Javult a magyar lakosság fizetőképessége

Folytatódott a magyar háztartások fizetőképességének enyhe növekedése 2022 első negyedévében az Intrum és a GKI Gazdaságkutató Zrt. közös felmérése alapján - közölte az Intrum követeléskezelési szolgáltatásokat nyújtó vállalata hétfőn az MTI-vel.

Javult a magyar lakosság fizetőképessége

A lakosság pénzügyi helyzetét jelző Intrum Fizetőképességi Index (IFI) első negyedévi értéke 45,24 pont, ami az előző negyedévhez képest 2 százalékkal nőtt, éves összehasonlításban pedig 16 százalékos a növekedés. Az indexet négy kiemelt változó alkotja: az Intrum adatbázisából kinyert arányszám, a GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérése a lakosság helyzetéről és pénzügyi várakozásának előrejelzéséről, valamint az MNB kamatokra vonatkozó adatai.

A közleményben kiemelték, hogy a lakosság fizetőképessége nagyrészt helyreállt a járvány okozta sokk után, bár még kicsivel alatta van a 2019-2020-as szintnek, 2020 első negyedévében az index 49,17 ponton állt. Kifejtették, az elmúlt időszakban az állam szociális kiadásai - nyugdíjemelés, adócsökkentés - jelentős mértékben javították a lakosság fizetőképességét, miközben kihívást jelentett a magas infláció és a lakásárak emelkedése. A friss számokban még kevéssé mutatkozik meg az Ukrajna elleni orosz offenzíva hatása, az Intrum előrejelzése szerint azonban év végéig a háztartások jobban megérezhetik a háborús helyzet gazdasági következményeit.

Deszpot Károly, az Intrum CMS igazgatója a közleményben rámutatott: a háború kimenetele, sőt kiterjedtsége beláthatatlan, így nehéz megjósolni, milyen következményei lehetnek a lakosság pénzügyeire nézve, az biztos, hogy jelentősen lassulni fog a gazdasági növekedés dinamikája. Ennek nemcsak a háború az oka, hanem már korábban létező folyamatok, például a magyar államháztartás hiánya és a romló kereskedelmi mérleg. Ezek az állami és piaci befektetések csökkenését és a bérnövekedés lassulását eredményezhetik, így 2022-ben várhatóan romlik a háztartások pénzügyi helyzete.

Az Intrum közleményében hangsúlyozta, a fizetőképességi indexe alapján előre jelezhető az éves GDP-növekedés is. A magyar gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben és 2021 egészében is 7,1 százalékkal növekedett, behozva a járvány alatti visszaesést. Az idei első két negyedév GDP-adata még várhatóan kedvező lesz, azonban a háború, az ennek következtében meghirdetett széleskörű nemzetközi gazdasági szankciók új, rövid- és középtávon egyaránt nagy bizonytalanságot hoznak és a magyar gazdaságra is kihatnak.

Az új világgazdasági helyzet első jele a forint gyengülése és az általános áremelkedés. Utóbbi mögött elsősorban az energiahordozók áremelkedése áll. A növekvő energiaárak a hatósági árak ellenére is beépülnek a lakossági árindexbe is, hozzájárulva számos termék áremelkedéséhez. Emellett a hatósági árazás miatti különbözetet a költségvetésből fedezik, azaz az energiaárrobbanás hozzájárul a magyar államháztartási egyensúly romlásához is - mutatott rá Deszpot Károly a közleményben.

Az Intrum követeléskezelési szolgáltatásokat nyújtó vállalat Európa 24 országában van jelen, mintegy 10 000 szakembere közel 80 000 vállalatnak segít. Központja Stockholmban, Svédországban található, részvényeit a Nasdaq Stockholm tőzsdén jegyzik. Az Intrum proforma árbevétele 2019-ben 16 milliárd svéd koronát (540 milliárd forintot) tett ki.

