Javuló tendencia mellett is maradt tennivaló
Az intézmények szabályszerű, hatékony és eredményes működésének és gazdálkodásának alapfeltétele a belső kontrollrendszer megfelelő kialakítása. A szervezeti, működési és gazdálkodási kereteket kialakító szabályozási környezetet minden közpénzt felhasználó szervezetnek, így az önkormányzati intézményeknek is meg kell teremteni. Az ÁSZ egyszerre végezte el az önkormányzatok, illetve a társulások fenntartásban működő, 140 gazdasági, műszaki feladatokat ellátó intézmény belső kontrollrendszere lényeges elemei kialakításának az ellenőrzését. Közülük a jelentés tárgyát képező 78 intézményből 33 intézménynél alacsony volt a kockázat, mivel az intézményvezetők kialakították a belső kontrollrendszer lényeges elemeit. A további 45 intézmény működésében és gazdálkodásában olyan kockázatokat azonosított az ÁSZ, hogy figyelemfelhívás volt indokolt az intézményvezetők felé.
25 intézmény vezetője felelős magatartást tanúsított, intézkedett a jelzett szabálytalanság jövőbeni javítása érdekében, esetükben a kockázatok mérséklődtek. 18 intézmény esetében a gazdálkodásban és az integritás érvényesülése tekintetében a hibák előfordulásának kockázatai változatlanul maradtak, vagy – a vezetői cselekvés hiánya miatt – tovább növekedtek.
A közszolgáltatást nyújtó intézmények szabályszerű működésének és gazdálkodásának helyreállítása és fenntartása szempontjából alapvető fontosságú a felelős vezetői magatartás és feladatellátás. Ennek része, hogy az intézmények vezetői a jövőben a vonatkozó jogszabályi előírások szerint kialakítsák belső kontroll környezetüket, elkészítsék a belső kontrollrendszer minőségének értékeléséről szóló vezetői nyilatkozatot, és arról igazoltan tájékoztassák az irányító szervet. A közvagyon, a közpénzek célszerű felhasználása kérdőjelezhető meg azoknál az intézményeknél, amelyek a magas kockázati besorolás és az intézkedési kötelemmel járó figyelemfelhívás ellenére nem tettek intézkedést a szabályosság helyreállítására.