Itt a várt inflációs fordulat?!
Csak emlékeztetőül, a csúcs 4,3 ponton volt az év elején. A New Yorki Fed szerint a csökkenés szeptemberben széles bázisú volt. Ez pedig azt sugallja, hogy közel lehet az inflációs fordulat a világgazdaságban.
Tegnap az MNB is hasonló állítást fogalmazott meg. Számításaik szerint az infláció csúcs közelben lehet, de októberben még további növekedés lehet. Ebben elsősorban a volatilis élelmiszerárak a bűnösek, míg a többi szegmensben inkább enyhülés várható. Például az energia ára az inflációs folyamatokban már egyre kisebb szerepet játszik.
A 20 százalékos áremelkedésben már csak 3 százalék környékén van, míg az élelmiszerek közelítik a 8 százalékos hozzájárulást. Ott viszont, még mindig nagy a volatilitás. Saját tapasztalat, hogy nap mint nap találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy egyes termékek ára jelentősen változik egyik napról a másikra, s ez különben lehet föl vagy éppen lefelé változás is, de a trend még mintha emelkedő lenne.
Egy szó, mint száz, az energia ára már tavaly év végén és idén év elején is magas volt. Ráadásul mostanra visszatértek az árak az akkori szintekre, azaz ezen termékkörnek az inflációs hatása marginálissá válik az elkövetkező hónapokban. Így az első negyedévben már talán újra 20 százalék alá bukhat az infláció.
A monetáris transzmisszió további erősödését szeretné az MNB, ezért az FX swap kamattartalmak emelkedését szeretné elérni. S amúgy is tovább szeretné szűkíteni a forint likviditást.
Ezzel kapcsolatban a napokban várhatóak lépések. A jelenlegi eszköztár (pl. 18 százalékso egy napos gyorstenderek) addig maradhatnak fen, amíg a kockázati megítélés indokolja. Azt gondoljuk, hogy ebben egy jelentős csökkenés az EU-val való megállapodás hozhat, azaz most kevesebb mint 1-2 hónap távlatában szűnhetnek vagy kezdődhet meg ezen intézkedések kivezetése. Azaz csökkenésnek indulhat az effektív kamat ráta. (forrás: ERSTE)