Szabadkereskedelmi megállapodásról is tárgyalnak az EU-India csúcstalálkozón Újdelhiben

Megérkezett Újdelhibe az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke, ahol a 16. EU-India csúcstalálkozó keretében egyebek mellett az Európai Unió és India tervezett szabadkereskedelmi megállapodásáról tárgyalnak kedden.
2026. 01. 26. 00:05
Megosztás:

Enyhe, de borult, párás idő várható a jövő héten, többször kell

Jellemzően borult, párás, többfelé ködös idő várható a jövő héten és többször kell csapadékra - esőre, ónos szitálásra - is számítani, a szél olykor élénk, erős lesz. A hőmérséklet csúcsértéke 5-10 Celsius-fok között alakul és éjszakánként sem kell erős fagyokra készülni - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 25. 23:00
Megosztás:

Ötnapos sztrájk kezdődik a belga vasúttársaságnál

Vasárnap este ötnapos sztrájkba kezdenek a belga vasúttársaság (SNCB) és a vallon közlekedési vállalat (TEC) dolgozói a belga szövetségi kormánynak a szektort érintő reformtervei ellen tiltakozva - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap az internetes oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 22:00
Megosztás:

Újabb 120 busz érkezik, ezzel már félezer vadonatúj jármű erősíti a VOLÁN-buszflottát

Tavaly forgalomba állt az első 400 autóbusz, 2026-ban március végégig újabb 120 modern jármű áll munkába, amelyeket az év végéig még 180 követ - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 25. 20:00
Megosztás:

Lefelé korrigált a BUX, történelmi csúcson zárt az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 135,4 pontos, 0,11 százalékos csökkenéssel, 125 061,81 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 25. 19:00
Megosztás:

Rekordot döntött az Ethereum: közel 3 millió tranzakció egyetlen nap alatt, minimális díjakkal

Miközben a legtöbb blokklánc küzd a skálázhatósággal és a tranzakciós díjak elszállásával, az Ethereum új mérföldkövet ért el: 2026. január 16-án rekordnak számító 2,88 millió tranzakciót bonyolítottak le a hálózaton, méghozzá meglepően alacsony költségek mellett. A Layer 2 megoldások hatékonysága, valamint az új Fusaka frissítés meghozta gyümölcsét – az Ethereum lassan, de biztosan átalakul a moduláris pénzügyi infrastruktúra gerincévé.
2026. 01. 25. 18:00
Megosztás:

Miért fontos a gabonaszárító teljesítménye?

A gabonaszárító és tároló telepek manapság rengeteget segítenek. Elég csak a klíma változására gondolni, aminek hatására az egész szárítási folyamatot, szakmát teljesen újra kellett gondolniuk a szakembereknek. A hazai gazdáknak megfizethető, jól működő és a változó körülményekhez igazodó megoldásokra van szükségük.
2026. 01. 25. 17:00
Megosztás:

Ajándékozz okosan: tech eszközök egy új megközelítésben

Az ajándékozás művészete sokunk számára okozhat fejtörést, de a technológiai szektorban ez különösen igaz. Eszedbe jutott már, hogy milyen érzés kapni egy olyan ajándékot, amit a napi valóban használni tudsz, és amin keresztül a márka üzenete is veled marad minden alkalommal, amikor ránézel?
2026. 01. 25. 15:00
Megosztás:

Stílusos ajándékok, amik elkápráztatnak

Képzeld el, hogy ajándékot keresel valakinek, ami nemcsak hogy örök emlékként szolgál, de anélkül válik otthonod díszévé, hogy valaha is befonna az idő homálya. A frissességét évekig megőrző rózsaboxok pontosan ilyen meglepetést kínálnak. Egyre többen fordulnak az időtálló dekorációk felé, hiszen egy örök életű ajándéktárgy, mint a rózsabox, a hagyományos csokroknál sokkal tovább őrzi meg szépségét és jelentését.
2026. 01. 25. 14:00
Megosztás:

Arthur Hayes: 2026-ban robbanhat a Bitcoin – de előtte még jön a vihar

Miközben a piac jelenleg inkább lefelé kacsingat, Arthur Hayes, a BitMEX alapítója merészen állítja: a következő nagy Bitcoin-bika piac 2026-ban már elkerülhetetlen. A makrogazdasági háttér lassan, de biztosan kedvezni kezd a kockázatos eszközöknek – és ha a Fed úgy lép, ahogy Hayes sejti, akkor a Bitcoin nemcsak új erőre kaphat, hanem egész ökoszisztémáját magával húzhatja.
2026. 01. 25. 13:00
Megosztás:

Saylor figyelmeztet: A Bitcoin legnagyobb ellensége önmaga lehet

A Bitcoin jövője forog kockán – legalábbis Michael Saylor, a MicroStrategy vezetője szerint, aki újfent megszólalt a protokollváltozások körüli egyre élesedő vitában. A kriptopiac egyik legismertebb hangja szerint a Bitcoin értékajánlatának legfontosabb eleme, az változtathatatlanság (immutability) kerülhet veszélybe az egyre hangosabb fejlesztői és aktivista nyomás miatt. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, miért gondolja Saylor, hogy ez a legnagyobb fenyegetés, amellyel valaha is szembe kellett néznie a Bitcoinnak.
2026. 01. 25. 12:00
Megosztás:

Az online rendelés egyszerűsége: Időt spórolhatsz

Valószínűleg te is érezted már, hogy a mindennapi rohanás közepette nehéz időt találni arra, hogy elmenj vacsorázni vagy megszervezz egy irodai összejövetelt. Ilyenkor az online rendelés új távlatokat nyithat. Ha jól használod ki az internet lehetőségeit, sokkal könnyebben elérheted, hogy minden időben és frissen érkezzen, akár egy baráti találkozóra, akár egy munkamegbeszélésre keresel megoldást.
2026. 01. 25. 11:00
Megosztás:

Egy év legrosszabb hetét zárták az amerikai spot Bitcoin alapok

Egy év óta nem látott gyenge hetet produkáltak az amerikai spot Bitcoin ETF-ek, miután négy kereskedési nap alatt összesen 1,33 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a befektetők. A csúcson lévő eladási nyomás, a hirtelen megváltozott piaci hangulat és az Ethereum ETF-ek párhuzamos gyengülése újabb figyelmeztető jel lehet a kriptopiac számára – még akkor is, ha néhány altcoin, mint például a Solana, továbbra is ellenáll a trendnek.
2026. 01. 25. 10:00
Megosztás:

Csak a személyi kölcsön és a lakáshitel iránt van érdeklődés a bankoknál

Eddig példátlan mértéket ért el 2025 első tizenegy hónapjában a lakáshitelek és a személyi kölcsönök részesedése a lakossági hitelpiacon: összeg szerint már 82,5 százalékot képviselnek, miközben a többi hitelkonstrukció mindössze a fennmaradó valamivel több mint 17 százalékon osztozik – emeli ki Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Hozzáteszi: öt évvel ezelőtt ez az arány még csak valamivel 60 százalék felett alakult.
2026. 01. 25. 09:00
Megosztás:

Rangos üzleti iskola integrálásával erősíti meg vezetőképző portfólióját a Corvinus

Január 1-től szorosabbra fűzi együttműködését a SEED Executive School és a Budapesti Corvinus Egyetem. Ezzel Magyarország legnagyobb egyetemi vezetőképzője jön létre azzal a céllal, hogy néhány éven belül Közép- és Kelet-Európa meghatározó executive üzleti iskolájává váljon.
2026. 01. 25. 08:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban már csaknem tízezer légijáratot töröltek a rendkívüli téli időjárás miatt

Az Egyesült Államokban szombaton elérte a tízezret a törölt légijáratok száma az ország jó része fölött átvonuló téli vihar miatt, amely havazással, erős széllel és rendkívüli hideggel érkezett pénteken.
2026. 01. 25. 07:00
Megosztás:

ONYPE: a nyugdíjasok üdvözlik a januári rezsistopot

A magyar nyugdíjasok üdvözlik a januári rezsistopot, fontos segítség volt a számukra, hogy "az elmúlt években Európa legalacsonyabb energiaárát" fizették Magyarországon - közölte szombat este az MTI-vel az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület (ONYPE).
2026. 01. 25. 06:00
Megosztás:

Fontos változások az Otthontámogatásnál - bővül a jogosultak köre!

Tovább bővül a közszolgálati otthontámogatásban (Otthontámogatás) részesülők köre, és meghosszabbítják a bejelentési határidőt is, ami azoknak adhat plusz időt, akik lakáshitelük törlesztésére kívánják fordítani az akár egymillió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást. A változások miatt a bejelentési határidőt is újranyitják.
2026. 01. 25. 05:00
Megosztás:

Az átlagkeresetből kimaxolhatók a hazai személyi kölcsönök, csupán a futamidő hossza lehet kérdés

Tavaly novemberben bruttó 756 400, illetve nettó 525 900 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma publikált adataiból. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 8,9%-kal, a nettó átlagkereset 10,2%-kal, míg a reálkereset 6,2%-kal múlta felül az egy évvel korábbit.
2026. 01. 25. 04:00
Megosztás: