataloknál.
2025. 12. 29. 11:00
Megosztás:

Hitelt vettél fel karácsony előtt? Ezekre figyelj, ha nem akarsz ráfizetni!

A december mindig erős hónap a fogyasztási hitelek piacán, ilyenkor az áruhitelek és a személyi kölcsönök iránt egyaránt jelentős a kereslet, de a hitelkártya és folyószámla hitelkeretek is nagyobb eséllyel mennek mínuszba. A BiztosDöntés.hu szakértői összegyűjtötték, hogy ez milyen veszélyeket jelenthet.
2025. 12. 29. 10:30
Megosztás:

Szilveszter éjfélig még több kedvező adózási mód is választható

Több, a kis- és középvállalkozásnak fontos adóügyi határidő jár le december 31-én; szilveszterig lehet választani 2026-ra a kisvállalati adót, a katát, illetve az alanyi mentességet az áfában - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 29. 09:45
Megosztás:

Trump szerint az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások végső szakaszában járnak

Donald Trump szerint az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások végső szakaszában járnak. Az amerikai elnök erről Volodimir Zelenszkij társaságában beszélt, amikor floridai rezindenciáján fogadta az ukrán államfőt vasárnap.
2025. 12. 29. 08:00
Megosztás:

Belpolitikai botrányt kavart egy brit-egyiptomi aktivista beutazása Nagy-Britanniába

Belpolitikai botránnyá fajult vasárnapra egy brit-egyiptomi állampolgárságú, Egyiptomban ellenzéki tevékenység miatt hosszú évekre bebörtönzött aktivista nagy-britanniai beutazása, miután kiderült, hogy az illető az elmúlt években szélsőségesen antiszemita, zsidók tömeges meggyilkolására uszító felhívásokat tett közzé.
2025. 12. 29. 06:00
Megosztás:

Operapremierek a Margitszigeti Színház 2026-os évadában

Új operabemutatókat, közte A trubadúrt és a Parasztbecsületet kínálja a Margitszigeti Színház 2026-os évada.
2025. 12. 29. 05:00
Megosztás:

Top 3 kriptovaluta, amelyet érdemes figyelni 2026-ban

A 2026-os év küszöbén a kriptopiac messze nem nyújt megnyugtató képet. A vezető digitális eszközök többsége 10–50% közötti mínuszban zárja az évet, ami sok befektetőt óvatosságra int. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan kriptovaluták, amelyek kedvezőbb helyzetből vághatnak neki a következő évnek.
2025. 12. 29. 04:00
Megosztás:

A kormány kiemelten támogatja a nemzeti park igazgatóságokat

Hazánk nemzeti park igazgatóságainak munkája kiváló példa arra, hogy a teremtett világunk ösztönös szeretete és tudatos védelme hogyan kapcsolódik össze a fejlesztéseken, a programokon, látnivalókon, és az ökoturizmuson keresztül - közölte Nagy István agrárminiszter vasárnap a közösségi oldalán.
2025. 12. 29. 03:00
Megosztás: